Serijal: Pretjerivanje u pogledu grobova i umrlih

  • This topic has 3 odgovora, 2 glasa, and was last updated prije 11 years, 4 months by Anonimno. This post has been viewed 898 times
Pregledavate 4 posta - 1 do 4 (od ukupno 4)
  • Autor
    Postovi
  • #13928
    Anonimno
    Neaktivan

    Draga braćo i cijenje sestre, pred vama je prvi članak serijala „Pojašnjenje stvari u kojima su se mnogi poistovjetili sa nevjernicima i mušricima” koji govori o djelima u kojima se veliki broj muslimana i onih koji se pripisuju islamu poistovjetio sa nevjernicima i mušricima, što predstavlja jednu veliku opasnost po ummet Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, kojeg je njegov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, u mnogobrojnim hadisima upozorio na oponašanje drugih ummeta (naroda) i njihovo slijeđenje.

    Ovi članci su preuzeti iz djela „El-Idahu vet-tebjin lima veka'a fihi el ekserun min mušabeheti el mušrikin.” Autor ovog dragocjenog djela je uvaženi šejh Hamud ibn Abdillah et-Tuvejdžiri, rahimehullahu teala. Predgovor ovom djelu je dao šejh Bin Baz, rahimehullahu teala, koji je pohvalio djelo rekavši da je u njemu puno koristi te da ne zna da je iko danas napisao djelo slično ovom.

    Prvi vid poistovjećivanja sa nevjernicima, a ovo je najgore i najružnije poistovjećivanje, jeste ono čime je iskušan veliki broj ljudi od pretjrivanja po pitanju grobova, izgradnji turbeta ili mesdžida na njima, paljenje svijeća i veličanje tih stvari ili nekih drugih čije je veličanje zabranio čist Šerijat. Ta situacija je došla do toga da se veliki broj tih grobova uzeo poput kipova koji se obožavaju mimo Allaha i kod nih se čine različiti oblici širka poput onoga što su mušrici činili kod njihovih kipova poput Lata, Uzata, Menata i drugih.

    Veliki je broj hadisa u kojima nas Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, obavještava da je uzimanje grobova kao mjesto činjenje ibadeta, postupak jevreja i kršćana. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je takve prokleo i obavijestio da su to najgori ljudi kod Allaha na Sudnjem danu. On je takođe upozorio svoj ummet od toga da urade nešto poput ovoga što su uradili jevreji i kršćani pa da ih stigne Allahova srdžba, Njegovo prokletstvo i prokletsvo Njegova Poslanika.

    Buharija i Muslim bilježe od Aiše, radijellahu anha, da je rekla: „Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je u bolesti, nakon koje više nije ustao, rekao: ‘Allah prokleo jevreje i kršćane, uzeli su grobove svojih vjerovjesnika kao mjesto ibadeta’. Potom je rekla: ‘Da nije toga ispoljio bi se njegov (Poslanikov) grob, ali se bojimo da ne bude uzet kao mjesto gdje će se činiti ibadet’.”

    U hadisu Ebu Hurejre, radijellahu anhu, koji se takođe nalazi u dva Sahiha, stoji da je Poslanik, sallallahu aljhi ve sellem, rekao: „Allah ubio jevreje i kršćane, grobove svojih vjerovjesnika su uzeli kao mjesta gdje se čini ibadet.”

    Buharija i Muslim bilježe isto tako od Aiše, radijellahu anha, da su Ummu Habibe i Ummu Seleme, spomenule kako su u Abesiniji vidjele crkvu u kojoj su bile naslikane slike, te su to spomenule Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, a on je rekao: „Oni bi, kada bi kod njih umro neki dobar čovjek, na njegov grob izgradili bogomolju i naslikali te slike. To su najgori ljudi kod Allaha na Sudnjem danu.”

    Bilježi imam Ahmed u svom Musnedu, i Ibn Hibban, od Abdullaha ibn Mesuda, radijellahu anhu, da je rekao: „Čuo sam Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da kaže: ‘Najgori ljudi su oni koje zatekne dan kijameta a oni su živi, i oni koji grobove uzimaju kao mjesta gdje se čini ibadet’.”

    Imam Ahmed takođe bilježi predaju od Ebu Ubejde ibnul Džerraha, radijellahu anhu da je rekao: „Od zadnjih riječi koje je izgovorio Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, bile su: ‘Protjerajte jevreje Hidžaza i Nedžrana sa Arapskog poluotoka i znajte da su najgori ljudi oni koji su grobove svojih vjerovjesnika uzeli za bogomolje’.”

    Autori 4 Sunena bilježe od Abdullaha ibn Abbasa, radijellahu anhuma, da je rekao: „Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je prokleo žene koje obilaze groblje i one koji na njima (grobovima) prave mesdžide i pale svijeće.”

    Pored svih ovih hadisa, kaburaši (oni koji odlaze na grobove čineći njima ibadet) su se oglušili o njih, radeći oprečno njima, suprostavljajući se Allahu i Njegovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, i slijedeći time pravac jevreja i kršćana.

    Šejtan im uveličava grobove i lijepim im pričinjava pretjerivanje po pitanju njih i onih koji su ukopani u njima, podstiče ih da se zauzimanju njima kod Allaha u ispunjavanju svojih potreba i otklanjanju poteškoća, i objavljuje im kako oni (ukopani) pribavljaju korist i štetu, približavaju one koji ih obožavaju Allahu i zazimaju se za njih kod Njega, pa se tako šejtanova vesvesa i njegova objava i uljepšavanje usadilo u srce kaburaša tako da je njihovo iskušenje u pogledu grobova veće od iskušenja jevreja i kršćana. Nisu ostavili ni jednu stvar koju je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio, upozotio na nju i prokleo onoga ko je čini, a da je nisu uradili i suprotstavili se Allahu i Njegovom Poslaniku. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, im je zabranio da na grobovima prave bogomolje kao što su to radili kršćani, ali su se oni suprostavili tome te su na grobovima napravili džamije. Potom je puno njih propisalo hodočašće grobovima, postavljajuči pri tom obrede. Odjenuli su ih kao šta je Kaba odjenuta i uspostavili tavaf oko nekih grobova kao što muslimani tavafe oko Kabe.

    Veliki broj ljudi me je obavijestio da ih je vidio kako kruže oko grobova traže od onih koji su ukopani u njima ispunje svojih potrebe i odstranjivanje poteškoća. Pa kako samo ti takvi naliče onim zabludjelima o kojima Uzvišeni kaže:

    إِنَّ الَّذِينَ يُحَادُّونَ اللَّـهَ وَرَ‌سُولَهُ كُبِتُوا كَمَا كُبِتَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ ۚ وَقَدْ أَنزَلْنَا آيَاتٍ بَيِّنَاتٍ ۚ وَلِلْكَافِرِ‌ينَ عَذَابٌ مُّهِينٌ يَوْمَ يَبْعَثُهُمُ اللَّـهُ جَمِيعًا فَيُنَبِّئُهُم بِمَا عَمِلُوا ۚ أَحْصَاهُ اللَّـهُ وَنَسُوهُ ۚ وَاللَّـهُ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ

    „Oni koji se suprostavljaju Allahu i Poslaniku Njegovu biće osramoćeni, kao što su bili osramoćeni i oni prije njih. Mi objavljujemo jasne dokaze, a nevjernike čeka sramna patnja. Na Dan kada ih Allah sve oživi, pa ih obavijesti o onome šta su radili; Allah je o tome račun sveo, a oni su to zaboravili – Allah je svemu svjedok.” (Mudžadele, 5-6)

    Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je takođe zabranio da se obziduje grob, da gradi ili piše po njemu. Bilježi Muslim od Džabira, radijellahu anhu, da je rekao: „Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je zabranio da se obziduje grob, da se sjedi na njemu i gradi po njemu.” Kod Tirmizije stoji dodatak: „i da se piše po njemu.” Tirmizi je hadis ocijenio dobrim.

    Kaburaši su se i ovdje suprostavili ovim riječima Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, te su počinili ono što im je zabranio Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, pa tako obziduju grobove, grade na njima (nišane, ograde i tome slično) i pišu po njima.

    Neki od onih koji se pripisuju islamu na groblje stavljaju cvijeće iz počasti mrtvima kako tvrde a sve to predstavlja pokuđena djela koja rade nevjernici. A onaj ko oponaša jedan narod on je od njih.

    Priredio: prof. Idriz Bilibani

    Obrada: Stazom islama

    #13936
    Anonimno
    Neaktivan

    Dobra tema :barek: @Pero.
    Ovo je zaista mnogo opasna stvar na koju ja svoje bliznje stalno opominjem.
    U mome mjestu ima kamara kaburova koji su mjesto shirka narocito se to vidi uoci petka i ponedeljka i kako kazu “mubareć većeri”
    Ima kaburova koji su narocito “posebni” jel tu se ide “na murad” i cak znam pravoslavca koji je nasihat dobio na kojem turbetu mora zaklat kurban zbog belaja sa sinom(ovo je biulo prije 92 god.)
    Kaburliska akida je jako ukorijenjena u nashem narodu(mislim jezicki “nashem” )
    Tu se teshko moze shta promjeniti nashim djelovanjem:govorom,opominjanjem itd.
    Ali mene ponajvishe boli jedan poseban slucaj.
    Imam ahbaba,brat je musliman,klanja svaki vakat,posti,cini dobrocinstvo itd. ALI…
    Molim Allaha s.w.t. damu istinu ucini jasnom a sve zablude ocitim-amin
    Pravi spomenike od kamena,ugradzuje ih.
    kazem ja njemu.brate znash li ti shtaje rekao plemeniti poslanik Muhammed sallallahu alejhi weselem za kaburove i uzdizanje spomenika i znash li kada je vidzen crvenoga lica od ljutnje daga nisu ashabi nikada vidjeli takvoga?
    Odgovor je bio : “znam.
    Pa shto onda to radish,shto nepromijenish djelatnost?
    Kaze mi :”brate ja samo pravim i postavljam gdjesam placen zato a neuzdizem ja mrtve niti ja dizem spomenik to cini porodica.
    Zao mi insana ono srcem i dovim srcem zanjeg ali zabluda u koju je zapao je toliki glib da stvarno neznam kako mu pomoci osim dovom a zaomiga napiustiti zbog svega dobroga i hajirli shto ima prisebi kao i njegova cijela porodica.
    Molim Allaha s.w.t. da sve one u cijim srcima ima dobra (a trenutno su na zabludi i cine stvari suprotno sherijatu) uputi uputom poslije koje nejma zablude i daim prsa ucini prostranim i da ponosno nose bajrak islama i postanu od onih u koje cese ljudi ugledati i za kojima cese povoditi u dobru-amiiiiiiiiii….n!

    #13939
    Anonimno
    Neaktivan

    Izuzetno lijepo, direktno i razumljivo pojasnjenje od strane naseg shejha Idriza Bilibanija, jos samo kad bi mnoge bosnje sufije izvukle pouku (koji svijesno ili nesvijesno cine kufr na turbetima sedam brace u Sarajevu, tekije na buni – koju je ceric licno otvorio i blagosiljao prosle godine, samo u Sarajevu ima oko 47 tekija gdje bosnje dervisi, dzahilji i sufije cine novotarije i kufr kao i u jos stotinama turbeta i tekija u BiH a i sire).

    Ono sto mene a vjerujem i vecina brace boli je murdzijsko cutanje (od strane saffovaca i ostalih tzv selefija) i ne upozoravanje direktno i jasno na kufr i sirk a pogotovu kada ceric i sufijske efendije predvode desetine hiljada bosnji dzahilja da cine kufr na ajvatovici, kada ceric i “bosnjacko nacionalna (ne)zajednica” legalizuju neislamske obrede u tekijama jos uz sve to svake godine obnavljaju ili pak otvaraju nove tekije i turbeta i sve to naravno sa dozvolom i blagoslovom tzv “iz” a bosnjama sa murdzijskim shubhama je bitnije da “budu bosnje” (iako je nas Gospodar jasno naglasio da budemo samo ponosni muslimani) od direktnog upozoravanja i opominjanja na mnoge koji cine opasne novotarije a mnogi i sirk.

    “Zaista je širk najveća nepravda.” (Lukman, 13) zaista, zar ima veće nepravde i zuluma kao što kad čovjek kojeg je stvorio Uzvišeni Allah obožava nekog drugog, i kad ga Gospodar obaspe blagodatima da zahvaljuje nekom drugom.

    A činjenjem širka ustvari se čini nepravda i prema samom sebi, jer ostavljanje tevhida je izravno gubljenje istinske sreće i zadovoljstva. Širk donosi kaznu koja je neizdrživa, kaže Uzvišeni: “I nije im Allah nepravdu načinio, nego su sami prema sebi nepravedni bili. ” (Ali Imran, 117)

    “Zaista Allah neće oprostiti da Mu se neko ravnim pripisuje.”(En-Nisa,48)

    #13949
    Anonimno
    Neaktivan

    HUTBA: UKAZIVANJE NA OPASNOST ŠIRKA

    HATIB: Šejh Muhammed b. Usejmin,rhm.

    Slavljen neka je Allah, Gospodar svjetova. Kaže Uzvišeni Allah u Kur'anu:

    أَمَرَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ ۚ ذَٰلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَلَٰكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ

    “On je naredio da se klanjate samo Njemu. To je jedino prava vjera, ali većina ljudi ne zna.” (Jusuf: 40)

    Svjedočim da je samo Allah Božanstvo, Koji nema druga.

    سُبْحَانَهُ وَتَعَالَىٰ عَمَّا يُشْرِكُونَ

    „Hvaljen neka je On i vrlo visoko iznad onih koje Njemu smatraju ravnim”(Er-Rum: 40)

    I svjedočim da je Muhammed Njegov rob i Njegov poslanik. Poslao ga je s misijom i zadaćom da poziva u “TEVHID” i da ukaže na opasnost i pogubnost “ŠIRKA”, pa se istinski, u ime Allaha, zalagao i borio dok poslanicu Gospodara svoga nije dostavio i dok Allah nije vjeru Svoju sa njime usavršio i blagodat Svoju prema ljudima sa njime upotpunio. Neka je salavat Allahov i selam neizmjerni na njega njegovu porodicu, ashabe i sve one koji put i program njihov budu slijedili do Sudnjeg dana.

    O ljudi, poštovana braćo i džematlije! Bojte se Uzvišenog Allaha, izvršavajte ono što vam je naredio, a klonite se onoga_što vam je zabranio, i znajte da je najveća obaveza kojom vas je zadužio “TEVHID”, a to je iskrena pokornost i predanost samo Jedinom Allahu, Koji nema druga. On vas je radi toga i stvorio pa je rekao.

    وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ

    Džine i ljude sam stvorio samo zato da Mi se klanjaju (robuju).” (Ez-Zarijat: 56)

    Korist od toga vraća se vama, jer vama je potrebno da se pokoravate i robujete Allahu kako biste zaslužili Njegovu milost (rahmet) i kako biste bili spašeni Njegove kazne. Allah vam je, dakle, naredio da Mu se pokoravate radi vašeg ličnog interesa, a što se tiče Njega, slavljen neka je On, Njemu vaša pokornost i vaš ibadet nije potreban. Uzvišeni kaže:

    إِن تَكْفُرُوا أَنتُمْ وَمَن فِي الْأَرْضِ جَمِيعًا فَإِنَّ اللَّهَ لَغَنِيٌّ حَمِيدٌ

    Ako budete nezahvalni (nevjernici) i vi i svi drugi i na Zemlji pa, Allah, doista, ni o kom nije ovisan i On je jedini hvale dostojan. (Ibrahim: 8)

    A najveće i najopasnije što vam je Allah, dželle šanuhu, strogo zabranio jeste „ŠIRK”, a širk je usmjeravanje ili ukazivanje pokornosti i robovanja, u bilo čemu, nekome drugom mimo Uzvišenog Allaha, kao što je npr. dova (molba), klanje (žrtvovanje), zavjetovanje, strah, nada i dr. Uzvišeni kaže:

    إِنَّهُ مَن يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدْ حَرَّمَ اللَّهُ عَلَيْهِ الْجَنَّةَ وَمَأْوَاهُ النَّارُ

    Ko drugog Allahu smatra ravnim, Allah će mu ulazak u Džennet zabranitii boravište će njegovo Džehennem biti.” (El-Ma'ida: 72)

    I kaže:

    إِنَّ اللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَن يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَٰلِكَ لِمَن يَشَاءُ

    „Allah neće oprostiti da Mu se neko drugi smatra ravnim (širk), a oprostit će manje grijehe od toga, kome On hoće.“(En-Nisa’: 48)

    Širk se dijeli na dvije vrste. Prva je vrsta veliki širk koji izvodi iz dina (islama) i otklanja svetost, neprikosnovenost života i imetka njegovog počinioca na dunjaluku (život i imetak mušrika postaju halal na dunjaluku), izuzev ako je pod “ahdom”, ugovorom sa muslimanima, dok će na ahiretu vječno i zauvijek boraviti u vatri džehennemskoj, pošto je Allah, dželle šanuhu, Džennet za njega zabranjenim učinio i iz okrilja Svoje milosti i oprosta udaljio ga i protjerao. Do ovog širka dolazi i ostvaruje se kada rob (čovjek) posveti nešto od svoje pokornosti i robovanja nekom drugom mimo Allaha, kao kada bi, npr. prizivao mrtve, džine i šejtane da mu pomognu u realizaciji njegovih potreba, te u otklanjanju onoga što ga zadesi od zla i nesreća; ili kada bi njima prinosio žrtve (klao kurbane) povodm iscjeljenja od bolesti ili povodom “njihovog otklanjanja zla od njega.” Tu svakako spada i·ono što se dešava danas kod kuburova (mezarova) nekih “evlija” i “dobrih Allahovih robova” koji su postali idoli kojima se robuje i klanja mimo Uzvišenog Allaha u mnogim mjestima i zemljama na svijetu. Upravo onako kako je to činio narod Nuhov, alejhi selam, prekoračujući granice poštivanja i pažnje prema “DOBRIM” (dobrim Allahovim robovima), govoreći:

    لَا تَذَرُنَّ آلِهَتَكُمْ وَلَا تَذَرُنَّ وَدًّا وَلَا سُوَاعًا وَلَا يَغُوثَ وَيَعُوقَ وَنَسْرًا

    ”Nikako božanstva svoja ne ostavljajte, i nikako ni Vedda, ni Suvaa, a ni Jegusa, ni Jeuka, ni Nesra ne napuštajte!” (Nuh: 23)

    U Buharijnom Sahihu (zbirci) prenosi se od Abdullaha ibn Abbasa, radijallahu anhu, da su u ovom ajetu bili spomenuti dobri ljudi u narodu Nuhovom pa kada su pomrli, šejtan je navratio njihov narod da im načine spomenike (statue, kipove) i postave ih na mjesta na kojima su oni sjedili, pa su tako i učinili i nisu ih uprvo vrijeme obožavali. Međutim, kada je izumrla prva generacija (oni koji su načinili te spomenike) i kada je iščezlo znanje, pretvoreni su u božanstva (počeli su ih obožavati). „A lbn-Džerir, rahimehullah, prenosi od Muhammeda ibn Kissa da su Jegus, Jeuk i Nesr bili dobri ljudi od potomaka Ademovih i da su imali svoje sljedbenike koji su se za njima povodili i slijedili ih, pa kada su pomrli njihovi drugovi, rekli su “Kada bismo ih naslikali (načinili slike, idole ili kipove u njihovim likovima), to bi nas više bodrilo na pobožnost i pokornost (Allahu)”, pa su tako i učinil i (napravili slike, crteže od njihovih likova). Međutim, kada su oni koji su načinili te slike pomrli, naslijedili su ih drugi narodi kojima je došao Iblis i došapnuo (rekao) kako su ih oni (to jest oni prijašnji) obožavali i njima se obraćali da im kišu pošalju, pa su ih (dakle ovi potonji) počeli obožavati.

    Robovi Allahovi! Ovo što se desilo narodu Nuhovom, pa su mrtve obožavali, dešava se i danas poklonicima i ljubiteljima kaburova u mnogim zemljama na svijetu, iako, uz to, prizivaju i tvrde da su muslimani.

    Druga vrsta širka jeste mali širk, u što naprimjer spada licemjerstvo, zaklinjanje nečim drugim mimo Allaha: riječi: što bude htio Allah i taj i taj (od ljudi); da nije Allaha i tebe ne bi se desilo to i to, i slično tome. Ova vrsta širka ne izvodi iz dina (islama), ali je opasna i predstavlja veliki grijeh, a katkad može da dovede i do velikog širka.

    Robovi Allahovi (draga braćo, poštovane džematlije)!

    Ako širk predstavlja ovako veliku opasnost, onda je obaveza muslimana upoznati ga kako bi ga se klonio i to tako što će naučiti i spoznati pravu “akidu”(pravo vjerovanje) i upoznati se sa stvarima koje su mu oprečne i koje ga poništavaju (iz domena velikog širka), ili ga okrnjuju i narušavaju (iz domena malog širka), jer za onoga ko ne poznaje širk postoji opasnost da u njega padne (da ga počini).

    Vođa pravovjernih Omer ibn EI-Hattab rekao je: “Približilo se vrijeme kada će ogranci islama biti rušeni jedan po jedan, kada uislamu odrastu oni koji ne poznaju džahilijet (neznaboštvo).”

    A Huzejfe ibn el-Jeman, radijallahu anhu, govorio je: “Ljudi su pitali Resulullaha, sallallahu alejhi ve sellem, o dobru, a ja sam ga pitao o zlu, bojeći se da ne upadnem u njega (bojeći se da me ne zadesi).” A kako čovjek ne bi strahovao od padanja u širk kada je od toga strahovao Ibrahim, alejhi selam, prijatelj Allahov, govoreći:

    وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِيمُ رَبِّ اجْعَلْ هَٰذَا الْبَلَدَ آمِنًا وَاجْنُبْنِي وَبَنِيَّ أَن نَّعْبُدَ الْأَصْنَامَ

    ”Gospodaru moj, učini ovaj grad sigurnim i sačuvaji mene i sinove moje da se klanjamo kumirima,

    رَبِّ إِنَّهُنَّ أَضْلَلْنَ كَثِيرًا مِّنَ النَّاسِ

    oni su, Gospodaru moj, mnoge ljude na stranputicu naveli.” (Ibrahim: 35-36)

    Tako je molio, unatoč činjenici što je svojom rukama kumire srušio i polomio, međutim, on se bojao iskušenja (“fitneta”), a vjernik se ne hvališe i ne smatra sebe imunim (i nepogrešivim) niti je u potpunoj sigurnosti od kušnje (fitne) pa mu je potrebno da ga Uzvišeni Allah učvrsti na istini i Pravom putu. Kako da čovjek ne strahuje od padanja u širk kada je naš Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, govorio svojim ashabima: „Najviše od čega za vas strahujem jeste mali širk.” “A šta je mali širk’: upitali su a on je odgovorio: “Licemjerstvo! Uzvišeni Allah će na Sudnjem danu kada nagradi ljude u skladu s njihovim djelima, reći: ‘Idite onima pred kojima ste se na dunjaluku pretvarali pa pogledajte hoćete li naći kod njih ikakvu nagradu (ili nadoknadu).” (Prenosi imam Ahmed).

    Šejh Abdurahman ibn Hasan, rahimehullahu, veli: “Ako je mali širk bio opasan i zastrašujući za ashabe Alahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, uz savršenstvo njihovog znanja (spoznaje) i jačinu njihovog imana, kako onda da ne strahuju od njega i od onoga što je iznad njega (velikog širka) oni koji su daleko ispod njih i u znanju i u vjerovanju (imanu)?” Posebno ako se zna da jedan dio današnje uleme u islamskom svijetu poznaje od “TEVHiDA” onoliko koliko su priznavali i sami mušrici, a ustvari nisu svjesni suštine i smisla božanstva koga je riječ iskrena i istinita (kelimei-šehadet) otpisala svim drugima mimo Svevšenjeg Allaha.

    Robovi Allahovi! Kako da ne strahujemo od širka a većina nas danas i ne poznaje šta je širk i koje su njegove vrste, čak da to mjere da su neki džahili (neznalice) ili bezbrižnici i nemarnici za svoje vjerovanja (akidu) počeli tražiti lijek za njihove bolesti kod nadriljekara: dedžala, čarobnjaka (šarlatana i varalica) i sihirbaza (mađioničara), a ovi im, možda, narede da učine širk pa se oni odazovu i poslušaju, kao što je npr. prinošenje žrtve (klanje) džinima, zavjetovanje kaburu (da kod njega kurban zakolje i sl.) tog i tog (“evlije”), oblačenje “HALKE” (prsten a i sl.), konca (sveze) i zapisa (talismana). Drugi, pak, odlaze kod vračara, proroka i gatara (predskazivača, astrologa) da ih pitaju o gajbu (tajnim stvarima) a Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ”Ko ode vračaru pa ga upita o nečemu, a onda posvjedoči istinitost onoga što on kaže (povjeruje u ono što on kaže) neće mu namaz biti primljen četrdeset dana.“! (Prenosi Muslim).

    l još je rekao, sallallahu alejhi ve sellem: “Ko ode proroku (proricatelju) pa povjeruje u ono što on kaže zanijekao je (porekao) ono što je objavljeno Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem!“ (Prenosi: Ahmed, Ebu-Davud, Tirmizija ibn-Madže).

    Kako da ne strahujemo od zapadanja u širk kada se danas dobar dio onih koji se deklarišu pripadnicima islama već našao u njemu i praktikuju ga u svim njegovim vidovima pored (kod) kaburova (mezarova) i turbeta koja su sazdana u mnogim gradovima i zemljama. Na njima su podignuta kubeta i niz njih (kaburove) spušteni su zastori (zaogrnuti su u zastore); pored njih su stavljeni sanduci za prikupljanje zavjeta i dobrovoljnih priloga; pripravljeni su i u ređeni za tavaf (kruženje oko njih), dodirivanje, doticanje i potiranje njihovih ruknova (temelja i stupova, strana), iskanje pomoći od njihovih stanara (umrlih) i uzimanje istih za posrednike kod Uzvišenog Allaha baš onako kako su to činili i govorili prvi mušrici, njihova braća:

    مَا نَعْبُدُهُمْ إِلَّا لِيُقَرِّبُونَا إِلَى اللَّهِ زُلْفَىٰ

    “Mi im se klanjamo samo zato da bi nas što više Allahu približili. (Ez

    Zumer:1)

    U Buhariji i Muslimu (dvjema vjerodostojnim hadiskim zbirkama) prenosi se od Aiše, radijallahu anhua, da je Ummu Seleme, radijallahu anha, spomenula Vjerovjesniku, sallallahu alejhi ve sellem, crkvu koju je vidjela u Abesiniji te slike (idole) koje su se nalazile u njoj pa je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “To su ljudi koji bi, kada bi umro među njima “dobri čovjek” ili “dobri rob”, podigli u njegovom kaburu džamiju i naslikali bi u njemu te slike (sačinili bi u njemu te idole ili kipove), to su najgora stvorenja kod Allaha.”

    Šejhul-islam, Ibn Tejmijje, rahimehullah, komentarišući ovaj hadis, veli: “Oni su sastavili i spojili dva zla, iskušenja (fitneta): fitnet kaburova i fitnet kipova ili idola.” A zatim, Allah mu se smilovaoj dodaje: “Uistinu je širk s kaburom čovjeka za koga se vjeruje da je dobar bliži srcima (ljudima) od širka sa drvetom ili kamenom. S toga ti vidiš (nalaziš) kako su ‘mušrici’ skrušeni, ponizni i srčano predani pokornosti i ibadetu kod kaburova, više negoli u Allahovim kućama (džamijama) ili u praskozorje (osvit zore).

    Neki od njih padaju im, čak, i na sedždu, dok se većina uzda u berićet namaza i dove učinjenih kod njih (kaburova ili turbeta) više nego što se uzda kada to obavi u džamijama.”

    Zato se bojte Allaha, o robovi Allahovi, i molite Ga da vam pomogne da spoznate istinu, u skladu s njom djelujete i da na njoj ustrajete.

    رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً ۚ إِنَّكَ أَنتَ الْوَهَّابُ

    „Gospodaru naš, ne dopusti srcima našim da skrenu, kad si nam već na Pravi put ukazao i daruj nam Svoju milost, Ti si uistinu Onaj Koji mnogo daruje!” (AI-Imran: 8)

    Kazah vam ovaj govor moj i molim Allaha da oprosti i meni i vama, pa molite Ga i vi za oprost jer Oni uistinu, mnogo prašta i samilostan je.

Pregledavate 4 posta - 1 do 4 (od ukupno 4)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.