Muzika Haram ?

  • This topic has 14 odgovora, 7 glasova, and was last updated prije 11 years, 4 months by Anonimno. This post has been viewed 1539 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 15)
  • Autor
    Postovi
  • #8000
    Anonimno
    Neaktivan

    Ako iko moze da odgovori na ovo da li je ovo ispravno ?
    Selam od brata.

    http://islamicsystem.blogspot.com/2012/04/q-shari-rule-on-songs-music-singing.html?m=1

    #8514
    Anonimno
    Neaktivan

    Mozda bi ovo bio odgovor na ovu tematiku.

    http://www.islam-qa.com/en/ref/5000

    Na negleskom je pa ko zna bujrum.

    #8525
    Anonimno
    Neaktivan

    Es-selamu alejkum,

    našao sam nešto na našem jeziku što bi otprilike odgovaralo ovome što si postavio link na engleskom
    http://dzemat-sabah.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2245:o-muzici-i-muzikim-instrumentima&catid=40:rugby&Itemid=60

    #8529
    Anonimno
    Neaktivan

    Link nije ispravan..

    #8532
    Anonimno
    Neaktivan

    Cudno sad radi :)..Allah te nagradio..

    #8533
    Anonimno
    Neaktivan

    Adnan1 post=2927 wrote: Es-selamu alejkum,

    našao sam nešto na našem jeziku što bi otprilike odgovaralo ovome što si postavio link na engleskom

    Mislim da nema razloga postavljati link gdje je odgovor dao murdzija koji usput mrzi ovu stranicu, mudzahide i ispravnu dawu ehli sunneta wel dzemata.
    O ovom jadniku je vec bilo govora gdje se upozorilo na njegove zablude.
    Usput, vecina audio predavaca na toj stranici su murdzje koji zagovaraju pokornost tagutu i indirektnu mrznju prema mudzahidima.

    Sto se tice muzike mislim da je ovo sasvim dovoljno:
    http://www.putvjernika.com/Forum/18-Islamske-teme-razno/188-Neoborivi-dokazi-o-strogoj-zabrani-i-stetnosti-muzike.html

    #8538
    Anonimno
    Neaktivan

    Mislim da nema razloga postavljati link gdje je odgovor dao murdzija koji usput mrzi ovu stranicu, mudzahide i ispravnu dawu ehli sunneta wel dzemata.
    O ovom jadniku je vec bilo govora gdje se upozorilo na njegove zablude.
    Usput, vecina audio predavaca na toj stranici su murdzje koji zagovaraju pokornost tagutu i indirektnu mrznju prema mudzahidima.

    Neovisno o kojoj osobi se radi, ako govori u datoj situaciji hakk-istinu i nemiješa je sa batilom-neistinom, ne vidim razloga da se nestavljaju linkovi dotične osobe koje govore o temama sa pomenutim načinom.

    [attachment=127]5_8_2012-05-22.png[/attachment]

    O vjernici, dužnosti prema Allahu izvršavajte, i pravedno svjedočite! Neka vas mržnja koju prema nekim ljudima nosite nikako ne navede da nepravedni budete! Pravedni budite, to je najbliže čestitosti, i bojte se Allaha, jer Allah dobro zna ono što činite!

    tj. neka vas ne ponese mržnja prema nekim ljudima da isključite pravednost spram njih, nego budite pravedni i spram prijatelja i spram neprijatelja i poradi ovoga Uzvišeni kaže: “Pravedni budite, to je najbliže bogobozjaznosti”, tj. vaša primjena pravednosti bliža je čestitosti od njenog izostavljanja. Riječi Uzvišenog: “i bojte se Allaha, jer Allah dobro zna ono što činite”, tj. On će vas nagraditi ili kazniti prema onome što On zna da ste uradili, bilo to dobro ili zlo. (tefsir Ibn Kesir rahimehullah).

    #8542
    Anonimno
    Neaktivan

    Muamer2 post=2941 wrote:

    Mislim da nema razloga postavljati link gdje je odgovor dao murdzija koji usput mrzi ovu stranicu, mudzahide i ispravnu dawu ehli sunneta wel dzemata.
    O ovom jadniku je vec bilo govora gdje se upozorilo na njegove zablude.
    Usput, vecina audio predavaca na toj stranici su murdzje koji zagovaraju pokornost tagutu i indirektnu mrznju prema mudzahidima.

    Neovisno o kojoj osobi se radi, ako govori u datoj situaciji hakk-istinu i nemiješa je sa batilom-neistinom, ne vidim razloga da se nestavljaju linkovi dotične osobe koje govore o temama sa pomenutim načinom.

    [attachment=127]5_8_2012-05-22.png[/attachment]

    O vjernici, dužnosti prema Allahu izvršavajte, i pravedno svjedočite! Neka vas mržnja koju prema nekim ljudima nosite nikako ne navede da nepravedni budete! Pravedni budite, to je najbliže čestitosti, i bojte se Allaha, jer Allah dobro zna ono što činite!

    tj. neka vas ne ponese mržnja prema nekim ljudima da isključite pravednost spram njih, nego budite pravedni i spram prijatelja i spram neprijatelja i poradi ovoga Uzvišeni kaže: “Pravedni budite, to je najbliže bogobozjaznosti”, tj. vaša primjena pravednosti bliža je čestitosti od njenog izostavljanja. Riječi Uzvišenog: “i bojte se Allaha, jer Allah dobro zna ono što činite”, tj. On će vas nagraditi ili kazniti prema onome što On zna da ste uradili, bilo to dobro ili zlo. (tefsir Ibn Kesir rahimehullah).

    Znam. Mislim da je u ovom slucaju moja licna stvar. Iz inata ne zelim da citam njihove textove. Sheyhovi Nusret, Bilibani, Ebu Tejma i Ebu Idriz
    govore istinu ali neces naci njihovih textova i predavanja na stranici koja je bila spomenuta i desetinama slicnih. I sto je jos podlije pozivaju se na sunnet.
    Sto se tice daija koji govore “istinu” a u isto vrijeme nas potvaraju da smo haridzije koje klanjaju po golubarnicima, kazem, insan treba da nauci osnove akide kako bi se upustio da cita ono sto je od istine kod njih. Text moze imati devet stvari koje su istina a jedna da je sumnjiva.
    I mic po mic, mic po mic zavrsi ti na Ajvatovici.

    Molim Allaha da nas sacuva od takvih fitnatora.

    #8543
    Anonimno
    Neaktivan

    Pa do sada je ptici na grani jasno je muzika haram…čak i mnogi džahili kad ih upitaš šta se kaže u islamu za muziku, kažu haram. Smiješno je što se još od 1995 godine na tu temu pisalo i postoje audio predavanja i opet se postavlja jedno te to pitanje….treba još da neko pokrene pitanje da li je pušenje cigareta haram ili nije! Ne zna čovjek dal’ da se smije ili da plače.

    #8550
    Anonimno
    Neaktivan

    Jasere da je jasno “svima” nebi bi ovo postovo. Molim te budi imaj vise sabura prema ljudima koji traze znanje oko razlicitih meseli posebno oko koji se braca razisla. Kako govoris vidim da nisi citao link mozda zbog tvog poznavanja engleskog ili neceg drugog nije bitno, ali taj takozvani mujtahid je navo dosta hadiza i govori kako se oni nemogu uzeti kao dokaz jer su po njemu slabi i odatle dode i sumnja.

    #8552
    Anonimno
    Neaktivan

    Jaseer 2012 post=2946 wrote: Pa do sada je ptici na grani jasno je muzika haram…čak i mnogi džahili kad ih upitaš šta se kaže u islamu za muziku, kažu haram. Smiješno je što se još od 1995 godine na tu temu pisalo i postoje audio predavanja i opet se postavlja jedno te to pitanje….treba još da neko pokrene pitanje da li je pušenje cigareta haram ili nije! Ne zna čovjek dal’ da se smije ili da plače.

    U mom mjestu, ljudi koji su imami u obližnim džamijama – vidiš ih kako koriste duhan ispred samog mesdžida prije namaza, a o muzici da ne govorim, znam ih koj plešu uz muziku i idu po kafanama izlažu se nemoralu a imami su u džamijama. Kod nas imam prodaje cd-ove sa muzikom u mesdžidu, čak šta više – kada je mevlud pusti preko razglasa muziku, la havle vela kuvvete illa billah, da se zaprepasti čovjek-vjernik ili onaj koji barem istinski poznaje Islam. Kada treba da se prouči ezan često puta pusti kasetu. Kada treba da “uči” “salavat” pusti kasetu i naplati 10KM. I mnogo drugih tragikomičnih stvari. Da Allah sačuva i mene i vas i sve iskrene vjernike ovog neznanja i oholog odbijanja istine. I molim Allah da nas uputi na pravi put i da istrajemo na njemu sa postojanoću i da nas sačuva od svake zablude. Amin!

    [attachment=128]28_50.png[/attachment]

    Pa ako ti se ne odazovu, onda znaj da se oni povode jedino za strastima svojim. A zar je iko gore zalutao od onoga koji slijedi strast svoju, a ne Allahovu uputu? Allah, doista, neće ukazati na pravi put narodu koji sam sebi nepravdu čini.

    #8554
    Anonimno
    Neaktivan

    Abu Muhamed napisao/la:

    Jasere da je jasno “svima” nebi bi ovo postovo. Molim te budi imaj vise sabura prema ljudima koji traze znanje oko razlicitih meseli posebno oko koji se braca razisla. Kako govoris vidim da nisi citao link mozda zbog tvog poznavanja engleskog ili neceg drugog nije bitno, ali taj takozvani mujtahid je navo dosta hadiza i govori kako se oni nemogu uzeti kao dokaz jer su po njemu slabi i odatle dode i sumnja.

    Hajr akhi da te Allah azze ve džell nagradi za tvoj trud. Možda sam ispao malo grub ali mi to nije bila namjera, halali, nisam ovo uputio lično tebi nego sam mislio općenito. Po pitanju muzike što se mene lično tiče, ja smatram da je muzika haram, stvar koja odvodi od sjećanja na Uzvišenog Stvoritelja tebareka ve te'ala i budi u srcu niske porive i raspaljuju strasti.
    Uglavnom brate Abu Muhamed halali još jedanput na mojoj neodmjerenoj kritici.

    #14055
    Anonimno
    Gost

    esselamu alejkum draga braco.

    prvo da spomenem da ne nijetim nikakve rasprave, a posebno kada za to nema nikakvog razloga niti povoda, vec ono sto zelim je dodati jedan komentar koji je koristan insaAllah, i kojeg ja vidim da imamo potrebe za njegovim spomenom ovde.

    dok sam iscitavao komentare na ovu temu, naisao sam na jednom dijelu recenice koja mi je privukla paznju a ona se nalazi u komentaru brata Abu Muhamed ( ali taj takozvani mujtahid ).
    linkove koji su postavljeni na engleskom nisam citao, iz razloga sto ja nisam dobar poznavalac engleskog jezika, a posebno ne kada se govori o vjeri, ali shodno tome o kojoj se temi ovde radi predpostavljam da se pod tim mudztehidom cilja na imama ibn Hazma rahimehullahu, jer je poznato da je on taj jedini od poznatih ucenjaka koji je dozvolio muziku. ono sto sam htio reci je da se o ovom imamu ne treba tako govoriti (ciljam na “takozvani”), jer je poznati govor imama Malika rahimehullahu da se od svakog uzima i odbacuje osim od Poslanika alejhi selam. shodno tome i on je covjek kao sto su i ostali imami ljudi koji svi grijese, prema tome ne treba se tako ophoditi prema priznatim imamima o cijoj je bogobojaznosti i iskrenosti posvjedocio ummet, jer imam ibn Hazm – kao sto i sam brat navodi – je rekao da ti hadisi ne mogu biti kao dokaz (po njegovom idztihadu i misljenju), iako svi znaju da se konkretno hadis koji zabranjuje muziku nalazi u Buharijinom sahihu, a ova greska koja se kod ovog imama nalazi je ( da se izrazim – nula -) naspram onoga sto su rekli drugi poznati imami pa cak i neki od ashaba radiallahu anhum, ali sve zbog idztihada i drugih razloga koje sejhul islam navodi u svojoj knjizi “ref'u melaam”.
    a sto se samog imama ibn Hazma rahimehullahu tice, on je daleko poznatiji od toga de se o njemu kaze (takozvani), on je Ebu Muhamed Ali’ bin Hazm Ez-Zahiri (zahirija) El-Endelusi (iz Endelusa) mudztehid, fakih, usuli, muhadis, imam ehli sunneta i dzemata, iako je poznato da je imao nekih propusta sto se tice akide (esmau ve sifaat), pohvale i govori ucenjaka o njemu su poznati.
    ovim ne zelim reci da je brat Abu Muhamed nepristojan prema ulemi, ne, nikako, vec samo da se treba na finiji nacin izrazavati kada je u pitanju ispravna ulema ehli sunneta.
    zelim da me braca lijepo shvate.
    Allah vas nagradio i podario vam visoke stepene u Dzennetu, amin ja Rabb.
    trazim halala od brace zbog malo duzeg teksta kojeg sam postavio.
    esselamu alejkum.

    #14066
    Anonimno
    Neaktivan

    esselamun alejkum ve rahmetullahi draga braco interesujeme za ovaj hadis
    kojeg prenosi imam buhari uvezi muzici
    unapred hvala

    #14077
    Anonimno
    Gost

    alejkumse selam dragi brate

    Sto se hadisa tice za kojeg pitas, trazio sam ga u Buharijinoj zbirki (prijevod) ali u pdf formatu, i nisam ga nasao, jer trenutno ne posjedujem nista od knjiga osim onoga sto imam na kompijuteru. Hadis glasi ovako:
    prenosi imam Buharija u svom sahihu od Ebu Malika El-Es'arija radiallahu anhu da je cuo Allahovog Poslanika alejhi selam da kaze:
    “Doista ce u mom ummetu biti ljudi koji ce ohalaljivati (dozvoljavati) zinaluk, i svilu, i alkohol, i istrumente (muzicke)…”, opet, ahi savjetujem ti da potrazis prijevod ovog hadisa u zbirki ako je posjedujes, i da potvrdis da li je tacan prijevod, a nadam se da jeste insa Allah.

    Pored ovog hadisa ima i ajet s kojim ashabi i ulema zabranjuju muziku, a taj ajet glasi: (Ima ljudi koji kupuju price za razonodu, da bi, ne znajuci koliki je to grijeh, s Allahova puta odvodili i da bi ga predmetom za ismijavanje uzimali. Njih ceka sramna kazna.) [Lukman /6]. Pogledaj komentar ovog ajeta u tefsiru ibn Kesira rahimehullahu, koristice ti insa Allah.
    Allah te nagradio i pomogao na istini.

    esselamu alejkum.

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 15)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.