Obavljanje namaza za imamom koji glasa na izborima

  • This topic has 147 odgovora, 25 glasova, and was last updated prije 11 years, 6 months by Anonimno. This post has been viewed 20439 times
Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 148)
  • Autor
    Postovi
  • #9325
    Anonimno
    Neaktivan

    Es selamu alejkum.
    Imam i ja jedno pitanje, vezano za temu, ali prošireno.
    Naime, u mjestu gdje stanujem, postoje dvije džamije. Trenutno ne klanjam ni u jednoj (na žalost).
    Imam jedne od njih je član demokratske partije Za BiH i naravno da zna šta je partija, čemu poziva, a on naravno, poziva na glasanje i sl.
    Imam druge od njih je na džumi uoči izbora naglasio obaveznost muslimana da glasaju (nije rekao za SDA, ali je precizno pojasnio za koga bi trebalo). Kao potvrdu te obaveze naveo je Kur'an-ske ajete: “”O vjernici, dužnosti prema Allahu izvršavajte, i pravedno svjedočite! …” rekavši da je to svjedočenje na koje nas Allah obavezuje, glasanje na izborima. Da nije smiješno…

    Ni jedan ni drugi ne dozvoljavaju boravak u džamiji više nego je neophodno, jedan je čak rekao: Ma dosta više tog vašeg Sunet, Sunet…”, a kad se desilo što se desilo ispred ambasade, čujem da nije dao muslimanima s bradom da uđu.
    Džematski odbori su totalni nesimpatizeri sunneta i dok klanjaš nafile lahko možeš čuti: Vidi ovih Arapa… i sl. Džematlije isto tako, s tobom se sve slažu u privatnom razgovoru, ali javno ništa od toga.

    I pored svega toga često pomislim kako bih volio klanjati u džamiji. Ali poznajući sebe, i znajući da sam se teško koncentrisao na namaz zbog kojekavih džamijskih budalaština, znam da ću se mnogo nervirati u namazu, malo ću razmišljati o njemu, a takvi namazi umjesto da me odmore – umore me psihički.

    Pitanje je: Ako bih klanjao (naravno prvo bih se raspitao o sadašnjem stanju hodža) u tim džematima koji mi nisu ni najmanje dragi, kao ni te džematlije, da li bih imao nagradu namaza u džematu. Tj. imaju li neki tekstovi koji kažu da je nagrada 27 namaza samo za fizičku prisutnost namazu u džematu.

    Allah vas pomogao. Es selamu alejkum.

    #9326
    Anonimno
    Neaktivan

    Hodza1 post=3791 wrote: Ipak za razliku od tebe ja tekfirim bosanske hodze koji pozivaju na glasanje i idu sami na glasanje (ovde izuzimam samo one koji teoretski smatraju da je onaj ko glasa opravdan nekakvom shubhom, a tekfirim one koji kazu ljudima otvoreno da izadju i glasaju, i ovde im razlike), i tekfirim i one glsasace koji izadju da daju glas nekoj partiji (makar nosili i brade), eto a sada reci sta hoces za mene ne zanima me.

    Ovdje ne spustas tekfir samo na pojedinca nego cak i na cijele skupine, sto dalje znaci da si zakljucak izveo nakon sto si ustanovio da su se otklonile prepreke i ispunili uslovi za ciljane grupe. Zato nam navedi sada koje su to prepreke i uslovi koje si razmatrao i istrazivao da li postoje kod grupa na koje si spustio tekfir i na koji nacin su te iste prepreke otklonjene i uslovi ispunjeni? Ocekujemo lijepo objasnjenjene a ne uopstene citate uleme.

    #9327
    Anonimno
    Neaktivan

    Hehe ispada da spustam tekfir na skupine muslimana.
    Jeste spustam tekfir na skupine glasaca u bosni, jer u skupinama idu da daju podrsku nevjerstvu, a za iznosenje dokaza cu ti drugom prilikom udovoljiti, jer trenutno nisam u mogucnosti.

    Jos nesto, procitaj malo bolje taj ajet koji si u potpisu stavio.

    #9328
    Anonimno
    Neaktivan

    Hodza1 post=3791 wrote: Ipak za razliku od tebe ja tekfirim bosanske hodze koji pozivaju na glasanje i idu sami na glasanje (ovde izuzimam samo one koji teoretski smatraju da je onaj ko glasa opravdan nekakvom shubhom, a tekfirim one koji kazu ljudima otvoreno da izadju i glasaju, i ovde im razlike), i tekfirim i one glsasace koji izadju da daju glas nekoj partiji (makar nosili i brade), eto a sada reci sta hoces za mene ne zanima me.

    Samo još da nam navedeš ime JEDNOG JEDINOG učenjaka ehli sunneta koji je tvog stava, a ja ću najozbiljnije shvatiti tvoj stav i ozbiljno se pozabaviti preispitivanjem svog stava.

    Nemoj mi samo reći kako učenjaci u arapskom svijetu ne znaju šta se događa u BiH, jer su mnogi od njih JAKO dobro upućeni u situaciju. Ovdje ne govorim sada o učenjacima kojima ne možeš oduzeti ime ehli sunneta a koji su dozvolili glasanje, već o učenjacima koji su ga zabranili i rekli da je kufr, a koji ne tekfire glasače koje ti tekfiriš.

    Takođe, nemoj mi reći kako oni nisu shvatili dobro tewhid ili bar meselu glasanja, te kako si je ti bolje shvatio od njih. Nemoj se naći uvređen u ovim mojim riječima, ali u praksi ispade tako. Naravno, kao što rekoh, ako mi nađeš JEDNOG JEDINOG učenjaka da je tvog stava, ja ću ozbiljno preispitati svoj stav i čak, zanemariću desetine ako ne i stotine drugih učenjaka, koji su rekli suprotno tom potencijalnom prvom.

    Halalices mi Andole moram jos jednom da se osvrnem na tvoj post. U jednom odgovoru si sam sebe pobio i derogirao, meni si gore odgovorio da onaj ko dozvoljava glasanje je isti kao i onaj koji glasa

    Onaj ko dozvoli glasanje je isti kao i onaj koji glasa

    , da bi kasnije rekao Salahudinu da izmedju te dvije stvari ima razlike
    صلاح الدين

    napisao/la:
    Postoji li razlika izmedju obicnog glasaca (koji to najvjerovatnije cini iz neznanja u islamu) i onoga koji poziva na glasanje. Pogotovo sa minbere.

    Razlika postoji, jer onaj koji nezna suštinu glasanja i glasa zarad nekog dunjalučkog interesa ne razmišljajući o tome šta će taj kandidat kasnije raditi u parlamentu, pravda se nepoznavanjem situacije, dok onaj sa minbera po pravilu poznaje suštinu glasanja, ali se pravda raznim šubhama (biranje manjeg između dva zla, pomaganje jednog nevjernika protiv drugog i slično).

    Ako nisi brate dovoljno kompetentan u nekoj stvari nije ponizenje da kazes da ne znas, jer je bolje reci neznam, od odgovora koji ce stovriti smutnju, ili koji ce ljudima ohalaliti stvar koja nije dozvoljena, jer ipak te ljudi shvataju ozbiljno i uzimaju od tebe, zato budi oprezan.

    [b]Halalosun brate. Kako neću halaliti bratu kada me on nasihati lijepim riječima i krajnje iskreno, bez trunke zlobe.

    Kada sam u prvom postu rekao da su onaj koji dozvoli glasanje i onaj koji glasa isti, ciljao sam na pitanje o kome sam odgovarao a bilo je riječi o tome da li su učenjaci koji su dozvolili glasanje po tebi kafiri, s obzirom da tekfiriš glasače, morao bi i njih jer su oni po ovom pitanju isti (onaj ko dozvoli kufr je kao onaj koji ga čini). Sada sam skoro ubjeđen da ti tekfiriš učenjake koji su dozvolili glasanje za nevjerničkog kandidata, pa bih te zamolio da se oko ovoga izjasniš, kako ne bih grešio u buduće (a neko mi lovio greške).

    Kada sam u drugom postu govorio o tome da oni koji pozivaju na glasanje nisu isti kao oni koji glasaju, riječ je bilo o tome da jedni i drugi ne potpadaju pod istu kategoriju onih koji se ne tekfire, što je istina, jer mnogi glasači se ne tekfire zbog jednog preventivnog faktora, dok se pozivači ne tekfire zbog drugog, savim različitog od prvog, preventivnog faktora tekfira. I oni u tome nisu isti. Preventivni faktor tekfira, kako navodi šejh Makdisi, može biti i mnoštvo daija i učenjaka koji su dozvolili glasanje, i ovim preventivnim faktorom se PRAVDAJU glasači, ali ne i učenjaci i daije, već se učenjaci i daije pravdaju drugim preventivnim faktorom. Preventivni faktor tekfira glasača može biti i nepoznavanje stanja demokratije, što nije slučaj sa daijama i učenjacima koji su dozvolili glasanje, jer oni poznaju suštinu demokratije.
    Prema tome, ove dvije grupe u kontekstu kojeg sam spomenuo NISU ISTE, dok u kontekstu kojji je prije navede JESU ISTE i u tome nema nikakve kontradikcije, osim ako čovjek želi da po svaku cjenu degradira suprotan stav i pribavi za sebe što više dokaza. Primjera za ovakav govor u šerijatu je mnogo. Koliko je smao hadisa u kojima je Allahov Poslanik sallAllahu alejhi we sellem na jedno te isto pitanje davao u zavisnosti od konteksta situacije različite odgovore. Na pitanje: Ko je najbolje djelo? zabilježen je poveći broj hadisa Poslanika sallAllahu alejhi we sellem u kojima je Poslanik davao različite odgovore, shodno pitaču koji ga je pitao.

    musliman wrote: Zato svaki onaj koji tvrdi da je pocinioc kufra opravdan iz tewila, idztihada, teqlida (slijepog slijedzenja) ili iz ne znanja (dzehla) suprostavlja se knjizi, sunnetu, i koncenzusu (ijma), bez ikakve sumje.

    Ijma, šta ti je to ijma, @musliman? Da nisi mislio idžma?
    Zamolio bih ove “previše kompetentne” da se ne komromituju dalje te da sa mirno i dostojanstveno udalje sa foruma, bar kada je ova mesela u pitanju.
    Drugo, u tvom postu @musliman, je upečatljiv primjer zablude koja proistekne uzimanjem i sitrgavanjem iz konteksta govora učenjaka, te pukim prevođenjem šerijatskih tekstova sa engleskog ili drugih jezika i dokazivanje njima u komplikovanim šerijatskim meselama.
    Ali eto, ljudi se odluče da i oni nešto kažu.

    Ako malo bolje razmisliš o stavu kojeg si citirao, musliman, vidjet ćeš da je on upravo protiv tebe! Kako? Poznata je stvar da je negiranje Allahovog uzdignuća djelo kufra i oko ovoga je konsenzus učenjaka ehli sunenta. Međutim, učenjaci ehli sunneta ne tekfire ešarije i maturidije koji negiraju Allahovo uzdignuće, čak i nakon što su im objasnili ovu meselu, čak i nakon uspostave dokaza!!! Razlog ovome je taj što ih i nakon uspostave dokaza pravdaju te'vilom. Prema tome, citat od šejha Ebu Bitina, ili je istrgnut iz konetaksta ili je izmijenjen, jer je nemoguće da šejh Ebu Bitin kontrira konsenzusu učenjaka.

    Ovdje bi također napomenuo i upozorio braću i sestre koji nisu upućeni u ovu meselu da budu pažljivi i da ne nasjedaju na one koji dođu sa citatima učenjaka koje su prije toga istrgnuli iz konteksta ili ih shvatili na sebi svojstven način.

    #9329
    Anonimno
    Neaktivan

    Razlika postoji, jer onaj koji nezna suštinu glasanja i glasa zarad nekog dunjalučkog interesa ne razmišljajući o tome šta će taj kandidat kasnije raditi u parlamentu, pravda se nepoznavanjem situacije, dok onaj sa minbera po pravilu poznaje suštinu glasanja, ali se pravda raznim šubhama (biranje manjeg između dva zla, pomaganje jednog nevjernika protiv drugog i slično).

    U suštini ljudi znaju šta se radi po parlamentima od ohalaljuvanja harama i suprotno(možda ima tu i tamo koji pojedinac koji stvarno nezna), i glasači svjesno ih prihvataju kao erbabe pogotovo oni koji se pripisuju islamu jer se ova tema često spominje, zatim bošnjački narod puno gleda vjesti gdije se često kaze da je parlament izglasao ovaj “zakon” i to me slično tako da tvoja izjava se nemože vidjet u stvarnosto a pogotovo kada su hodže na balkanu u pitanju koji
    su duboko u tim vodama i godinama su bili a neki su to i danas aktivni u predizbornoj kanpanji, gdje čine veliki zulum pravljeći od mesdžida mjesta za predizborne kanpanje čak sam doživio da se djele letci od strane mušričkih hodža. Svi nevjernici imaju šubhu po pitanju svog kufra pa ćeš vidjet sljedbenike Ahmeda Gulana koji nisu “digli” čovjega na mjesto erbaba koji će činiti djela koja se samo Allahu smiju pripisati(tj tešri) nego su “samo” mu nepravedno pripisali poslanstvo da nas Allah sačuva, pa su se vratili na hadise o spuštanju Isa alejhi selam pred sudnji dan i hadise o mehdiu, imajući nijet sljeđenje hadisa što je ljepši nijet od parlamentarnih glasača koji kažu “jeste da se u parlamentu ohalaljuje haram i obrnuto ali ćen nam biti lakše za živjet ako postavimo ovu parlamentarnu stranku da obavlja tu funkciu” pa ipak sljedbenike Ahmeda Gulana, kao i skupinu oko Musejleme koji su isto zlo učinili i imali šubhu nasljeđivanja poslanstva gdje je čak musejleme donio lažne svjedoke da mu je Resulullah salallahu alejhi veselem prenio poslanstvo na njega, pa ih te šubhe nisu sačuvale tekfira, šta bi tek ashabi rekli da su njegovi sljedbenici rekli da musejleme ima pravo na Tešri’ (DONOŠENJE ZAKONA) ili da su ga postavili na funkciju gdje će činiti djela tagutijeta.

    Kada se već pozivaš na selasiniju pogledaj 3 grešku gdije šejh kaže:

    Sto se tice onoga ko ispolji neke od jasnih uzroka kufra ili neki od ocitih vidova riddeta,
    poput poziva u saucestvovanju zakonodavne vlasti, ili na primjer ispolji svoju podrsku i pomoc
    laickim zakonima, ili saučestvuje u njihovom propisivanju i sudu po njima, ili ih hvali, ili se
    zaklinje na njihovo postivanje i prijateljevanje sa tagutima koji su ih postavili, takvome nema
    kerameta i iza njega se neće klanjati jer se ne svrstava u muvehhide vec u musrike i murtede.

    #9330
    Anonimno
    Neaktivan

    Hodza1 post=3798 wrote: [quote quote=Allahov_rob post=3797][quote quote=Hodza1 post=3791]Ipak za razliku od tebe ja tekfirim bosanske hodze koji pozivaju na glasanje i idu sami na glasanje (ovde izuzimam samo one koji teoretski smatraju da je onaj ko glasa opravdan nekakvom shubhom, a tekfirim one koji kazu ljudima otvoreno da izadju i glasaju, i ovde im razlike), i tekfirim i one glsasace koji izadju da daju glas nekoj partiji (makar nosili i brade), eto a sada reci sta hoces za mene ne zanima me.

    Ovdje ne spustas tekfir samo na pojedinca nego cak i na cijele skupine, sto dalje znaci da si zakljucak izveo nakon sto si ustanovio da su se otklonile prepreke i ispunili uslovi za ciljane grupe. Zato nam navedi sada koje su to prepreke i uslovi koje si razmatrao i istrazivao da li postoje kod grupa na koje si spustio tekfir i na koji nacin su te iste prepreke otklonjene i uslovi ispunjeni? Ocekujemo lijepo objasnjenjene a ne uopstene citate uleme.
    Hehe ispada da spustam tekfir na skupine muslimana.
    Jeste spustam tekfir na skupine glasaca u bosni, jer u skupinama idu da daju podrsku nevjerstvu, a za iznosenje dokaza cu ti drugom prilikom udovoljiti, jer trenutno nisam u mogucnosti.

    Jos nesto, procitaj malo bolje taj ajet koji si u potpisu stavio.

    Sigurno da si spustio tekfir na skupine kad cak navodis i one sa bradom a pod njima valjda ciljas na one koji imaju murdzijske stavove po pitanju glasanja i tehakuma. Ja i dalje cekam da navedes jasno i da objasnis lijepo koje si prepreke razmatrao i zatim koji uslovi su ispunjeni i koje prepreke su otklonjene i na koji nacin je to postignuto, s obzirom da si spustio tekfir sa opsteg propisa na tekfir pojedinca a u tvom slucaju na grupe.

    #9331
    Anonimno
    Neaktivan

    KAZE ANDOL:

    Ako malo bolje razmisliš o stavu kojeg si citirao, musliman, vidjet ćeš da je on upravo protiv tebe! Kako? Poznata je stvar da je negiranje Allahovog uzdignuća djelo kufra i oko ovoga je konsenzus učenjaka ehli sunenta. Međutim, učenjaci ehli sunneta ne tekfire ešarije i maturidije koji negiraju Allahovo uzdignuće, čak i nakon što su im objasnili ovu meselu, čak i nakon uspostave dokaza!!! Razlog ovome je taj što ih i nakon uspostave dokaza pravdaju te'vilom. Prema tome, citat od šejha Ebu Bitina, ili je istrgnut iz konetaksta ili je izmijenjen, jer je nemoguće da šejh Ebu Bitin kontrira konsenzusu učenjaka.

    Ovde ti se podvuklo vise gresaka zbog ne ispravnosti tvoje aqide:

    -NEPRAVIS RAZLIKU MESELA KOJE SE TICU ASLU DINA I MESELA KOJE ULAZE U USULU DIN, NAVEO SI PRIMJER UZDIGNUCA IZNAD ARSA, KOJE NIJE POZNATO OSIM ‘HABEROM’ (OBAVIJEST) PA DA BI OSOBA IZGUBILA OSNOVU IMANA MORA DA NEGIRA TU OBAVIJEST A STO SE TICE MESELA ‘ASLU DINA’ KAO STO JE ‘KUFR U TAGUTA’ ILI CINJENJE VELIKOG SIRKA ILI JASAN KUFR KOJI NISTI ‘ASLU DIN’ TADA ZA GUBLJENJE IME ISLAMA ZA OSOBU SE NE USLOVLJAVA OTKLANJAJE SUBHI. GOVOR SEJHA ABU BATINA SE TICE OSNOVE VJERE I AL HAMDULILLAH ON NE KONTRIRA KONCENZUSU UCENJAKA NEGO TI GOVORIS O ONOME STO NEZNAS I NJEGOV GOVOR NIJE VAN KONTEKSTA I NALAZI SE U (DURERUS SENIJJE, TOM 12, STR 72-73) PA AKO SI U STANJU PROVJERI. TAKODZE POGLEDAJ GOVOR KHUDEJRA I HALIDIJA PO OVOM PITANJU, POGLEDAJ GOVOR AHMADA HALIDIJA U NJEGOVOJ KNJIZI ‘POUCAVANJE NAJVAZNIJIM PITANJIMA’, GDJE ON KONSTATUJE DA AHL SUNNAH PRAVI RAZLIKU PO OVOM PITANJU U OBAVEZNOSTI RAZLOKOVANJA IZMEDZU POZNATIH I MANJE POZNATIH MESELA GDJE HALIDI PRAVI RAZLIKU PO PITANJU VELIKOG KUFRA I VELIKOG SIRKA I GRESKE I NEZNANJA NEKIH ALLAHOVIH IMENA I SVOJSTAVA.

    -PORICANJE NEGIRANJA (INKAR TEKDIB) BILO KOJEG IMENA ILI SVOJSTVA ALLAHA JE KUFR PO KONCENZUSU SVIH MUSLIMANA. KAZE IBN UTHEJMIN: NEGIRANJE JE KUFR BEZ SUMNJE PA KOGOD NEGIRA BILO KOJE IME OD ALLAHOVIH IMENA ILI SVOJSTVO KOJA SU POTVRDZENA KNJIGOM I SUNETOM KAO NA PRIMJER DA NEKO KAZE ALLAH NEMA RUKU JE KAFIR PO KONCENZUSU SVIH MUSLIMANA ZATO STO JE NEGIRANJE ‘HABERA’ ALLAHOVOG ILI POSLANIKOVOG JE KUFR KOJI IZVODI IZ VJERE. PORICANJE TEVILA JE DVOJAKO, ONO KOJE NEMA UPORISTE U ARAPSKOM JEZIKU TAKVO ZAHTJEVA TEKFIR ZATO STO JE TO POTPUNO (MUTLAQ) NEGIRANJE JER ON NEGIRA SUSTINU (MUKEDIB HAQIQAH). PORICANJE (INKAR TEVIL) TEVILA KOJI IMA UPORISTE U ARAPSKOM JEZIKU NE POVLACI OBAVEZU TEKFIRA.” (MUDZMAETU FATAAWA, TOM2, STR 62-63) TAKODZE VIDITE NAVAQIDUL IMAN OD ABDULAZIZA ABDUL LATIFA STR 119) ZATO JE KONCENZUS ULEME DA SU DZEHMIJE KAFIRI ZBOG ABSOLUTNOG NEGIRANJA ALLAHOVIH IMENA I SVOJSTAVA.

    UCENJACI AHL SUNNAH NAKON USPOSTAVLJANJA DOKAZA TEKFIRE ONE KOJI SU UPALI U NEGIRANJE ALLAHOVOG UZDIGNUCA IZNAD ARSHA, I DRUGIH ALLAHOVIH IMENA I SVOJSTAVA, KAO STO SE PRENOSI OD IMAMA ABU HANIFE, SAFIJE, IBN HUZEJME (MUHAMMAD IBN ISHAQ), DARIMIJA I DRUGIH UCENJAKA SALAFA. TAKO DA TVOJA TVRDNJA DA TAKVI SE NE TEKFIRE CAK NAKON DOSTAVE DOKAZA ZBOG TEVILA JE NEZNANJE I LAZ NA UCENJAKE AHL SUNNAH.

    Ubuduce nemoj da pises velikim slovima jer se to smatra podizanjem glasa tj. galamom na netu. Smatraj ovo kao savjet ako nisi znao a opomenom ako si znao – Allahov_rob

    #9336
    Anonimno
    Neaktivan

    Prvo, @musliman, nije od edeba da pišeš velikim slovima, ili možda misliš da ti velika slova jačaju “dokaze”?

    musliman post=3802 wrote: Ovde ti se podvuklo vise gresaka zbog ne ispravnosti tvoje aqide:

    -NEPRAVIS RAZLIKU MESELA KOJE SE TICU ASLU DINA I MESELA KOJE ULAZE U USULU DIN,

    Ja hvala Allahu pravim razliku između mesela aslu dina i mesela usulu dina, a zašto si ovo rekao, sada ćemop inšaAllah vidjeti.

    NAVEO SI PRIMJER UZDIGNUCA IZNAD ARSA, KOJE NIJE POZNATO OSIM ‘HABEROM’ (OBAVIJEST) PA DA BI OSOBA IZGUBILA OSNOVU IMANA MORA DA NEGIRA TU OBAVIJEST A STO SE TICE MESELA ‘ASLU DINA’ KAO STO JE ‘KUFR U TAGUTA’ ILI CINJENJE VELIKOG SIRKA ILI JASAN KUFR KOJI NISTI ‘ASLU DIN’ TADA ZA GUBLJENJE IME ISLAMA ZA OSOBU SE NE USLOVLJAVA OTKLANJAJE SUBHI.

    Tačno, ali je problem što su današnje neoharidžije u aslu din utrpali ono što kod ehli sunneta nije aslu din, pa potom primjenili propise aslu dina na mesele koje su proglasili aslu dinom (kao kada bi neko svinjetinu proglasio jagnjetinom, pa potom na tu “jagnjetinu” primjenio propise koje se vežu za jagnjetinu, tj. da je halal i sa slašću pojeo “jagnjetinu”).

    Tako su i današnje haridžije, tekfir glasača učinili aslu dinom i zbog toga protekfirili sve sljedbenike sunneta na planeti, sve dok od muslimana nisu ostali samo oni.

    Sa ovim stavom koji imaš, ti mora biti smatraš kafirima sve ljude koji glasaju na pomenutim izborima ili ne tekfire glasače, uključujući i šejha Usejmina, kojeg si ispod citirao, što je takođe još jedna osobina haridžija, da će uzeti govor od učenjaka koji im paše, a potom protekfiriti istog tamo gdje im ne paše.

    GOVOR SEJHA ABU BATINA SE TICE OSNOVE VJERE I AL HAMDULILLAH ON NE KONTRIRA KONCENZUSU UCENJAKA NEGO TI GOVORIS O ONOME STO NEZNAS

    Ja sam te odlično prezreo, i vidiš da su moje riječi tačne, vi ste uzeli govor šejha Ebu Bitina koji se odnosi na asl dina, a potom ga primjenili na meselu koja se odnosi na usuli din, dovodeći tako u nedoumicu neupućene muslimane.

    I da te pitam, postoji li JEDAN JEDINI učenjak ehli sunneta na planeti koji je glasanje na izborima uvrstio u OSNOVU vjere!? Samo jedan jedini, nemoj mi navoditi dvojicu. Pa ako ne nađeš, a nećeš naći, onda znaj da si sebe uzdigao nad stotine i hiljade učenjaka, te njih protekfirio, jer dozvoljavaju širk, po tebi, ili ne tekfire mušrike.

    Ja zaista ne mogu shvatiti psihički profil čovjeka koji ne zna neke osnovne stvari u vjeri a ima hrabrosti da sudi najvećim učenjacima ummeta!

    TAKODZE POGLEDAJ GOVOR KHUDEJRA I HALIDIJA PO OVOM PITANJU, POGLEDAJ GOVOR AHMADA HALIDIJA U NJEGOVOJ KNJIZI ‘POUCAVANJE NAJVAZNIJIM PITANJIMA’, GDJE ON KONSTATUJE DA AHL SUNNAH PRAVI RAZLIKU PO OVOM PITANJU U OBAVEZNOSTI RAZLOKOVANJA IZMEDZU POZNATIH I MANJE POZNATIH MESELA GDJE HALIDI PRAVI RAZLIKU PO PITANJU VELIKOG KUFRA I VELIKOG SIRKA I GRESKE I NEZNANJA NEKIH ALLAHOVIH IMENA I SVOJSTAVA.

    Još davno sam pročitao pomenutu knjigu ali nigdje ne nađoh da šejhovi Ahmed Halidi i Ali Hudajr smatraju glasanje na izborima aslu dinom! Ako si ti naišao na takvu izjavu, žarko bih volio to da vidim. Ali, kako će se pokazati, sa svojim stavovima koje imaš, ti moraš tekfiriti i ove šejhove…

    UCENJACI AHL SUNNAH NAKON USPOSTAVLJANJA DOKAZA TEKFIRE ONE KOJI SU UPALI U NEGIRANJE ALLAHOVOG UZDIGNUCA IZNAD ARSHA, I DRUGIH ALLAHOVIH IMENA I SVOJSTAVA, KAO STO SE PRENOSI OD IMAMA ABU HANIFE, SAFIJE, IBN HUZEJME (MUHAMMAD IBN ISHAQ), DARIMIJA I DRUGIH UCENJAKA SALAFA. TAKO DA TVOJA TVRDNJA DA TAKVI SE NE TEKFIRE CAK NAKON DOSTAVE DOKAZA ZBOG TEVILA JE NEZNANJE I LAZ NA UCENJAKE AHL SUNNAH.

    Učenjaci ehli sunneta su rekli: “Ko kaže Allah nije iznad Arša taj je počinio kuf” ili “Ko kaže Allah nije iznad Arša, taj je kafir”, ali generalnim tekfirom koji ukazuje da je djelo kufr. Kada bi došlo u pitanje spuštanje propisa na konkretnog pojedinca ili skupinu, učenjaci nisu tekfirili ešarije i maturidije, i ovo je ono što sam ja naučio o ovom meseli. Ako ti imaš konkretan dokaz, a ne kao onaj citat od šejha Ebu Bitina, onda mi slobodnu ukaži na to.

    #9337
    Anonimno
    Neaktivan

    Allahov_rob post=3801 wrote:

    Sigurno da si spustio tekfir na skupine kad cak navodis i one sa bradom a pod njima valjda ciljas na one koji imaju murdzijske stavove po pitanju glasanja i tehakuma. Ja i dalje cekam da navedes jasno i da objasnis lijepo koje si prepreke razmatrao i zatim koji uslovi su ispunjeni i koje prepreke su otklonjene i na koji nacin je to postignuto, s obzirom da si spustio tekfir sa opsteg propisa na tekfir pojedinca a u tvom slucaju na grupe.

    Brate Allahov rob, nije mi poznato da u Bosni ljudi sa bradama koje mi nazivamo murdjije izlaze u skupinama na izbore da daju svoj glas strankama koje su zasnovane na kufru, i da izlaze u skupinama onda bi njih bilo teze opravdati nego one koji ne znaju, jer nosenje brade govori da imaju neko znanje, i da su mogli da otklone nejasnoce od sebe, za mene su oni jos gori od onih koji pojma nemaju.
    Dalje da bi se otklanjale prepreke je za tekfir kazne, a ne za tekfir imena, i ovo je izgleda ono sto mnogi ovde ne shvataju, mozda si daija, ne znam o kome se radi al mi tvoja upornost u odbrani glasaca govori da ne znas da napravis razliku izmedju tekfira imena i tekfira kazne.

    I stvano danas nisam u situaciji da vodim dijalog sa dokazima, jer da bih izneo dokaze, treba mi malo vise vrijemena, a ja danas samo po malo navracam na net i uspijevam na brzinu nesto da napisem, al ako Allah da inshaAllah, pojednostavicemo mesele i da vidimo ko je u pravu.

    Brate Andol, kod tebe mi se ne svidja sto se pozivas po pitanju glasanja i glasaca na Bin Baza, Usejmina i Albanija kad ti zatreba da dokazi budu na tvoju stranu a kad ti pripisem njihove stavove onda se izjasnjavas da nisi na njihovim stavovima po ovim meselama. Ako nisi na njihovim stavovima po ovim meselam realno bi bilo da se ne pozivas na njih.

    Nadam se da ce me moja braca shvatiti i da mi nece zamjeriti, jer ovim ne zelim vama da kontriram vec smatram da branim istinu.

    #9339
    Anonimno
    Neaktivan

    Hodza1 post=3808 wrote: Brate Allahov rob, nije mi poznato da u Bosni ljudi sa bradama koje mi nazivamo murdjije izlaze u skupinama na izbore da daju svoj glas strankama koje su zasnovane na kufru, i da izlaze u skupinama onda bi njih bilo teze opravdati nego one koji ne znaju, jer nosenje brade govori da imaju neko znanje, i da su mogli da otklone nejasnoce od sebe, za mene su oni jos gori od onih koji pojma nemaju.
    Dalje da bi se otklanjale prepreke je za tekfir kazne, a ne za tekfir imena, i ovo je izgleda ono sto mnogi ovde ne shvataju, mozda si daija, ne znam o kome se radi al mi tvoja upornost u odbrani glasaca govori da ne znas da napravis razliku izmedju tekfira imena i tekfira kazne.

    I stvano danas nisam u situaciji da vodim dijalog sa dokazima, jer da bih izneo dokaze, treba mi malo vise vrijemena, a ja danas samo po malo navracam na net i uspijevam na brzinu nesto da napisem, al ako Allah da inshaAllah, pojednostavicemo mesele i da vidimo ko je u pravu.

    Cekam kad budes imao vise vremena da pojasnis ono sto sam te pitao. Slobodno ti objasni i tekfir imena i tekfir kazne, da vidimo sta i o tome imas reci. Ako budes na ovoj temi nastavio sutra ili neki drugi dan da odgovaras drugim clanovima, a prethodno ne odgovoris meni kako sam te pitao, uzet cu da ne znas pa zato odugovlacis sa odgovorom. Takve postove tvoje nove upucene drugim clanovima cu brisati insaAllah sve dok meni ne odgovoris jasno ko dan.

    #9341
    Anonimno
    Neaktivan

    Takve postove tvoje nove upucene drugim clanovima cu brisati insaAllah sve dok meni ne odgovoris jasno ko dan.

    Meni ovo lici na demonstraciju sile prema jednom clanu foruma koji pokusava braniti svoje stavove, bez obzira kakvi oni bili.

    #9342
    Anonimno
    Neaktivan

    musliman33 post=3800 wrote:
    Kada se već pozivaš na selasiniju pogledaj 3 grešku gdije šejh kaže:

    Sto se tice onoga ko ispolji neke od jasnih uzroka kufra ili neki od ocitih vidova riddeta,
    poput poziva u saucestvovanju zakonodavne vlasti, ili na primjer ispolji svoju podrsku i pomoc
    laickim zakonima, ili saučestvuje u njihovom propisivanju i sudu po njima, ili ih hvali, ili se
    zaklinje na njihovo postivanje i prijateljevanje sa tagutima koji su ih postavili, takvome nema
    kerameta i iza njega se neće klanjati jer se ne svrstava u muvehhide vec u musrike i murtede.

    Prvo, @musliman33, trebao si detaljno pro;itati moje psotove, pa potom se osvrnuti na njih.

    Drugo, ja se u potpunosti slažem sa govorom šejha Makdisija kojeg si citirao, ali on ne tretira glasače za koje ja smatram da se ne smiju tekfiriti zbog preventivnih faktora tekfira. Ako si dosljedno čitao šejha Makdisija, našao bi ovo:

    Uzroci tekfira se na dunjaluku vraćaju na riječi ili djela koja su kufr, ali kod nejasnog stanja, pobrkanosti značenja, postojanje više mogućnosti uz pretpostavku da se radi o neznanju suštine određenih riječi ili djela, mora se razjasniti cilj osobe, [b]i da li je tim svojim postupkom ili riječima ciljala sebeb (uzrok) kufra ili ne. (pogledaj: http://www.putvjernika.com/Islam-i-dawa/greske-u-tekfiru-glasaca.html)

    Također bih upozorio braću da po ovom pitanju ne srljaju u propisu tekfira te proglase kafirima one koje nisu proglasili kafirima Allah i Njegov Poslanik. Nije svako ko glasa kafir, iako svak od njih čini djelo kufra.

    Šta ćeš ti reći ako čovjek glasa sa ovim nijjetom i kaže: Oba kandidata na izborima su kafiri i ja to znam, ja mrzim kufr i političke stranke, odričem se njih i tekfirim ih, a tekfirim i svakog onog ko glasa za ove stranke podržavajući zlo koje taj kandidat čini od propisivanja zakona i slično, ali ću glasati za kafirskog kandidata A kako bi ga tako pomogao da pobjedi kafirskog kandidata B koji je veće zlo po muslimane, a onda ti kao dokaz spomene da su ashabi u Abesiniji pomoglo Nedžašiju koji je bio kršćanin, kako bi pobjedio svog protiv kandidata koji je obećao da će isporučiti ashabe kurejšijama ili ti navede primjer kada su se ashabi radovali pobjedi bizantinske vojske nad persijskom ili spomenuti slučaj Jusufa kao ministra u vladi egipatskog vladara i slično.

    Ili ti navede kao dokaz to što i mi (naše daije) a također i haridžije (Nedžad Balkan i kompanija) svi odreda dozvoljavaju potpisivanje ugovora sa kufr uvjetima, što je tačno u određenim varijantama ( Nedžad uvjetuje da se uz potpisivanje kufr ugovora rječima kaže da se odričeš od toga, koliko je meni poznato, dok naše daije ne smatraju to uvjetom, već pohvalim činom). I ovaj ti onda kaže: Eto i vi dozvoljavate kufr, jer je potpisivanje kufr ugovora također kufr (po njemu), pa što se onda bunite kada mi glasamo sa nijetom da jednog manjeg kafira pomognemo protiv većeg kafira.

    Hoćeš li ovog protekfiriti blanko, bez iznošenja dokaza i otklanjanja šubhe?

    Ko protekfiri ovaog muslimana, taj zaista nema nikakve veze sa menhedžom naših daija, tj. sa menhedžom ehli sunneta![/b]

    hodza1 wrote: Brate Andol, kod tebe mi se ne svidja sto se pozivas po pitanju glasanja i glasaca na Bin Baza, Usejmina i Albanija kad ti zatreba da dokazi budu na tvoju stranu a kad ti pripisem njihove stavove onda se izjasnjavas da nisi na njihovim stavovima po ovim meselama. Ako nisi na njihovim stavovima po ovim meselam realno bi bilo da se ne pozivas na njih.

    Hajr, pišeš u žurbi, pa ti neću zamjeriti. Ali, s druge strane, moram reći da je nepravda da mi pripisuješ da se ja po pitanju glasača poyivam na šejhove Albanija, Bin Baza i Usejmina. Ja sam njih navodio kao dokaz učenjaka koji su dozvolili glasanja i koje niko od učenjaka ehli sunneta nije protekfirio. Tako da, ako ti tekfiriš one koji izlaze na izbore, ond aje preče da tekfiriš i ove šejhove, i volio bih da se o ovome izjasniš. Samo, molim te, nemoj početi sa pričom kako su šejhovi dozvolili izbore samo u arapskim zemljama, jer ta priča odavno više ne pije vodu.

    Dakle, očekujem da se oglasiš muški i da kažeš: smatram da su pomenuti šejhovi i svi drugi koji su njihovog stava kafiri zbog toga, toga i toga, ili da kažeš: Smatram da pomenuti šejhovi nisu kafiri zbog toga i toga.
    Nadam se da me nećeš lišiti odgovora na ovo pitanje, jer je jako bitno za dalju raspravu.

    #9344
    Anonimno
    Neaktivan

    Vidim izdaje vas strpljenje po pitanju mene, a pogotovo me iznenadjuje ponasanje onih sa kojima se dobro poznajem. Nije problem Andole izjasnicu se inshaAllah po pitanju onog sto te zanima, posto se dugo nismo vidjeli da se ispricamo. Posto te zanima makar jedno ime onoga koji tekfiri glasace, reci cu ti Ebu Munzir es Senkiti, daija naseg menhedza, ucenik Ebu Muhammeda el Makdisija, a moje stavove ces cuti navece inshaAllah, zato sto se nadam da cu tada biti slobodan.
    I ne dozvoli da te sabur izdaje po pitanju mene jer ti nisam neprijatelj, a imam osecaj da to zelis da ucinis od mene.

    A na tvoja pitanja Allahov robe se necu osvrtati, zbog pretnji kojih mi upucujes, jer ne volim neko da mi se obraca preteci, uzasno me to iritira.

    #9345
    Anonimno
    Neaktivan

    Brat Allahov rob je “zaprijetio” iz opravdanog razloga, jer mnogi su tako dolazili sa svojim stavovima i ignorisali vrlo konkretna pitanja, i na kraju neupuceni ne znaju vise gdje je pocetak a gdje kraj. Odgovori na pitanja, jer ne odgovaras samo njemu nego svima koji prate diskusiju. A prati ih vise nego sto mislis.

    #9346
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate Hodza izgleda da nekad preletiš preko onoga što pišu braća bez da obratiš pažnju šta braća žele da kažu. Brat Andol se nije pozvao na fetve šejha Bin Baza, Usejmina i Albanija po pitanju glasanja, već ti je rekao da se od ovih šejhova prenosi da su u određenim situacijama dozvolili glasanja vidjeći u tome maslehu. Stoga je brat Andol ovim htio da te pita: Da li ti tekfiris i ove sejhove a i druge koji su u određenoj situaciji vidjeli, shodno njihovom shvatanju, korist u izlasku na izbore?

    Brat je htio da ti postavi ovo pitanje iz razloga što ukoliko bi ti odgovorio da ih tekfiriš zastupio bi time stav kojeg nije zastupio niko od daija ovog menhedža, a ako bi rekao da ih ne tekfiriš onda češ biti kontradiktoran jer ćeš protekfiriti onoga koji glasa a nećeš onoga koji ga dozvoljava!

    Ovo nije baš lahka mesela, zato savjetujem svoj braći da budu oprezni i da ne srljaju.

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 148)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.