Knjiga "Namaska Vremena" (free download)

  • This topic has 38 odgovora, 4 glasa, and was last updated prije 11 years, 8 months by Anonimno. This post has been viewed 10233 times
Pregledavate 9 postova - 31 do 39 (od ukupno 39)
  • Autor
    Postovi
  • #11179
    Anonimno
    Neaktivan

    GejmerHari post=5908 wrote: Bili me mogao dodati na Facebook-u ako imas profil ?

    Esselamu alejkum,

    Pogledaj član 13 Pravilnika.

    http://www.putvjernika.com/Forum/4-Pravilnik-foruma/4-Pravilnik.html

    #11182
    Anonimno
    Neaktivan

    Procitao 🙂

    Kakvo je misljene po tebi o vaktiji ?

    Esselamu alejkum

    #11184
    Anonimno
    Neaktivan

    @GejmerHari,da li si uspio da pitas Elvedina po pitanju ove knjige i da li si dobio odgovor?

    #11185
    Anonimno
    Neaktivan

    Od 11 h pa do 3 h se mogu slat pitanja,pa ako stigne odgovorit posalje mailom odgovor.Tako ako i cim dobijem postavicu ovdje,bicu uporan ako ne mogne iz prvog puta 🙂

    #11202
    Anonimno
    Neaktivan

    GejmerHari post=5914 wrote: Procitao 🙂

    Kakvo je misljene po tebi o vaktiji ?

    Esselamu alejkum

    Sama činjenica da vaktija nije jedinstvena, te da različita udruženja / institucije, izrađuju različite vaktije za jedno te isto mjesto, dovoljno govori o “pouzdanosti” vaktije. Ako uporediš ove vaktije, vidjet ćeš da namaske razlike, za određena mjesta, mogu biti veće od pola sata. Ovo zbog toga što su:

    1. Vaktije rađene od strane ljudi koje nemaju šerijatsko znanje, ili imaju polovično šerijatsko znanje
    2. Zbog toga što programi / metode za izradu vaktija ne uzimaju u obzir konfiguraciju terena. Tako, podnožje planine i vrh planine imaju praktično iste vrijednosti za namaska vremena, a znamo da u podnožju planine Sunce zađe i pola sata prije nego na vrhu, tj. dok u podnožju planine nestane sunčevog svjetla, a također i na horizontu gledano iz podnožja (čime nastupa akšamski vakat) dotle, sa vrha planine se vidi sunce još dosta vremena. Međutim, na vaktiji ove dvije tačke (podnožje i vrh) imaju iste vrijednosti za namaska vremena (zbog blizine).
    Sličan je slučaj sa izlaskom sunca. Ako živiš u kotlini, sunce će kasnije izaći nego za one koji žive na vrhu planine koja okružuje kotlinu, što znači i da će i zora kasniti u odnosu na one na vrhu planine, iako ih vaktije smatraju praktično istim tačkama.

    Ovo važi za bliske udaljenosti od nekoliko km, a šta li je tek za veće udaljenosti.

    A Allah najbolje zna.

    #11203
    Anonimno
    Neaktivan

    Sta onda po tvom misljenju treba da radim,a da klanjam namaz u dzamiji jer ga ne mogu nikako drugacije klanjat u dzamiji osim po vaktiji,jer tako ezan uci ?

    E sad moje misljenje je :

    Da klanjam po vaktiji,a da povecam broj nafila !

    #11204
    Anonimno
    Neaktivan

    @RPG,Allah da te nagradi za ispravan odgovor…Amin!!!

    #11205
    Anonimno
    Neaktivan

    @Ankebut,cesto te vidim da pregledas teme,ali se ne ukljucujes u razgovor.???

    #11206
    Anonimno
    Neaktivan

    Bas sad kad sam išao na Ikindiju u Dzamiju,pratio sam sjenu i po onome koliko sam ja vidio,moja sjena je imala istu velicinu kao i ja,kad je poceo ezan.

    Da li to znaci da mogu klanjat po vaktiji,sve dok neko ne utvrdi ispravnost ?

Pregledavate 9 postova - 31 do 39 (od ukupno 39)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.