Saff o pokretu Eš-Šebab

  • This topic has 181 odgovor, 39 glasova, and was last updated prije 11 years, 5 months by Anonimno. This post has been viewed 24821 times
Pregledavate 15 postova - 31 do 45 (od ukupno 182)
  • Autor
    Postovi
  • #12628
    Anonimno
    Neaktivan

    Eš-Šebab je u jako teškoj situaciji i izgubili su veći dio teritorije koju su kontrolisali, jer se protiv njih bore udružene muslimansko-kršćanske snage. Stiče se utisak da im je i dosta naroda okrenulo leđa, dali zbog straha od režima i njihovih saveznika ili zbog toga što misle da Eš-Šebab nema snage da uvede reda u zemlji i uspostavi šerijat.

    #12639
    Anonimno
    Neaktivan

    Jaseer 2012 post=7438 wrote:

    Ja koliko znam ovdje je teme piskaranja Saffa o braći iz pokreta Eš-Šebab a ne tekfir : ) . . .

    Jaseere ima veze sa tekfirom i te kako. Sve ima veze sa tekfirom, samo kad bi ti shvatao taj propis. Kako ces znati da odvojis muslimana od nemuslimana bez tekfira.

    Jaseere ja mislim da ti imas nocne more kad cujes izraz tekfir, hehe, prepoznatljiv si po tome.

    Vidis da safovci tekfire Eš-Šebab, a pristojniji naslov bi bio “Kafiri iz casopisa saff o pokretu Eš-Šebab”

    #12645
    Anonimno
    Neaktivan

    Šebab je napisao/la:

    Jaseere ja mislim da ti imas nocne more kad cujes izraz tekfir, hehe, prepoznatljiv si po tome.

    Tačno akhi upravu si svako je prepoznatljiv po nečemu : )

    :barek:

    #12648
    Anonimno
    Neaktivan

    Šebab post=7472 wrote: [quote quote=Jaseer 2012 post=7438]

    Ja koliko znam ovdje je teme piskaranja Saffa o braći iz pokreta Eš-Šebab a ne tekfir : ) . . .

    Jaseere ima veze sa tekfirom i te kako. Sve ima veze sa tekfirom, samo kad bi ti shvatao taj propis. Kako ces znati da odvojis muslimana od nemuslimana bez tekfira.

    Jaseere ja mislim da ti imas nocne more kad cujes izraz tekfir, hehe, prepoznatljiv si po tome.

    Vidis da safovci tekfire Eš-Šebab, a pristojniji naslov bi bio “Kafiri iz casopisa saff o pokretu Eš-Šebab”

    Ako je neko neprijateljski nastrojen prema muslimanima, ne znači automatski da postaje kafir. Tako, mnogi muslimani koji klanjaju namaz mrze selefije misleći da isti ne razumiju Kur'an i Sunnet. Ešarije (ne sve) čak tekfire onoga ko kaže da je Allah iznad Arša (ili bar vjerovanje u to smatraju kufrom), a vjerovanje u to da je Allah iznad Arša je od osnova vjere, tj. negiranje toga je kufr. I pored toga učenjaci nisu protekfirili ešarije.

    To što Saffovci kažu da je ŠEbab tekfirski ne povlači tekfir Saffovaca, upravo zbog tevila kojim se služe saffovci. Takođe, ni to što promovišu političke partije u svom časopisu nije jasan dokaz o njihovom otpadništvu. Ako si stava da je pozivanje u demokratiju kufr i da se pozivač ne pravda, ne smiješ nametati svoj stav (pogotovo ne bez dokaza).

    #12653
    Anonimno
    Neaktivan

    Šebab post=7472 wrote: [quote quote=Jaseer 2012 post=7438]

    Ja koliko znam ovdje je teme piskaranja Saffa o braći iz pokreta Eš-Šebab a ne tekfir : ) . . .

    Jaseere ima veze sa tekfirom i te kako. Sve ima veze sa tekfirom, samo kad bi ti shvatao taj propis. Kako ces znati da odvojis muslimana od nemuslimana bez tekfira.

    Jaseere ja mislim da ti imas nocne more kad cujes izraz tekfir, hehe, prepoznatljiv si po tome.

    Vidis da safovci tekfire Eš-Šebab, a pristojniji naslov bi bio “Kafiri iz casopisa saff o pokretu Eš-Šebab”

    Mislim da ovaj sebabov pretjerani tekfir na osnovu emocija treba obrisati, ovakvo izletanje u tekfiru nije od ispravnih postupaka sljedbenika ehli sunneta, koliko god da smo ljuti na saffovce i njihove murdzijske stavove, to neznaci da ih trebamo protekfiriti, vec kritikovati, upozoravati na njihove greske i izmisljotine, pobijati ih sa dokazima, nijedan shejh nije protekfirio murdzije.

    #12654
    Anonimno
    Neaktivan

    Tagar post=7482 wrote: Ako si stava da je pozivanje u demokratiju kufr i da se pozivač ne pravda, ne smiješ nametati svoj stav (pogotovo ne bez dokaza).

    A ti nisi stava da je pozivanje u demokratiju kufr?
    Pozivac u demokratiji cime se pravda?

    Neki zbunjujuci menhedz poceo da se propagira.

    Mnogi bjezeci od onoga sto propagira Nedzad Balkan su poceli da bjeze od istine. Nije sve kod gulata pretjerivanje.

    Podhitno savetujem sve ovde da poslusaju serijal dersova :Muhtesar, El wela wel bera, Vrijednost tewhida od shejha Nusreta Imamovica,
    i serijal dersova od Ebu Tejme na temu: Fetve uleme Nedzda i Tewhid i akida.

    Ne moze se niko pripisivati menhedzu ehli sunneta bez poznavanje akide, a nema akidetskog djela koje se ne poziva na govor ucenjaka Nedzda, al nazalost za mnoge je govor uleme nedzda suhoparni govor, pa tako bez imalo razmisljanja ga odbacuju.

    Halide niko nije govorio u tekfiru murdjija, a posto i sve murdjije u jedan kos stavljas da te podsetim da sekta dzehmija koja spada u sektu murdzija ucenjaci ehli sunneta tekfire, mada ovde nije bilo govora o tome, samo ti je ostala stara zelja za pametovanjem.

    #12660
    Anonimno
    Neaktivan

    Nije na odmet i nakon preslusavanja i iscitavanja govora i knjiga alima, svoje znanje provjeriti kod istih. Drugim rijecima malo vise komunicirati sa ucenima uzivo, prije nego se pocnu donositi zakljucci. Malo vise pitanja postavljati ucenima, prije nego se pocnu drugi kritikovati i za bjezanje od istine optuzivati.

    Hajro Hajrullah je u svom posljednjem komentaru dao fantastican opis mnogih nas, da ostah bez teksta.

    #12662
    Anonimno
    Neaktivan

    Šebab post=7489 wrote: [quote quote=Tagar post=7482] Ako si stava da je pozivanje u demokratiju kufr i da se pozivač ne pravda, ne smiješ nametati svoj stav (pogotovo ne bez dokaza).

    A ti nisi stava da je pozivanje u demokratiju kufr?
    Pozivac u demokratiji cime se pravda?

    Neki zbunjujuci menhedz poceo da se propagira.

    Mnogi bjezeci od onoga sto propagira Nedzad Balkan su poceli da bjeze od istine. Nije sve kod gulata pretjerivanje.

    Podhitno savetujem sve ovde da poslusaju serijal dersova :Muhtesar, El wela wel bera, Vrijednost tewhida od shejha Nusreta Imamovica,
    i serijal dersova od Ebu Tejme na temu: Fetve uleme Nedzda i Tewhid i akida.

    Ne moze se niko pripisivati menhedzu ehli sunneta bez poznavanje akide, a nema akidetskog djela koje se ne poziva na govor ucenjaka Nedzda, al nazalost za mnoge je govor uleme nedzda suhoparni govor, pa tako bez imalo razmisljanja ga odbacuju.

    Halide niko nije govorio u tekfiru murdjija, a posto i sve murdjije u jedan kos stavljas da te podsetim da sekta dzehmija koja spada u sektu murdzija ucenjaci ehli sunneta tekfire, mada ovde nije bilo govora o tome, samo ti je ostala stara zelja za pametovanjem.

    Ma ja bratu ex panteru su svi pametovali, sadasnjem sebabu svi pametuju ili imaju nocne more ili su zbunjeni ili stvaraju neki zbunjujuci menhedz samo je sebab ekspert za akidu i tewhid, iako nijedan nas shejh nije proglasio saffovce nevjernicima ipak je sebab u pravu oni svi samo pametuju. Sada govorimo o saffovcima konkretno nemoj da zaobilazis temu.

    Prosto pitanje sebab sta su po tebi saffovci? Jesu li dzehmije, i ako jesu daj mi dokaz o njihovom poklapanju sa temeljima dzehmijske akide?
    Ako kazes da su murdzije onda je tvoj tekfir apsolutno pogresan, shejhovi su se slozili da se oni koji imaju murdzijske stavove ili su pak murdzije u vecini stavova ne tekfire.

    Ako su po tebi muslimani koji se pripisuju selefizmu a u nekim stavovima odstupaju od selefija , onda nazvavsi njih “kafirima” potpadas pod hadis:
    Bilježi Buharija u svom “Sahihu” u knjizi o edebu poglavlje “Ko protekfiri svoga brata, bez te'vila” onda je on kao što je rekao”.
    Od Ebu-Hurejre se prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Kada čovjek kaže svome bratu o kafire, jedan od njih dvoje je to stekao,”

    Apelovao bih na administraciju i na brata RPG-a da se ogradi od ovakvih pojedincanih pretjerivanja u tekfiru ako nije problem (kao sto se ogradio od mog stava da je ajvatovica mijesto sirka kad je upao neki bosnjo na forumu i optuzio ovu stranicu da tekfiri sve bosnje koji idu na ajvatovicu iako to niko nije tada rekao, iako je shejh Nusret jasno rekao u video predavanju da su ajvatovica i druga dovista u BiH mijesta sirka) ili pak da administratori pojasne njihove stav,ove o saffovcima dali se oni tekfire kao sto sebab radi ili ne?

    Da nebude da saffovci u sledecem broju njihovog nacionalisticko-bosnjackog casopisa uzmu komentar pojedinca i pripisu je stavu ove stranice, mislim da je svaki forumas duzan stiti ovu izuzetno korisnu i jedinu iskrenu islamsku stranicu gdje se mogu dobiti pouzdane informacije iz prve ruke direktno od islamskih izvora i od koje se muslimani godinama okoriscavaju, informisu, uce o ispravnom vjerovanju kao i nase shejhove time sto cemo postovati misljenja i stavove shejhove, mislim da svaki Allahov rob ovde zna da nemoze imati vise znanja od nasih shejhova, pa ako nasi shejhovi ne tekfire saffovce neznam sto bi neko od brace to radio sem da je upao u gulatske shubhe.

    Mozda bi ti prece bilo sebab posto spominjes shejha da pitas shejha Ebu Tejmu dali su saffovci “kafiri” ? I da cujemo ovde odgovor, jer mislim da shejh ne mislis tako (da nebudes onaj koji stvara fitnu u njegovom dzematu), i da ne bi bilo posle da se shejh Ebu Tejma ne slaze stobom kao sto nije odobravao ex panterov stav u prijasnjim postovima, zato pitaj na vreme, znas kako kazu “onaj ko pita taj ne luta”.

    Pazljivo preslusaj ovaj video a pogotovu na kraju, sta shejh kaze o ovim saffovcima koji su posustali i upali u murdzijske vode i dali ih tekfiri:

    #12667
    Anonimno
    Neaktivan

    Šebab post=7472 wrote:
    “Kafiri iz casopisa saff o pokretu Eš-Šebab”

    Posto ima onih koji rado cekaju nesto sumnjivo kako bi napali nekoga, da mi neko ne pripisuje da tekfirim sve saffovce kopirao sam sta sam napisao.
    Verujem da u casopisu saff pisu i kafiri teme, i moja izjava ne znaci tekfir svakog pojedinca iz casopisa saff.

    #12669
    Anonimno
    Neaktivan

    Tagar post=7482 wrote: Ešarije (ne sve) čak tekfire onoga ko kaže da je Allah iznad Arša (ili bar vjerovanje u to smatraju kufrom), a vjerovanje u to da je Allah iznad Arša je od osnova vjere, tj. negiranje toga je kufr. I pored toga učenjaci nisu protekfirili ešarije.

    Ako si stava da je pozivanje u demokratiju kufr i da se pozivač ne pravda, ne smiješ nametati svoj stav (pogotovo ne bez dokaza).

    Poredjenje kufra esarija i kufra demokratije, da bi se opravdali pozivaci u demokratiju je nepravda.

    Esarije su zanegirale neka Allahova svojstva samo da bi izbjegli poredjenje izmedju Allaha i stvorenja, i zbog toga su ucenjaci se suzdrzali od tekfira esarija.
    Dok demokratija je lazno bozanstvo koje se obozava pored Allaha to jest shirk.
    Allah je postavio uslov ispravnosti Islama da se odreknemo od laznih bozanstva i to je u samom znacenju sehadeta la ilahe illallah

    “Onaj ko ne vjeruje u taguta, a vjeruje u Allaha – drži se za najčvršću vezu, koja se neće prekinuti. – A Allah sve čuje i zna.” (Prevod
    značenja, El-Beqare, 256)

    Šejh Muhammed ibn Abdulvehhab kaže: “Značenje nevjerovanja u taguta podrazumijeva odricanje od svega onoga u što se vjeruje mimo Allaha od: džina, ljudi, drveća, kamenja i sl. Da svjedočiš da je kafir onaj ko to čini i da je u zabludi, da ga mrziš, makar on bio tvoj otac ili brat. A onaj ko kaže: ‘Ja ne obožavam nikoga osim Allaha, ali se neću suprostaviti uglednicima niti kupolama nad kaburovima (turbetima)’ i slično tome, ovaj laže kad kaže ‘La ilahe illallah’ i on nije uznevjerovao u taguta.”

    Ovaj govor od shejha Muhammeda ibn Abdulvehaba me podstakao na razmsiljanje sta je sa covjekom koji kaze ja ne obozavam nikoga osim Allaha ali ja se necu suprostaviti demokratiji, dali je takav upotpunio svoj Islam.

    Kufr demokratije nemoze nikada biti na ravan sa kufrom esarija iz razloga sto demokratija ima svoja nacela po kojima oni koji je slijede zive, dok kufr esarija je samo sto bjeze od poredjenja, ali ne cine ibadet niti demokratiji niti ikome pored Allaha, a kada bi esarije posvetili ibadet nekom pored Allaha, kao sto demokrate posvecuju ibadet demokratiji, onda bi drugaciji propis bio.

    إِنَّ اللّهَ لاَ يَغْفِرُ أَن يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِكَ لِمَن يَشَاء
    Allah neće oprostiti da Mu se neko pridružuje, a oprostit će manje od toga kome On hoće…En-Nisa, 48.

    فَلاَ تَجْعَلُواْ لِلّهِ أَندَاداً وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ
    Uzvišeni kaže: Zato ne činite svjesno druge Allahu ravnim!
    El-Bekare, 22.

    وَمِنَ النَّاسِ مَن يَتَّخِذُ مِن دُونِ اللّهِ أَندَاداً يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّهِ وَالَّذِينَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبًّا لِّلّهِ
    Ima ljudi koji su mjesto Allaha kumire prihvatili, vole ih kao što se Allah voli, ali pravi vjernici još više vole Allaha…
    El-Bekare, 165.

    Musrici za vrijeme Poslanika sallallahu alejhi we sellem su govorili o svojim kipovima:
    مَا نَعْبُدُهُمْ إِلَّا لِيُقَرِّبُونَا إِلَى اللَّهِ زُلْفَى
    Mi ih obožavamo samo zato da bi nas što više Allahu približili! Ez-Zumer, 3.

    Ima li ikog da danas kaze da hoce preko demokratije da se priblizi Allahu, sto je jasno da su danasnji musrici gori od onih u ajetu spomenuti.
    إِذْ نُسَوِّيكُم بِرَبِّ الْعَالَمِينَ * تَاللَّهِ إِن كُنَّا لَفِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ * قَالُوا وَهُمْ فِيهَا يَخْتَصِمُونَ
    I oni će, svadajući se u njemu, govoriti: Allaha nam, bili smo, doista, u očitoj zabludi kad smo vas s Gospodarom svjetova izjednačavali.
    Eš-Šu'ara, 96-98.

    #12673
    Anonimno
    Neaktivan

    Allah ti dao svako dobro brate Šebab.

    #12728
    Anonimno
    Neaktivan

    samo za saffovce od mudzahida 🙂
    They are not affraid of death or jaws of the years!!! Islam has returned!!!

    #12745
    Anonimno
    Neaktivan

    Ovaj Jaseer (arefat) se ponasa kao profi munaf…, izgleda je dobro placen da prihvata tekfir nad sobom pa umije debelo da sabura, kao da ga kolacom pocastis, dokle ce administracija tolerisati otvoreno licemjerstvo nekih ljudi koji su tu samo da prate i odnose vijesti, subhanAllah.

    #12941
    Anonimno
    Neaktivan

    Reakcija Semira Imamovića na naše postove o nebulozama napisanim u prošlom izdanju časopisa Saff o braći iz pokreta Eš-Šebab

    Imamovic Semir
    Otvorene prijetnje

    Naslov: Tekfirovci pozivaju na ubistvo novinara Saffa

    U prošlom broju Saffa pisali smo o dešavanjima u Somaliji i atentatima nad somalijskim muslimanima koje vrši pokret “Eš-Šebaba”. U toj vijesti osudili smo ubijanje somalijskih muslimana. Nakon izlaska Saffa uslijedila je neviđena reakcija tekfirksih krugova. Tekfirska web stranica „ Putvjernika“ je sa neshvatljivom žestinom pokrenula kampanju protiv Saffa. Na toj stranici Saffovci su direktno imenovani kao kafiri ili nevjernici. Međutim, prije nekoliko dana na našu e-mail adresu stigla je otvorena prijetnja i poziv na ubistvo novinara Saffa. Prijetnja je stigla sa e-mail adrese mekteba@hotmail.com, koju koristi izvjesni Sabit iz Sarajeva, inače porjeklom iz Mostara. U nastavku prenosimo originalnu poruku sa svim adresama na koje je poslana prijetnje Saffu.
    „ From: mekteba guraba

    Brato fini, evo ti opet saljem.
    Javi mi sms-om jesi li otvorio u pdf-u i vidi li se sve, jel ok.
    Znaci sms-om da ne idem opet u net klub nije mi blizu kuce.
    Brato cuj ovo, hajmo dovesti Ash-Shababe da pobijemo one murtede u Saff-u.
    Daj konektuj se sa njima ti imas snjuru over the world of jihad, a brato.
    Da ti Allah podari svako dobro, sjetim te se cesto forceru stari, RA. hehe.
    Poselami muslimane u Australiji. Jel Krema ziv
    .“

    Moj komentar: Ovaj čovjek tj. Semir Imamović, ne posustaje u borbi protiv ovog portala i tih “zločestih tekfirovaca” služeći se pored ostalog evo dovođenjem navodnog e-maila u vezu sa stranicom putvjernika.com. . sasvim je moguće da je taj e-mail napisao neki “monoteista” sljedbenik šejhul islama ovog zemana, Ebu Muhameda Nedžada sa brdovitog Balkana…ja se distanciram od proglašavanja bilo kojeg “saffovca” nevjernikom, da Allah sačuva ali brate nekim svojim piskaranjima prelaze granicu!!!

    pa dalje kaže gore spomenuti:

    “Ma kakvi mudžahidi to su ti ”mufsidi”, koji po zemlji nered siju, i koji svoju silu znaju provoditi samo nad jadnim narodom Somalije, i nad drugim muslimanima, ali ne i nad pravim neprijateljima. Jer to je prava defincija za one koji ubijaju ljude nakon dzume namaza. Pazi sada, mi smo u Saffu to kritikovali, i odmah postali meta za odstrijel od strane tzv. mudzahida.
    Zna se gdje su bili saffovci za vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu, a gdje je bila vecina samozvanih danasnjih internet mudzahida. Ja molim Uzvisenog Allaha, da nas zastite od njihovog ”dzihada”. nemojte da vas obmane to sto neki tipovi ovdje navode ajete, jer su i hardzije navodili ajete, ali u pogresnom kontekstu, oni uzimaju ajete koje je Allah objavio povodom mekanskih mušrika i primjenjuju ih na muslimane. Cinjenice sve govore: u Palestini se tzv. mudzahidi bore protiv Hamasa, u Iraku protiv ostalih mudzahidskih jedinica, u Somaliji protiv izgladnjelih i napacenih Somalijaca, u Bosni protiv svrsenika islamskih škola i IZ-a.”

    Da Allah Uzvišeni sačuva zablude svake vrste.

    [attachment=240]Semir-Facebook.jpg[/attachment]

    [attachment=241]Semir-Facebook2.jpg[/attachment]

    #12942
    Anonimno
    Neaktivan

    Naslov: Tekfirovci pozivaju na ubistvo novinara Saffa
    U prošlom broju Saffa pisali smo o dešavanjima u Somaliji i atentatima nad somalijskim muslimanima koje vrši pokret “Eš-Šebaba”. U toj vijesti osudili smo ubijanje somalijskih muslimana. Nakon izlaska Saffa uslijedila je neviđena reakcija tekfirksih krugova. Tekfirska web stranica „ Putvjernika“ je sa neshvatljivom žestinom pokrenula kampanju protiv Saffa. Na toj stranici Saffovci su direktno imenovani kao kafiri ili nevjernici. Međutim, prije nekoliko dana na našu e-mail adresu stigla je otvorena prijetnja i poziv na ubistvo novinara Saffa. Prijetnja je stigla sa e-mail adrese mekteba@ hotmail. com, koju koristi izvjesni Sabit iz Sarajeva, inače porjeklom iz Mostara. U nastavku prenosimo originalnu poruku sa svim adresama na koje je poslana prijetnje Saffu.
    „ From: mekteba guraba < mekteba@hotmail. com >

    A sta drugo ocekivati od murdzijsko-demokratskog glasila Saff, nego lazi i podvale po pitanju nase stranice a vec su se oglasili sta misle o mudzahidima Es-Sebaba. Murdzijsko glasilo Saff je opet uzelo izjave nekih clanova foruma i pripisalo ih administraciji, lazno optuzujuci administraciju za tekfir Saffovaca. Cak i oni clanovi koji su ucinili tekfir nisu protekfirili sve clanove u Saffu. Uz ovo je potrebno dodati da se na forum znaju registrovati i sljedbenici Nedzada tako da nekad i oni iznose svoje stavove. Zato je krajnje nekorektno i podmuklo stavove korisnika na forumu pripisati administraciji portala Put Vjernika, prije svega jer je forum otvorenog tipa i na njega se registruju clanovi koji imaju stavove iste ili slicne stavovima administracije ali isto tako registruju se i clanovi koji imaju razlicite ili suprotne stavove administraciji PV-a.

    Ovo o pozivu na ubistvo clanova Saff-a je i suvisno diskutovati. Administracija portala Put Vjernika nikada nije niti jednim svojim potezom pozivala da se clanovi Saff-a uhapse a kamoli ubiju jer to nije menhedz ehli sunneta vel-dzemaata kojeg slijedi administracija. Mi prema nasim neistomisljenicima smo pravedni i korektni i nas neslaganje ne moze navesti da nepravedni budemo jer se mi cvrsto drzimo Allahove upute. S druge strane, vise je nego jasno da Saffovce mrznja navodi da bacaju ljagu na portal Put Vjernika, da indirektno pozivaju tagutske vlasti i obavjestajne sluzbe da se obracunaju sa nama i nasim daijama, da odvracaju bracu i sestre muslimane od nas i dawe etiketirajuci dawu i nosioce dawe i aktiviste ruznim imenima, kao i lazne optuzbe da mi, daije i braca i sestre koji slusaju daije rade zajedno sa obavjestajnim sluzbama. Ovo zadnje je posebno smijesno jer je javnosti poznato da nase daije i stranica PV su stalno pracene od OSA-e i SIPE i drugih sluzbi iz regiona, pa kako onda da nase daije i mi budemo saradnici obavjestajnih sluzbi.

    Kratko i jasno: Jadno, zalosno, pokvareno i podmuklo od strane Semira i njegovih Saffovaca.

Pregledavate 15 postova - 31 do 45 (od ukupno 182)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.