Ko su Ehli-sunnet vel džemat?

  • This topic has 1 odgovor, 1 glas, and was last updated prije 11 years, 10 months by Anonimno. This post has been viewed 4220 times
Pregledavate 2 posta - 1 do 2 (od ukupno 2)
  • Autor
    Postovi
  • #9010
    Anonimno
    Gost

    Ehli sunnet vel džemat su sljedbenici onog na čemu su bili Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, i ashabi, oni koji slijede sunnet i koji su ustrajni na istini, koji izbjegavaju izmišljene novotarije i rasturanje muslimanskog jedinstva, ima ih na svakom mjestu i u svako vrijeme i tako će biti do Sudnjeg dana.

    Kaže Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem: ”U mom ummetu će uvijek biti skupina koja će biti jasno na istini, neće im nauditi ko im se suprostavi, sve dok ne dođe Allahova naredba, a oni na tom.”

    Zašto je ovako nazvan?

    Nazvani su ovako zato što pripadaju sunnetu Allahovog Poslanika, sallAllahu alejhi ve sellem, i zato što ga poznaju, i što vode računa o njemu, i zato što ga žestoko štite, i zato što su objedinjeni u njegovom prakticiranju i javno i tajno, i zbog njihove brige o zajednici muslimana. Zbog straha da se ne razbije saff, da ne propadnu žrtve, i zbog brige o džihadu zajedno sa imamima i pokornost istima, dok su ovi pokorni Allahu, dželle ša’nuhu.

    Drugi nazivi ehli sunneta vel džemata

    a) Selefus-Salih

    To su imami upute iz tri prva stoljeća islama: ashabi, tabi'ini i tabi-tabi'ini koji su spomenuti u riječima Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, kada kaže:

    “Najbolje je ovo moje stoljeće, zatim ono koje ga slijedi”

    (Bilježi Buhari)

    Svako ko ih slijedi spada u selefus-salih, bez obzira koliko bio vremenski udaljen od njih. Dok onaj ko se ne slaže s njima u akidi i shvatanjima, nije od njih, pa makar živio s njima.

    b) Spašena grupa

    Spašena je od zla novotarija i zabluda na dunjaluku i vatre na Ahiretu. To zato što slijede Sunnet Allahovog Poslanika, sallAllahu alejhi ve sellem, i rade po islamu u potpunosti. U poznatom sahih hadisu se kaže:

    ”Jevreji su se podijelili na 71 skupinu, kršćani na 72 skupine, a muslimani će se podijeliti na 73 skupine, i sve će u vatru izuzev jedne.’ Upitan je: ”A ko su oni?” – pa je odgovorio: ”To su oni na čemu sam danas ja i moji ashabi.”

    c) Pomognuta skupina

    Skupina hadisa govori da ima u sklopu ehlu sunneta vel džemata posebna grupica ljudi koja izvršava obavezu džihada na Allahovom putu. Kod te skupine se nalaze povodi za pomoć od Allaha, dželle ša’nuhu, i konkretni i apstraktni, kao ispravno vjerovanje, zuhd, ahlak, veliko znanje uz snagu i pripremu oružja, obuku, sakupljanje informacija o neprijatelju itd.

    d) Ehlul hadis (sljedbenici hadisa)

    Ulažu trud u izučavanju hadisa i esera i u prakticiranju istih u njihovom životu te izbjegavaju suprotno od poruka koje se nalaze u njima.

    Izvor: http://www.stazomislama.com/islamski-tekstovi/akida/493-ko-su-ehli-sunnet-vel-dzemat

    #9011
    Anonimno
    Neaktivan

    Es Selamu alejkum ukhti, mozes li na brzinu na msn doci?

Pregledavate 2 posta - 1 do 2 (od ukupno 2)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.