Knjiga "Namaska Vremena" (free download)

  • This topic has 38 odgovora, 4 glasa, and was last updated prije 11 years, 8 months by Anonimno. This post has been viewed 10236 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 39)
  • Autor
    Postovi
  • #10974
    Anonimno
    Neaktivan

    Odlična knjiga “Namaska Vremena” koja tretira izuzetno važno a zapostavljeno pitanje.
    Još jedan sunnet koji je zapostavljen i zamijenjen bida'tom.
    Autor je detaljno pojasnio metode za spoznaju svakog od pet dnevnih namaza, upozorivši na opasnosti primjenjivanja novotarskih metoda, dokazima iz Kur'ana, Sunneta i Govor Učenjaka…

    Kaže Uzvišeni Allah: “…vjernicima je propisano da u određeno vrijeme molitvu obavljaju.” (En Nisa, 103)

    Koliko je ovo pitanje bitno govori nam i koncenzus islamskih učenjaka da namaz obavljen prije vremena nije ispravan!

    Autor knjige: AbdurRahim Balla

    Recenzija prevoda: Idriz Bilibani

    Link za besplatan download (kliknuti na “Click here to start download from sendspace”)

    http://www.sendspace.com/file/8yn3e2

    #11145
    Anonimno
    Neaktivan

    Esellamu Alejkum

    :barek:

    Mislim da autor ove knjige grijesi !
    Jer sto bi oni koji izradjuju vaktije u npr. BiH izradjivali pogresno jer tad i svoj i nas namaz dovode u pitanje !
    A kao sto znamo u Serijatu se nista ne moze uzeti bez dokaza.
    Tako da kad nam dodju jasni dokazi tek onda mozemo pojverovat u ovu knjigu !
    Molim Allaha da nas uputi na Pravi put,da nam Pokaze Put Istine,a otkloni od nas novotarije .
    Amin !

    #11146
    Anonimno
    Neaktivan

    GejmerHari post=5877 wrote: Esellamu Alejkum

    we alejkumus selam we rahmetullahi

    GejmerHari post=5877 wrote: Mislim da autor ove knjige grijesi !

    Dokaži, Kur'anom, hadisom ili govorom učenjaka!

    GejmerHari post=5877 wrote: Jer sto bi oni koji izradjuju vaktije u npr. BiH izradjivali pogresno jer tad i svoj i nas namaz dovode u pitanje !

    Niko nije rekao da oni to rade namjerno…

    GejmerHari post=5877 wrote: A kao sto znamo u Serijatu se nista ne moze uzeti bez dokaza.

    Tačno tako, i upravo ovim ti pobijaš svoj stav, jer si vaktiju uzeo bez dokaza, uzeo si samo brojke na vaktiji, prvi namaz u toliko i toliko, drugi u toliko i toliko itd itd

    GejmerHari post=5877 wrote: Tako da kad nam dodju jasni dokazi tek onda mozemo pojverovat u ovu knjigu !

    Zašto ovo pravilo ne primjeniš na vaktiji, jesi li se ikad to zapitao?

    Subhanallah, svaka tvrdnja u knjizi pojašnjena govorom Allahovog Poslanika sallallahu alejhi we sellem, a ti sumnjaš u nju,
    jesi li ti pročitao knjigu?

    GejmerHari post=5877 wrote: Molim Allaha da nas uputi na Pravi put,da nam Pokaze Put Istine,a otkloni od nas novotarije .
    Amin !

    Allahume Amin!

    #11148
    Anonimno
    Neaktivan

    Ukoliko je to tacno sto pise u knjizi,kako onda klanjat namaz u dzamiji ukoliko se dzamije zakljucavaju kad se zavrsi namaz koji se obavlja po vaktiji,i ukoliko budemo i dalje klanjali po vaktiji da li ce se primati ti namazi,i po kojem nacinu ti klanjas ?

    #11151
    Anonimno
    Neaktivan

    Prvo se treba utvrditi metodama navedenim u knjizi (po sunnetu Allahovog Poslanika sallallahu alejhi we sellem) da li su vremena namaza ispravno određena, odnosno da li postoji odstupanje u vidu ranjenja ili kašnjenja, ako se utvrdi da po vaktiji namaz nastupa ranije nego što treba, taj namaz ne smiješ obaviti prije vremena jer ti namaz neće biti primljen,

    npr. u Bosni je zora u kojoj se u džamijama obavlja namaz lažna zora, znači još nije nastupila prava zora, tako da je namaz obavljen u tom vremenu upitan, i treba sačekati 20-40 minuta (zavisno od mjesta) za nastupanje prave zore u kojoj se obavlja sabah namaz
    (više o tome, ukucaj na youtube : Zora po vaktiji je lažna zora)

    #11152
    Anonimno
    Neaktivan

    Da li to trebamo odrediti mi sami,il one osobe koje su zaduzene za izradu vaktije ?
    A Sabah namaz obicno klanjam kod kuce 45 minuta prije izlaska sunca,jer tad vidim svjetlost iznad brda !

    #11153
    Anonimno
    Neaktivan

    A zasto ne klanjas u Dzamiji?Da li je mozda udaljena od tvoje kuce?

    #11154
    Anonimno
    Neaktivan

    Pa kod nas uci ezan za laznu zoru to jest otprilike 5-15 minuta poslje vremena koje pise na vaktiji,a zabacena je dzamija od moje kuce pa tako da mi ujutru ne daju roditelji da idem na sabah,a udaljena je otprilike 10 minuta od kuce.

    #11155
    Anonimno
    Neaktivan

    Oprostite ovo pitanje sam uputio GejmerHari-jui to po pitanju sabah namaza…

    #11156
    Anonimno
    Neaktivan

    Pa ja sam i odgovorio !

    #11157
    Anonimno
    Neaktivan

    GejmerHari post=5886 wrote: Pa kod nas uci ezan za laznu zoru to jest otprilike 5-15 minuta poslje vremena koje pise na vaktiji,a zabacena je dzamija od moje kuce pa tako da mi ujutru ne daju roditelji da idem na sabah,a udaljena je otprilike 10 minuta od kuce.

    Oprosti,dok sam cekao na odgovor,ti si vec odgovorioili odgovorila…nemam vise pitanja za tebe po ovoj temi.Molim Allaha da nas sviju uputi i ucvrsti na Uputi…Amin!!!

    #11158
    Anonimno
    Neaktivan

    Amin !

    Da li ti klanjas po vaktiji ili .. ?

    #11159
    Anonimno
    Neaktivan

    GejmerHari post=5888 wrote: Pa ja sam i odgovorio !

    Po tvom odgovoru sam zakljucio da si mladja osoba,pa ako Bog da svi koji traze ispravno znanje,Allah ce im olaksati.I ja sam jedan od onih koji sam u potrazi za znanjem,samo sam ja mnogo stariji po godinama od tebe.Ja molim Allaha da nama,tragaocima olaksa i omoguci da se opskrbimo ispravnim znanjem i da to znanje koristimo onako kako ce da bude hajra za nas,a ne dao Allah da nam posluzi kao dokaz protiv nas,jer ako ga budemo koristili kako ne treba,onda ce to biti dokaz na Sudnjem danu protiv nas…Amin!!!

    #11160
    Anonimno
    Neaktivan

    Zapravo imam 17 godina,al et sad sam u sumnji kako cu klanjat namaze i iftarit se i ostale ibadete kako cu radit !

    #11161
    Anonimno
    Neaktivan

    GejmerHari post=5890 wrote: Amin !

    Da li ti klanjas po vaktiji ili .. ?

    Svaki namaz klanjam otprilike 10 minuta poslije onog vremena na vaktiji osim sabah namaza.Sabah namaz klanjam oko 40 minuta poslije vremena oznacenog na vaktiji…

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 39)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.