Skrivanje znanja uzrok novotarija

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated prije 11 years, 10 months by Anonimno. This post has been viewed 655 times
Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Autor
    Postovi
  • #8860
    Anonimno
    Neaktivan

    Skrivanje znanja uzrok novotarija

    Sutnja učenjaka i skrivanje znanja jedan je od razloga širenja novotarija i nereda među ljudima.

    Dokazi kroz Kuran i sunet

    NE DAJEM ZNANJE !!!

    -„One koji budu tajili jasne dokaze koje smo Mi objavili, i Uputu (Pravi put) nakon što smo ga pojasnili ljudima u Knjizi, njih će Allah prokleti, a proklet će ih i oni koji
    imaju pravo da proklinju. Oprostiću samo onima koji se pokaju i poprave, i to javno ispolje, a Ja primam pokajanje i Ja sam milostiv.”
    (El-Bekare, 159)

    -„Doista oni koji taje ono što je Allah u Knjizi objavio i to prodaju za bagatelnu cijenu – ti u trbuhe svoje samo vatru trpaju,
    na Sudnjem danu Allah ih neće ni osloviti, niti ih očistiti, njima pripada kazna bolna.”
    (El-Bekare, 174)

    -„A kada Allah uze obavezu od onih kojima je data Knjiga da će to sigurno ljudima
    objašnjavati i ništa iz nje neće kriti, pa su je oni za leđa svoja bacili, prodajući je za
    bagatelnu cijenu! A ružno li je to što za to kupuju.” (Ali Imran, 187)

    Allah, Azze ve Dželle, obavezao je grupaciju iz Ummeta da se bavi pozivom ka Allahu, i
    da naređuje dobro a sprječava zlo.

    -„I neka među vama bude onih koji će na dobro pozivati i tražiti da se čini dobro, a
    od zla odvraćati, oni će šta žele postići.” (Ali Imran, 104)

    Od Ebu Seida, radijAllahu anhu, prenosi se da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem,
    rekao:
    -„Ko od vas vidi kakvo loše djelo neka ga promijeni svojom rukom, ako ne može, onda svojim jezikom. Ako ni to ne može, onda svojim srcem, a to je najslabiji iman.” (Muslim,Kitabi iman, 69/1, 49)

    Ovaj hadis pojašnjava da je naređivanje dobra i odvraćanje od zla obaveza svakoj osobi prema ovim nabrojanim stepenima.

    Od Abdullaha ibn Mes’uda prenosi se da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao:
    -„Svaki vjerovjesnik kojeg je Allah slao određenom ummetu prije mene imao je iz svoga ummeta pomagače i drugove koji su se pridržavali njegovog sunneta i slijedili njegovu
    naredbu. Zatim bi poslije njih došle generacije koje bi govorile ono što nisu radile. Radile bi ono što im nije bilo naređeno. Ko se protiv njih bude borio svojom rukom, on je vjernik.
    Ko se protiv njih bude borio svojim jezikom, on je vjernik. Ko se protiv njih bude borio svojim srcem, on je vjernik. Poslije toga nema imana ni koliko je zrno gorušice.”
    (Muslim, Kitabi iman, 70/1, 50)

    Od Ebu Hurejre, radijAllahu anhu, prenosi se da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao:
    „Ko bude upitan o nekom znanju koje poznaje, a onda ga prikrije, bit će na Sudnjem danu zauzdan uzdama od vatre.”
    (Tirmizi, Kitabu ilm, 29/5, 2649; Ebi Davud, Ilm, 321/3, 3658; Ibn Madže, Muqadimeh, 98/1, 266; Ahmed, Musned, 263/2, 305; Albani, Sahihu Sunnen)

Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.