Razlika izmedju suđenja i propisivanja

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated prije 11 years, 9 months by Anonimno. This post has been viewed 587 times
Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Autor
    Postovi
  • #9194
    Anonimno
    Neaktivan

    Razlika izmedju suđenja i propisivanja
    Pitanje: Koja je razlika između suđenja po onome što Allaah nije objavio i propisivanja šerijata (zakona) mimo Allahova – a to je ono što je prošireno u raznim islamskim državama? I šta je od ovoga mali kufr a šta veliki kufr? I da li je sud po onome što Allah nije objavio stvar koja izvodi iz vjere ili pak spada u uslove potpunosti imana?

    Odgovor: Razlika između njih je u tome što je zakonodavstvo – tešri’ užeg značenja od suda po onome što Allah nije objavio. A sud po onome što Allah nije objavio je uopćenitiji pojam. To zbog toga što onaj ko ne sudi po onome što je Allah objavio može suditi na osnovu zakonodavstva (tj. da donese sud propisujući određeni zakon op.prev), a može donijeti sud i na osnovu prohtjeva i strasti bez zakonodavstva.
    Što se tiče tešria – zakonodavstva, to je veliki kufr bez ikakvog detaljnog pojašnjenja, i on predstavlja veliki kufr u djelu. Neće se gledati u ubjeđenje osobe. Uzvišeni kaže: “Zar oni imaju bogove – šureka’ koji im propisuju u vjeri ono što Allah nije dozvolio?”
    A što se tiče suda po onome što Allah nije objavio tu ima detaljnog pojašnjenja:
    – Ako presudi iz strasti i prohtjeva u određenim pitanjima onda je to mali kufr. Zbog hadisa. “Ima tri vrste kadija: dvojica u vatri a jedan u džennet…” Zatim je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, spomenuo kadiju koji je džahil i kadija koji sudi iz prohtjeva, a ovo zadnje je dokaz našoj meseli. Hadis bilježe ehlu sunen (tj. Tirmizi , Ebu Davud , Nesai i Ibn Madže , op.prev.).
    – A ako presudi donoseći zakon, sistem, običaj, i tome slično od stvari koje su oprečne šerijatu, onda je to veliki kufr. Uzvišeni kaže: “A oni koji ne sude po onome što je Allah objavio oni su nevjernici.” I kaže uzvišeni: “Zar ne vidiš one koji tvrde da vjeruju u ono što se objavljuje tebi i u ono što je objavljeno prije tebe pa ipak žele da im se pred tagutom sudi, a naređeno im je da ga zaniječu.” I kaže Uzvišeni: “Oni pored Allaha za bogove uzeše svećenike svoje i monahe svoje.” A Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je ajet protumačio pokornošću u ohalaljivanju i oharamaljivanju (tahlilu i tahrimu).
    I kaže Uzvišeni: “A ako im se pokorite onda ste mušrici.”
    Šta je od ovoga mali kufr a šta veliki kufr?
    Odgovor je da u sudu po onome što Allah nije objavio ima podrobnijeg pojašnjenja, može biti veliki kufr koji ruši iman i millet kao kada bi doneo sud na osnovu zakona, običaja, i tešria koji je oprečan šerijatu. A ako presudi na osnovu prohtjeva i strasti onda je to mali kufr koji je oprečan vadžib imanu (a ne i aslul iman – imanu koji je osnova i bez kojeg nema islama op.prev.) Zbog hadisa: “Ima tri vrste kadija: dvojica u vatri a jedan u džennet…” Zatim je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, spomenuo kadiju koji je džahil i kadija koji sudi iz prohtjeva, a ovo zadnje je dokaz našoj meseli.
    A što se tiče tešria – zakonodavstva, koje je oprečno šerijatu to je veliki kufr i u tome nema dodatnog pojašnjenja.
    I da li je sud po onome što Allah nije objavio stvar koja izvodi iz vjere ili pak spada u uslove potpunosti imana?
    Odgovor je da u sudu po onome što Allah nije objavio ima podrobnijeg pojašnjenja, može biti veliki kufr koji ruši iman i millet kao kada bi doneo sud na osnovu zakona, običaja, i tešria koji je oprečan šerijatu. Ako presudi iz strasti i prohtjeva u određenim pitanjima onda je to mali kufr koji je oprečan vadžib imanu (imanu koji je obaveza).

    Šejh Ali ibn Hudajr El-Hudajr
    Preveo: Ebu Usama – Idriz Bilibani

Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.