Kandidat Muslimanske braće vodi na predsjedničkim izborima

  • This topic has 11 odgovora, 9 glasova, and was last updated prije 11 years, 11 months by Anonimno. This post has been viewed 1040 times
Pregledavate 12 postova - 1 do 12 (od ukupno 12)
  • Autor
    Postovi
  • #8598
    Anonimno
    Neaktivan

    Islamistički pokret Muslimanska braća saopćio je u četvrtak navečer da njihov kandidat vodi ispred svojih rivala iz redova islamista i sekularista poslije dvodnevnog glasanja Egipćana za izbor nasljednika svrgnutog predsjednika Hosnija Mubaraka.
    Na egipatskoj državnoj televiziji pojavila se izjava portparola Murad Muhamed Alija koji je naveo da njihov kandidat Mohamed Mursi vodi, odbivši da daje konkretne procjene.

    “Egipćani su nas uvijek zadivljivali. Ovo je iznad naših očekivanja”, naveo je Ali, mada njihove procjene ne mogu biti potvrđene iz nezavisnih izvora.

    Isto javljaju i regionalne egipatske televizije, pozivajući se na svoje procjene sa, sada već zatvorenih, biračkih mjesta. Dva glavna rivala Mursiju su Ahmed Šafik i Hamdin Sabahi koji se bore za ulazak u drugi krug izbora, prenosi AP.

    Ukupna slika dvodnevnih predsjedničkih izbora u Egiptu neće biti jasna za neko vrijeme, pošto nema vjerodostojnih procjena s biračkih mjesta, mada je brojanje glasova počelo odmah poslije zatvaranja birališta u četvrtak u 21 sat po lokalnom vremenu.

    Na izborima, čiji je ishod prvi put u historiji Egipta nemoguće predvidjeti, takmiče se islamisti protiv sekularista i nosioci promjena protiv pripadnika bivšeg režima.

    Ovo su bili prvi egipatski predsjednički izbori s više kandidata od kojih su pet poznati političari među ukupno 13 na listi, ali se ne očekuje da će bilo ko pobjediti u prvom krugu.

    Predviđeno je da suočavanje dva kandidata s najvećim brojem glasova bude u drugom krugu izbora 16. i 17. juna.

    Glasanje je održano u srijedu i četvrtak na oko 13.000 birališta, pravo glasa ima oko 50 miliona Egipćana, a sigurnost u zemlji je tokom glasanja bilo maksimalno pojačano.

    klix.ba

    #8599
    Anonimno
    Neaktivan

    dali je dozvoljeno glasati znam za stav da je glasanje protivno šerijatu

    #8627
    Anonimno
    Neaktivan

    Ebu-Habib post=3003 wrote: dali je dozvoljeno glasati znam za stav da je glasanje protivno šerijatu

    Ovo pitanje je više puta bilo predmet rasprave. Pogledaj jedan od članaka u vezi glasanja:

    http://www.putvjernika.com/Islam-i-dawa/islamski-stav-o-glasanju-na-izborima.html

    Takođe, pogledaj i:

    http://www.putvjernika.com/Islam-i-dawa/propis-parlamenta-i-parlamentaraca.html

    http://www.putvjernika.com/Islam-i-dawa/nenadmasan-govor-o-koristima-i-stetama-glasanja-i-ulaska-u-parlament.html

    #8709
    Anonimno
    Neaktivan

    Hvala za linkove nađe i ovo na forumu

    Šejh Nasiruddin el-Albani, odgovarajući na pitanja koja su mu bila postavljena od strane “Alžirskog Fronta Spasa”, kaže: “Ne vidim šta bi spriječavalo jedan muslimanski narod da izglasa “islamiste” – različitih menhedža, onda kada se na kandidaturi pojave ljudi koji su opasni po islam. U ovakvoj situaciji, muslimani moraju birati onoga koji je bliži ispravnom menhedžu, i ako sam mišljenja da kandidatura i izbori ne mogu ostvariti planirani krajnji cilj, ali može umanjiti zlo ili odagnati zlo koje je veće tako što će se počiniti zlo koje je manje”. (Magazin el-Essaleh, br.4., str.20.)

    Da mu Allah podari vječni dzennet

    a sto de tiče Egipta vidim da je situacija dosta dobra elhamdulillah i da nema krvoprolića

    #8714
    Anonimno
    Gost

    Ali Hammad post=3128 wrote: Hvala za linkove nađe i ovo na forumu

    Šejh Nasiruddin el-Albani, odgovarajući na pitanja koja su mu bila postavljena od strane “Alžirskog Fronta Spasa”, kaže: “Ne vidim šta bi spriječavalo jedan muslimanski narod da izglasa “islamiste” – različitih menhedža, onda kada se na kandidaturi pojave ljudi koji su opasni po islam. U ovakvoj situaciji, muslimani moraju birati onoga koji je bliži ispravnom menhedžu, i ako sam mišljenja da kandidatura i izbori ne mogu ostvariti planirani krajnji cilj, ali može umanjiti zlo ili odagnati zlo koje je veće tako što će se počiniti zlo koje je manje”. (Magazin el-Essaleh, br.4., str.20.)

    Da mu Allah podari vječni dzennet

    Ova fetva je posebna jer odnosi samo na Alzir. A postoje jos najmanje 5 fetvi od sejha Albanija, rahimehullahu, da je rekao da glasanje nije dozvoljeno.

    a sto de tiče Egipta vidim da je situacija dosta dobra elhamdulillah i da nema krvoprolića

    Ovo je iz ugla onih koji ne zive u Egiptu. Dok je sasvim druga prica onih koji zive u Egiptu pogotovo u centru Kaira.

    #8715
    Anonimno
    Neaktivan

    Istina da je ovo bio konkretan odgovor za Alžir ali po mom mišljenju slično bi se moglo reći i za Egipat. Rečenica ‘…ali može umanjiti zlo ili odagnati zlo koje je veće tako što će se počiniti zlo koje je manje’ najbolje oslikava ono što se dešava trenutno u Egiptu a to je ako pobjedi kandidat koji je bolji za Islam i muslimane onda je glasanje uredu, jer u protivnom će na vlast vjerovatno doći oni isti ili njima slični.

    #8721
    Anonimno
    Gost

    thabit post=3134 wrote: Istina da je ovo bio konkretan odgovor za Alžir ali po mom mišljenju slično bi se moglo reći i za Egipat. Rečenica ‘…ali može umanjiti zlo ili odagnati zlo koje je veće tako što će se počiniti zlo koje je manje’ najbolje oslikava ono što se dešava trenutno u Egiptu a to je ako pobjedi kandidat koji je bolji za Islam i muslimane onda je glasanje uredu, jer u protivnom će na vlast vjerovatno doći oni isti ili njima slični.

    Jesi li ti brate ucenjak, ako nisi onda nemoj da izdajes fetve na osnovu svoga misljenja, i da tumacis sejhove rijec nego ostani u okviru misljenja ucenjaka.

    Pa zato nastaju mnoga ne slaganja u ummetu kada ljudi koji nemaju zvanje ucenjaka pocnu da izdaju fetve i da tumace rijeci ucenjaka.

    #8723
    Anonimno
    Neaktivan

    Preporučio bi svakom ko govori o parlamentarnim izborima da prvo pročita knjigu damokratija je vjera od
    Ebu Muhameda el Maqdisija.

    link:
    http://www.scribd.com/doc/27495608/Demokratija-Je-Vjera

    Istina da je ovo bio konkretan odgovor za Alžir ali po mom mišljenju slično bi se moglo reći i za Egipat.

    Onaj pokušaj da se šerijat uvede preko tagutskih parlamenata i tagutskih izbora(kako ih je nazvao Salih el Munedžid) je zavšio
    u dobro poznatom fijasku pa ipak one koji se pripisuju islamu ujede zmija ne 2,3,4 puta neko cih puta iz iste rupe pa opet neće da dođu pameti.

    Rečenica ‘…ali može umanjiti zlo ili odagnati zlo koje je veće tako što će se počiniti zlo koje je manje’

    Najveće zlo je širk, a propisivanje zakona pripada isključivo Allahu a ne većini u parlamentu.

    Kaže šejh Sulejman bin Sahman: ‘Fitna je veća od ubijanja’ i rekao je: ‘Fitna je žešća od ubijanja’, a fitna je kufr. Otuda, kada bi zaratili stanovnici pustinje i gradova i svi izginuli – to bi bilo lakše nego da na zemlji postave taguta koji će suditi zakonom suprotnim šeri'atu islama, s kojim je Allah poslao Svog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem.” Ed-Durerus-Senijje, 10/502-511

    a to je ako pobjedi kandidat koji je bolji za Islam i muslimane onda je glasanje uredu, jer u protivnom će na vlast vjerovatno doći oni isti ili njima slični.

    Najbolje za muslimana je da čuva da ne upadne u neku od poništivača islama pa ako nešto želi da uradi neka pogleda kakva je bila praksa Muhameda salallahu alejhi veselem npr kada su kurejšije ponudili vlast Muhamedu salallahu alejhi veselem pod uslovom da popusti u svojoj akidi on je to odbio pa gdje su oni koji se pozivaju na sunet Muhameda salallahu alejhi veselem.

    #8758
    Anonimno
    Neaktivan

    Od Allahovih svojstava je da On jedini ima pravo da propisuje zakone, i onaj ko se sNjim positovecuje i propisivanju zakona je tagut, i to je shirk u rububijetu u Gospodarstvu koje pripada samo Allahu, a Allahova svojstva su oduvijek i zauvijek, i oni koji taj zakon taguta sprovode u djelo, cine shirk u pokornosti, to jest taguta su uzeli za bozanstvo da im propisuje zakone.

    #8773
    Anonimno
    Neaktivan

    Ja sam sit i presit ihvanija,muka mije vishe od onih koje sam doskora zvao “polubracom” jel koliko god sam insan i na sunetu sit sam njihova “mudrovanja” o izborima,ulascima u parlamente i ostalim ublehama koje nisu nishta drugo do pozivanje TAGUTU.
    Kada god sa ovim mojim carshijashima kada sjednem njima jedina izgleda briga i sikirancija kako da meni objasne ispravnost mudrosti za ummet u odlasku na izbore i glasanje.
    Braco draga nemogu vishe,nejmam snage dase snjima raspravljam a tako mi Allaha ni volje da se sretim,ihvaniski svjetski lideri pozivaju demonkratiji,hvale tukjashe,shitske ublehare i zovu ih bracom a ovi “nashi” ovdje nas zovu tekfirovcima,a i nevjernicima,braco draga oni nas TEKFIRE Allah s.w.t. ih uputio.
    Zadnja ubleha od njih dacemo vjerovatno loshe svrishiti jel po Kuduzovicevoj knjizi gdje objashnjava nacin “ilamskog”oblacenja i ponashanja svi mi koji nosimo galabiju nismo u skladu sa sherijatskim propisima,cak nece sa nama u mesdzidu da klanjaju jel im je namaz za nama batil a za bidatarima nije,u dzamijama tako mi Allaha skoro uvjek idu na suprotnu stranu safa od nas,”bjeze” poslije farza da nebi se sa nama sreli na izlazu dzamije,cak nece sa nama poslije akshama u halku Kur*ana i kamaru takoga neshta da stvarno u srcu zanjih nemam nishta vishe osim prezira,mozda je to od moga newsa ali ja vishe nemogu ni dovu za njih uputiti.

    #8776
    Anonimno
    Neaktivan

    Poslije rusenja Mubaraka i njegovog rezima puno se vise ocekivalo od Egipta. Ali izgleda da je bitka za vlast pomutila razum mnogima.

    #8828
    Anonimno
    Neaktivan

    Ghuraba post=3140 wrote: [quote quote=thabit post=3134]Istina da je ovo bio konkretan odgovor za Alžir ali po mom mišljenju slično bi se moglo reći i za Egipat. Rečenica ‘…ali može umanjiti zlo ili odagnati zlo koje je veće tako što će se počiniti zlo koje je manje’ najbolje oslikava ono što se dešava trenutno u Egiptu a to je ako pobjedi kandidat koji je bolji za Islam i muslimane onda je glasanje uredu, jer u protivnom će na vlast vjerovatno doći oni isti ili njima slični.

    Jesi li ti brate ucenjak, ako nisi onda nemoj da izdajes fetve na osnovu svoga misljenja, i da tumacis sejhove rijec nego ostani u okviru misljenja ucenjaka.

    Pa zato nastaju mnoga ne slaganja u ummetu kada ljudi koji nemaju zvanje ucenjaka pocnu da izdaju fetve i da tumace rijeci ucenjaka.

    Halalite braćo, nije mi bila namjera uvrijediti ili napisati da izgleda kao da nekoga tumačim, ono što sam iznio je bilo moje razmišljanje naglas. Nisam učenjak, već običan insan, koji na forumu iznosi svoja razmišljanja i možda nekada ne napišem ili se ne izrazim kako treba pa me upozorite.

    Da vam Allah podari svaki hajr

Pregledavate 12 postova - 1 do 12 (od ukupno 12)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.