UPOZORENJE NA ZASLIJEPLJENOST DUNJALUKOM

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated prije 11 years, 10 months by Anonimno. This post has been viewed 1400 times
Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Autor
    Postovi
  • #9009
    Anonimno
    Neaktivan

    HATIB: Šejh Muhammed b. Usejmin, rhm.

    Hvala Allahu, Gospodaru svih svjetova, Koji je dao smrt i život da bi iskušao koji od vas će bolje postupati, On je Silni, Onaj Koji prašta. Svjedočim da nema drugog božanstva osim Allaha, Jedinog, Koji nema druga i svjedočim da je Muhammed Njegov rob i Njegov poslanik, koji radosnu vijest donosi i opominje i svjetiljka koja sija.

    Neka je salavat Allahov i selam neizmjerni na njega, njegovu porodicu i njegove ashabe sve do dana ponovnog proživljenja (sve do Sudnjega dana).

    O ljudi, bojte se Uzvišenog Allaha,

    فَلَا تَغُرَّنَّكُمُ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا وَلَا يَغُرَّنَّكُم بِاللَّهِ الْغَرُورُ

    ” I neka vas nikako život na ovom svijetu ne zavara i neka vas u Allaha šejtan ne pokoleba,” (Lukman: 33)

    Robovi Allahovi, razmislite o vašem stanju, prisjetite se vašeg kraja (svršetka, konca) i pogledajte u vaša djela. Vi, uistinu, niste uzalud stvoreni i nećete biti prepušteni sami sebi. Znajte da će nagrada, odnosno kazna biti prema vrsti djela, da je danas rad i djelovanje bez obračuna i polaganja računa, a sutra polaganje računa bez mogućnosti rada i djelovanja. Razmislite o dunjaluku i njegovom brzom prolasku:

    كُلُّ مَنْ عَلَيْهَا فَانٍ

    “Sve što je na Zemlji i prolazno je, (Rahman:26)

    وَيَبْقَىٰ وَجْهُ رَبِّكَ ذُو الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ

    ostaje samo Gospodar tvoj,Veličanstveni i Plemeniti”(Er-Rahman:27)

    Sve živo na njemu (dunjaluku) pomrijet će; svako ko je snažan bio oslabit će, sve što je novo pohabat će se, sve što cvate, buja i napreduje propast će i uništeno biti. Mnogo je ajeta u Kur'anu koji upozoravaju na zaslijepljenost dunjalukom, ukazuju na njegovu brzu propast i prolazak i navode primjere za to. Slavljeni i Uzvišeni Allah govori i izvještava o sudbini i koncu onoga ko svoj interes i zanimanje ograniči na dunjaluk, zadovoljan je sa njim i samo njega želi, a ahiretu leđa okreće. Uzvišeni kaže:

    إِنَّ الَّذِينَ لَا يَرْجُونَ لِقَاءَنَا وَرَضُوا بِالْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَاطْمَأَنُّوا بِهَا وَالَّذِينَ هُمْ عَنْ آيَاتِنَا غَافِلُونَ

    “Onima koji ne očekuju da će pred Nas stati i koji su zadovoljni životom na ovom svijetu koji su u njemu smireni, i onima koji su prema dokazima Našim ravnodušni (Junus: 7)

    أُولَٰئِكَ مَأْوَاهُمُ النَّارُ بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ

    prebivalište njihovo bit će Džehennem, zbog onoga što su radili.” (Junus: 8)

    مَن كَانَ يُرِيدُ الْحَيَاةَ الدُّنْيَا وَزِينَتَهَا نُوَفِّ إِلَيْهِمْ أَعْمَالَهُمْ فِيهَا وَهُمْ فِيهَا لَا يُبْخَسُونَ

    “Onima koji žele život na ovom svijetu i ljepote njegove — Mi ćemo dati plodove truda njihova i neće im se u njemu ništa prikratiti. (Hud: 15)

    أُولَٰئِكَ الَّذِينَ لَيْسَ لَهُمْ فِي الْآخِرَةِ إِلَّا النَّارُ ۖ وَحَبِطَ مَا صَنَعُوا فِيهَا وَبَاطِلٌ مَّا كَانُوا يَعْمَلُونَ

    Njih će na onom svijetu samo vatra peći; tome neće imati nikakve nagrade za ono što su na Zemlji radili i bit će uzaludno sve što su učinili.” (Hud: 16)

    Buharija i Muslim prenose da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, rekao: “Odnos dunjaluka prema ahiretu (vrijednost dunjaluka u odnosu na ahiret) jeste kao kada bi jedan od vas zamočio prst u more pa pogledao šta će na njemu ostati (s čime će izaći).”

    U drugom hadisu stoji: “Dunjaluk je zatvor za mu'mina (vjernika), a Džennet za kafira (nevjernika) (Prenosi Muslim). A u trećem hadisu navodi se: “Da dunjaluk kod Allaha vrijedi koliko krilo mušice (komarca), On iz njega ne bi nevjernika napojio ni gutljajem vode.” (Prenosi Tirmizija i kaže da je vjerodostojan).

    Hasan el-Basri napisao je pismo Omeru ibn ‘Abdul-‘Azizu, rekavši u njemu: “A zatim: ovaj svijet, dunjaluk, jeste kuća putovanja i odlaska, a ne kuća boravka; Adem, alejhi selam, je kaznom nastanjen na njemu pa budi oprezan i čuvaj ga se o vođo provjerenih. Uzimanje od njega (snabdijevanje njim) jeste njegovo ostavljanje, a bogatstvo na njemu je njegovo siromaštvo. Ponižava i potčinjava onoga ko ga veliča i uzdiže, a osiromašuje onoga ko ga sakuplja i sabire, kao otrov koji jede onaj ko ga ne poznaje, a on mu smrt donosi. Stoga se pazi ove zavodljive i varljive kuće. Budi kada si najveseliji na njemu, najoprezniji prema njemu. Radost je njegova pomiješana sa tugom (žalošću), a čistota i bistrina njegova pomiješana je sa zlovoljom i sujetom. Da Stvoritelj nije ništa o njemu kazao i rekao i da nikakav primjer nije za njega naveo, već do sada bi probudio uspavanog i upozorio nemarnog (ravnodušnog), a kako tek kada je od Svemogućeg i Uzvišenog Allaha došlo ono što od njega odvraća i suzbija i na njega opominje i upozorava. Vjerovjesniku našem, sallallahu alejhi ve sellem, ponuđeni su njegovi ključevi i njegove riznice, nije mu nedostajalo niti umanjeno kod Allaha ni koliko krilo mušice, pa je odbio i nije ga prihvatio, mrzeći da voli ono što ne voli (mrzi) njegov Stvoritelj, ili da podiže i uzvisuje ono što je prezreo i ponizio njegov Gospodar. Allah ga je uskratio salihinima (Svojim dobrim robovima), dragovoljno, (drage volje), a dao ih je i pružio Svojim neprijateljima da ih odvede u zabludu i zaslijepljenost, pa misli li onaj ko je njime obmanut i zaveden i koji nad njim ima vlast i moć da je time počašćen i darovan, a zaboravlja staje Allah, dželle šanuhu, učinio sa Muhammedom kada je Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, svezao kamen za stomak (od gladi). Tako ml Allaha, nema nikoga od ljudi kome je pružen i dat dunjaluk, i nije se uplašio da bude prevaren i obmanut, a da a nije umanjio (okrnjio se) njegov razum i oslabilo njegovo mišljenje i shvatanje.”

    Robovi Allahovi, pokuđenost dunjaluka ne odnosi se na koristi, jela, pića, imovinu i ostalo što je Allah na dunjaluku stvorio, nego se pokuđenost i prijetnja odnosi na postupke ljudi (sinova Ademovih) na njemu. Tako je onaj ko se njime uznosi (ponosi), ko je njime opčinjen i koga on odvraća od pokornosti Allahu i čini ga da zaboravi ahiret, pokuđen i bit će kažnjen, slično slučaju naroda ‘Ad kada ih je Allahov poslanik Hud, alejhi selam, zastrašio kaznom Allahovom

    فَاسْتَكْبَرُوا فِي الْأَرْضِ بِغَيْرِ الْحَقِّ وَقَالُوا مَنْ أَشَدُّ مِنَّا قُوَّةً

    “…pa su se bez ikakva osnova bili na Zemlji uzoholili. ‘Ko je od nas jači?’, govorili su.” (Fussilet: 15)

    Te slično slučaju Fir'avna (Faraona) kada mu je Allahov poslanik Musa, alejhi selam, zaprijetio:

    فِي قَوْمِهِ قَالَ يَا قَوْمِ أَلَيْسَ لِي مُلْكُ مِصْرَ وَهَٰذِهِ الْأَنْهَارُ تَجْرِي مِن تَحْتِي ۖ أَفَلَا تُبْصِرُونَ

    “‘O narode moj’, reče on, ‘zar meni ne pripada carstvo u Misiru i ovi rukavi rijeke koji ispred mene teku, shvaćate li?'” (Ez-Zuhruf: 51)

    i slično slučaju Karuna kada mu je Allah dao ogromno blago (zlato i srebro). “Ne budi obijestan, je Allah ne voli one koji su obijesni!”, govorili su mu ljudi iz naroda njegova,” i nastoj da time što ti je Allah dao stekneš onaj svijet, a ne zaboravi ni svoj udio na ovom svijetu i čini drugima dobro, kao što je Allah tebi dobro učinio, i ne čini nered po Zemlji, jer Allah ne voli one koji nered čine.”

    قَالَ إِنَّمَا أُوتِيتُهُ عَلَىٰ عِلْمٍ عِندِي

    “Ovo što imam stekao sam znanjem svojim, tako ja mislim’, govorio je on ” (El-Kasas: 78)

    tj. stekao sam to svojom vještinom i spretnošću i svojim umijećem ili zato što ga zaslužujem. Onaj ko gleda na dunjaluku kada stekne nešto od njega, ovakvim pogledom, i on ga navede na oholost i uobraženost, širenje fesada (nereda) na Zemlji i zaboravljanje ahireta, on je pokuđen i kažnjen (bit će kažnjen), što se, pak, tiče onoga ko uzima i koristi dunjaluk na dopušten (halal) način, potpomaže se njime u pokornosti Allahu i ne podstiče ga na oholost i uobraženost, on će biti darovan i nagrađen, divan je dobar imetak u rukama dobrog čovjeka.

    U hadisu se prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi we sellem, rekao: “Dunjaluk pripada četverici ljudi:

    1.-robu kojem je Allah podario imetak i znanje pa on nastoji time steći zadovoljstvo svoga Gospodara, održava pomoću njega rodbinske veze i priznaje u njemu Allahov hakk (zekat) – Ovo je najbolji stupanj i položaj (deredža):

    2.-robu kojem je Allah podario znanje, a nije mu podario imetak, međutim, on ima iskren nijjet pa kaže: !iDa imam imetak, postupao bih sa njim kao taj i taj” (misleći na prethodnu osobu) – on će biti nagrađen prema svom nijjetu i nagrada njih dvojice je ista;

    3.-robu kojem je Allah podario imetak, a nije mu podario znanje, pa je on izbezumljen u svom imetku, troši ga nasumice i bez ikakvog plana i osnove; ne strahući za njega od svoga Gospodara, ne koristeći ga za održavanje rodbinskih veza i ne uvažavajući Allahov hakk u njemu (zekat) – ovo je najlošiji i najštetniji stupanj i deredža; i

    4.-rob kojem Allah nije dao (podario) ni Imetak ni znanje, pa on kaže: “Da imam imetak, postupao bih sa njim kao taj i taj” (misleći na prethodnu osobu) -on će biti kažnjen u skladu s njegovim nijjetom, a grijeh i odgovornost njih dvojice su isti.” (Prenosi Imam Ahmed, Tirmizi i Ibn- Madže).

    Cijenjeni muslimani! Mnogo je ljudi danas zaokupio i zabavio dunjaluk i učinio da zanemare i zaborave ahiret. Neki su od njih zauzeti sakupljanjem imetka i njegovim gomilanjem (povećavanjem), a zapostavili su i zaboravili namaze i druge obrede (ibadete) kojim ih je Allah zadužio. Drugi su zauzeti uživanjem u njemu i udovoljavanjem prohtjevima, nasladama i strastima svoje duše pružajući joj prekomjernu udobnost i blagostanje, a zaboravljajući ahiret (drugi svijet). Čak, oni ne podnose ni njegovo spominjanje i teško im pada svaki govor o njemu. Takvi umjerenost i skromnost na dunjaluku te odricanje od njega, a žudnju i zainteresiranost za ahiretom smatraju glupim i blesavim, zato što je dunjaluk zavladao njihovim srcima i učinio ih da zaborave ahiret.

    Stoga se bojte Allaha, o robovi Allahovi, i spremajte se za susret s Njim. Utječem se Allahu od prokletog šejtana.

    مَن كَانَ يَرْجُو لِقَاءَ اللَّهِ فَإِنَّ أَجَلَ اللَّهِ لَآتٍ ۚ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

    “Onaj ko se boji susreta s Allahom — pa, doći će, sigurno, Dan obećani; a On sve čuje i sve zna! (El-‘Ankebut:5)

    وَمَن جَاهَدَ فَإِنَّمَا يُجَاهِدُ لِنَفْسِهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ لَغَنِيٌّ عَنِ الْعَالَمِينَ

    A onaj kose bori —bori se samo za sebe, jer Allah sigurno može bez svih svjetova biti.” (El-‘Ankebut:6)

    Kazah ovaj govor moj i molim Allaha za oprost svakog grijeha i meni i vama, a tražite i vi oprosta od Njega jer On puno prašta i samilostan je.

Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.