Kako se izjasniti na izborima?

  • This topic has 53 odgovora, 14 glasova, and was last updated prije 11 years, 3 months by Anonimno. This post has been viewed 7729 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 54)
  • Autor
    Postovi
  • #14001
    Anonimno
    Neaktivan

    Već smo se dotakli ove tematike na drugoj temi pa hajde da imamo jednu temu gdje bi to raspravili.

    Kao što sam naslov kaže – Kako se izjasniti ?
    Odmah da kažem i to ne krijem ja bih se izjasnio kao musliman i gotovo. Ako je neko drugačijeg mišljenja molio bih da mi pojasni zašto.

    #14002
    Anonimno
    Neaktivan

    evo nasao sam jos nesto, ima par videa na youtube al sadrze muziku pa zato pripazite

    Sve sto sadrzi muziku ce biti brisano, muzika je haram. (administrator) Mufetiš

    #14004
    Anonimno
    Neaktivan

    Es selamu alejkum.
    Po meni je musliman pitanje vjeroispovijesti, a Bošnjak (meni jako ružan naziv) pitanje nacionalnosti. Mišljenja sam da bi najbolja stvar bila da smo svi stanovnici BiH nekakvi Bosanci ili Bosnohercegovci ili Bošnjaci, kao što su svi Amerikanci Amerikanci iako ih ima koji ne znaju beknuti engleski i dolaze iz ko zna kojih sve zemalja.
    Međutim, pošto se naši sunarodnjaci izjašnjavaju kao Srbi, Hrvati, Jevreji, Romi, Nikakvi, Svakakvi, Ostali, itd., možda bi još jedna podjela dijela stanovništva koja se smatra Bošnjacima, ili Muslimanima (u nacionalnom smislu), ili Bošnjacima/Muslimanima, dovela do novog razvodnjavanja prava Bošnjaka i još lošijeg statusa muslimana u FBiH (vidimo kako je sjajno u RS).
    Stoga ću se ja vjerovatno pisati kao Bošnjak u rubrici nacije, a ako ima rubrika vjere kao musliman. Pošto je i zvanični stav IVZ da se piše Bošnjak kao nacionalnost vjerujem da će najveća većina Bošnjaka koji se smatraju muslimanima pisati Bošnjak.

    Ovo naravno nema nikakve veze sa tim da li sam ja ponosan ili nisam time što sam Bošnjak, da li se hvalim time ili ne i da li to naginje nekom nacionalizmu. Ni slučajno, nego smatram da postojanje nacije (u ovom slučaju Bošnjaka) koja je jak pandan Srbima ili Hrvatiima može doprinijeti da naše džamije niko nekažnjeno ne oštećuje, da se vjernici ne napadaju pred džamijama (mada kod nas ima i toga i to sa smrtnim posljedicama-a što je produkt smeća kojeg ima u svakom narodu) i slično. Nije nešto puno, ali bolje nego ništa-a ništa me ne košta.
    Kao što rekoh to ću uraditi radi šire zajednice naroda koji se smatra muslimanskim, a ja lično uopšte nemam nekih osjećaja te prirode, da bih sad poginuo za Bosnu ili ne bih nikad otišao iz nje i sl. Daleko od toga.
    Toliko.
    Es selamu alejkum.

    #14005
    Anonimno
    Neaktivan

    Ebu-Habib post=8912 wrote: evo nasao sam jos nesto, ima par videa na youtube al sadrze muziku pa zato pripazite

    Sve sto sadrzi muziku ce biti brisano, muzika je haram. (administrator) Mufetiš

    Brate gdje si ti vidio muziku. Stavio sam samo sliku. Znam ja da je muzika haram nisam ni ja toliko …

    Stavio sam samo sliku da braca procitaju.

    #14008
    Anonimno
    Neaktivan

    Ebu-Habib post=8915 wrote: [quote quote=Ebu-Habib post=8912]evo nasao sam jos nesto, ima par videa na youtube al sadrze muziku pa zato pripazite

    Sve sto sadrzi muziku ce biti brisano, muzika je haram. (administrator) Mufetiš

    Brate gdje si ti vidio muziku. Stavio sam samo sliku. Znam ja da je muzika haram nisam ni ja toliko …

    Stavio sam samo sliku da braca procitaju.



    Trazim halal jer pogresno shvatih tvoju recenicu prije linka.

    #14013
    Anonimno
    Neaktivan

    Boshjak,kako je to meni odvratno postalo.
    Boshnjak je prezime od ljudi katolicke vjeroispovjesti a TUNJO TUNJAVI nam podvalio akademskom titulom i naklapanjima istoriskim i eto jabi se trebo izjashnjavati boshnjakom na radost komshija katolika koji se tako prezivaju.
    NIKAD.
    jacu se izjasniti kao bosanac jel zivim u drzavi koja se BOSNA zove i necu da me stavljaju pod nacionalno u isti kosh sa kaburlijama,shitima,b*idatarima… koji se ponose glupostima.
    Jasam Musliman i m*umin koji zivi u drzavi koja se Bosna i hercegovina zove i nacionalno pripadam inshAllah naciji koja se UMMET zove i tačka.

    #14014
    Anonimno
    Neaktivan

    zašto se ne izjasnit kao srbin ili hrvat? pa veća prava dobiješ kao hrvat musliman nego kao “bošnjak” musliman… to je baš paradoksalno… ako ostalih bude puno, pa ostali ce bit konstituivni narod… glupa li je ta demokratija i njen sistem vladanja, a njeni poslušnici i zagovornici još više.

    #14019
    Anonimno
    Neaktivan

    Ne znam uopste da li je obaveza ucestvovati u popisu. Kako sam shvatio tema je postavljena za one koji misle ispunjavati upitnik. Mi zivimo u zemlji koja se zove Bosna i Hercegovina, a ne Bosna, pa bi bilo malo nepravedno da se njeni stanovnici pisu Bosanci. Sta je sa Hercegovcima? Da u naciju upises Ummet, moze se postici isto kao da napises Tutsi.

    Zasto se ne izjasniti kao srbin ili hrvat? Zasto ne kao jevrej, ili Rom, onda bi imali jos vise prava? A koja prava Romi muslimani imaju ili Hrvati muslimani (mislim na stvarne muslimane) od Bosnjaka muslimana???
    Samo sto bi se u slucaju da se ja pisem Hercegovac, Ti Bosanac, On Hrvat itd ispalo da ce se za moja prava kao muslimana boriti – ko?, za Hrvata muslimana-Covic, za Srbina-Radmanovic.
    Misljenja sam da tako necemo dobiti nista vise prava, nego manje, a broj bosnjaka ce se znatno umanjiti i njihovi predstavnici nece imati dovoljno prava da ih zastupaju, pa makar za gradnju dzamija i hajr cesmi.

    Ovdje nije u pitanju ono sta mi je u srcu, niti ce ko iskreno razmisljati o tome zasto si napisao musliman ili pripadnik Ummeta, vec ce samo unijeti jos jedan broj u kompjuter i na kraju sabrati ko treba imati najvise svojih predstavnika u zemlji.

    Mozda je zato tema i nepotrebna jer i ja, koji ovoliko pisem, ako ne bude obaveza, necu se pisati. A volim taj popis isto kao i sve ostalo u ovoj zemlji a sto se tice odnosa prema muslimanima.

    #14021
    Anonimno
    Neaktivan

    A ZNAJU LI LJUDI KO JE IZMISLIO NACIONALIZAM!!!???
    JEVREJI.

    #14028
    Anonimno
    Neaktivan

    Mufetiš post=8918 wrote: [quote quote=Ebu-Habib post=8915][quote quote=Ebu-Habib post=8912]evo nasao sam jos nesto, ima par videa na youtube al sadrze muziku pa zato pripazite

    Sve sto sadrzi muziku ce biti brisano, muzika je haram. (administrator) Mufetiš

    Brate gdje si ti vidio muziku. Stavio sam samo sliku. Znam ja da je muzika haram nisam ni ja toliko …

    Stavio sam samo sliku da braca procitaju.



    Trazim halal jer pogresno shvatih tvoju recenicu prije linka.

    Halalim brate iako se nema tu šta halalit, svi griješimo i ponekad smo brzopleti.

    A evo nasao sam “zakon” o popisu stanovništva, izgleda da je obavezno učestvovati al nije obavezno izjasnit se o vjerskoj pripadnosti

    http://www.fzs.ba/Dem/Popis/Zakon_o_popisu-bh.pdf

    #14032
    Anonimno
    Neaktivan

    pupavac2011 post=8929 wrote: Ne znam uopste da li je obaveza ucestvovati u popisu. Kako sam shvatio tema je postavljena za one koji misle ispunjavati upitnik. Mi zivimo u zemlji koja se zove Bosna i Hercegovina, a ne Bosna, pa bi bilo malo nepravedno da se njeni stanovnici pisu Bosanci. Sta je sa Hercegovcima? Da u naciju upises Ummet, moze se postici isto kao da napises Tutsi.

    Zasto se ne izjasniti kao srbin ili hrvat? Zasto ne kao jevrej, ili Rom, onda bi imali jos vise prava? A koja prava Romi muslimani imaju ili Hrvati muslimani (mislim na stvarne muslimane) od Bosnjaka muslimana???
    Samo sto bi se u slucaju da se ja pisem Hercegovac, Ti Bosanac, On Hrvat itd ispalo da ce se za moja prava kao muslimana boriti – ko?, za Hrvata muslimana-Covic, za Srbina-Radmanovic.
    Misljenja sam da tako necemo dobiti nista vise prava, nego manje, a broj bosnjaka ce se znatno umanjiti i njihovi predstavnici nece imati dovoljno prava da ih zastupaju, pa makar za gradnju dzamija i hajr cesmi.

    Ovdje nije u pitanju ono sta mi je u srcu, niti ce ko iskreno razmisljati o tome zasto si napisao musliman ili pripadnik Ummeta, vec ce samo unijeti jos jedan broj u kompjuter i na kraju sabrati ko treba imati najvise svojih predstavnika u zemlji.

    Mozda je zato tema i nepotrebna jer i ja, koji ovoliko pisem, ako ne bude obaveza, necu se pisati. A volim taj popis isto kao i sve ostalo u ovoj zemlji a sto se tice odnosa prema muslimanima.

    🙂 ahi ono o hercegovcima se odnosi na moju lapsus lingvu pa da ispravim pisacu se ko :Bosanac & Hercegovac 🙂

    Misljenja sam da tako necemo dobiti nista vise prava, nego manje, a broj bosnjaka ce se znatno umanjiti i njihovi predstavnici nece imati dovoljno prava da ih zastupaju, pa makar za gradnju dzamija i hajr cesmi.

    Upravu si ahi.
    Necemo imati vishe prava ali od poltrona samo vishe belaja jel ce i dalje preko nas uvlaciti se podrep bjelosvjetskim kerovima i dokazivat kako oni nemaju nishta sa panislamistima i kako su oni mkodernoliberalni muslimani.
    Shto se tice gradnje dzamija ahi mili vec davno sam svatio kada napravise nedze dzamija pa ono pompezni plakat o otvorenju u dzematu tom i tom odma izmedzu redova slobodno citaj “otvoreno novo radno mjesto” cijem sinu,kojeg hodze sasvim svejedno.
    Njihove dzamije odavno nisu ono shto im je namjena (nemislim za vjernike) nego je mjesto gdje i od cega zive paraziti a pocesto virusi karcinoma shto se shizam zove a upravo sam sa dzuma namaza izashao iz jedne takve.
    Ali helem nejse.
    Shto se rice PRAVA mislim da bez obzira na sve mi ma kolko nas ima moramo/trebalibi sve svoje intelektualne resurse i blagodat znanja koje nam je dato od Milostivoga upregnemo u pozivanju ljudi a inshAllah onda ce “prava” doci kao nagrada ako nashim sebebom se ovdje obistine ajeti #izadzae#

    #14040
    Anonimno
    Neaktivan

    pa bi bilo malo nepravedno da se njeni stanovnici pisu Bosanci. Sta je sa Hercegovcima?

    Ne bi trebalo, zasto?
    Bilo je jednom postavljeno pitanje o porijeklu Bosanaca?

    Pametnije bi bilo da se covjek zapita kako su nastali narodi.
    Od Adema a.s. su nastale prve grupe, pa plemena, pa nacije, pa civilizacije.
    Grupe i plemena su danas poznate kao etnicke manjine, nacije i civilizacije kao narodi.

    A ZNAJU LI LJUDI KO JE IZMISLIO NACIONALIZAM!!!???
    JEVREJI.

    Prvi vid nacizma i rasizma se pojavljuju kod Iblisa, kada se izjasnio za njegovo porijeklo od vatre kao dzin.

    #14042
    Anonimno
    Neaktivan

    u pravu si brate
    ali oni su ta bolest rasirili megu ljudima

    #14043
    Anonimno
    Neaktivan

    EL UKAB post=8953 wrote: u pravu si brate
    ali oni su ta bolest rasirili megu ljudima

    Zato je vjernici moraju sankcionisati, ukidanjem svih vidova nacionalistickih idola, nacionalisticke ideologije i nacionalisticko-demonkratskih identiteta.

    “Allah vas je odavno MUSLIMANIMA nazvao, i u ovom Kur'anu, da bi Poslanik bio svjedok protiv vas, i da biste vi bili svjedoci protiv ostalih ljudi. Zato, molitvu obavljajte i zekat dajite i u Allaha se pouzdajte; On je Gospodar vaš, i to kakav Gospodar i kakav zaštitnik!“ (Hadždž ,77.-78.)

    Na mnogo mijesta Gospodar Velicanstveni nam u Kuranu ukazuje kako da se identifikujemo. Zar ima lepses i ispravnijeg identiteta za vjernike od MUSLIMAN.
    A bosanac, bosnjo, hercegovac….. sve su to dzahilsko-nacionalisticko-dunjalucki identiteti. Ako vjernik zna da kada bude pitan u kaburu: Ko si ti, koja je tvoja vjera, ko je tvoj poslanik? Kako ce tada odgovoriti ako se na dunjaluku izjasnjavao kao bosnjo, bosanac, hercegovac ili jos gomila drugih dzahiljsko-dunjaluckih identiteta.

    Biti MUSLIMAN je velika blagodat od Allaha, pitam se zasto bi taj identitet neko mijenjao u bosnjo, bosanac, turcin itd itd sem zbog nedostatka iskrene vjere u Allaha i nedosljednosti u ispunjavanju Allahovih odredbi.

    #14054
    Anonimno
    Neaktivan

    Selam alejkum. A šta su bile “Kurejšije”?

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 54)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.