Tekfirenje ostavljača namaza?

  • This topic has 41 odgovor, 10 glasova, and was last updated prije 11 years by Anonimno. This post has been viewed 10980 times
Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 42)
  • Autor
    Postovi
  • #15842
    Anonimno
    Neaktivan

    TALIB post=11081 wrote:
    Kardavi je dozvoljavao koliko se sjećam muslimanima Amerike da pristupe američkoj vojski i ohalalio je kamatne kredite i muziku i rusku okupaciju Kavkaza itd.

    Halali ehi i ja sam to isto čuo za qardavija, ali nikada dokaz nisam našao. skoro sam u jednom dokazivanju pravog puta naišao na insana koji podržava qardavija pa sam mu ja osporavao tako ubjeđenje i odvraćao ga od njega, jer sam naravno to čuo što i ti govoriš. ali sam kada mi je pacijent rekao da donesem dokaze za qardavija ostao poražen tu, jer ih nisam imao.
    pa me baš sada interesuje dali ih imaš ti, Allah ti dao svako dobro…
    mislim na dokaze da je qardavi ohalalio kamatu i muziku?

    #15844
    Anonimno
    Neaktivan

    Nikako, Allah najbolj zna šta je ispravno. Mi znamo samo da je mišljenje podeljeno, al kad neko tvrdi da ne postoji razilaženje i da su Poslanik s.a.w.s.,ashabi i cela ulema na stavu da ostavljanje namaza izvodi iz vjere… šta reči o tome?

    Uvaženi šejh Sulejman b. Nasir el-Ulvan, hafizehullah, rekao je:
    “Neka se zna, da musliman može reći ili počiniti djelo, na koje Kur’an, sunnet i konsenzus učenjaka prvih generacija upućuju da je od djela nevjerstva i da je odmetništvo od islama, ali islamski učenjaci nisu smatrali usko povezanim ubjeđenje da je dotično djelo nevjerstvo i proglašavanje osobe koja ga čini nevjernikom.
    Neće se svaka osoba koja počini djelo nevjerstva proglasiti nevjernikom, jer određeni govor ili djelo mogu biti nevjerstvo ali se neće reći da je onaj koji to kaže ili uradi nevjernik dok se ne ispune uslovi i otklone zapreke.
    Može se desiti da je čovjek tek ušao u islam i da radi djelo nevjerstva a nije sa time upoznat, pa kada mu se pojasni odmah se povrati. Može se desiti da nešto negira iz pogrešnog shvatanja i tumačenja i sl. od prepreka pri proglašavanju nekoga nevjernikom.

    #15845
    Anonimno
    Neaktivan

    Ne uslovljava samo sa namazom več i zekatom.

    #15846
    Anonimno
    Neaktivan

    Sjenka Šehaddeta post=11084 wrote: Nikako, Allah najbolj zna šta je ispravno. Mi znamo samo da je mišljenje podeljeno, al kad neko tvrdi da ne postoji razilaženje i da su Poslanik s.a.w.s.,ashabi i cela ulema na stavu da ostavljanje namaza izvodi iz vjere… šta reči o tome?

    Uvaženi šejh Sulejman b. Nasir el-Ulvan, hafizehullah, rekao je:
    “Neka se zna, da musliman može reći ili počiniti djelo, na koje Kur’an, sunnet i konsenzus učenjaka prvih generacija upućuju da je od djela nevjerstva i da je odmetništvo od islama, ali islamski učenjaci nisu smatrali usko povezanim ubjeđenje da je dotično djelo nevjerstvo i proglašavanje osobe koja ga čini nevjernikom.
    Neće se svaka osoba koja počini djelo nevjerstva proglasiti nevjernikom, jer određeni govor ili djelo mogu biti nevjerstvo ali se neće reći da je onaj koji to kaže ili uradi nevjernik dok se ne ispune uslovi i otklone zapreke.
    Može se desiti da je čovjek tek ušao u islam i da radi djelo nevjerstva a nije sa time upoznat, pa kada mu se pojasni odmah se povrati. Može se desiti da nešto negira iz pogrešnog shvatanja i tumačenja i sl. od prepreka pri proglašavanju nekoga nevjernikom.

    Nemoj dozvoliti da od tvog šehadeta bude samo sjenka…
    Ovo što šejh ovdje navodi se ne odnosi na mušrike (one koji čine veliki širk), nego na kafire (koji učine djelo velikog kufra).
    I moraš napraviti razliku između ovoga dvoga!

    #15848
    Anonimno
    Neaktivan

    muwehhid post=11086 wrote:

    Ovo što šejh ovdje navodi se ne odnosi na mušrike (one koji čine veliki širk), nego na kafire (koji učine djelo velikog kufra).

    Greska ahi, ne na kafire, vec na muslimane koji ucine kufr, a radi njihovog tekfira se uspostvljaju dokazi.

    A da je na kafire uopste nebi postojale prepreke tekfira.

    Verovatno si napravio gresku u pisanju, a mislio si ono sto sam ja napisao.

    #15849
    Anonimno
    Neaktivan

    Šebab post=11088 wrote:

    Greska ahi, ne na kafire, vec na muslimane koji ucine kufr, a radi njihovog tekfira se uspostvljaju dokazi.

    A da je na kafire uopste nebi postojale prepreke tekfira.

    Verovatno si napravio gresku u pisanju, a mislio si ono sto sam ja napisao.

    tačno, grešku sam napravio, mislio sam na muslimane koji imaju pri sebi djela kufra.
    :barek:

    #15852
    Anonimno
    Neaktivan

    muwehhid post=11082 wrote: [quote quote=TALIB post=11081]
    Kardavi je dozvoljavao koliko se sjećam muslimanima Amerike da pristupe američkoj vojski i ohalalio je kamatne kredite i muziku i rusku okupaciju Kavkaza itd.

    Halali ehi i ja sam to isto čuo za qardavija, ali nikada dokaz nisam našao. skoro sam u jednom dokazivanju pravog puta naišao na insana koji podržava qardavija pa sam mu ja osporavao tako ubjeđenje i odvraćao ga od njega, jer sam naravno to čuo što i ti govoriš. ali sam kada mi je pacijent rekao da donesem dokaze za qardavija ostao poražen tu, jer ih nisam imao.
    pa me baš sada interesuje dali ih imaš ti, Allah ti dao svako dobro…
    mislim na dokaze da je qardavi ohalalio kamatu i muziku?

    Halal brate iako nema za šta.Iako Kardavi nije tema…

    Pitam te zaklinjući te Allahom, šta bi Sufjan rekao da je danas živ? Šta bi rekao učenjacima koji daju fetve američkim muslimanima da mogu učestvovati u američkoj vojsci koja okupira Afganistan (misli se na fetvu Jusufa el-Kardavija, op.PV)? Šta bi on, ili neki drugi učenjak selefa, rekao o šutljivim učenjacima koji nisu izdali fetvu o obaveznosti džihada danas u okupiranim zemljama?

    Ovo je citat iz članka sa ovog sajta za izvor obrati se administraciji a evo ti link na cijeli članak.
    http://www.putvjernika.com/Na-stubu-srama/sejh-ebu-musab-el-avlaki-jer-su-ozivjeli-terminologiju-ulema-vladara.html

    Evo za okupaciju Kavkaza
    http://www.putvjernika.com/Na-stubu-srama/kardavi-izdao-fetvu-u-kojoj-podrzava-okupaciju-kavkaza.html
    http://kavkazcenter.com/arab/content/2010/09/27/8173.shtml

    Evo za muziku
    http://www.facebook.com/notes/%D9%86%D8%B9%D9%85-%D9%84%D9%84%D9%86%D8%B4%D9%8A%D8%AF-%D8%A7%D9%84%D8%A5%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D9%8A-%D8%A7%D9%84%D9%87%D8%A7%D8%AF%D9%81/qaradawis-fatwa-on-music-musical-instruments-and-singing/10150216769555076

    Pa evo čitam takođe da su Ihvanije na čelu sa Karadavijem podržale krstaškog ljubimca (kako se navodi u članku) Ahmeda Šerifa otpadnika od Islama protiv Šebabovaca.
    http://www.putvjernika.com/U-zizi/sprema-se-veliki-africki-krstaski-pohod-na-somaliju-es-sebab-pozvao-na-jedinstvo-somalijskog-naroda.html

    Nemogu trenutno naći za kamatu.Nemam plaho vremena.Ako neko ima je pri ruci neka je postavi.

    #15853
    Anonimno
    Neaktivan

    Sjenka Šehaddeta post=11085 wrote: Ne uslovljava samo sa namazom več i zekatom.

    Tako je.Ja sam to namjerno izostavio jer se ne veže za temu.
    Niko ne spori da ima razilaženje ali u tom razilaženju neko očigledno griješi.Pa jel oni koji pokazuju ovaj ajet ili oni koji imaju samo eto neko razilaženje,koje je na osnovu čega?Dajte dokaze,razumni smo ljudi,a ovo je vjera lahka,možemo shvatiti i razborito i ispravno odlučiti,pa mi smo najbolji ummet ne samo ulema iako je ulema na našem čelu i predvodi nas.
    Šejh koji nam drži predavanja (izostavit ću njegovo ime) prenosi da su ashabi ustvari bili na koncenzusu da onaj ko namjerno ostavi samo jedan namaz da postaje kjafir.Ako te bude interesovao izvor rado ću zatražit od šejha.

    #15856
    Anonimno
    Neaktivan

    Pa zar nije čovjek koji je ostavio namaz musliman koji pri sebi ima djelo kufra? Samo da ne bude zabune, neka niko ne misli da ja pokušavam opravdati onoga ko ne klanja namaz, nikako! Allah nas je stvorio radi ibadeta, pa kako čemo Ga obožavati ako ne klanjamo… Sve što sam htio reči je da je čovjek koji ne klanja u velikoj opasnosti jer radi djelo kufra, al nikako ne mislim da je isti kao i onaj koji čini širk Allahu. A Allah najbolje zna. Es-Selam Alejkum bračo!

    #15861
    Anonimno
    Neaktivan

    Pravilo je da ko počini djelo velikog kufra postaje nevjernik osim ako za spuštanje propisa nevjerstva nad njim postoji šerijatski valjana prepreka. Pogledaj riječi šejha Ulvana koje si postirao: “Neće se svaka osoba koja počini djelo nevjerstva proglasiti nevjernikom”… što znači da da šejh govori o određenim osobama nad kojima se neće spustiti propis. Ti si dragi brate izokrenuo shvatanje pravila pa je kod tebe sada pravilo da je osnova da onaj ko počini kufr nije kafir a ne suprotno tj osnova je da je takav postao nevjernik osim ako za to postoji prepreka.

    Ali bilo kako bilo, vidim da se slažeš sa nama da je ostavljanje namaza veliki kufr, reci nam šta je onda prepreka pa da ostavljač namaza na našim prostorima ne bude nevjernik?

    – Da li je prepreka neznanje? Ko to na našim prostorima ne zna da se treba klanjat?

    – Da li je prepreka tevil? Neznam koji bi se tevil ovdje mogao uzeti u obzir

    – Da li je to prisila? Ovdje se sigurno slažemo da nije

    Šta je dakle brate prepreka koju ti vidiš pa da se počinioc velikog kufra (ostavljač namaza u ovom slučaju) opravdava?

    Što se tiče tvojih riječi da ostavljač namaza nije poput onoga ko čini širk Allahu, ako ciljaš da je kufr ovog drugog veći od kufra prvog onda si u pravu, ali ostaje opet da su i jedan i drugi u kufru samo je kufr jednog veći a kufr drugog manji. Nije isti kufr onoga ko psuje Allaha i onoga ko ostavlja namaz. Kufr prvog je veći ali obadvojica su u kufru i kufr ih obuhvata. Barekellahu fik.

    #15862
    Anonimno
    Neaktivan

    Nisam kako ti kažeš “izokrenuo” shvatanja… slažem se da je osoba koja počini kufr nevjernik, ali ne kažem to svakom pojedinačno.
    I nisam rekao da postoji neka prepreka, več da čovek ne treba držati tekfir na vrhu jezika… pa kad vidi čovjeka koji ne klanja odmah seci. A to da je ostavljanje namaza kufr nema se šta raspravljat o tome, da nas Allah sačuva od toga.
    I na kraju još jedno: reko sam da je širk (da pripišeš Allahu druga) veči od kufra ostavljanja namaza, a Allah najbolje zna. Selam Alejkum!

    #15864
    Anonimno
    Neaktivan

    Sjenka Šehaddeta post=11102 wrote: Nisam kako ti kažeš “izokrenuo” shvatanja… slažem se da je osoba koja počini kufr nevjernik, ali ne kažem to svakom pojedinačno.
    I nisam rekao da postoji neka prepreka, več da čovek ne treba držati tekfir na vrhu jezika… pa kad vidi čovjeka koji ne klanja odmah seci. A to da je ostavljanje namaza kufr nema se šta raspravljat o tome, da nas Allah sačuva od toga.
    I na kraju još jedno: reko sam da je širk (da pripišeš Allahu druga) veči od kufra ostavljanja namaza, a Allah najbolje zna. Selam Alejkum!

    tačno, kada vidiš da neko ne klanja odmah seci! kafir
    jer kao što brat reče u prethodnim postovima, nema opravdanja danas niko ne znanjem za ostavljanje namaza!
    a ti nemoj brkati pojmove da je onaj koji ostavlja namaz musliman koji ima djelo kufra, ne nego je to murted ako je bio musliman uopšte!
    i nema nikakve veze to što je širk veći od kufra, jer će počinioc i širka i kufra (bez opravdanja) koji dođe Allahu na sudnji dan sa tim djelom završiti vječno u vatri, Allah da nas sačuva!
    we billahi tewfik

    #15868
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate @Sjenka Šehadeta mislim da si nas možda pogrešno shvatio. Mi ne kažemo da je uvijek u svakom vremenu i svakom mjestu onaj ko ostavi namaz postao nevjernik. Postoje vremena i situacije u kojima će ostavljač namaza biti opravdan poput vremene koje se spominje u hadisu Huzejfe: „Islam će nestajati kao što nestaju tragovi na odjeći, tako da se neće znati šta je post ni namaz, ni obredi ni sadaka. I biće uzdignuta Allahova Knjiga u jednoj noći tako da na zemlji neće ostati ni jedan ajet od njega. Ostaće skupina ljudi, starac i starica koji će govoriti: Zatekli smo naše pretke na ovoj riječi: ‘La ilahe illallah’, pa je i mi izgovaramo. Sile (ime jednog od Tabi'ina) je tada upitao Huzejfu: A šta će im koristiti la ilahe illallah, kad oni ne znaju šta je namaz, niti post, niti obredi niti sadaka? Huzejfe je okrenuo glavu od njega pa je ovaj to ponovio tri puta te mu Huzejfe tada reče: O Sile, spaseći ih od vatre.” (Hadis bilježi Ibn Madže, Hakim u svom Mustedreku a Ibn Hadžer, šejh Albani i drugi su ga ocijenili vjeodostojnim).

    Vidimo da su pomenuti ljudi u hadisu bili opravdani ostavljanjem namaza ali je njihovo neznanje u ovom slučaju opravdano.

    A sada nam reci brate koje je to opravdanje radi kojeg na našim prostorima, a posebno po gradovima, ne možemo reći za svakog ko je ostavio namaz da je postao nevjernik. Reci čime bi ga mogli opravdati, jer tako mi Allaha meni (a inšallah i svoj braći ovdje) je draže da nekom nađemo šerijatski valjano opravdanje pa da on bude musliman nego li da ga protekfirimo.

    Mi smo pogledali prepreke i vidjeli sljedeće:

    da ostavljača namaza na našem prostorima ne možemo opravdati neznanjem jer ko je taj koji ne zna da se u najmanju ruku treba klanjat. šta više kršćani na našim prostotima znaju da je muslimanima namaz obavezan.

    da ostavljača namaza nemožemo opravdati tevilom, jer se tevilom opravdava onaj ko pogrešno protumači šerijatski tekst. Pa na koji se to šerijatski tekst ostavljač namaza na našim prostorima oslonio i pogrešno shvatio da bi ga opravdali.

    da ostavljača namaza ne možemo opravdati prisilom i ovdje se sigurno slažemo.

    Zato još jednom postavljam pitanje tebi brate @Sjenka šehadeta da nam kažeš koje opravdanje ti vidiš kod onoga ko ostavi namaz na našim prostorima radi kojeg bi ga opravdali. Allah ti dao svako dobro.

    #15877
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate u pravu si za sve, znam da nema Dzenneta bez namaza , da je stup vjere i sve to. Al me bune svi ovi šejhovi koji ne tekfire ostavljača:

    Šejh Muhammed b. Abdul-Vehhab rhm., kaže: “Pet su ruknova islama; prvi od njih je šehadet, a potom na red dolaze ostala četiri rukna islama. Što se njih tiče – ako osoba njihovu obaveznost potvrdi, ali ih iz nemara ostavi – mi, i ako bi se borili protivu njega, zbog toga, nećemo ga tekfiriti zato što ih ne obavlja, jer se ulema razilazi po pitanju osobe koja ta četri rukna islama ostavi iz nemara i lijenosti, bez negiranja njihove obaveznosti svojim srcem. Ljude ne tekfirimo – izuzev u pitanjima oko kojih je sva islamska ulema složna, a to je šehadet, i to nakon što bude čovjek bude upoznat, pa nakon što spozna – odbije!” (Pogledaj: Mu'ellefatuš-šejh imam Muhammed b. Abdul-Vehhab rhm., treći dio: Fetava ve Mesa'il, str.9.; el-Durer el-Senijje, 1/70.; Šerhu Kešfil-Šubuhat, Ibnu Usejmin rhm.)

    Šejh Nasiruddin el-Albani rhm., kaže: „Šehadet – svjedočenje da nema drugog boga osim Allaha dž.š., je nešto što će spasiti onoga ko ga izgovori od vječnog boravka u džehennemskoj, pa makar se radilo o osobi koja ne bude praktikovala ništa od preostala četiri rukna islama poput namaza i ostalog. Opšte poznato je to da se islamske ulema međusobno razilazi po pitanju osobe koja ne obavlja namaz, a vjeruje u njegovu propisanost i obaveznost. Većina islamske uleme je na stanovištu da osoba ne postaje nevjernikom zbog toga, već fasikom – velikim griješnikom. Za razliku od njih imam Ahmed rhm., smatra takvu osobu nevjernikom, koja treba biti ubijena i to smrtnom kaznom za murtedde i otpadnike od islama, a ne smrtnom kaznom predviđenom za velike griješnike (poput ubica itd.). Od ashaba se bilježi i to da nisu gledali na ostavljanje bilo kojeg djela kao na djelo nevjerstva izuzev ostavljanja namaza. (Tirmizi, Hakim)

    Šejhul-islam Ibnu Tejmijje rhm., kaže: “Muslimani su složni na tome da je osoba, koja svojim jezikom ne izgovori šehadet, nevjernik, a što se tiče ostala četiri rukna islama – ulema se razilazi po pitanju tekfira osobe koja ih ne obavlja. Kada kažemo: Ehlu-Sunnet je složan na tome da se čovjek neće proglašavati nevjernikom zbog grijeha kojeg čini – time mislimo na velike grijehe poput bluda, pijenja alkohola, itd., ali, što se tiče ovih propisa – poznato je razilaženje uleme po pitanju onih koji ih ne obavljaju.

    Šejh Šemsuddin el-Sefiri kaže: „Većina islamske uleme poput imama Šafije rhm., i ostalih, nevjernikom smatraju samo onu osobu koja zaniječe obaveznost namaza, a kufr spomenut u ovom i sličnim hadisima tumače time da je u pitanju djelo blizu nevjerstvu ili je u pitanju nijekanje ni'imeta (kufrun-ni'imeh), poput riječi Poslanika s.a.w.s., koji je rekao: „Psovanje muslimana je grijeh, a njegovo ubojstvo je kufr-nevjerstvo!“ (Muttefekun ‘alejh) Ovako tumačimo navedenu predaju, što potkrijepljujemo i hadisom koji glasi: „Pet dnevnih namaza koje je Allah dž.š., propisao ljudima – ko bude došao s njima, ne gubeći ništa od njih zbog potcjenjivanja hakka i prava njihova – ima ugovor sa Allahom dž.š., za to da ga uvede u džennet, a ko ne bude došao sa njima – takav neće imati ugovora sa Allahom dž.š., ako bude htio kazniće ga, a ako bude htio uvešće ga u džennet!“ (Sahih. el-Muvetta’, imam Malik, rivajet Jahje el-Lejsija, br.268.; Sunen, Ebi Davud, br.1422.; Sunen, el-Nesa'i, br.461.; Musned, Ahmed b. Hanbel, br.22745.; el-Sunen el-Kubra, el-Nesa'i, br.318.; el-Sunen el-Kubra, el-Bejheki, br.1761-2316-4626-4627.) – što znači to da je bilo u pitanju djelo nevjerstva, koje izvodi iz islamskog milleta ovaj ne bi bio jedan od onih koji mogu ući u džennet!“ (Pogledaj: Šerhu Sahihil-Buhari, 7/25.)

    #15883
    Anonimno
    Neaktivan

    Barekellahu fik brate @Sjenka šehadeta. Allaha molim da nam istinu prikaže istinom i olakša njeno slijeđenje a neistinu neistinom i olakša da budemo što dalji od nje, a potom dragi brate, najprije kažem:

    Ako te bune ovi govori učenjaka koje si spomenuo pa zar te ne trebaju još više buniti sljedeće riječi učenjaka:

    Ibn-Hazm kaže [Muhalla, 2/242]: “Ne znamo da je iko oprečan ashabima koje smo spomenuli. Oni grde kada je neko oprečan jdnom ashabu onda kada se to podudara sa njihovim prohtjevima, a prenosi se od Omera, Muaza, Abdur-Rahmana b. Aufa, Muaza b. Džebela, Ebu-Hurejre i ostalih ashaba, radijallahu anhum, da je onaj ko jedan farz ostavi namjerno tako da istekne njegovo vrijeme kafir, murtedd (otpadnik od vjere)”.

    Kaže Abdul-Hakk el-Ešbili u svojoj knjizi “Namaz” (Njegov govor prenosi Ibn-Kajjim u svojoj knjizi “Namaz i propis onoga ko ga ostavlja”, 67. str.): “Skupina ashaba i onih koji su došli nakon njih su smatrali nevjernikom onoga ko ostavi namaz namjerno tako da istekne njegovo vrijeme. Od njih su: “Omer ibnul-Hattab, Muaz b. Džebel, Abdullah b. Mes'ud, Ibn-Abbas, Džabir i Ebu-Derdaa. To se prenosi i od Alije, kerremellahu vedžhehu, a oni su ashabi”.

    Ishak b. Rahevejh kaže [Tazimu kadris-salati 2/929]: “Onaj ko namjerno ostavi namaz bez ikakva opravdanja tako da prođe čitavo namasko vrijeme, je kafir.”

    Munziri, rahimehullahu teala kaže: “Skupina ashaba i onih nakon njih su bili stava da se tekfiri onaj ko namjerno ostavi namaz tako da istekne njegovo vrijeme. Od njih su: Omer ibnul-Hattab, Abdullah b. Mes'ud, Abdullah Ibn-Abbas, Muaz b. Džebel, Džabir ibn Abdillah, Ebu-Derda, radijellahu anhum. Što se tiče učenjaka mimo ashaba koji su bili tog stave od njih su: Ahmed ibn Hanbel, Ishak ibn Rahevejh, Abdullah ibn Mubarek, Ibrahim en-Nehai, Ibn Utejbe, Ejjub es-Sihtijani, Ebu Davud et-Tajalisi, Ebu Bekr ibn Ebi Šejbe, Zuhejr ibn Harb i drugi.” (Sahihu et-Tergib 1/235).

    I još drugih citata da ih sve ne navodim. Zar te ovi govori učenjaka koji kažu da je onaj ko ostavi jedan namaz namjerno kafir, ne trebaju još više zbuniti jer predstavljaju stav određenih ashaba popet Omera, Ibn Abbasa, Muaza… Ovo je takođe bio i stav šejha Bin Baza, rahimehullahu teala.

    Stoga ćeš u puno mesela, dragi brate, naići na razilaženja i različit stav učenjaka a kako ne bi dolazilo da uvijek ostajemo zbunjeni kada vidimo različite govore na nama je da se vratimo dokazima koje su spomenuli učenjaci i vidimo čiji su dokazi bliži Kur'anu i sunnetu te njih slijedimo uz uvažavanje i poštovanje svih učenjaka ehli sunneta.

    Zar nije imam Malik rekao da se od svakog prihvata i odbija osim od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem?

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 42)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.