Samoubistvo u Dzihadu

  • This topic has 8 odgovora, 7 glasova, and was last updated prije 12 years, 2 months by Anonimno. This post has been viewed 1851 times
Pregledavate 9 postova - 1 do 9 (od ukupno 9)
  • Autor
    Postovi
  • #5907
    Anonimno
    Neaktivan

    Es Selamu Alejkum, :zast:

    Poslanik sal-Allahu alejhi wa sallam je rekao:

    “Zaista, ko namjerno uzme sebi zivot (izvrsi samoubistvo) biće kaznjen dzehennemom, gdje će vječno i ostati”. [al buhari i muslim].

    Nanijetio sam otvoriti jednu temu povodom ovog Hadisa jer ovaj Hadis sve govori. Poslanik s.a.v.s. je osudio samoubstvo tako da je ovim zabranjena svaka djelatnost koja ima za cilj samoubistvo. Zato sam medju onima koji osudjuju svako samoubistvo pa i “Sehidske akcije”. Mislim da mi muslimani trebamo prekinuti sa tom praksom i mislim da se trebamo odvici te borbene prakse jer ta praksa sa strateskog polozaja ne cini nista dobro. Pokazalo se da samoubilacki napdi nisu donijeli muslimanima niceg dobrog tako da gledajuci sa islamskog stanovista to je cak i grijeh. Pitanje je da li ce pocinitelj samoubilackog napada zasluziti Dzennet. Ako se vodimo Hadisu Allahovog Poslanika s.a.v.s. sigurno je da ce onaj ko izvrsi samoubistvo biti kaznjen dzehennemom. Zato bih apelirao da se prekine sa tom praksom jer i ja kao musliman Selefija sam protiv te prakse kod muslimana. Inace, Saudijska Arabija je osudila tu praksu tako da imamo niz ucenjaka koji su tu praksu osudili a medju njima su Sejh Salih ibn Fevzan el-Fevzan i Veliki Saudijski Muftija Šejh Salih Ibn Abd al-Aziz Ali-Shayk. Medju onima koji su se pozivali na ovaj Poslanikov s.a.v.s. Hadis je pzonati ucenjak Sejh ibn Usejmin (rahimehullah) koji je na pitanje o samoubilackim napadima rekao “Zaista je moj stav za takvu osobu da je to osoba koja je izvrsila samoubistvo i kao rezultat biće kaznjena dzehennemom.”

    #5908
    Anonimno
    Neaktivan

    ” i ne ubijajte sami sebe, zaista je Allah milostiv prema vama”. [An Nisa` 29]

    Ovaj ajet jasno osudjuje samoubistvo.

    i za one koji se, kada grijeh pocine ili kad se prema sebi ogrijese, Allaha sjete i oprost za grijehe svoje zamole – a ko ce oprostiti grijehe ako ne Allah? – i koji svjesno u grijehu ne ustraju.

    Kur'an, Ali Imran – 135

    Ovo je jedan ajet koji moze znaciti pokusaj samoubistva i prisjecanje u tom trenutku na Allaha sto covjeka navodi da odustane od samoubistva. Naime oni koji se prema sebe ogrijese, asociraju me na samoubice odnosno na ljude koji pocine samoubistvo.

    Kad budu uzimali duse onima koji su se prema sebi ogrijesili, meleki ce upitati: >>Sta je bilo s vama?<< - >>Bili smo potlaceni na Zemlji<< - odgovorice. - >>Zar Allahova zemlja nije prostrana i zar se niste mogli nekud iseliti?<< - reci ce meleki, i zato ce njihovo prebivaliste biti dzehennem, a uzasno je on boraviste. Kur'an, An Nisa – 97

    U ovom ajetu se jasno aludira na samoubistvo i mislim da je ovaj ajet veoma jasan oko pitanja samoubistva. Oni koji se orgijese prema sebi su oni koji izvrse samoubistvo. Barem ja tako to tumacim.
    Ovdje Allah objasanjava stanje osobe koja zeli da se ubije i koja se ubila a kao jednu preventivu i psiholoski lijek Allah preporucuje osobi kojoj je doslo da se ubije, da se iseli iz mjesta kojeg zivi. Poznato je da promijena sredine dobro utjece na psihu osobe i da joj otklanja zle misli.

    Zatim ce reci onima koji su se prema sebi ogrijesili: >>Iskusite patnju vjecnu; zar se kaznjavate vise nego sto ste zasluzili?<< Kurán, Junus 52

    Ovdje se jasno kaze da ko se prema sebi ogrijesi, da sebe prekomjerno kaznjava vise nego sto je zasluzio. Ovaj ajet moze znaciti i samokaznjavanje koje Siije primjenjuju. Sve u svemu termin “grijesenje prema sebi” znaci puno toga a najvise asocira na one koji izvrse samoubistvo.

    #5910
    Anonimno
    Neaktivan

    We alejkumu selam we rahmetullah

    Pošto je novi forum, a ne traži mi se tema na starom forumu, ovo smo davno prevazišli, kao prvo, ovo je tvoj text, a ne text neke uleme, tj pogrešno je da imaš svoje mišljenje nasuprot mišljenja uleme koaj je donijela takav propis…

    pročitaj ova dva texta i nadam se da ćeš uz Allahovu pomoć očistiti šubhe koje su te snašle…
    šehidska akcija je samožrtvovanje, a ne samoubistvo…

    pročitaj:
    Šehidske akcije u svjetlu Šerijata
    i
    Šehidi ili samoubice?

    #5914
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate muamer ocigledno nisi dovoljno pratio predavanja i izvestaje sa ove stranice, bilo je puno rijeci i o shehidskim akcijama. Ulema je bila jasna po tom pitanju. Zar nisi nikad pomislio da Ulema zna mnogo bolje od svih nas a brat Musab tije postavio linkove kako Ulema definise shehidske akcije. One su legalno sredstvo dzihada u skladu sa Sheriatom.
    A ti ako mislis suprotno sto ne odes malo do shejha Mula Omera pa da mu ponudis bolju strategiju.

    #5916
    Anonimno
    Neaktivan

    Muamere,

    Ne smiješ mi se naljutiti, ali moram ti ovo reći. Uostalom, tu smo da razgovaramo.
    Prvo: sa sećije nećemo ništa riješiti.
    Drugo: pri samoubistvu, obično bolesnik, diže ruku na SEBE, a u ovom slučaju nije na sebe direktno jer je cilj: NEPRIJATELJ.
    A što se čistog samoubistva tiče, nisam baš puno potkovan, ali, koliko znam, religije ga zabranjuju pa je čak bilo i doba kad se te ljude nije smjelo sahranjivati u greblja (groblja), nego pored greblja.

    Šehidi nikako nisu samoubice, pred tim ljudima ja ustajem na noge s poštovanjem, samo je razlika ko od nas ima koliko moći da vidi malo unaprijed i predvidi potrebne poteze.

    Ponavljam, molim, bez ljutnje jer, ako ću koga uvrijediti, radije ću se isključiti pošto se vodim svojom mišlju: “Ako ne mogu steći prijatelja, ne trebaju mi ni neprijatelji!”

    Selam!

    #5921
    Anonimno
    Neaktivan

    Mus_ab post=81 wrote: We alejkumu selam we rahmetullah

    Pošto je novi forum, a ne traži mi se tema na starom forumu, ovo smo davno prevazišli, kao prvo, ovo je tvoj text, a ne text neke uleme, tj pogrešno je da imaš svoje mišljenje nasuprot mišljenja uleme koaj je donijela takav propis…

    pročitaj ova dva texta i nadam se da ćeš uz Allahovu pomoć očistiti šubhe koje su te snašle…
    šehidska akcija je samožrtvovanje, a ne samoubistvo…

    pročitaj:
    Šehidske akcije u svjetlu Šerijata
    i
    Šehidi ili samoubice?

    Samozrtvovanje je kad se navali na neprijetelja znajuci da te ceka smrt ali pri tom sabljom ili oruzjem ibijes barem neke od neprijatelja. Razlika u tome je sto kad navalis na neprijetlja da bi se samozrtvovao uzrok tvog ubistva je neprijatelj a u slucaju samodetoniranja uzrok tvog ubistva si sam, zato se oko tog pitanja samodetoniranja ne radi o samozrtvovanju nego o klasicnom samoubistvu.
    Samozrtvovanje je u modernom smislu kad ti kucu opkoli neprijatelj i ti znajuci da ti ne ghine smrt izadjes iz skrovista u jurisajuci na neprijatelja pocnes ih ubijati redom gdje te jedan metak od neprijateljske cvojske pogodi i padnes mrtav. Zatim metoda samozrtvovanja u ratu je juris kada se broj muslimanske vojske izlozi mecima neprijateljske vojske i mnogi zanjuci da ce umrijeti jurisaju kako bi tako razbili obruc neprijatelja. Znaci postoji nacin samozrtvovanja a samoubilcki napad je najmanje samozrtvovanje tako da se ne bih slozio po tom pitanju a i mnogi Saudijcki ucenjaci i Uleme su to osudili kao sto je to osudio Saudijski Muftija Šejh Salih Ibn Abd al-Aziz Ali-Shayk.
    Inace ja sam spozano da mogu biti dobar Selefija ako budem slijedio Fetve Saudijske Uleme jer i oni se vode Selefijskom principu.

    “Ima ljudi koji se žrtvuju u težnji za zadovoljstvom Allahovim. A Allah je milostiv robovima Svojim.” (Bekara, 207)

    Ovaj ajet se ne odnosi na to da se treba zrtvovati sebebom dizanja ruku na sebe. Samozrtvovanje je juris na mnogbrojnu vojsku bas onako ako ste gledali kaubojske filmove kad Indijanci sa strijelama i kopljem navaljuju na druzinu kaubojaca koji su naoruzani vatrenim oruzjem to znaci pistoljima i puskama. Bas se na to samozrtvovanje mislilo.

    #5922
    Anonimno
    Neaktivan

    Muamer post=92 wrote:
    Samozrtvovanje je kad se navali na neprijetelja znajuci da te ceka smrt ali pri tom sabljom ili oruzjem ibijes barem neke od neprijatelja. Razlika u tome je sto kad navalis na neprijetlja da bi se samozrtvovao uzrok tvog ubistva je neprijatelj a u slucaju samodetoniranja uzrok tvog ubistva si sam, zato se oko tog pitanja samodetoniranja ne radi o samozrtvovanju nego o klasicnom samoubistvu.
    Samozrtvovanje je u modernom smislu kad ti kucu opkoli neprijatelj i ti znajuci da ti ne ghine smrt izadjes iz skrovista u jurisajuci na neprijatelja pocnes ih ubijati redom gdje te jedan metak od neprijateljske cvojske pogodi i padnes mrtav. Zatim metoda samozrtvovanja u ratu je juris kada se broj muslimanske vojske izlozi mecima neprijateljske vojske i mnogi zanjuci da ce umrijeti jurisaju kako bi tako razbili obruc neprijatelja. Znaci postoji nacin samozrtvovanja a samoubilcki napad je najmanje samozrtvovanje tako da se ne bih slozio po tom pitanju a i mnogi Saudijcki ucenjaci i Uleme su to osudili kao sto je to osudio Saudijski Muftija Šejh Salih Ibn Abd al-Aziz Ali-Shayk.
    Inace ja sam spozano da mogu biti dobar Selefija ako budem slijedio Fetve Saudijske Uleme jer i oni se vode Selefijskom principu.

    “Ima ljudi koji se žrtvuju u težnji za zadovoljstvom Allahovim. A Allah je milostiv robovima Svojim.” (Bekara, 207)

    Ovaj ajet se ne odnosi na to da se treba zrtvovati sebebom dizanja ruku na sebe. Samozrtvovanje je juris na mnogbrojnu vojsku bas onako ako ste gledali kaubojske filmove kad Indijanci sa strijelama i kopljem navaljuju na druzinu kaubojaca koji su naoruzani vatrenim oruzjem to znaci pistoljima i puskama. Bas se na to samozrtvovanje mislilo.

    Pošto si pokrenuo jednu fikhsku meselu, dobro bi bilo da poznaješ fikske propise po pitanju teme koju pokrećeš. Brat ti je gore preporučio dva linka, dva teksta od dva eminentna učenjaka današnjice, Hamud bin Ukla eš-Šuajbija i Sulejmana el Ulwana, a ja cu ti samo citirati dio fetve šejha Ulvana. Citat je odgovor na tvoju pricu o indijancima:

    Koja je razlika u šerijatu između šehidskih akcija i upadanja među neprijateljske redove kada su ogromne šanse da će izvršilac biti ubijen? Predaje koje govore o vrijednosti prodiranja u neprijateljske redove – a koje očito ukazuju na vrijednost pomenute stvari makar ćovjek bio ubijeđen da će biti ubijen – dostižu stepen tevatura.

    A ako neko kaže: Osoba koja upadne među neprijatelje je ubijena rukom neprijatelja, dok onaj ko uradi šehidsku akciju ubio je sam sebe, kažemo: U šerijatu je pritvrđeno da je propis uzročnika propasti duše i onoga ko saučestvuje u tome poput propisa osobe koja direktno ubije dušu. (Šejh ovim želi da kaže da nema razlike u propisu onoga koji prouzrokuje svoje ubistvo, onoga ko saučestvuje u svom ubistvu – kao što je na primjer slučaj mladića koji je poučio kralja kako da ga ubije itd – i onoga koji direktno ubije sebe poput osobe koja radi šehidsku akciju, op. prev.)

    Ako idemo tvojom logikom, čovjek koji želi da se ubije, ali nema hrabrosti da to uradi, i plati plaćenog ubicu da ovaj to učini umjesto njega, po tebi ovaj čovjek nije samoubica, jer nije digo ruku na sebe, već ga je neko drugi ubio.

    Tvoj je problem što pojam “samoubistvo” tumačiš onako kako se taj pojam shvata kod kafira i među narodom, a ne onako kako se taj pojam definiše u Šerijatu. Slično ovom problemu, u Šerijatu postoji trgovina koja je halal, a koja bi se narodnim i ekonomskim jezikom (misli se na neislamsku ekonomiju) mogla opisati kao KAMATA. Kod ljudi je kamata, ali kod Allaha nije.

    Čak i oni učenjaci koji su prigovorili “šehidskim akcijama” kažu da se nadaju da će izvršioci tih operacija u Džennetu, i da će im Allah oprostiti djelo a vrijednovati nijjet. Naravno, Suljo Bahtić i drugi smutljivci su preveli ili postavili na svojim sajtovima samo prvi dio fetve ovih učenjaka, a drugi izostavili, kako ne bi kojim slučajem naljutili kafire.

    Na kraju, ne postoji džihadska skupina na svijetu danas koja ne izvodi šehidske operacije ili koja ih ne odobrava. Ako bi uzeli stav da si ti u pravu, ti koji si, danas, u toplom domu i bezbjedan iza monitora, “žrtvovao” nekoliko minuta vremena da napišeš to što si napisao, onda je nužno da su oni koji su na minu 30 stepeni, pod kišom granata i bombi, izašli da odbrane La ilahe illAllah u zabludi, a od ovoga se svakako ježi koža vjernika: da kukavice i slabići (ili u najmanju ruku oni koji su zapostavili farz džihada) budu na istini, a da Allah utjera u zabludu one koji žrvuju svoje živote na Njegovom putu.

    Danas, oni koji šire glasine da su šehidske operacije samoubistvo, vidjećemo da su to neke od sljedećih skupina:
    -medhalijevci
    – muržije
    – munafici
    – kafiri
    – špijuni
    – razne sekte koje se pripisuju islamu
    i na kraju: nauki muslimani, koji su potpli pod uticaj gorepomenutih skupina.
    S obzirom da nema džihadskih skupina koje ne izvode šehidske operacije, govor o nevalidnosti šehidskih operacija je smišljena strategija neprijatelja džihada, jer ovaj govor iziskuje i nevalidnost današnjeg džihada.

    Čak iako bi pretpostavili da mudžahidi nisu u pravu, na nama je da o njima imamo lijepo mišljenje, te da branimo njihovu čast, a ne da ih blatimo i iznosimo svoje “kompetentne” izjave o stvarima o kojima nemamo pojma.

    #5925
    Anonimno
    Neaktivan

    Muamer post=92 wrote: Bas se na to samozrtvovanje mislilo.

    Alejkumuselam brate Muamer-e.

    Mozes li ako nije tajna da nam kazes i svoje prezime , da znamo koji tefsir da trazimo .

    p.s. Predlozio bih ti bratski da neotezavas sebi vjeru . Zaista je ovo lahka i jednostavna vjera,zato ne budi od onih sto je sami sebi otezaju i zakomplikuju (jezikom).Uci citaj i razmisljaj ,dace Allah inshAllah da sve to bude jasno.

    selam

    #5930
    Anonimno
    Neaktivan

    O ovoj temi je već vođena rasprava na forumu. Ko želi može da se vrati na tu diskusiju na linku:
    http://www.putvjernika.com/forum/dzihad/sehidske-akcije-samoubilacke-akcije-ili-samozrtvovanje-t799.html

    Ne vidim smisla dalje održavati ovu temu pa je zatvaram, uz napomenu da je ulema ehli sunneta o ovoj temi zauzela oprečne stavove, jedni odobravaju, dok drugi ne odobravaju šehidske akcije. Međutim, učenjaci nikada nisu vrijeđali svoje neistomišljenike, nego su sa respektom gledali na suprotan stav.

    Allah vas nagradio na razumijevanju!

Pregledavate 9 postova - 1 do 9 (od ukupno 9)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.