Podsticanje na iskrenost i odvraćanje od laži

  • This topic has 13 odgovora, 4 glasa, and was last updated prije 12 years, 1 month by Anonimno. This post has been viewed 1113 times
Pregledavate 14 postova - 1 do 14 (od ukupno 14)
  • Autor
    Postovi
  • #6053
    Anonimno
    Gost

    [attachment=12]ruze_vatra01.jpg[/attachment]

    عنْ ابن مسعود قال : قال رسول الله: ”عليكُمْ بالصِّدْقِ، فإِنَّ الصِّدق يَهْدي إلى البِرِّ، وإنَّ البرَّ يَهْدي إلى الجَنّةِ، وما يَزَالُ الرجُلُ يصْدُقُ ويَتَحَرّىَ الصِّدْقَ حّتَّى يُكْتَبَ عِنْدَ اللهِ صدّيقاً، وإيَّاكُمْ والكَذِبَ، فإنَّ
    الكَذِبَ يَهْدي إلى الفُجُورِ، وإنَّ الفُجُورِ يَهْدي إلى النَّارِ، وما يَزَالُ الرجُلُ يكذِبُ ويَتَحرّى الكَذِبَ حتَّى يُكْتَبَ عِنْدَ الله كَذّاباً“.

    Prenosi Ibn Mes'ud, radijAllahu anhu, da je Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem, rekao: “Budite iskreni, zaista, iskrenost vodi ka dobročinstvu, i zaista, dobročinstvo vodi ka Džennetu. Čovjek će neprestano govoriti istinu i držati se iskrenosti sve dok ne bude upisan kod Allaha da je iskren. Čuvajte se laži, zaista, laž vodi u griješenje, i zaista, griješenje vodi u vatru. I čovjek će neprestano lagati i držati se laži sve dok ne bude upisan kod Allaha da je lažljivac.”[1]

    Kratki komentar hadisa:

    U hadisu je sugestija da onom ko se trudi da govori istinu da mu iskrenost postaje prirodna odlika, a onom ko namjerno laže i drži se laži, laž postaje prirodna odlika, i da se sa vježbanjem i sticanjem određenih osobina te osobine ustaljuju, bile one dobre ili loše. Ovaj hadis je dokaz važnosti osobine iskrenosti, te da ona vodi čovjeka u Džennet, i dokaz je koliko je laž ružna osobina i da ona vodi čovjeka u vatru.

    Smjernice:

    1.Iskrenost je pohvalna moralna osobina na koju islam podstiče.

    2.Od upute islama je da se čovječiji govor slaže sa onim što mu je u srcu.

    3.Iskrenost je najljepši put za spas na dunjaluku i Ahiretu.

    4.Iskren mu'min je drag Allahu i ljudima.

    5.Ukazivanje prijateljima da je iskrenost put spasa na dunjaluku i Ahiretu.

    6.Treba reći istinu kada učitelj pita o razlogu nemarnosti u pisanju zadaće.

    7.Laž je ružna osobina koju je islam zabranio.

    8.Vadžib je dati savjet onom ko laže da ostavi laž.

    9.Laž je put koji vodi u vatru.

    Izvor: http://www.stazomislama.com/
    ——————————————————————————–

    [1] Buharija (5/2261), broj 6094, Knjiga o adabima, poglavlje: Riječi Uzvišenog (u prijevodu značenja): “O vjernici, bojte se Allaha i budite sa onima koji su iskreni”, i Muslim (4/2013), broj 2607, Knjiga o dobročinstvu, održavanju rodbinskih veza i adabima, poglavlje: Zabrana laži i pojašnjenje laži koja je dozvoljena.

    #6116
    Anonimno
    Neaktivan

    Čestitam,

    Dobre i životne teme biraš.
    Iskrenost je veliki “problem” – često siječe glavu onom koji je bezrezervno njeguje. To je stvarnost.

    Selam!

    #6125
    Anonimno
    Neaktivan

    SUAHES post=291 wrote: Čestitam,

    Dobre i životne teme biraš.
    Iskrenost je veliki “problem” – često siječe glavu onom koji je bezrezervno njeguje. To je stvarnost.

    Selam!

    Dragi Brate. Najbolji način nazivanja selama je: Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu.
    Zatim: Es-selamu alejkum ve rahmetullah.
    A zatim: Es-selamu alejkum.

    Dokaz za ovo jeste hadis Ebu Hurejre da je neki čovjek prošao pored Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem dok je on sjedio s ashabima i rekao: “Es-selamu alejkum!” Na to je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem rekao: “Deset hasenata.” Zatim je prošao drugi čovjek i rekao: “Es-selamu alejkum ve rahmetullahi!” Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je dodao: “Dvadeset hasenata.” Nakon toga, prošao je treći čovjek i nazvao selam riječima: “Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!” Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je rekao: “Trideset hasenata.” (Tirmizi, 2689; Buharija u “Edebul-mufredu, 986; Ahmed, 19 446; Darimi, 2640. Tirmizi kaže: “Hadis na ovaj način je hasen sahih garib.” Šejh Albani ga je ocijenio vjerodostojnim.)
    Što se tiče uzvraćanja na selam on biva na isti način na koji je selam i nazvan ili boljim od njega zbog riječi Uzvišenog:

    فَحَيُّوا بِأَحْسَنَ مِنْهَا أَوْ رُدُّوهَا

    “… ljepšim od njega otpozdravite, ili ga uzvratite …” (En-Nisa’, 86)

    Biva u množini svejedno da li se selam uzvraća pojedincu ili grupi muslimana i kaže se: “Ve alejkumu-s-selam ve rahmetullahi ve berekatuhu!”

    :barek: .

    Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu

    #6193
    Anonimno
    Neaktivan

    صلاح الدين post=300 wrote: [quote quote=SUAHES post=291]Čestitam,

    Dobre i životne teme biraš.
    Iskrenost je veliki “problem” – često siječe glavu onom koji je bezrezervno njeguje. To je stvarnost.

    Selam!

    Dragi Brate. Najbolji način nazivanja selama je: Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu.
    Zatim: Es-selamu alejkum ve rahmetullah.
    A zatim: Es-selamu alejkum.

    Dokaz za ovo jeste hadis Ebu Hurejre da je neki čovjek prošao pored Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem dok je on sjedio s ashabima i rekao: “Es-selamu alejkum!” Na to je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem rekao: “Deset hasenata.” Zatim je prošao drugi čovjek i rekao: “Es-selamu alejkum ve rahmetullahi!” Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je dodao: “Dvadeset hasenata.” Nakon toga, prošao je treći čovjek i nazvao selam riječima: “Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!” Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je rekao: “Trideset hasenata.” (Tirmizi, 2689; Buharija u “Edebul-mufredu, 986; Ahmed, 19 446; Darimi, 2640. Tirmizi kaže: “Hadis na ovaj način je hasen sahih garib.” Šejh Albani ga je ocijenio vjerodostojnim.)
    Što se tiče uzvraćanja na selam on biva na isti način na koji je selam i nazvan ili boljim od njega zbog riječi Uzvišenog:

    فَحَيُّوا بِأَحْسَنَ مِنْهَا أَوْ رُدُّوهَا

    “… ljepšim od njega otpozdravite, ili ga uzvratite …” (En-Nisa’, 86)

    Biva u množini svejedno da li se selam uzvraća pojedincu ili grupi muslimana i kaže se: “Ve alejkumu-s-selam ve rahmetullahi ve berekatuhu!”

    :barek: .

    Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu

    Polahko, polahko,
    Ne može sve odjednom. Je l’ da?
    Hvala za sugestije.

    Jednom prilikom dva dana sam proveo sa Saudijcima među kojima je bilo i onih koji su studirali u bivšoj SFRJ pa su znali naš jezik. Primijetio sam i zapamtio da se pri svakom susretu pozdravljaju sa samo: “Salam!” i tako svaki put pa makar da se 100 puta tokom dana sretnu. Ako kažem “selam” (mir) kao skraćeni pozdrav, ja time svojim nijetom izražavam sve ono što si naveo, a nijet je nijet.

    A sad tradicija i kako su moje dede, nene, otac, majka, rodbina to upražnjavali pa i meni u amanet ostavili, a i u mektebu smo tako učili. Kad se susretnu dva muslimana, pozdrav je išao ovako:

    1. – Selamunalejkum.
    2. – Alejkumuselam i merhaba.
    1. – Merhaba.

    Slično je sa čestitanjem Bajrama (bajrambaraćola). Treba mijenjati sve što je pogrešno uvriježeno, ali, priznaćeš, teško to ide.

    Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu.

    #6210
    Anonimno
    Neaktivan

    we alejkumu selam we rahmetullahi we berekatuhu 😀

    Poslanik vjeruje u ono što mu se objavljuje od Gospodara Njegova, i vjernici, svaki od njih vjeruje u Allaha, i meleke Njegove, i Knjige Njegove, i poslanike Njegove, mi među poslanicima Njegovim ne pravimo podjelu! Oni govore: “Čujemo i pokoravamo se. Moli­mo Te za oprost, Gospodaru naš, i Tebi se vraćamo!”
    (Prevod značenja: Al-Bakarah, 285. ajet)

    “Oni koji se Allahu i Poslaniku Njegovu budu pokoravali, koji se Allaha budu bojali i koji od Njega budu strahovali – oni će uspjeti!”
    (Prevod značenja: An-Nur, 51 ajet)

    Da znaš ubuduće, propis se uzima iz Kur'ana i sunneta, ne od običaja i tradicije ljudi, niti od nekog samo zato što dolazi iz muslimanske zemlje!
    Na putu do dženneta držimo se Kur'ana i sunneta!

    #6232
    Anonimno
    Neaktivan

    Mus_ab post=386 wrote: we alejkumu selam we rahmetullahi we berekatuhu 😀

    Poslanik vjeruje u ono što mu se objavljuje od Gospodara Njegova, i vjernici, svaki od njih vjeruje u Allaha, i meleke Njegove, i Knjige Njegove, i poslanike Njegove, mi među poslanicima Njegovim ne pravimo podjelu! Oni govore: “Čujemo i pokoravamo se. Moli­mo Te za oprost, Gospodaru naš, i Tebi se vraćamo!”
    (Prevod značenja: Al-Bakarah, 285. ajet)

    “Oni koji se Allahu i Poslaniku Njegovu budu pokoravali, koji se Allaha budu bojali i koji od Njega budu strahovali – oni će uspjeti!”
    (Prevod značenja: An-Nur, 51 ajet)

    Da znaš ubuduće, propis se uzima iz Kur'ana i sunneta, ne od običaja i tradicije ljudi, niti od nekog samo zato što dolazi iz muslimanske zemlje!
    Na putu do dženneta držimo se Kur'ana i sunneta!

    Ovo se odnosi na mene, je l’ da?
    Nisam baratao propisima, nego sam ispričao šta sam vidio i doživio, a što vide i doživljavaju i naša djeca svakodnevno te sam i zaključio da treba mijenjati, ali da to teško ide, a to je evidentno. Potvrda mojih riječi je i video s ovog Foruma, gdje čovjek baš priča o Bosni i novotarijama koje treba POLAHKO odbacivati (mislim da je bila riječ o zikru).
    Pazite, nećete dočekati od mene da tvrdim nešto za što nemam relevantnu potku jer cijenim ovaj Forum i njegove temelje. Tu smo jasni: Kur'an i Sunet. Ali, zar je zabranjeno razgovarati i time iznositi našu stvarnost? Nećemo je valjda pod tepih gurati?

    Selam!

    #6243
    Anonimno
    Neaktivan

    budi ustrajan u činjenju dobra, a zaista je bolje nazvati selam po propisu od onoga što nije po propisu, a zaista je to dobro djelo, ali je još bolje dobro djelo nazvati puni Selam (Esselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu)

    jer kad uzmemo da barem svaki dan ne učinimo ni jedno loše djelo, a nazovemo jedan selam (ispravno) nekom, imat ćemo više dobrih nego loših djela na vagi, a plus da radimo i neka druga dobra djela, pored nazivanja Selama….

    #6253
    Anonimno
    Neaktivan

    Mus_ab post=419 wrote: budi ustrajan u činjenju dobra, a zaista je bolje nazvati selam po propisu od onoga što nije po propisu, a zaista je to dobro djelo, ali je još bolje dobro djelo nazvati puni Selam (Esselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu)

    jer kad uzmemo da barem svaki dan ne učinimo ni jedno loše djelo, a nazovemo jedan selam (ispravno) nekom, imat ćemo više dobrih nego loših djela na vagi, a plus da radimo i neka druga dobra djela, pored nazivanja Selama….

    Sasvim tačno, slažem se i tako i mislim, dakle mislimo isto. Živ mi bio.

    Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu

    #6294
    Anonimno
    Neaktivan

    es-selamu alejkumve rahmetullahi veberekatuhu suahes nek allah dragi podari svako dobro tebi i tvojoj familii sreca u zivotu na ovome svijetu
    a na ahiret gennetul firdeus amin amin amin i svim muslimanima amin :barek1:

    #6322
    Anonimno
    Neaktivan

    EL UKAB post=470 wrote: es-selamu alejkumve rahmetullahi veberekatuhu suahes nek allah dragi podari svako dobro tebi i tvojoj familii sreca u zivotu na ovome svijetu
    a na ahiret gennetul firdeus amin amin amin i svim muslimanima amin :barek1:

    Ve-es-selamu alejkum ve rahmetullahi veberekatuhu,

    Puno hvala na lijepim riječima i dobrim željama! Takođe i ja tebi želim i u ime istine dodajem: neka Bog dadne meni i mojima ono šta ja želio tebi i tvojima, a to je – svako dobro. Samo što ne znam čime sam zaslužio ovako lijepe i tople besjede?

    Znaš, ja nisam vjerski potkovan kao mnogi članovi ovdje, ali imam svoje oči, svoj razum, nešto malo opšteg znanja, fin broj godina i svakakvih iskustava pa sve to nekako pokušavam objediniti u nekakav zaključak.
    Živ mi bio i svako ti dobro!
    Još jednom hvala. Zašto? Zato što vjerujem u narodnu izreku: “Lijepa riječ i gvozdena vrata otvara!”, a moja rahmetli nena stalno je ponavljala nama mnogobrojnoj dječici: “Bolan ne bio, od titiza ćovika niko nejma hajra pa ni on sam!” Samo, prilično kasno se sjetimo naših starih i to nam je velika greška, a Bog je dao poredak: namaz, roditelji, džihad. Jesam li dobro poredao?

    Es-selamu alejkum ve rahmetullahi veberekatuhu!

    P.S.
    Bio sam se isključio, malo razmislio o tvojim riječima, pa se, evo, vratih da još nešto dodam. Možda će zvučati nezahvalno i samopohvalno, ali ja znam kako je tačno.
    Naime, ja se skoro stalno svađam u ovom stvarnom svijetu s ljudima s kojima se svakodnevno družim po nekom osnovu: posao, djeca, kahvendisanje… Zašto se svađam, doslovce svađam jer sam temperamentan i tvrdoglav? Zato što stalno ponavljam, tvrdim i dokazujem da JA na svijetu vjerujem i zavidim još SAMO pravim vjernicima i onda im navodim primjere. To su ljudi, oni s kojima pričam, koji su kao i ja odrasli u jednom režimu, doživjeli crni rat pa još crnje poraće i svako im je sada kriv te od drveta ne vide šumu te im navodim kao dokaz Muhamedovu a.s. skromnost i nedavni Nusretov intervju u kojem i Nusret tipuje na skromnost. Tu je izlaz, tu je spas u ovom očito poremećenom svijetu, a kad čovjek krene ka tom spasu, eto ga ustvari na Božjem putu. Nije li tako? Zato sam se i uključio na ovaj forum, nizašto drugo. Možda neko drukčije misli, ima pravo na to, a ja samo kažem: svakom svoj obraz i svoja duša.
    Jedno zasad sigurno mogu tvrditi: ako neću pomoći, neću ni odmoći. Eto zato sam se ponovo uključio da ovo dodam. Možda suvišno i nepotrebno, ali je tačno zato, ustvari – potpuno tačno bilo bi, uz sve ovo, i to da su me prijatno iznenadile tvoje riječi pa sam se malo više otvorio, a inače nisam mislio toliko se otvarati da ne bi ko nešto pogrešno protumačio: nametljivost, pametnjaković, lažov, špijun, dvoličnjak itd., itd. Znam da je strpljen-spašen, ali mene strpljenje i inače ne krasi, nisam takva ličnost.

    #6329
    Anonimno
    Neaktivan

    ALEJKUM SELAM VE RAHMETULLAHI VE BEREKATUHU dragi brate suahes, jasam sigurno mlagii nego tebe, vallahi nama svima jebilo tesko kada suse desavali one stvari u bosnu. po cijelu noc sam razmisljao kakoje ljudima tamo dok smo mi spavali u nasim domovima u topli krevet
    uz hrane u izobilja jasam imao sedam godina ali plakaosam ponoci za svoja braca muslimani.ija dragi brate nisam dobro vjerski podkovan
    ali trudim se. nismo mi meleki svismo mi ljudi i zato gresimo, i dalje cemo nesta gresit,i danam allah dragi oprosti amin. sjecam se kada su dolazili izbeglice iz bosne. pabi svaka nasa kuca uzela po neku familiju, pa tako smo imi uzeli jednu failiju, i pruzilismo njima ono sto smo imali
    i culi smo price od koje isada nemogu nacuditi kjafirskom zlu, i pitao samse zasto niko ziv naovoj planeni nije mrdnuo ni prst da njima pomogne. pa onda je dao dragi allah danam doge nasa braca po vjeri koi su ostavili svoje familije svoj topli dom isvoje zivote su ostavili po nasim planinama u hladnocu u gladu i u neprijatelstva svi oni koi su protiv islamu.stase tice o rezimu i moj otac je mucio muke sa njima kada bi isli u gamiju stajao di na vrata gamija neki covjek od nasi ljudi koi bi zapisivao imena ljudi koi idu dase mole allahu i pricao ovako.
    danas vas vidim 5 vjernici a sutracu 4 preko sutra3 .amoj otac je njemu pricao dace sutra preko sutra insaallah i stari i mladi da obavljaju molitvu i hvala allahu tako i jeste.inace istina je puno stvari koje meje savjetovao moj otac su ustvari bas tako.reko mije moj otac da nikome od ljudi nevjerujem osim one koi vole allaha azatim resulullaha s.a.v.s i vjernike nikada u svome zivotu nisam volio oni ljudi koi mrze braca mudzahidi i pricaju neistine za njima allah dragi zna u kakvom su oni stanju sada dok ja pisem na kompjuteru a svi kjafiri suse okupili protif njima a jase stidim danas sta ih nikakao nisam pomagao ali ih nikada necu zaboraviti u svojim dovama ne samo njima nego isvakog iskrenog vjernika svima vama volim u ime allaha i nadam se oprost svoga gospodara za sebe svoju familiju i sve vjernike i vjernice
    i za kraj nek dragi allah pomogne svima nama na putu spasa i olaksa nam put do GENNETA amin!

    #6363
    Anonimno
    Neaktivan

    EL UKAB,

    Odlično, i drago mi je da smo se razumjeli.
    Sve ovo što si ispričao, ja sam praktično dušom i tijelom platio po gudurama bosanskohercegovačkim. Zato često i imam običaj reći da smo pobijedili u ratu, a izgubili u miru. A, zašto smo izgubili u miru?! E, to je već predugačka priča o lakomim neljudima vezanim za ovaj svijet novaca, prevara, politike, glavosječa, duholomaca itd., itd. Živ mi bio.

    Es-selamu alejkum ve rahmetullahi veberekatuhu!

    #6370
    Anonimno
    Neaktivan

    SUAHES dragi brate mi nismo nista izgubili, sve dok se drzimo kurana i sunnete muhammeda sallallahu alejhi vesellem. izgubili su oni koi su prodali ahiret za nesto sto malo vredi. ti nemoj tugovati za njima. i dragi brate kako neki ljudi kazi “skim si takav si“drustvo treba dobro birati ti uvjek budi u drustvu vjernika. lakse ce datibude da prebrodis ova vremena fitneta. esselamun alejkum ve rahmetullahi veberekatuhu. allah necedati da djela vjernika propadnu moramo raditi za islam i biti optimisti jer allah je objecao pobjedu vjernicima a allahova obecanja su ISTINITA.
    :muslim: :zastava1:

    #6387
    Anonimno
    Neaktivan

    EL UKAB post=546 wrote: SUAHES dragi brate mi nismo nista izgubili, sve dok se drzimo kurana i sunnete muhammeda sallallahu alejhi vesellem. izgubili su oni koi su prodali ahiret za nesto sto malo vredi. ti nemoj tugovati za njima. i dragi brate kako neki ljudi kazi “skim si takav si“drustvo treba dobro birati ti uvjek budi u drustvu vjernika. lakse ce datibude da prebrodis ova vremena fitneta. esselamun alejkum ve rahmetullahi veberekatuhu. allah necedati da djela vjernika propadnu moramo raditi za islam i biti optimisti jer allah je objecao pobjedu vjernicima a allahova obecanja su ISTINITA.
    :muslim: :zastava1:

    Unekoliko si u svemu upravu, ama huja me uhvati kad vidim to što vidim i sjetim se svega što sam proživio. Nekad u huji i zgriješim (što zna Bog, neka znaju i ljudi). Nisam ja ovdje mnogima ni blizu, a kamoli ravan prema učenju, vjerovanju i vjerskom znanju, ali za dušu se ni sa kim ne bih mijenjao (nipošto ne mislim ni na koga niti je namjera koga uvrijediti, ne daj Bože).
    Jesmo mi izgubili! I ovaj svijet je Bog dao i na njemu se za oba svijeta valja boriti. Nisam li upravu?

    Es-selamu alejkum ve rahmetullahi veberekatuhu!

Pregledavate 14 postova - 1 do 14 (od ukupno 14)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.