PROVJERAVANJE VIJESTI

  • This topic has 2 odgovora, 2 glasa, and was last updated prije 11 years, 4 months by Anonimno. This post has been viewed 2213 times
Pregledavate 3 posta - 1 do 3 (od ukupno 3)
  • Autor
    Postovi
  • #8955
    Anonimno
    Neaktivan

    PROVJERAVANJE VIJESTI

    Provjeranje vijesti prije nego što se u nju povjeruje i počne širiti dalje je jedinstvena Kur'anska metodologija kojom se izbjegava rekla-kazala. Uzvišeni Allah kaže:

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن جَاءَكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَيَّنُوا أَن تُصِيبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَىٰ مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِينَ
    O vjernici, ako vam nekakav nepošten čovjek donese kakvu vijest, dobro je provjerite, da u neznanju nekome zlo ne učinite, pa da se zbog onoga što ste učinili pokajete. (Hudžurat, 6)

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا ضَرَبْتُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَتَبَيَّنُوا وَلَا تَقُولُوا لِمَنْ أَلْقَىٰ إِلَيْكُمُ السَّلَامَ لَسْتَ مُؤْمِنًا تَبْتَغُونَ عَرَضَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا فَعِندَ اللَّهِ مَغَانِمُ كَثِيرَةٌ ۚ كَذَٰلِكَ كُنتُم مِّن قَبْلُ فَمَنَّ اللَّهُ عَلَيْكُمْ فَتَبَيَّنُوا ۚ إِنَّ اللَّهَ كَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرًا
    O vjernici, kada u boj krenete, na Allahovu putu, sve dobro ispitajte i onome ko vam nazove selam ne recite: “Ti nisi vjernik!” – kako biste se domogli ovozemaljskih dobara; ta u Allaha su mnoge dobiti! I vi ste prije bili kao oni, pa vam je Allah darovao milost Svoju; zato uvijek sve dobro ispitajte, a Allahu je, zaista, poznato ono što radite. (An-Nisa’, 94)

    Uistinu se smutnje pokreću glasinama i lažnim vijestima koje se zatim šire dalje putem rekla-kazala. Pritom se nimalo ne vodi računa o razumjevanju vijesti prilikom njenog prenošenja drugima a obzirom da ljudi nisu čvrsti u vjeri, to ih sprječava da budu pokorni Allahovoj naredbi o provjeravanju vijesti i izbjegavanju žurbe.

    Najbolja preventivna mjera protiv smutnje je provjera i razjašnjavanje vijesti naročito u pitanjima koja se tiču ummeta. Ukoliko se utvrdi da je vijest tačna onda se treba gledati na samu korist njenog širenja jer se ne treba reći sve što se zna a postoje i stvari koje se trebaju reći samo određenim ljudima.

    Prenosi se da je jednom došao neki čovjek kod Omera ibn Abdul-Aziza i u njegovom prisustvu spomenuo drugog čovjeka pa mu Omer reče:

    „Ako želiš razmotrit ćemo tvoju izjavu. Ukoliko lažeš onda si od ovih ljudi:

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن جَاءَكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ
    O vjernici, ako vam nekakav nepošten čovjek donese kakvu vijest…(Hudžurat, 6)

    A ako si rekao istinu, onda si od ovih ljudi:

    هَمَّازٍ مَّشَّاءٍ بِنَمِيمٍ
    klevetnika, onoga koji tuđe riječi prenosi, (Qalem, 11)

    Ali ako želiš, mi ćemo ti oprostiti i preći preko toga. Čovjek reče: “Oprosti mi vladaru pravovjernih, neću to nikad više ponoviti”.

    وَإِذَا جَاءَهُمْ أَمْرٌ مِّنَ الْأَمْنِ أَوِ الْخَوْفِ أَذَاعُوا بِهِ
    A kada im dođe nešto što se odnosi na sigurnost ili strah, oni to razglase. (An-Nisa’, 83)

    Hafiz ibn Kesir je u komentaru ovog ajeta rekao:

    To je zabrana onome ko žuri razglasiti nešto prije nego se to provjeri. U tom smislu i Muslim u uvodu svoga “Sahiha” navodi predanje od Ebu-Hurejre, koji prenosi od Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem, da je rekao: “Dovoljno je čovjeku laži da prenosi sve što čuje!”

    U hadisu o čijoj vjerodostojnosti postoji saglasnost El-Buharije i Muslima navodi se kako je Omer ibn el-Hattab saznao da je Allahov Poslanik pustio svoje žene, pa je krenuo iz kuće i došavši u džamiju čuo ljude kako o tome govore. Nije se zadržavao okolo nego je odmah otišao i tražio dozvolu da vidi Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem, kako bi to razjasnio: Upitao sam: “Jesi li pustio svoje žene?” On je odgovorio: “Ne!” Potom sam rekao: “Allahu ekber (Allah je najveći)…”

    Kod Muslima stoji: pa sam rekao: “Jesi li ih pustio?”, a on je odgovorio: “Ne!” Nakon toga sam ja stao na vrata džamije i počeo snažno vikati: “Allahov Poslanik nije pustio svoje žene!” Zatim je objavljen ovaj ajet:

    وَإِذَا جَاءَهُمْ أَمْرٌ مِّنَ الْأَمْنِ أَوِ الْخَوْفِ أَذَاعُوا بِهِ ۖ وَلَوْ رَدُّوهُ إِلَى الرَّسُولِ وَإِلَىٰ أُولِي الْأَمْرِ مِنْهُمْ لَعَلِمَهُ الَّذِينَ يَسْتَنبِطُونَهُ مِنْهُمْ
    A kada im dođe nešto što se odnosi na sigurnost ili strah, oni to razglase. A da se oni time obrate Poslaniku ili pretpostavljenim svojim, to bi od njih saznali oni koji to žele znati, ” a ja sam bio taj koji je želio znati!” Glagol: يَسْتَنبِطُونَهُ znači “koji to utvrde, provjere, izvedu iz osnova.”

    #14056
    Anonimno
    Neaktivan

    O vjernici, ako vam nekakav nepošten čovjek donese kakvu vijest, dobro je provjerite, da u neznanju nekome zlo ne učinite, pa da se zbog onoga što ste učinili pokajete. (Hudžurat, 6)

    Tumačeći ovaj ajet, Ebu Bekr b. El Arebi kaže:
    “Ako se potvrdi nečiji fisk (grijeh), njegov govor u pogledu vijesti se uopćeno smatra nevjerodostojnim po koncenzusu, jer je vijest emanet a fisk je indicija koja ga poništava.” (Ahkamul Kur'an 4/1715)

    Ako je ovakav propis uzimanja vijesti od muslimana grešnika, pa kakav je tek propis uzimanja vijesti od kjafira, pogotovo onih koji se otvoreno bore protiv Islama i muslimana, nažalost danas mnogi muslimani više vjeruju kjafirima nego vjernicima, pa tako širokogrudno i bez imalo sumnje uzimaju vijesti o mudžahidima koje plasiraju kjafirski mediji, i nakon toga ih blate, vrijeđaju, potvaraju…

    #14093
    Anonimno
    Neaktivan

    Usama post=8967 wrote: O vjernici, ako vam nekakav nepošten čovjek donese kakvu vijest, dobro je provjerite, da u neznanju nekome zlo ne učinite, pa da se zbog onoga što ste učinili pokajete. (Hudžurat, 6)

    Tumačeći ovaj ajet, Ebu Bekr b. El Arebi kaže:
    “Ako se potvrdi nečiji fisk (grijeh), njegov govor u pogledu vijesti se uopćeno smatra nevjerodostojnim po koncenzusu, jer je vijest emanet a fisk je indicija koja ga poništava.” (Ahkamul Kur'an 4/1715)

    Ako je ovakav propis uzimanja vijesti od muslimana grešnika, pa kakav je tek propis uzimanja vijesti od kjafira, pogotovo onih koji se otvoreno bore protiv Islama i muslimana, nažalost danas mnogi muslimani više vjeruju kjafirima nego vjernicima, pa tako širokogrudno i bez imalo sumnje uzimaju vijesti o mudžahidima koje plasiraju kjafirski mediji, i nakon toga ih blate, vrijeđaju, potvaraju…

    To je cinjenica svako se u to moze uvjeriti, mnogi tekstovi o mudzahidima, palestini, afganistanu itd.. vecina bosnjackih islamskih sajtova uzima od bbc-a, cnn-a, time-a itd a za dnevni avaz i islamofobicnu (komunjarsku) federalnu da ne govorimo oni su odavno stali u isti saff sa kafirskim medijima.

Pregledavate 3 posta - 1 do 3 (od ukupno 3)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.