Izreke selefa

  • This topic has 104 odgovora, 17 glasova, and was last updated prije 10 years by Anonimno. This post has been viewed 70302 times
Pregledavate 15 postova - 76 do 90 (od ukupno 105)
  • Autor
    Postovi
  • #14549
    Anonimno
    Neaktivan

    Ebu Derda, radijAllahu anhu, je rekao: ”Potpuna bogobojaznosti je da čovek i u najmanjoj stvarčici Svog Gospodara boji, čak da ostavi halal iz bojaznosti da u njemu ne bude harama”

    #14602
    Anonimno
    Neaktivan

    “Plačite (nad svojim grijesima), jer ako ne budete plakali, bićete rasplakani!”
    Ebu Bekr-ess Sidik radijallahu anhu

    #14608
    Anonimno
    Neaktivan

    Prenosi se da su se dvojica ljudi prepirali pred Šafijom, pa je on rekao jednom od njih: ”Ti nikada ne možeš postići da svi ljudi budu s tobom zadovoljni, zato popravi ono što je između tebe i Allaha, i ako to uspiješ, onda ti neće naškoditi ono što ljudi o tebi misle.” (Imam Ahmed, Ez-Zuhd el-kebir, II/105)

    #14609
    Anonimno
    Neaktivan

    “Izbjegavajte ženska sijela, tračeve i gibete! Kad ti kona dođe odmah iznesi dva mushafa. Ako je hajrli naučićeš od nje, ako nije neće ti više ni dolazit.” (Nusret Imamović)

    #14619
    Anonimno
    Neaktivan

    Pripadnici selefa govorili su: “Ne očekuj s nestrpljenjem da ti se dova usliša kad si joj puteve zatvorio grijesima!”

    #14629
    Anonimno
    Neaktivan

    Svako neprijateljstvo moze izrasti u ljubav, sem neprijateljstvo onoga koji te mrzi iz zavisti. (Iz Diwana imama Shafije, rahimahullahu te'ala)

    #14633
    Anonimno
    Neaktivan

    Abdullah ibn Mesud: ‘Doista mrzim vidjeti čovjeka koji se ničim ne zanima; niti stječe za ahiret, niti za dunjaluk’! (Ibn Ebu Šejba, 8/164 i Ebu Davud u djelu Ez-Zuhd, 184)

    #14757
    Anonimno
    Neaktivan

    [attachment=262]53213821171437229619315.jpg[/attachment]

    [attachment=263]48315710151156952222064.jpg[/attachment]

    #14771
    Anonimno
    Neaktivan

    Rekao je Hasan el-Basri: ”Allahov Poslanik, sallAllahu `alejhi we sellem, je rekao: ‘Dvije su vrste znanja: znanje u srcu, i ono što je korisno, i znanje na jeziku, koje je, u stvari Allahov, džellešanuhu, dokaz protiv čovjeka.”’

    #14828
    Anonimno
    Neaktivan

    „Doći će vreme kada će za nekog čoveka biti najbolje da ćuti i da spava!“ (Ihja'u Ulumid-Din, 2/163.)

    #14829
    Anonimno
    Neaktivan

    Imam Sevri rhm., je rekao: „Doći će vreme kada će biti mnogo uleme od čijeg se znanja ljudi neće okoristiti, niti će sami oni imati od svog znanja koristi. Najbolji od njih su oni koji se drže Kur'ana i onih koji ga uče!“ (El-Bide'u, Ibnu Veddah, br.239.)

    #14855
    Anonimno
    Neaktivan

    HASAN EL-BASRI

    Eban ibn Mahber prenosi o njemu sljedeće:
    “Kada je bio na samrti, kod njega je ušla skupina njegovih drugova, pa su mu rekli: “O, Ebu Se'ide, reci nam nešto od čega ćemo imati koristi.”
    Tada on reče:
    “Reći ću vam tri stvari, a nakon toga idite od mene i prepustite me onome čemu sam se posvetio:
    – u pogledu onoga što vam je zabranjeno, budite od onih koji se najviše sustežu od toga,
    – dok u pogledu onoga što vam je naređeno od dobrih dijela, budite od onih koji će ih najviše praktikovati
    – i znajte da su vaši koraci dvovrsni: jedni idu u prilog vama, a drugi su protiv vas, pa gledajte kuda ujutro i navečer idete.”
    Ibn ‘Avn je rekao:
    “Kada je El-Hasan bio na samrti rekao je: “Mi smo Allahovi i Njemu se vraćamo”, a zatim je izvadio ruku i pokrenuo je, te je rekao: “Tako mi Allaha ovo je stepen strpljivosti i predanosti Allahu.”

    #15145
    Anonimno
    Neaktivan

    Ibn Usejmîn: “Ako se čovjek planira oženiti s nekim, neka to ne govori dok se ne završi. Jer ako se ništa ne desi, ljudi počnu razmišljati: ‘Zašto se ništa nije desilo? Šta se zapravo desilo?'” (Sharh al-Bukhari, Nikah, 5)

    #15247
    Anonimno
    Neaktivan

    Omer, radijAllahu anhu, je rekao : “Tri stvari uništavaju vjeru: greška učenjaka, rasprava licemjera s Kur'anom i učenjaci koji odvode u zabludu.”

    #15344
    Anonimno
    Neaktivan

    ‘Ono što je najljepše na sedždi jeste to da tiho šapćeš na uho Zemlje, a čuju te oni što su na nebesima.’ Dr. Aid Al-Qarni

Pregledavate 15 postova - 76 do 90 (od ukupno 105)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.