Objašnjenje oko tekfir mušrika.

  • This topic has 4 odgovora, 4 glasa, and was last updated prije 11 years by Anonimno. This post has been viewed 3065 times
Pregledavate 5 postova - 1 do 5 (od ukupno 5)
  • Autor
    Postovi
  • #15930
    Anonimno
    Neaktivan

    Es-Selam Alejkum we rahmetullahi we berekatuhu!

    Draga bračo, pošto vidim da je večina od vas koliko toliko sa znanjem, hteo bih da vas upitam nešto, to je:

    Čovek mi je poslao sledeču poruku pod imenom “Tekfir mušrika je od osneve vjere” sada želim znati dali je tekfir mušika od osnove vjere ili nije?

    Šejh Muhamed b. AbdulWehhab, rahimehullah kaže:
    „Osnovu (temelj) dini islama i njegov stub čine dvije stvari:
    1. Naredba ibadeta Allahu jedinom, koji nema sudruga, podsticanje na to, prijateljevanje na
    toj osnovi i tekfir-proglašavanje nevjernikom onoga ko ga ostavi.
    2. Upozorenje na širk-višeboštvo u ibadetu Allahu, strogoća zbog toga,
    neprijateljstvo/suprotstavljanje zbog toga i tekfir onoga ko ga učini.
    Onih koji se suprotstavljaju tome ima nekoliko vrsta. Najžešćeg prestupa su:
    – Oni koji se suprotstavljaju u svemu;
    – a ima i onih koji čine ibadet jedino Allahu, ali nisu porekli širk, niti se suprotstavljaju
    njegovim počiniocima;
    – u njih spadaju i oni koji su im se suprotstavili, ali ih nisu protekfirili;
    – od njih su i oni koji niti vole tevhid niti ga mrze;
    – ima i onih koji su ih protekfirili (muvehide) i tvrde da je tevhid vrijeđanje dobrih ljudi;
    – od njih su i oni koji niti mrze širk niti ga vole;
    – od njih su i oni koji nisu spoznali širk i nisu ga porekli;
    – u njih spadaju i oni koji nisu spoznali tevhid i nisu ga porekli;
    – u njih spadaju, i oni su od svih vrsta najopasniji, oni koji prakticiraju tevhid, ali ne znaju
    njegovu vrijednost i ne mrze one koji su ga ostavili i niti ih tekfire;
    – od njih su oni koji su ostavili širk i zamrzili ga, ali nisu dokučili njegovu suštinu (opasnost),
    niti se suprotstavljaju njegovim počiniocima niti ih tekfire.‚

    I još nešto dali je sledeči tekst vjerodostojan od šejha AbdulWehaba:

    Kaže šejh Muhammed bin Abdul-Vehab, rahimehullah: “A ja ću vas obavijestiti o sebi. Tako mi Allaha, pored Kojeg nema nikog i ničeg dostojnog obožavanja, ja sam bio tražio znanje, i oni koji su me znali su vjerovali da imam znanja, a ja u to vrijeme nisam znao značenje LA ILAHE lLLALLAH niti sam znao dini islam, prije ovoga dobra kojeg nam je Allah ukazao. Isto tako i moji šejhovi, među njima nije bio nijedan koji je to znao

    #15931
    Anonimno
    Neaktivan

    I, šta ti misliš, jel od aslu dina?

    #15932
    Anonimno
    Neaktivan

    Kako to da tekfir mušrika nije od asla dina ako njegovo izostavljanje čovjeka izvodi iz vjere?
    http://www.stazomislama.com/fetve-i-odgovori/odgovori-na-pitanja/2-tekfir-musrika-tekfir

    #15934
    Anonimno
    Neaktivan

    Ja ne znam, zato sam i pitao. Znam da se mušrik treba tekfiriti, ali dali je to aslu din? I šta trebam da odgovorim ovom što mi je poslao poruku?

    #15953
    Anonimno
    Neaktivan

    Sejh Nusret Imamovic – poimanje tekfira kod ehli suneta https://www.youtube.com/watch?v=UvgFe3KZZyw

Pregledavate 5 postova - 1 do 5 (od ukupno 5)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.