Obavljanje namaza za imamom koji glasa na izborima

  • This topic has 147 odgovora, 25 glasova, and was last updated prije 11 years, 6 months by Anonimno. This post has been viewed 20659 times
Pregledavate 15 postova - 91 do 105 (od ukupno 148)
  • Autor
    Postovi
  • #9456
    Anonimno
    Neaktivan

    Na kraju, da te još pitam: kakav je kod tebe propis glasača koji izađu na izbore i poznata im je suština izbora, ali ipak izađu na njih zbog neke od šubhi koje pri sebi imaju (biranje manjeg od dva zla, pomaganje jednog nevjernika protiv drugog i slično)?

    Mušrik velikog širka.

    RPG: Nakon ovoga nema potrebe za tvojim angažmanom na forumu.
    Tebi se iznesu dokazi,a ti ih ignorišeš. Tvrdio si da Makdisi zastupa stav da se glasači pravdaju samo nepoznavanjem stanja i suštine izbora, a mi smo ti donijeli fetvu gdje on kaže

    Isto tako prisustvo islamskih knjiga nije dovoljno za tekfir ovih dvosmislenih postupaka u kojima se CILJEVI UČESNIKA U GLASANJU RAZLIKUJU KAO I NJIHOVA SHVATANJA. Ono što je problematično u ovim stvarima jeste spoznaja činjenice ovog djela i shvatanje njegove suštine te da je to djelo kufra, tako da se treba ostvariti namjera činjenja djela koje je kufr, cljanje istog kao i da se odstrani GREŠKA, NEZNANJE I TEVIL.

    Neznanje i tevil nisu prepreka za tekfir počinioca širka, stoga, Makdisi ne smatra to što mu ti pripisuješ čak i nakon što ti se donese dokaz.

    Ono što me iritira jeste tvoje tvrdoglavo ustrajanje da je šejh Makdisi i dalje stava da je glasanje pod nekom od pomenutih šubhi širk.
    Stoga, zbog ignorisanja šerijatskih dokaza, zbog potvore na učenjake (ranije si Gunejmanu pripisao stav kojeg sam Gunejman ne zastupa), te zbog nakupljene negativne reputacije od strane članova foruma, ti se udaljavaš sa foruma.

    Ono što ti nije jasno iz Allahove vjere, molim Allaha da ti razjasni, ali mi nemamo vremena da i nakon JASNOG objašnjenja ponovo objašnjavamo jedno te isto.

    #9457
    Anonimno
    Neaktivan

    Es selamu alejkum.
    Jedno pitanje vezano za temu.

    Kako se odnositi prema osobi kojoj pojasniš svoj stav o kufru i širku demokratije i glasanja i on kaže da shvata to, ali ipak glasa za Sulju, jer ako ne bude glasao vladaće Pero?

    Shvatam njegovu šubhu, shvatam i fetvu šejha Makdisija, ali šta mi nije jasno-kako se postaviti prema takvom čovjeku.
    Formalno shvatam, ne tekfiri se-znači da je musliman. Ako je musliman i traži mi kćerku trebalo bi da mu je dam. A kako da dam kćerku nekome ko će sutra, ako dođe do problema oko novog poretka, biti sa druge strane puškometa.
    Ako može kakvo pojašnjenje.
    Allah vas pomogao.

    #9459
    Anonimno
    Neaktivan

    pupavac post=3982 wrote: Es selamu alejkum.
    Jedno pitanje vezano za temu.

    Kako se odnositi prema osobi kojoj pojasniš svoj stav o kufru i širku demokratije i glasanja i on kaže da shvata to, ali ipak glasa za Sulju, jer ako ne bude glasao vladaće Pero?

    Shvatam njegovu šubhu, shvatam i fetvu šejha Makdisija, ali šta mi nije jasno-kako se postaviti prema takvom čovjeku.
    Formalno shvatam, ne tekfiri se-znači da je musliman. Ako je musliman i traži mi kćerku trebalo bi da mu je dam. A kako da dam kćerku nekome ko će sutra, ako dođe do problema oko novog poretka, biti sa druge strane puškometa.
    Ako može kakvo pojašnjenje.
    Allah vas pomogao.

    We alejkumusselam brate,

    Ne bi trebalo da mu daš kćerku iako ga smatraš muslimanom, jer ti nisi zadovoljan njegovim ahlakom i vjerom, pa da onda odbijanje prosca bude grijeh za tebe.

    Nije svako odbijanje prosca muslimana grijeh. Ako je on novotar i ti ga odbiješ, ili čini velike grijehe ili kufr, pa tebi je dozvoljeno da ga u ovom slučaju odbiješ.

    #9464
    Anonimno
    Neaktivan

    Banirali ste Nik-Musliman pa onda Musliman33 a prije toga Suraku pa Remha pa Halifa i za Malo i Hodza1i to za temu koja je vrlo vazna koji smo svi Muhtadz

    #9467
    Anonimno
    Neaktivan

    Askalani post=3990 wrote: Banirali ste Nik-Musliman pa onda Musliman33 a prije toga Suraku pa Remha pa Halifa i za Malo i Hodza1i to za temu koja je vrlo vazna koji smo svi Muhtadz

    Uhhh, što ih nabroji : )
    Suraka, Remha, Halifa su, po svemu sudeći, jedna te ista osoba, zj. ti, Askalani. Dakle, vas “četvorica” koji ste protiv nas ste u stvari jedna osoba.

    Na ovom forumu se ne tolerišu stavovi koji su oprečni učenju ehli sunneta, a oni koji to nisu još shvatili nisu ni dobrodošli.

    #9471
    Anonimno
    Neaktivan

    RPG, Allah ti dao svaki hajr ovoga i onoga svijeta.

    #9473
    Anonimno
    Neaktivan

    Ako je za Makdisija glasanje kufr, znaci li to da on tekfiri sve one koji dozvoljavaju glasanje jer dozvoljavaju kufr.

    Ne znam da li šejh Makdisi ima konkretan govor po ovom pitanju ali ono što mogu reći jeste sljedeće:

    Ukoliko smo uzeli u obzir da se određena osoba može opravdati tevilom zbog činjenja određenog djela koje je kufr onda nema razlike između onoga ko ga čini i onoga koji ga dozvoli, jer i onaj koji ga čini (glasanje u konretnom slučaju) čini ga jer ga sa njegove strane vidi dozvoljenim. Ko je taj od muslimana koji izlazi na glasanje a da smatra da glasanje nije dozvoljeno? Možemo isto tako reći da oni koji glasaju od muslimana praktičara da se dijele na dvije skupine:

    – Oni koji glasaju i glasanje uopšte i ne smatraju zabranjenim a kamoli kufrom (dakle smatraju ga dozvoljenim)
    – I oni koji glasanje možda u osnovi smatraju zabranjenim ali ga vide kao manje zlo te ga opet smatraju dozvoljenim u takvoj situaciji jer, po njihovom shvatanju, čine manje zlo.

    Ono što me takođe navodi da kažem kako nema razlike između onoga ko ga dozvoli iz tevila (glasanje) i onoga ko ga radi iz tevila jeste i činjenica da ni selefu salih, rahimehumullahu teala, nisu pravili razliku između ove dvije situacije u situacijama sličnoj ovoj. Uzmimo primjer imama Ahmeda, rahimehullahu teala, Svima je poznato da govor kojeg su zastupale mutezile, tj da je Kur'an stvoren, predstavlja riječi kufra. Mnogobrojni su citati uleme ehli sunneta koji su pomenuti govor okarakterisali kao kufr i rekli da je onaj ko to kaže upao u kufr. Mislim da ovom prilikom nema potrebe da navodimo te citate, a onaj ko želi da vide te govore neka se vrati na Selasiniju, 11 greška u tekfiru.

    Mutezile ne samo da su zastupale ovaj govor, već su smatrale da je obavezan. Tj ovo znači da oni ne samo da su smatrali ovaj govor, da je Kur'an stvoren, dozvoljenim već i obaveznim, tako da sa stanovišta ehli sunneta oni su smatrali činjenja kufra obaveznim (u shvatanju ehli sunneta ne u shvatanju mutezila, jer je po shvatanju mutezila to, da je Kur'an stvoren, je obavezno djelo za koje slijedi nagrada i sevap).

    I ne samo da su to smatrali dozvoljenim već je jedna skupina, od kojih su bile i pojedine halife ,iskušavali ljude i čak ubijali učenjake i daije koji bi odbijali da prihvate njihov govor o stvaranju Kur'ana. pored toga vidimo ulemu ehlu sunneta kako nisu pravili razliku među njima i nisu ih odmah tekfirili zbog njihova tevila, ali kada bi vidjeli da je kod nekih od njih odstranjena šubha i nad njima uspostavljen dokaz, tj istina im je postala jasna ali su se i dalje inatili i oholili, onda bi nad tim pojedincima spustali pojedinačan tekfir, kako se i prenosi od imama Ahmeda da je protekfirio pojedince od njih.

    Jedina razlika koju neku učenjaci prave jeste razlika između onoga ko je pozivač u kufr i običnog mukallida, a o tome ćemo pokušati da napišemo nešto zasebno kako ovaj post ne bi bio predugačak.

    #12249
    Anonimno
    Neaktivan

    Essalam alaykum, sto se tice Sejh Albani on nije zvao u Demokratiju, jer je nazvao taj cin haram, ali pod uslovima da taj covek ne negira serijat niti vidi taj drugi hukm kao bolji, nije ga uvidio kao Kafir ali kao Fasik i on (Albani) nije zvao za to delo.

    Sto se tice ibn theimina, on je imao uvezi toga isti stav kao Sejh ibn Dzibrin, da je to kufr cin. Pogledaj serh usul theletha. Ima jedna Knjiga koji su madahile preveli zove se Fikh ul ibadaat, koja moze da se nadze na bosanski i na engleski. Taj prevod nije tacan, da ibn thejmin je razlikavao taj cin u posebni situacija kao kufr, zulm i fisk, to je pogresan prevod.

    Zato nemozemo da uporedzamo Hodze koji zovu na Demokratiju, i ne navivaju je haramom, kamoli kufrom sa ibn theimina i albanija rahimahuma Allah.
    S druge strane ima dve tacke koje ovde hvataju
    1) Jedan cin (deo) kufra koj nekomu nije poznato kao kufr, nije kafir dok ga ne ucini; pogledaj Kommentar Muhammed ibn Abdulwahhab u njegovom kitabu tavhid uvezi sahabe kada su pitali Resulullaha s.a.w.s. da stavu njihovo oruzije pod jednom drevetu da stime budu blagosloveni…
    2) Onaj koji zovu Kufr, potpomaze kufru (hanifiticki fikh); prvi znacaj Taghuta: Satan koji zove u Sirk, pogledaj mana Tagut od Muhammed ibn Abdel Wahhab

    Onaj koji vlada sa necim drugim i onaj ko zove Sirku, oba dva su Taguti. Za Tagute nema izvinjenje ili Mani, kao za Sejtan i oni koji konkurisu sa Allah unjegovom Rububijetu i ibadatu i tako dalje.

    Zato te Hodze ne padaju u 1) nego u 2) i ne ispunjavaju njihovu obavezu kufr u taghuta sto je delo tevhida, pogledaj Sejh el Maqdisi selsinije delo o onomu ko ne tekfiri taguta.

    Allahu alem.

    #12251
    Anonimno
    Neaktivan

    Ja ne klanjam za onima koji glasaju,pozivaju na glasanje i podrzavaju glasanje.Po meni je to jasno izrazen kufr,jer se oni suprotstavljaju Allahovom zakonu.

    #12252
    Anonimno
    Neaktivan

    lipanjac post=7071 wrote: Ja ne klanjam za onima koji glasaju,pozivaju na glasanje i podrzavaju glasanje.Po meni je to jasno izrazen kufr,jer se oni suprotstavljaju Allahovom zakonu.

    Pravis gresku jer svrstavas sve u istu grupu ne praveci razliku medju navedenima. Procitaj post od brata Hilala jer su tu lijepo objasnjeni neki dettalji. I nemoj da zuris u mes'elama tekfira da ne bi pretjerao i presao granice.

    #12253
    Anonimno
    Neaktivan

    lipanjac post=7071 wrote: Ja ne klanjam za onima koji glasaju,pozivaju na glasanje i podrzavaju glasanje.Po meni je to jasno izrazen kufr,jer se oni suprotstavljaju Allahovom zakonu.

    Od koga si ovo naučio?

    http://www.putvjernika.com/Fetve-i-odgovori/ja-tekfirim-sve-koji-glasaju-da-li-grijesim.html

    http://www.putvjernika.com/Fetve-i-odgovori/pitanje-u-vezi-glasanja-na-izborima-u-bih.html

    #12254
    Anonimno
    Neaktivan

    @Allahov_rob,zar da budem od onih koji ce da dovedu u pitanje ispravnost namaza zbog sumnje u neciji islam.
    A sto se tice pretjerivanja,pa ja zapravo i tako ne tekfirim osim onih za koje kazu uceni ljudi da su zalutali pa ih onda i ja takvima smatram.To nije u mom domenu.A sto se tice sumnje,ja imam pravo da zastitim moj namaz od onih koji hodaju stazom sejtana.Ako si ti meni zbog toga skinuo reputaciju,samo nastavi,ja ostajem takav dok mi ne dodje neko sa jacim dokazom,a do tada se striktno pridrzavam akide sejha Muhammeda Porce i Nusreta Imamovica.Tebi toplo preporucujem da i ti malo vise od njihovih dersova preslusas,i bit ce ako Bog da sve u redu…

    #12258
    Anonimno
    Neaktivan

    Usama post=7073 wrote: [quote quote=lipanjac post=7071]Ja ne klanjam za onima koji glasaju,pozivaju na glasanje i podrzavaju glasanje.Po meni je to jasno izrazen kufr,jer se oni suprotstavljaju Allahovom zakonu.

    Od koga si ovo naučio?

    http://www.putvjernika.com/Fetve-i-odgovori/ja-tekfirim-sve-koji-glasaju-da-li-grijesim.html

    http://www.putvjernika.com/Fetve-i-odgovori/pitanje-u-vezi-glasanja-na-izborima-u-bih.html
    Odgovor na tvoje pitanje imas u mom prethodnom postu…

    #12260
    Anonimno
    Neaktivan

    lipanjac post=7078 wrote: [quote quote=Usama post=7073][quote quote=lipanjac post=7071]Ja ne klanjam za onima koji glasaju,pozivaju na glasanje i podrzavaju glasanje.Po meni je to jasno izrazen kufr,jer se oni suprotstavljaju Allahovom zakonu.

    Od koga si ovo naučio?

    http://www.putvjernika.com/Fetve-i-odgovori/ja-tekfirim-sve-koji-glasaju-da-li-grijesim.html

    http://www.putvjernika.com/Fetve-i-odgovori/pitanje-u-vezi-glasanja-na-izborima-u-bih.html
    Odgovor na tvoje pitanje imas u mom prethodnom postu…

    Ne budi ohol. Ne dozvoli da ti tvoj ponos zamuti um. Jer ocigledno ti je zamucen.
    Ti si prvo izletio stim sto si strpao u isti kos glasace sa onima koji otvoreno pozivaju na glasanje.
    Brat Hilal je lijepo objasnio i brat Usama je postavi dva linka sa jasnim objasnjenjima.
    Dakle, ti se lijepo vrati na postove koje su ti braca preporucila i ne leti pred rudu.
    Allah te pomogao.

    #12261
    Anonimno
    Neaktivan

    lipanjac post=7074 wrote: @Allahov_rob,zar da budem od onih koji ce da dovedu u pitanje ispravnost namaza zbog sumnje u neciji islam.

    lipanjac post=7074 wrote: A sto se tice sumnje,ja imam pravo da zastitim moj namaz od onih koji hodaju stazom sejtana.

    Ako ovo ima značenje koje sam ja razumjeo (jer nisam baš shvatio šta hoćeš da kažeš), a to je da ti imaš sumnju da li su oni kjafiri ili ne, onda evo ti odgovor na to:

    Šejhul-Islam, Ibnu Tejmijje rhm., kaže: “Nije šart (uslov), pristajanja za nekim imamom, da se zna kakve je ‘akide (kojeg je pravca, ubjeđenja ili mezheba), niti će se prethodno ispitivati riječima: Šta ti misliš o tome, ili o onome… – već će se obaviti namaz za takvom osobom, iako ga lično ne budemo poznavali!” (Medžmu'atul-Fetava, 23/351)

    lipanjac post=7074 wrote: A sto se tice pretjerivanja,pa ja zapravo i tako ne tekfirim osim onih za koje kazu uceni ljudi da su zalutali pa ih onda i ja takvima smatram.

    Ja sam ti i priložio govor učenih, dakle, u čemu je problem?

    http://www.putvjernika.com/Fetve-i-odgovori/ja-tekfirim-sve-koji-glasaju-da-li-grijesim.html

    lipanjac post=7074 wrote: Ako si ti meni zbog toga skinuo reputaciju,samo nastavi,ja ostajem takav dok mi ne dodje neko sa jacim dokazom,a do tada se striktno pridrzavam akide sejha Muhammeda Porce i Nusreta Imamovica.Tebi toplo preporucujem da i ti malo vise od njihovih dersova preslusas,i bit ce ako Bog da sve u redu…

    Pošto se striktno pridržavaš akide Nusreta Imamovića, evo ti njegov govor:

    Što se tiče onih koji izađu na izbore smatramo da ne mora značiti u svakom slučaju da su nevjernici, zbog postojanja mogućnosti da nisu svjesni šta proizilazi iz tog njihovog čina i da mnogi vjeruju da oni za koje oni glasaju se u stvari bore za vjeru i uspostavljanje dina, što je šubha zbog koje ne donosimo propis o njima prije uspostavljanje dokaza i otkljanjaja šubhi.

Pregledavate 15 postova - 91 do 105 (od ukupno 148)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.