Kurban Bajram 1433/2012

  • This topic has 37 odgovora, 20 glasova, and was last updated prije 11 years, 5 months by Anonimno. This post has been viewed 6625 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 38)
  • Autor
    Postovi
  • #12742
    Anonimno
    Neaktivan

    Esselamu alejkum

    Kada je kurban bajram ove godine, 25. ili 26. oktobra? Na svim hidžretskim kalendarima koje sam pronašao na internetu piše da je 10. zul-hidždže 26. oktobra (petak), a na mnogim sajtovima (koji su na našem jeziku) pišu da je kurban bajram 25. oktobra (četvrtak), tako da zbog toga pitam, jer bih htio da znam da li je već sada od akšama počeo mjesec zul-hidždže ili je to tek sutra naveče.

    Allah vam dao svako dobro

    #12746
    Anonimno
    Neaktivan

    Hadisi su jasni po pitanju pocetaka novih mjeseci, „Zapostite kada vidite mladak i prestanite postiti kada ga vidite! Ako on bude zastrt oblakom, onda upotpunite ša’ban tridesetim danom!“ ovo vazi i za svaki drugi mjesec a mi ne prihvatamo da nam Nasa unaprijed za ”10 godina” odreduje bajrame kao tagutima arapa i ne smije musliman nasjedati na nevjernicke medvede usluge, (fitne i nereda) mi imamo sve da bi izvrsavali vjerske propise a pomocna sredstva i nisu bas potrebna iako nije na odmet imati ih, mislim na ono od elemenata za olaksano gledanje i videnje mladaka itd. ali nam nije potrebno od lazljivih kafira NISTA.

    #12747
    Anonimno
    Neaktivan
    #12766
    Anonimno
    Neaktivan

    U Saudiji je za prvi zul-hidždže proglašena srijeda, tj. sutra. Prema ovome, Kurban bajram je 26. oktobra 2012.

    Vrhovno šerijatsko vijeće Saudijske Arabije, sa sjedištem u Rijadu, objavilo je da je srijeda 17.10.2012. prvi dan svetog mjeseca Zul-Hidždžeta 1433 h.g. U proglasu između ostalog stoji: “Na osnovu onoga što smo dobili od komisije i sudova zaduženih za praćenje i posmatranje Mjeseca te pojave mlađaka (mladog Mjeseca) u različitim dijelovima Saudijske Arabije, a vezano za viđenje mlađaka za mjesec Zul-Hidždže. Sinoć 15.10.2012. g.g./29.11.1433 h.g. po takvimu Ummul-Qura, usljed nepostojanja dokaza o viđenju mlađaka i svjedočenja dva pravedna svjedoka, te govora Allahovog poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: “…pa ako ne vidite mlađak (zbog oblaka) upotpunite mjesec tridesetim danom.” (Buhari i Muslim) Utorak 16.11.2012. g.g. je upotpunjujući trideseti dan Zul-Qa'ade.”

    Na osnovu ovoga, dan Arefata je četvrtak 09.12.1433 h.g./25.10.2012.g.g. a Kurban-bajram je u petak 26.10.2012. g.g.

    #12798
    Anonimno
    Neaktivan

    Selam!

    Subhanallah, subhanallah, subhanallah,

    Zar opet razdvajanje vjernika bez potrebe.

    Mi imamo našeg Reis Ul Ulemu (većini se nešto nije sviđao prethodni pa se nadam da vam se ovaj više sviđa jer sami smo ga izabrali).

    Nama nije nadležan saudijski Reis nego naš Bosanski.

    Znači, kako kaže Reis, tako je za Bajram. Pošto šutnja označava status quo, onda je Bajram u četvrtak 25-og, osim ako, u međuvremenu, Reis ne donese drugačiju odluku.

    Inače, Bosna je na istoj vremenskoj odrednici kao i Turska i ostatak Europe, tako da naš reper ne treba biti Saudija, nego najveća muslimanska država u Europi – Turska.

    Prema tome, braćo, nemojte bez potrebe “trzati” hadise tamo gdje ne treba, bez potrebe navlačiti na sebe Allahovu srdžbu zbog razbijanja jedinstva muslimana (koje je farz) i zbog nepoštovanja (i neslušanja) vrhovnog autoriteta u našoj državi (u stvari za region) Reis Ul Uleme, nego uradite ono od čega svi imamo hajr. Poslušajmo Reisa. Ako je Reis u pravu i mi smo. Ako Reis nije u pravu, opet mi jesmo jer smo ga poslušali.

    Selam alejkum i Allah vam se smilovao!

    Alibeg

    #12800
    Anonimno
    Neaktivan

    We alejkesselam, @Alibeg

    Odgovori ti nama da li se hadzdz obavlja u Mekki ili u Bosni i Hercegovini ? Odgovori sam sebi pa ce ti biti jasno da IZ BiH zapravo pravi probleme.

    A svakako da cemo mi uraditi ono sto je hajr a to je zaklati kurbane u petak insaAllah kada i jeste Kurban Bajram i kad ce Bajram slaviti milioni muslimana na Arapskom poluostrvu i sire. A ti se pripazi da ne zakoljes kurban u cetvrtak jer to onda nije kurban, jer je u cetvrtak dan Arefata, dan kojeg je lijepo postiti.

    Allah te uputio i skinuo ti koprenu slijepog slijedjenja posebno ovih novotara iz IZ-a.

    #12801
    Anonimno
    Neaktivan

    we alejkumu selam we rahmetullah
    e moj ti alibeže, jes mi te žao subhanAllah!

    Nama nije nadležan saudijski Reis nego naš Bosanski.
    Znači, kako kaže Reis, tako je za Bajram.

    Oni, pored Allaha, bogovima smatraju svećenike svoje i monahe svoje i Mesiha, sina Merjemina, a naređeno im je da se samo jednom Bogu klanjaju, – nema boga osim Njega. On je vrlo visoko iznad onih koje oni Njemu ravnim smatraju. (Prevod značenja: At-Tawbah, 31. ajet)

    Inače, Bosna je na istoj vremenskoj odrednici kao i Turska i ostatak Europe, tako da naš reper ne treba biti Saudija, nego najveća muslimanska država u Europi – Turska.

    ako gledaš vremenske razdaljine, vremenske zone i slično, onda gledaj i pojavu mlađaka golim okom, shodno hadisu o viđenju mlađaka…
    Ako ćemo gledati mlađak golim okom, onda je prvi dan bajrama u evropi u subotu… znači da bi IZ poranila dva a ne jedan dan! 😀

    #12803
    Anonimno
    Neaktivan

    Alibeg post=7646 wrote: Selam!

    We alejkumus selam

    Alibeg post=7646 wrote: Nama nije nadležan saudijski Reis nego naš Bosanski.

    Mi ne slijedimo stav te uleme zato što su oni iz tkz. Saudijske Arabije, već zato što se govor Saudijske uleme poklapa sa Sunnetom Allahovog Poslanika, pa tako ako oni pogriješe, mi ih nećemo slijediti u tome, a sad kada su u pravu – slijedićemo ih.

    Alibeg post=7646 wrote: Prema tome, braćo, nemojte bez potrebe “trzati” hadise tamo gdje ne treba, bez potrebe navlačiti na sebe Allahovu srdžbu zbog razbijanja jedinstva muslimana (koje je farz) i zbog nepoštovanja (i neslušanja) vrhovnog autoriteta u našoj državi (u stvari za region) Reis Ul Uleme

    Kako to mi navlačimo Allahovu srdžbu na sebe, zar onaj koji poziva u slijeđenje Allahovog Poslanika navlači srdžbu na sebe a onaj koji odbija Sunnet Allahovog Poslanika sallallahu alejhi we sellem on postupa ispravno?

    Hadisi se ne mogu “trzati”, hadisi se mogu upotrebiti na pogrešnom mjestu, a ako misliš da je do toga došlo ovdje, bujrum, dokaži…

    Alibeg post=7646 wrote: nego uradite ono od čega svi imamo hajr.

    Većeg hajra od slijeđenja Allahovog Poslanika nema!

    Alibeg post=7646 wrote: Poslušajmo Reisa. Ako je Reis u pravu i mi smo. Ako Reis nije u pravu, opet mi jesmo jer smo ga poslušali.

    Rekao je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem: “Nema pokornosti u neposlušnosti Allahu, zaista je pokornost samo u dobru”.
    (Buharija i Muslim)

    Nadam se da je jasno da tvoja teorija o poslušnosti reisu pada u vodu!

    #12804
    Anonimno
    Neaktivan

    Alibeg post=7646 wrote:
    Znači, kako kaže Reis, tako je za Bajram. Pošto šutnja označava status quo, onda je Bajram u četvrtak 25-og, osim ako, u međuvremenu, Reis ne donese drugačiju odluku.

    Valjda kako kaže Allah i kako kaže Poslanik! Svi ljudi griješe, a naše je da ne slijedimo nikoga slijepo osim Poslanika, sallAllahu alejhi we sellem. Naš stav je dokaz – ko god dođe sa dokazom, to je naš stav!

    Inače, Bosna je na istoj vremenskoj odrednici kao i Turska i ostatak Europe, tako da naš reper ne treba biti Saudija, nego najveća muslimanska država u Europi – Turska.

    U Turskoj se početak mjeseca određuje računicom, a Poslanik je naredio da gledamo mlađak, iako je u njegovo vrijeme bilo ljudi koji su računali (da ne kažeš da tada ljudi nisu poznavali astronomiju). Osim toga, iz Evrope se mnogo teže vidi mlađak nego iz južnijih krajeva (obično tek sutradan), pa je logičnije da Bajram u Evropi bude dva dana kasnije od onoga na Takvimu.

    Prema tome, braćo, nemojte bez potrebe “trzati” hadise tamo gdje ne treba, bez potrebe navlačiti na sebe Allahovu srdžbu zbog razbijanja jedinstva muslimana (koje je farz)

    Farz je jedinstvo muslimana na Kur'anu i Sunnetu, a ne na svemu i svačemu! Na kraju, ako pogledaš malo bolje, vidjet ćeš da većina onih koje nazivaš muslimanima ne klanja namaz, pa bi po tvojoj logici neko mogao doći i reći: “O ljudi, ne razbijajte jedinstvo muslimana, većina muslimana ne klanja namaz, zašto vi klanjate i odvajate se od ostatka!” Ako kažeš da ovo ne prolazi i da moramo klanjati uprkos tome što većina muslimana ne klanja, jer je namaz obaveza, onda kažem: Pa to je upravo ono što mi kažemo – mi se moramo pokoriti Poslaniku sallallahu alejhi we sellem, jer nam je to obaveza, a on je naredio gledanje mlađaka a ne čitanje iz tablica, makar to većina muslimana radilo.

    Poslušajmo Reisa. Ako je Reis u pravu i mi smo. Ako Reis nije u pravu, opet mi jesmo jer smo ga poslušali.

    Zar i ako nam dođe dokaz da reis nije u pravu?

    Selam alejkum i Allah vam se smilovao!

    Amin na dovi i we alejkumusselam!

    Usput: pročitaj ova dva teksta, okoristićeš se, inšaAllah:

    http://www.putvjernika.com/Na-stubu-srama/sejh-ebu-musab-el-avlaki-jer-su-ozivjeli-terminologiju-ulema-vladara.html

    http://www.putvjernika.com/U-zizi/o-daije-dosta-je-proizvoljnog-mudrovanja-vratite-se-mudrosti-kur-ana-i-sunneta.html

    #12829
    Anonimno
    Neaktivan

    Braćo, svi ste u pravu… manje ili više…

    Ja se ne volim priklanjati nikome a mrzim dijeljenje na kojekakve grupe i sl.
    Svi smo muslimani (braća) i tako se trebamo ponašati i uvijek imati hladne glave.

    Shodno tome i prvoj objavi Muhammedu s.a.v.s, a onda i cijelom Kur'anu i Sunnetu, dužnosti nam je da izučavamo, proučavamo itd. Autoritet može biti autoritet samo ako je dokazano tačan i nepogrešiv.

    Što se tiče Kurban bajrama, Sunnet u vezi sa viđenjem mlađaka je već pomenut u prethodnim postovima i oko toga se svi slažemo.
    Prema tome, trebamo se uvijek okupiti oko zajedničkog stava a onda pokušati saslušati svačije argumente. Ali molim vas, argument nije “Mujo rek'o”. Argument je istina koja je jasna svima.

    Ono što bih htio svima da vam kažem je da sam ja bio vrlo zbunjen kad sam danas (srijeda) u akšam (mislim da je bilo 18:30) vidio VRLO TANAK MLAĐAK. Naglašavam VRLO TANAK jer to znači da je tek nastupio mjesec.

    Zbog toga sam i otišao na
    http://moonsighting.com
    odnosno
    http://moonsighting.com/visibility.html

    Prema tom sajtu, prvo zabilježeno viđenje mlađaka je u Australiji 16.10.2012. (utorak).
    Iz dijagrama na ovom drugom linku, za ZHJ (Zulhidždže) 1433. godine se vidi da je 16.10.2012. bilo moguće vidjeti mlađak i u Arabiji a samo sa optičkim pomagalima je to bilo moguće na Balkanu i jednom dijelu ostatka Evrope.

    Iz ovoga možemo zaključiti:
    1. Bajram nikako nije u četvrtak 25.10.2012.
    2. Bajram u BiH je možda u petak 26.10.2012. a u Arabiji jeste u petak
    3. Bajram u BiH je sigurno (1. ili 2. dan) u subotu 27.10.2012. Ono što hoću da kažem je da je u subotu garantovano 1. ili 2. dan Kurban bajrama, dok za petak nije sigurno. Zbog toga ću ja najvjerovatnije kurban klati u subotu, ako Bog da.

    Mislim da oko ovoga ne treba praviti svađu jer mnogi ljudi ne shvataju kako funkcioniše Hidžretski kalendar, nego bi trebalo jednom objasniti i raspraviti ova pitanja.

    Ja ne želim da pravim razdor i svađu nego da vas sve informišem šta sam vidio i pročitao.
    Volio bih kad se ne bi potezale neke parole, “autoriteti”, niti priklanjalo ovima ili onima.
    Što se mene tiče, ne bih se ja plaho oslanjao ni na Saudiju ni na Tursku. Ne zato što mi jesmo ili nismo pametniji nego zato što smo jednostavno daleko od svih njih.

    A i trebamo se truditi da budemo obrazovani i mi, i naša djeca, i djeca ljudi koji žive oko nas.
    I nešto vrlo važno – ne nasjedajmo na provokacije!

    Selam!

    #12830
    Anonimno
    Neaktivan

    Samo da kažem još nešto:

    Ista stvar će se desiti i narednog Ramazana (2013. godine).

    #12834
    Anonimno
    Neaktivan

    edintz post=7680 wrote: Ono što bih htio svima da vam kažem je da sam ja bio vrlo zbunjen kad sam danas (srijeda) u akšam (mislim da je bilo 18:30) vidio VRLO TANAK MLAĐAK. Naglašavam VRLO TANAK jer to znači da je tek nastupio mjesec.

    Aksam u BiH po takvimu nastupa negdje oko 18:05 sati, a pojedina braca svjedoce da po gledanju aksam nastupa oko 10 minuta ranije. A koliko je meni poznato mladjak se gleda pred sami nastup aksama a ne kad vec nastupi aksam ili u tvom slucaju kad se vec i smracilo a to je negdje oko 18:30 kad si ti gledao.

    Druga stvar, na Arapskom poluostrvu je u ponedjeljak 15. oktobra bio 29. zul-kade, i zbog nemogucnosti vidjenja mladjaka postupilo se po hadisu da se mjesec upotpuni sa 30 dana a zatim da se racuna pocetak zul-hidzdzeta. Tako je u utorak bio 30. zul-kade a u srijedu 1. zul-hidzdze tako da u sljedeci cetvrtak pada Arefat 9. zul-hidzdze a u petak 10. zul-hidzdze Kurban Bajram. I tu ne bi trebalo da bude ikakve zabune, tako da muslimani mogu slobodno da kolju kurbane u petak.

    Treca stvar, posto si ti gledao mladjak u srijedu, nepravilno si postupio jer po tvojoj procjeni ti si trebao gledati mladjak u utorak, jer bi po tvome kalendaru i pracenju utorak bio 29. zul-kade (iako je 29. zul-kade zapravo bio u ponedjeljak) tako da si i tu pogrijesio sto si gledao u aksamsko doba u srijedu, kada po tvom hajmo reci kalendaru srijeda je 30. zul-kade. Uz sve to ti si morao da pratis i nastup mjeseca zul-kade kako bi odredio kada je 29. zul-kade a zatim da izadjes da gledas mladjak pa ako se uspostavi da vremenske okolnosti ne dozvoljavaju da se vidi mladjak onda nadopunist zul-kade sa 30 i sljedeci dan uzimas za pocetak zul-hidzdzeta.

    U svakom slucaju, posto ti imas subhu nije problem sto ti koljes u subotu, ali ne ubacuj subhe braci i sestrama. Prvi dan Kurban Bajrama je u petak 26. oktobar 2012. godine, i kurban se kolje poslije Bajram namaza.

    #12836
    Anonimno
    Neaktivan

    Subhanallah,

    Selam alejkum,

    Masha Allah, što ste jaki na “nauci” i “ilmul – kelamu” kad treba pokazati neposlušnost vrhovnom islamskom poglavaru za BIH. Umjesto da se bavite svojim poslom, da privredite nešto za porodicu (Allah svakome određuje nafaku, ali je ne trebamo dobijati ležeći, a svakako je gronja ruka bolja od donje) bavite se stvarima kojima se treba baviti Ulema. Znači Ulema postoji da bi donijela određenu fetvu po određenom pitanju, Reis postoji da da izvršnu naredbu.
    Naše nije da gubimo vrijeme (a svi ćemo biti pitani kako smo to vrijeme proveli da li “udarajuću u praznu slamu” ili radeći nešto korisno za džemat) i otvaramo bezvezne i besmislene rasprave, naše je da poslušamo učenije ljude od nas, čiji je posao upravo taj.

    Razmislite šta znači neposlušnost Šerijatskom Halifi za određeno područje (kod nas Reis Ul Ulema) i koje su kazne (šerijatkse za to)!

    Kad Reis donese neku Odluku i mi je poslušamo – mi smo šeriatski čisti i u pravu.
    Ako je Reis donio ispravnu Odluku – svakako smo u pravu, ako je donio pogrešnu – opet smo u pravu jer smo ga poslušali, a on je odgovoran za sve nas.

    Ako preskočiš Reisa i ti sam sebi doneseš Odluku – šeriatski si u krivu i to
    Ako si donio ispravnu odluku – u krivu si jer si odbio poslušnost poglavaru
    Ako si donio neispravnu odluku – dvostruko si u krivu,jer ne samo da si donio pogrešnu odluku, nego si još odbio i poslušnost poglavaru.

    Uglavnom, ja ne namjeravam da ulazim u besplodne rasprave sa vama, jer nije gluh onaj ko je gluh, nego onaj ko ne želi da čuje i ovo je moje posljednje javljanje na ovom forumu (vezano za ovu temu, a mislim i uopće).

    Su svakom slučaju, Allah vam se smilovao, a od vas očekujem pošto ste toliko na strani arapskih adeta i običaja, umjesto nauke, da ako postite ovih devet dana, post počinjete u momentu kad se počne razlikovati crni konac od bjelog bez vještačke svjetlosti, a da završavate post gledajući kad će sunce zaći (umjesto da koristite vaktiju – jer je očito, po vašem stavu Ulema bespotrebna (osim Bin Baza koji tvrdi da je zemlja ravna ploča)).
    Također, očekujem da kad krenete na hadždž – krenete iz Bosne kamilom, a kad krenete “u džihad” da krenete sa sabljom i kopljem, jer je očito nauka stala u momentu kad su ljudi koristili oči umjesto naučnih pomagala.

    Još jednom Allah vam se smilovao i ukazao vam na čist i pravi put.

    A Bajram će možda biti i u subotu, kako onaj brat gore reče, ako Reis tako kaže.

    Allahimanet

    I još samo jedna stvar.
    Ako Reis ne donese odluku da je Bajram neki drugi dan, nego da ostaje četvrtak, ja ću, inshaAllah zaklati kurbane taj dan i bit će, insha Allah, primljen kao kurban (A Allah najbolje zna).
    A brat neka slobodno posti prvi dan Bajrama.

    #12837
    Anonimno
    Neaktivan

    ReJs Islamske (z)Vjerske Zajednice nije šerijatski halifa nego marioneta postavljana od strane vladajućih tagutskih režima u svrhu pridobijanja pokornosti muslimanskih masa koje bi se u suprotnom možda čak uhvatile Kur'ana i sunneta pa skontali da se taguta moraju odreći.

    Mi ćemo slušati Muhameda sallAllahu alejhi we selem, a ti slušaj ReJsa, pa će nas Allah obavjestiti ko je bio u pravu.

    #12838
    Anonimno
    Neaktivan

    Allahov_rob post=7685 wrote: [quote quote=edintz post=7680]Ono što bih htio svima da vam kažem je da sam ja bio vrlo zbunjen kad sam danas (srijeda) u akšam (mislim da je bilo 18:30) vidio VRLO TANAK MLAĐAK. Naglašavam VRLO TANAK jer to znači da je tek nastupio mjesec.

    Aksam u BiH po takvimu nastupa negdje oko 18:05 sati, a pojedina braca svjedoce da po gledanju aksam nastupa oko 10 minuta ranije. A koliko je meni poznato mladjak se gleda pred sami nastup aksama a ne kad vec nastupi aksam ili u tvom slucaju kad se vec i smracilo a to je negdje oko 18:30 kad si ti gledao.

    Druga stvar, na Arapskom poluostrvu je u ponedjeljak 15. oktobra bio 29. zul-kade, i zbog nemogucnosti vidjenja mladjaka postupilo se po hadisu da se mjesec upotpuni sa 30 dana a zatim da se racuna pocetak zul-hidzdzeta. Tako je u utorak bio 30. zul-kade a u srijedu 1. zul-hidzdze tako da u sljedeci cetvrtak pada Arefat 9. zul-hidzdze a u petak 10. zul-hidzdze Kurban Bajram. I tu ne bi trebalo da bude ikakve zabune, tako da muslimani mogu slobodno da kolju kurbane u petak.

    Treca stvar, posto si ti gledao mladjak u srijedu, nepravilno si postupio jer po tvojoj procjeni ti si trebao gledati mladjak u utorak, jer bi po tvome kalendaru i pracenju utorak bio 29. zul-kade (iako je 29. zul-kade zapravo bio u ponedjeljak) tako da si i tu pogrijesio sto si gledao u aksamsko doba u srijedu, kada po tvom hajmo reci kalendaru srijeda je 30. zul-kade. Uz sve to ti si morao da pratis i nastup mjeseca zul-kade kako bi odredio kada je 29. zul-kade a zatim da izadjes da gledas mladjak pa ako se uspostavi da vremenske okolnosti ne dozvoljavaju da se vidi mladjak onda nadopunist zul-kade sa 30 i sljedeci dan uzimas za pocetak zul-hidzdzeta.

    U svakom slucaju, posto ti imas subhu nije problem sto ti koljes u subotu, ali ne ubacuj subhe braci i sestrama. Prvi dan Kurban Bajrama je u petak 26. oktobar 2012. godine, i kurban se kolje poslije Bajram namaza.

    Kratko i Jasno- :: Dzezaakallah…

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 38)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.