Odjeća isticanja

  • This topic has 28 odgovora, 11 glasova, and was last updated prije 11 years, 5 months by Anonimno. This post has been viewed 7694 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 29)
  • Autor
    Postovi
  • #11043
    Anonimno
    Neaktivan

    Uzvišeni Allah dozvolio je čovjeku da oblači lijepu odjeću i pazi na vlastiti izgled i pogrdio one koji zabranjuju Allahove blagodati.
    Uzvišeni kaže: “Reci: Ko je zabranio Allahove ukrase, koje je On za robove Svoje stvorio, i ukusna jela?” (El-Earaf, 32.)

    Ibn Mes'ud prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Neće ući u Džennet ko bude imao u srcu oholosti koliko zrno gorušice.” “Čovjek voli da se lijepo obuče i da njegova obuća bude lijepa”, kaza neko od prisutnih!
    Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, na to reče: “Allah je lijep i voli lijepo, oholost je odbacivanje istine i omalovažavanje ljudi.” (Muslim)

    Dakle, islam je pohvalio lijepo i uredno odijevanje, što nikada nije bio predmet razilaženja meðu muslimanima općenito, a meðu učenjacima posebno. Meðutim, šerijat je zabranio odreðene vrste odjeće kako muškarcima tako i ženama, a počinitelju priprijetio kaznom.
    Jedna od zabranjenih vrsta odjeće jeste odjeća isticanja.
    To je odjeća za koju je Poslanik islama, sallallahu alejhi ve sellem, u hadisu koji prenosi Ibn Omer, rekao: “Ko obuče odjeću isticanja (na ovome svijetu), Allah će ga ogrnuti odjećom poniženja na Sudnjem danu.” U drugoj verziji stoji: “Potom će njime potpaliti vatru džehennemsku.” (Ahmed, Ebu Davud i Ibn Madže. Citirani hadis u različitim verzijama dobrim su ocijenili: imam Munziri, Iraki, Ibn Muflih, Busiri, Sehavi, Behuti, Adžluni, Albani. Imam Ševkani i Muhammed Han tvrde da su prenosioci ove predaje pouzdani. Vidjeti: Ihjau ulumid-din, 4/286 sa opaskama imama Irakija, El-Adabuš-šeraijje, 2/582, Misbahuz-zudžadže, 4/90, Nejlul-evtar, 2/111, El-Mekasidul-hasene, str. 668, Keššaful-kinaa, 1/381, Kešful-hafa, 2/362, Er-Revdatun-nedijje, 1/234 i 3/460, Sahihut-tergib, 2/480)

    Imam Sefarini u svome komentaru na Gizaul-elbab, 2/161, kaže: “čovjek je obukao odjeću isticanja ako se njegova odjeća razlikuje od odjeće njegovih mještana.”

    Imam Merdavi kaže: “Pogrdno je oblačiti odjeću isticanja ili odjeću koja se ne nosi u dotičnom podneblju.” (Vidjeti: El-Insaf, 1/473)
    Imam Ševkani kaže: “Odjećom isticanja misli se na odjeću kojom čovjek odudara od odjeće drugog svijeta.” (Vidjeti: Nejlul-evtar, 2/111)
    Hanefijski učenjak Ali Kari kaže: “Odjeća isticanja je, izmeðu ostalog, i odjeća kojoj se ljudi ismijavaju.” (Vidjeti: Merkatul-mefatih, 8/221)
    Ibn Omer vidio je svoga sina koji je obukao pohabanu odjeću, pa mu je rekao: “Skini je, to je odjeća isticanja.” (Vidjeti: Telbisu Iblis, str. 174).

    Ibn Muflih spominje nekoliko identičnih citata kojima hanbelijski učenjaci definišu odjeću isticanja, pa kažu: “Odjeća koja se razlikuje od odjeće koju nose ljudi u tvome podneblju”, “Odjeća po kojoj osoba biva prepoznatljiva kod ljudi”, “Odjeća koja nije poznata kod ljudi u tvom podneblju”, “Odjeća koja odudara od odjeće koju nose ljudi u tvojoj zemlji ili plemenu.” Nakon toga ovi učenjaci tvrde: “čovjek treba oblačiti ono što oblače drugi ljudi da ne bi upirali svoje prste u njega i ogovarali ga, pa će biti grješan kao i oni, jer ih je naveo na grijeh.” (Vidjeti: El-Adabuš-šeraijje, 2/581, i El-Furua, 1/302).

    Imam Ahmed vidio je na čovjeku crno-bijeli prugasti ogrtač, pa mu je rekao: “Skini to, i obuci ono što oblače ljudi u tvojoj zemlji.” (Vidjeti: El-Adabuš-šeraijje, 2/581)

    Ibn Abdil-Berr kaže: “Govorilo se: Jedi hranu koju poželiš, a odijevaj se kako ljudi žele (tj. kako se ljudi odijevaju).” (Vidjeti: El-Adabuš-šeraijje, 2/582)
    Ibn Kajjim kaže: “Sunnet Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, aludira da se čovjek treba odijevati kao što se odijevaju ljudi u njegovoj zemlji.” (Vidjeti: Haddus-sevb, str. 27, od šejha Bekra Ebu Zejda)

    Brojni drugi učenjaci kada definišu “odjeću isticanja” kažu da je to odjeća kojom se osoba ističe meðu ljudima u podneblja u kojem boravi. (Vezano za ovaj smisao uporediti: Keššaful-kinaa, 1/381, Ed-Derari, 1/383 od imama Ševkanija, Er-Revdatun-nedijje, 3/460 i Avnul-mabud, 11/51)

    Centru za izdavanje pravnih rješenja koje je pod mentorstvom dr. Abdullaha el-Fekiha postavljeno je pitanje: “Kakav je propis za onoga koji oblači odjeću koja nije poznata u običajnom pravu odreðenog podneblja, kao primjer čovjeka ili žene koji nose afganistansku odjeću u Maroku?”

    Nakon dužeg pojašnjenja, u odgovoru stoji: “Zaključak: ljudi se trebaju odijevati u skladu s odijevanjem koje vlada u njihovoj sredini, i pogrdno je izlaziti iz tog okvira. Taj izlazak je haram ako se osoba ističe svojim načinom odijevanja i bude prepoznatljiva. Ibn Madže i drugi bilježe hadis u kojem Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: ‘Ko obuče odjeću isticanja, Allah će ga ogrnuti odjećom poniženja na Sudnjem danu.’ Odjeća isticanja je svaka odjeća kojom se čovjek razlikuje od drugih ljudi.” (Broj fetve, 14805)

    Šejh Bekr Ebu Zejd nakon konstatacije da je odjeća isticanja ona odjeća koja odudara od odreðene sredine, kaže: “Razlog zbog kojeg pojedinci nose ovakvu odjeću je vjerska umišljenost, a umišljenost je bolest srca koja je opasnija od klasičnih tjelesnih bolesti.” (Vidjeti: Haddus-sevb, str. 31)

    Poznato šerijatsko pravilo glasi: “Običaj je pravosnažan” (ar. el-âdetu muhakkemetun). (Vidjeti: El-Ešbahu ven-nezair, str. 93, od imama Ibn Nudžejma, Šerhul-kavaidil-fikhijje, str. 219, od šejha Ahmeda Zerke i El-Kavaidul-fikhijjetul-kubra, str. 325, od dr. Saliha Sedlana)
    Svaki običaj koji nije u koliziji sa šerijatom je validan i ljudi su dužni postupati shodno tom običaju. Svakim odstupanjem od pravnih običajâ koji ne oponiraju šerijatu otvaraju se vrata sumnji, potvora, ogovaranja, predrasuda itd. Stoga je obaveza dosljedno slijediti ove običaje bilo da se radi o odijevanju ili drugom segmentu.

    Dakle, nije šerijatski opravdano nositi odjeću koja nije poznata stanovništvu odreðenog podneblja. Odjeća koja se nosi u Afganistanu tretira se odjećom isticanja u Saudijskoj Arabiji, Jordanu, Alžiru i svim zemljama u kojima se ljudi ne odijevaju na takav način. Isto tako, odjeća Afganistana, Saudijske Arabije, Emirata, Maroka i drugih muslimanskih zemalja smatra se u Bosni odjećom isticanja. Pojedini muslimani iz velike ljubavi prema sunnetu odijevaju se na našim prostorima na veoma upadljiv, a za neke i provokativan način. Ljubav prema sunnetu biva shodno šerijatskim tekstovima i pravilima koja su iz njih izveli islamski učenjaci, a ne shodno emocijama.

    Ko želi praktično primijeniti sunnet Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, treba se odijevati na način koji je poznat ljudima, ne suprotno tome. Ovo je, svakako, uslovljeno da odjeća koju nose ljudi u odreðenoj zemlji nije u koliziji sa islamskim načinom odijevanja. Ako oponira šerijatskom načinu odijevanja, tada će musliman nositi odjeću koja nalikuje njihovoj odjeći, ali ispunjava uvjete ispravnog odijevanja. Ako pretpostavimo da ljudi u odreðenom mjestu ili zemlji nose tijesne pantalone ili prozirne, musliman će nositi široke i neprozirne pantalone. Takav je slučaj i sa ostalom odjećom. Što se tiče uvjeta ispravne nošnje, o njima su islamski učenjaci podrobno govorili. Mi ćemo se zadovoljiti samo spominjanjem osnovnih uvjeta bez podrobnog razlaganja ili pojašnjavanja:

    1. da pokriva stidna mjesta,
    2. da je široka i neprozirna,
    3. da ne nalikuje odjeći suprotnog spola,
    4. da ne nalikuje odjeći nevjernikâ,
    5. da nije namirisana (kod žena), a Allah najbolje zna.

    Autor: Mr. Safet Kuduzović

    #11057
    Anonimno
    Neaktivan


    Dakle, nije šerijatski opravdano nositi odjeću koja nije poznata stanovništvu odreðenog podneblja.”

    Ja neznam nikoga u Bosni a damu nije poznata GALABIJA i da mu nije poznato da tu odjecu nose vjernici koji vode racuna o stidnim mjestima svojim.
    Tako isto i zene koje su m*uminke svugdje shirom svijeta se oblace propisano sherijatom i u ovome globalnom svijetu u svijetu masmedija na svakom koraku sumnjam da ima iko ko nepozna i neprepoznaje pripadnike islama.
    Jel sada ja kad odem zetu u maroko treba da nosim prekrivac sa kukuljicom kao u fratara dabi bio u skladu sa okolinom?
    a mislim dabi sa ovim pravilom danas se suprotstavio Allahovom a.w.dz poslaniku :!”ko oponasha jedan narod tom narodu i pripada”
    Nema govora ja u shirokim “americkim farmerkama” bi pravo bio u skladu sa svim gore navedenim.
    Ovaj stav danas o neisticanju nepije vode jel kada bi vjernici nosili kasucijevo odijelo i rebanke na nosu opet bi nas zvali kako nas zovu i sa sunetom noshenja brade i kracenja brkova bi se isticali ko omorika medzu cempresima.
    Moke licno stajaloshte po ovom pitanju anas je da ipak rizikujem odgovornost “isticanja” nego da rizikujem pripadnost modernim mushricima,krshcanima,hrishcanima,jevrejima…

    #11064
    Anonimno
    Neaktivan

    Es selamu alejkum.
    Volio bih čuti mišljenje još nekih posjetitelja foruma, osobito učenih, u vezi ovoga teksta.
    Naime i sam sam se mnogo puta pitao da li odjeća koju nosim i moj ukupni izgled provociraju ljude na negativan način. Pa sam u masi onih kod kojih vidim prezir prema tom izledu, naišao na veoma malo onih koji mi puna srca nazovu selam, vidjevši kasnije da su to ljudi koji poznaju islam i sunnet i sl.
    Odjeću koju nosim šije mi supruga (nisam baš u situaciji da kupujem), ali su to uglavnom šire pantalone i po mogućnosti neka tunika, a ponekad i obične majice ili košulje (zavisi šta imam na raspolaganju).

    I sam sam mišljenja da nošenje npr pakistanske odjeće ili galabija, po centru recimo Sarajeva, ne pobuđuje kod ljudi, i nemuslimana i muslimana neke lijepe osjećaje. Ionako i ovo što braća uglavnom nose (za pravilno pokrivene sestre da ne govorim) izaziva dosta revolta i zlih komentara kod ljudi, a kamo li galabije i talibanke…
    Primjetio sam kod običnih ljudi odbrambeni stav prilikom susreta sa ljudima obučenim u odjeću neke druge zemlje, jer se boje, ne znaju šta je i uglavnom su dobro “izvaspitani” medijima. Naravno, bojao bih se Allaha i da pomislim ono što neki stručnjaci punih usta govore, kao: Da je Poslanik živ i on bi nosio odijela Armani. SubhanAllah, kakvi doktori islamskih nauka.

    Ali sam mišljenja da ljudi moraju na neki način izražavati svoju pripadnost određenoj grupi ljudi, vjerski ili nevjerski. Pa tako pankere, neonaciste, motoriste, rokere, folkere i mnoge druge lahko je prepoznati na ulici. Pa zašto ne bi i muslimani bili prepoznatljivi. Svako zlo koje zbog toga dožive, ako su iskreni, biće im kompenzirano nagradom od Allaha. A čije su nagrade bolje od Njegovih.
    Ljudi k'o ljudi-da bilo koji brat sa bradom i kratkim nogavicama proturi minđuhu kroz nos niko ga ne bi primjetio.

    Pa i kad se nije smjelo biti musliman, ljudi su izmislili francuske (u stvari baskijske kape) koje su uglavnom nosili muslimani Jugoslavije. Vidio sam čak i pokušaje, iskreno meni smiješne, nekog “izmirenja starog i novog islama” u smislu potkraćenih nogavica, brade i francuzice ili odijela sa ili bez kravate”. Možda griješim, ali meni je to djelovalo smiješno. I dovodi do toga da ljudi počnu pozivati druge u nešto što ni oni ne praktikuju???

    Da sažmem: mislim da se muslimani moraju svojim izgledom isticati kao pripadnici određene skupine, ali da to ne izaziva mržnju zbog samog izgleda, jer ni Poslanik salallahu alejhi we selem nije doživljavao neprilike zbog svog izgleda (kao ni ashabi) već zbog onoga u šta je pozivao. A izazvavši kod ljudi strah (osobito kad se našem izgledu dodaju ponašanja nedostojna džahila, a kamo li pozivača u Allahovu vjeru) malo ćemo kome moći pričati o onome šta je u našim srcima.

    Halalite ako sam uzeo previše prostora i vašeg vremena. Molio bih sviju koji imaju možda i neka druga mišljenja učenjaka po ovom pitanju da postuju da bi smo se svi okoristili.

    Molim Allaha Uzvišenog da svim iskrenim posjetiocima foruma da nebrojene nagrade ovog i onog svijeta. Molim Ga Uzvišenog da brata Usamu nagradi za ovaj tekst. Istovremeno bih zamolio brata Usamu da od daije čiji je ovo tekst (ili od nekog drugog) pokuša saznati i mišljenje o dužini i izgledu brade kod muslimana danas jer kako navedoh vide se strašno smješne situacije gdje brat nose dužu bradu i odijela na TV, a narod sutra komentariše kako je “isti k'o oni što su nas klali. Ili u emisiji Gradimir Gojer ili Vojislav Vujanović izgledaju više po sunetu od daije itd.

    #11066
    Anonimno
    Neaktivan

    Tekst od brata sa nickom @Usama sadrži mišljenje čak deset uvaženih učenjaka iz pravnih škola koje su dominantne unutar ehli sunneta vel džemata gdje se kaže da je odjeća isticanja koja se spominje u hadisu Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve alihi ve sellem ustvari odjeća koja odudara od odreðene sredine (pod uslovom da se ne krše dole spomenutih pet pravila), kao npr. da čovjek nosi arapsku nošnju ovdje kod nas u Bosni.Ne postoji nikakva “sunetska” odjeća kao što to mnogi ljudi misle jer je tu riječ uglavnom o načinu odjevanja koji je raširena u arapskim zemljama i zemlji džihada i šehida ( ponosnom Afganistanu).

    Ja lično smatram ovaj stav ispravnim i nakon navođenja mišljenja meritornih islamskih učenjaka ne bi trebao niko da dolazi u dilemu po ovom pitanju. Kratko i jasno: čuo sam i pokorio se.

    #11068
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate Jaseer 2012
    Slažem se s tobom oko arapske odjeće. Ali mene interesuje da li široke pantalone potkraćenih nogavica i košulja ili tunika koja prelazi liniju avreta potpada pod odjeću isticanja. Jer po ovome bi trebalo nositi farmerice i majice uz tijelo, pošto se to sada nosi, ili odijelo.
    A šta sa bradom?
    I šta sa ženama? Koji je to način pokrivanja u BiH ili na Zapadu koji nije odjeća isticanja. Čak i nakinđurene, našminkane i polupokrivene sestre su u skupini onih koje se ističu.

    #11069
    Anonimno
    Neaktivan

    Dragi brate ukoliko imaš u blizini nekog daiju u čiju učenosti i pouzdanost ne sumnjaš, proslijedi mu ova pitanju, Allah ti dao svako dobro.

    Što se mene lično tiče ja nosim šire i komotnije pantalo i majice, košulje i sl. tako da mi se ne vidi obrisi tijela ( mada osjećam veeeliku simpatiju prema arapsko-afganistanskoj nošnji, to priznajem ) Ja koliko znam da je puštanje brade muškarcima obaveza kao i kraćenje pantalona da ne prelaze granicu pojašnjenu u hadisima kao i nošenje hidžaba/nikaba sestrama muslimankama i da to ne spada pod odjeću isticanja nego pod način odijevanja koji je naređen od Gospodara svih svjetova.

    #11070
    Anonimno
    Neaktivan

    pupavac2011 post=5799 wrote: …mene interesuje da li široke pantalone potkraćenih nogavica i košulja ili tunika koja prelazi liniju avreta potpada pod odjeću isticanja. Jer po ovome bi trebalo nositi farmerice i majice uz tijelo, pošto se to sada nosi, ili odijelo.
    A šta sa bradom?
    I šta sa ženama? Koji je to način pokrivanja u BiH ili na Zapadu koji nije odjeća isticanja.

    Es Selamu Alejkum brate,

    Da ti nije slučajno promakao ovaj dio teksta? :

    “Ko želi praktično primijeniti sunnet Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, treba se odijevati na način koji je poznat ljudima, ne suprotno tome. Ovo je, svakako, uslovljeno da odjeća koju nose ljudi u odreðenoj zemlji nije u koliziji sa islamskim načinom odijevanja. Ako oponira šerijatskom načinu odijevanja, tada će musliman nositi odjeću koja nalikuje njihovoj odjeći, ali ispunjava uvjete ispravnog odijevanja. Ako pretpostavimo da ljudi u odreðenom mjestu ili zemlji nose tijesne pantalone ili prozirne, musliman će nositi široke i neprozirne pantalone. Takav je slučaj i sa ostalom odjećom.”

    #11071
    Anonimno
    Neaktivan

    Hajrohajrullah post=5788 wrote:
    “Dakle, nije šerijatski opravdano nositi odjeću koja nije poznata stanovništvu odreðenog podneblja.”
    Ja neznam nikoga u Bosni a damu nije poznata GALABIJA i da mu nije poznato da tu odjecu nose vjernici koji vode racuna o stidnim mjestima svojim.

    Es Selamu Alejkum brate,

    Kakve ima veze to da li je neko čuo za galabiju ili je vidio, kada je galabija na našim prostorima nepoznata (u praktikovanju) i time biva odjeća isticanja!

    Imam Ševkani kaže: “Odjećom isticanja misli se na odjeću kojom čovjek odudara od odjeće drugog svijeta.” (Vidjeti: Nejlul-evtar, 2/111)

    Hajrohajrullah post=5788 wrote: Tako isto i zene koje su m*uminke svugdje shirom svijeta se oblace propisano sherijatom i u ovome globalnom svijetu u svijetu masmedija na svakom koraku sumnjam da ima iko ko nepozna i neprepoznaje pripadnike islama.

    Ovo nema veze sa temom…

    Hajrohajrullah post=5788 wrote: Jel sada ja kad odem zetu u maroko treba da nosim prekrivac sa kukuljicom kao u fratara dabi bio u skladu sa okolinom?
    a mislim dabi sa ovim pravilom danas se suprotstavio Allahovom a.w.dz poslaniku :!”ko oponasha jedan narod tom narodu i pripada

    Zašto ne razmisliš o hadisu kojeg si naveo, zar ne shvataš da on upravo pobija tvoj stav, jer ti ako želiš da nosiš npr. Saudijsku nošnju na našim prostorima, po hadisu ti pripadaš i pripisujes se njima!

    Hajrohajrullah post=5788 wrote: Nema govora ja u shirokim “americkim farmerkama” bi pravo bio u skladu sa svim gore navedenim.
    Ovaj stav danas o neisticanju nepije vode jel kada bi vjernici nosili kasucijevo odijelo i rebanke na nosu opet bi nas zvali kako nas zovu i sa sunetom noshenja brade i kracenja brkova bi se isticali ko omorika medzu cempresima.

    Treba da napraviš razliku između isticanja koje ti je islamom propisano (brada itd) i isticanja koje je proizvod ličnog hira (strana odjeća),
    Ako trpiš uznemiravanje zbog prve vrste isticanja, imaćeš nagradu od Allaha za to,
    a ako trpiš uznemiravanje drugih zbog druge vrste isticanja, imaš grijeh, i to je jedna veoma bitna stvar!

    Hajrohajrullah post=5788 wrote: Moje licno stajalishte po ovom pitanju danas je da ipak rizikujem odgovornost “isticanja” nego da rizikujem pripadnost modernim mushricima,krshcanima,hrishcanima,jevrejima…

    Da si samo polako, i sa razumijevanjem pročitao tekst do kraja, iz njega ne bi zaključio to što si zaključio tj. da se muslimani trebaju prilagoditi odijevanju kršćana i jevreja,

    i tebe također pitam, da li ti je promakao ovaj dio teksta?:

    “Ko želi praktično primijeniti sunnet Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, treba se odijevati na način koji je poznat ljudima, ne suprotno tome. Ovo je, svakako, uslovljeno da odjeća koju nose ljudi u odreðenoj zemlji nije u koliziji sa islamskim načinom odijevanja. Ako oponira šerijatskom načinu odijevanja, tada će musliman nositi odjeću koja nalikuje njihovoj odjeći, ali ispunjava uvjete ispravnog odijevanja. Ako pretpostavimo da ljudi u odreðenom mjestu ili zemlji nose tijesne pantalone ili prozirne, musliman će nositi široke i neprozirne pantalone. Takav je slučaj i sa ostalom odjećom.”

    #11072
    Anonimno
    Neaktivan

    We alejkumus selam dragi brate. Jeste, Allah te pomogao. U stvari nije mi promakao taj dio ali nisam obratio pažnju na riječi “odjeću koja nalikuje njihovoj odjeći, ali ispunjava uvjete ispravnog odijevanja”.
    Allah te nagradio hajrom.

    #11091
    Anonimno
    Neaktivan

    Allah najbolje zna.
    Mislim da se ovo odnosi na zemlje muslimana.
    Ne vjerujem da je Halid ibn Velid oblačio Bizantijsku nošnju kada je osvajao Bizantijske zemlje i kada je u njima boravio?
    Kako jedan arap musliman kada dođe u recimo u Britaniju da se nosi a da ispuni šerijatsku normu o neponašanju kafira?
    Šta da obuče?Teksas,džins pantole?Pantole na peglu?Ove klasične košulje ili šta ti ja zna treće?
    Danas u Zapadu vlada mainstream kultura nošnje tj večina ljudi nosi istu ili sličnu nošnju.
    Što je uzelo maha i u muslimanskim zemljama.

    Tj. smatram da ovo pravilo o neisticanju odnosi samo na zemlje tj na narod koji u osnovi nosi šerijatsko-prihvatljivu nošnju.Jer danas kakvu god odjeću obukli koja ne krši šerijatske norme (iznad članaka,široku,da prekiva avrete) takva se automatski ističe naspram odjeće nevjernika,među kojima i mi boravimo.

    U svakom slučaju smatram da se pitanje nosenja odjeće među kafirima treba dodatno pojasniti od dajija ovog menhedža.

    #11098
    Anonimno
    Neaktivan

    Meni nije jasno kako ovu mudrost niko nije objasnio muslimanima koji prebivaju od Aljaske do Australije i nose galabije i nikabe?
    Ne kažem da su u pravu ako su većina, ali ja sam samo kod nas čuo za ovu mudrost da je galabija odjeća isticanja. Širom Evrope i svijeta muslimani ponosno nose galabije.

    A što se sestara tiče, gdje to (sem u par Arapskih zemalja) samo džilbab nije odjeća isticanja, da ne spominjem nikab ili burku?

    #11099
    Anonimno
    Neaktivan

    Imam Sefarini u svome komentaru na Gizaul-elbab, 2/161, kaže: “Čovjek je obukao odjeću isticanja ako se njegova odjeća razlikuje od odjeće njegovih mještana.”

    Imam Merdavi kaže: “Pogrdno je oblačiti odjeću isticanja ili odjeću koja se ne nosi u dotičnom podneblju.” (Vidjeti: El-Insaf, 1/473)

    Imam Ševkani kaže: “Odjećom isticanja misli se na odjeću kojom čovjek odudara od odjeće drugog svijeta.” (Vidjeti: Nejlul-evtar, 2/111)

    Ibn Muflih spominje nekoliko identičnih citata kojima hanbelijski učenjaci definišu odjeću isticanja, pa kažu: “Odjeća koja se razlikuje od odjeće koju nose ljudi u tvome podneblju“, “Odjeća po kojoj osoba biva prepoznatljiva kod ljudi“, “Odjeća koja nije poznata kod ljudi u tvom podneblju“, “Odjeća koja odudara od odjeće koju nose ljudi u tvojoj zemlji ili plemenu.”

    Nakon toga ovi učenjaci tvrde: “čovjek treba oblačiti ono što oblače drugi ljudi da ne bi upirali svoje prste u njega i ogovarali ga, pa će biti grješan kao i oni, jer ih je naveo na grijeh.” (Vidjeti: El-Adabuš-šeraijje, 2/581, i El-Furua, 1/302).

    Imam Ahmed vidio je na čovjeku crno-bijeli prugasti ogrtač, pa mu je rekao: “Skini to, i obuci ono što oblače ljudi u tvojoj zemlji.” (Vidjeti: El-Adabuš-šeraijje, 2/581)

    Ibn Abdil-Berr kaže: “Govorilo se: Jedi hranu koju poželiš, a odijevaj se kako ljudi žele (tj. kako se ljudi odijevaju).” (Vidjeti: El-Adabuš-šeraijje, 2/582)

    Ibn Kajjim kaže: “Sunnet Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, aludira da se čovjek treba odijevati kao što se odijevaju ljudi u njegovoj zemlji.” (Vidjeti: Haddus-sevb, str. 27, od šejha Bekra Ebu Zejda)

    Brojni drugi učenjaci kada definišu “odjeću isticanja” kažu da je to odjeća kojom se osoba ističe meðu ljudima u podneblja u kojem boravi. (Vezano za ovaj smisao uporediti: Keššaful-kinaa, 1/381, Ed-Derari, 1/383 od imama Ševkanija, Er-Revdatun-nedijje, 3/460 i Avnul-mabud, 11/51)

    Centru za izdavanje pravnih rješenja koje je pod mentorstvom dr. Abdullaha el-Fekiha postavljeno je pitanje: “Kakav je propis za onoga koji oblači odjeću koja nije poznata u običajnom pravu odreðenog podneblja, kao primjer čovjeka ili žene koji nose afganistansku odjeću u Maroku?”

    Nakon dužeg pojašnjenja, u odgovoru stoji: “Zaključak: ljudi se trebaju odijevati u skladu s odijevanjem koje vlada u njihovoj sredini, i pogrdno je izlaziti iz tog okvira. Taj izlazak je haram ako se osoba ističe svojim načinom odijevanja i bude prepoznatljiva. Ibn Madže i drugi bilježe hadis u kojem Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: ‘Ko obuče odjeću isticanja, Allah će ga ogrnuti odjećom poniženja na Sudnjem danu.’ Odjeća isticanja je svaka odjeća kojom se čovjek razlikuje od drugih ljudi.” (Broj fetve, 14805)

    Šejh Bekr Ebu Zejd nakon konstatacije da je odjeća isticanja ona odjeća koja odudara od odreðene sredine, kaže: “Razlog zbog kojeg pojedinci nose ovakvu odjeću je vjerska umišljenost, a umišljenost je bolest srca koja je opasnija od klasičnih tjelesnih bolesti.” (Vidjeti: Haddus-sevb, str. 31)

    Zar svi ovi citati uleme ehi sunneta nisu dovoljni? Možda je sporan autor teksta u smislu da prihvatam sve što dolazi moga šejha a odbacujemo ono što dolazi od nekoga koga baš ne simpatišem pa makar bile riječi istine!?

    Ako neko ima argumente koja podržavaju drugačiji stav bujrum neka ih iznese ( istinske uleme a ne nekih internet anonimusa ).Galabija bez obzira koliko se ona nekom sviđala (poput moje malenkosti) nije vrsta odjeće koja je uobičajena na prostoru Bosne i Hercegovine i prema tome spada u odjeću isticanja.

    #11100
    Anonimno
    Neaktivan

    Jaseer kada bi obukao tradicionalnu bosansku nošnju i prohodao gradom da li bi se isticao? Apsolutno. To je ono što je istakao brat TALIB, danas nema tradicionalne nošnje već se svugdje u svijetu nosi odjeća koja je u osnovi haram, znači ili je preuska ili otkriva previše ili ima 10 žarkih boja na sebi. I sve su to karakteristike odjeće isticanja pa koliko god masovno bila nošena. I nosi se isto od Japana do Amerike. I polako ali sigurno se probija i u Arapskom svijetu.

    Ni u jednom citatu uleme koji si naveo se ne govori o tome da je odjeća koja se nosi u tom podneblju haram, jer ulema savjetuje ljude da nose takvu odjeću što znači da ne može biti haram. A ovdje u Bosni je odjeća haram.
    E hajde sad nađi citat uleme u kojem kažu ono što Safet kaže – da se treba haram odjeća prilagoditi (ako nose uske pantole ispod članaka – mi ćemo nositi široke iznad članaka) a ne jednostavno ići sa halal odjećom tipa galabije.
    Kada bi se u Bosni nosala tradicionalna bosanska nošnja koja je halal onda bi ovo imalo smisla.

    Allah najbolje zna.

    #11102
    Anonimno
    Neaktivan

    Jaseer 2012 post=5831 wrote: Zar svi ovi citati uleme ehi sunneta nisu dovoljni? Možda je sporan autor teksta u smislu da prihvatam sve što dolazi moga šejha a odbacujemo ono što dolazi od nekoga koga baš ne simpatišem pa makar bile riječi istine!?

    Ako neko ima argumente koja podržavaju drugačiji stav bujrum neka ih iznese ( istinske uleme a ne nekih internet anonimusa ).Galabija bez obzira koliko se ona nekom sviđala (poput moje malenkosti) nije vrsta odjeće koja je uobičajena na prostoru Bosne i Hercegovine i prema tome spada u odjeću isticanja.

    Uključi mozak subhanAllah.
    Reci mi jel to ulema na osvnovu ovog hadisa traži od nas da se oblačimo kao kafiri u kafirskim zemljama?
    Ako kažeš da,ja i ti nemamo šta više da pričamo i naš razgovor završava ovde.
    Ako kažeš ne,onda ti postaje očigledno da hadis i govor uleme treba dodatno pojašnjenje.
    A ja sam uspio da shvatim,(a to je moguće Jaseere iako nisam ulema) da se u govoru uleme odnosi na muslimanske narode.
    Tj kada Afganac ode u Arabiju,a Arap u Pakistan,A Alžirac u Maroko itd.Ali zajedničko svim ovim je da nose halal nošnju.
    I upravo zbog toga Afgancu nije teško navuć đalabiju,kao ni arapu onu Afganku.
    A šta kada se musliman nađe u kafirskoj zemlji čiji stanovnici vole ” da puca” od tjesnoće?
    Hoćeš li se i tada slijepo pokoriti intelektulac?
    Odogovori mi šta misliš da li je Halid ibn Velid nosio Perzijsku ili Bizantijsku nošnju nakon zauzimanja njihovih zemalja i boravka u njima?
    Uzmi još u obzir da su nošnje tadašnjih kafirskih naroda vjerovatno bile makar u granicama dozvoljenog za razliku od danas gdje možda samo Indijci da nose nošnju koja je Šerijatski prihvatljiva tj one duge košulje.

    #11103
    Anonimno
    Neaktivan

    U knizi fetvi koju je napisao Safet Kuduzovic,ima mnogo nejasnocapo jos nekim drugim pitanjima.Znam da je safet covjek od znanja,ali su mu se omakle mnoge greske,kao na primjer i greska da je klanjao Dzenaza namaz jednom od velikih taguta.Stoga me i ne cudi ovo u vezi odijevanja.Ja licno praktikujem da se oblacim kao sto su neka braca rekla po sunetu,a to je svaki nacin odijevanja koji je poznat kod muslimana i kao takav se praktikuje.Talib,ti si dao lijep primjer,pa ko ima pameti razumijece…Amin!!!

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 29)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.