Uslovi Šehadeta

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated prije 11 years, 11 months by Anonimno. This post has been viewed 819 times
Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Autor
    Postovi
  • #8483
    Anonimno
    Neaktivan

    Uslovi Šehadeta

    Ima sedam uslova šehadeta vjerovanja u Allaha, poznato kao: Ništa nema pravo da bude obožavano
    osim Allah.
    1) Znanje o znacenju šehadeta, njegovoj negaciji i priznavanju.
    2)Uvjerenost u šehadet, bez imalo sumnji.
    3)Iskrenost i cistoca nijeta u nepriznavanju širka
    4)Istinitost koja negira laž i zabranjuje nifak.
    5)Ljubav prema šehadetu i njegovim uslovima, i biti zadovoljan sa time.
    6)Pokornost šehadetu, u koju spada obaveza ibadeta upucenih samo Allahu i traženje Njegovog
    zadovoljstva.
    7)Prihvatanje šehadeta, u suprotnosti od njegovog odbijanja.

    Dokazi iz Kurana i Suneta

    Dokazi znanja:

    Allah Svemoguci kaže: Znaj ( o Muhammede) da ništa ne zaslužuje da bude obožavano osim
    Allah.(47:19), i kaže Allah: ..izuzev onih koji svjedoce Istinu, onih koji znaju.(43:86).
    To su oni koji znaju svojim srcima ono što izgovaraju svojim ustima. Od Osmana ra se prenosi da je
    Resul savs rekao: Ko god od mojih sljedbenika umre znajuci(uvjeren) da niko nema pravo da bude
    obožavan osim Allah, uci ce u Džennet.(Buhari i Muslim).

    Dokazi o uvjerenosti:

    Allah kaže: Pravi vjernici su samo oni koji u Allaha i Poslanikova Njegova vjeruju, i poslije više ne
    sumnjaju, i bore se na Allahovom putu imetcima svojim i životima svojim. Oni su iskreni!(49:15)
    Uslov njihove vjere u Allaha i Njegovog Poslanika je bio taj da oni nisu sumnjali. Oni koji
    sumnjaju su munafici. Od Abu Hureire rase prenosi da je Resul savs rekao: Svjedocim da niko
    nema pravo da bude obožavan osim Allah, i ja sam Njegov Poslanik.Koji god Allahov rob sretne
    Allaha sa šehadetom bez sumnji uci ce u Džennet.(Buharija).
    U drugoj verziji:
    Koji god rob sretne Allaha sa šehadetom cistim od sumnji, nece biti zadržan od Dženneta.
    Dio jednog dužeg hadisa od Abu Hureire kaže: Koga god sretnete iza ovog zida, a svjedoci da ništa
    nema pravo da se obožava osim Allah, uvjeren u to u svome srcu, obradujte ga Džennetom.

    Dokazi o iskrenosti:

    Allah Velicanstveni kaže: Iskreno ispovjedanje vjere, dug je Allahu.(39:3). I kaže Allah: A
    naredeno im je da se samo Allahu klanjaju, da Mu iskreno kao pravovjerni, vjeru
    ispovjedaju.(98:5). Od Abu Hureire se prenosi da je Resul savs rekao: Najsretnija osoba na
    Sudnjem Danu, koja ce imati moj šefaat, ce biti ona osoba koja kaže: Ništa nema pravo da bude
    obožavano osim Allaha, iz svog srca.(Buharija).
    Itban bin Malik prenosi od Muhammeda savs: Zaista je Allah zabranio džehennemsku vatru za one
    koji kažu : Ništa nema pravo da bude obožavano osim Allah, tražeci time Allahovo
    zadovoljstvo.(Buhari).
    An Nasai je skupio u svojoj knjizi pod nazivom “Dan i Noc” hadise dvaju ashaba ra koji prenose od
    Muhammeda savs da je rekao: Koji god od mojih sljedbenika kaže: La ilahe illalahu, wahdehu la
    šerike leh, lehul mulku we lehul hamd, we Huwe ala kulli šejjin kadir( Niko nema pravo da bude
    obožavan osim Allah. On je jedini koji nema sudruga. Njemu pripada vlast i Njemu je svaka hvala i
    On je sve kadar da ucini), iskreno iz srca i posvjedoci svojim jezikom, Allah ce otvoriti nebo za tu
    izjavu i pogledace na onoga koji ju je izgovorio. A rob koga Allah pogleda ima pravo da mu se
    dova primi.

    Dokazi o Istinitosti

    Allah kaže: Misle li ljudi da ce biti ostavljeni na miru kad kažu: Mi vjerujemo! i da u iskušenje nece
    biti dovedeni? A Mi smo u iskušenje dovodili i one prije njih, da bi Allah sigurno ukazao na one koji
    govore istinu i na one koji lažu.(29:2-3). I kaže Allah: Ima ljudi koji govore: Vjerujemo u Allaha i
    onaj svijet!- a oni nisu vjernici! Oni nastoje da prevare Allaha i one koji vjeruju a oni i neznajuci
    samo sebe varaju. Njihova srca su bolesna, a Allah njihovu bolest još povecava; njih ceka bolna
    kazna zato što lažu.(2:8-10).
    Muaz ibn Džebel prenosi od Poslanika savs: Nema nikoga ko kaže: La ilahe illallah, Muhammeden
    abduhu we Resuluhu, istinski iz srca a da Allah ne zabrani džehennemsku vatru za njega.(Buhari i
    Muslim)

    Dokazi o ljubavi

    Allah uzvišeni kaže: Ima ljudi koji su umjesto Allaha idole prihvatili, vole ih kao što se Allah voli,
    ali pravi vjernici još više vole Allaha. (2:165). I kaže Allah: O vjernici, akoneko od vas od svoje
    vjere otpadne,- pa Allah ce sigurno dovesti mjesto njih ljude koje On voli i koji Njega vole, prema
    vjernicima ponizna, a prema kafirima ponosite: oni ce se na Allahovom putu boriti i nece se nicijeg
    prijekora bojati.(5:54).
    Anas ra kaže da je Resul savs rekao: Ko god posjeduje sljedece tri osobine, osjetice slast imana:
    -Da voli Allaha i Njegovog poslanika više od icega
    -Da voli brata muslimana samo radi Allaha
    -Da mrzi da se vrati u kufr kao što mrzi da bude bacen u vatru.

    Dokazi o pokornosti

    Allah Svemoguci kaže: I povratite se Gospodaru Svome i pokorite Mu se prije nego što vam kazna
    dode.(39:54). I kaže Allah: Ko je bolje vjere od onoga koji se iskreno Allahu preda, cineci još i
    dobra djela, i koji slijedu vjeru Ibrahimovu, vjeru pravu?(5:125). Allah kaže: Onaj ko se sasvim
    preda Allahu, a uz to cini dobra djela, uhvatio se za najcvršcu vezu. Allahu se na koncu sve
    vraca.(31:22). I Allah kaže: I tako Mi Gospodara tvoga, oni nece biti vjernici dok za sudiju u
    sporovima medusobnim tebe ne prihvate i da onda zbog presude tvoje u dušama svojim nimalo
    tegobe ne osjete i dok se sasvim ne pokore.(4:65). Kaže Resul savs: Niko od vas nece biti iskreni
    vjernik sve dok mu se njegove želje ne pokore onome sa cime sam poslan.

    Dokazi priznavanja

    Allah kaže: I eto tako, prije tebe, Mi ni u jedan grad nismo poslanika poslali, a da oni koji su
    raskošnim životom živjeli nisu govorili: Zatekli smo pretke naše kako ispovjedaju vjeru i mi ih u
    stopu slijedimo. Zar i onda-govorio bi on- kad vam ja donosim bolju od one koju ste od predaka
    vaših upamtili? A oni bi odgovarali: Ne vjerujemo mi u ono što je po vama poslano. I Mi smo ih
    kažnjavali, pa vidi kako su skoncali oni koji su poslanike u laž ugonili.(43:23-25). I kaže Allah: Kad
    im se govorilo:Samo je Allah Bog!- oni su se oholili i govorili: Zar da napustimo božanstva naša
    zbog jednog ludog pjesnika.(37:35-36).
    Abu Musa prenosi od Poslanika savs da je rekao: Primjer upute i znanja sa kojim me Allah poslao
    je kao primjer bogate kiše koja se spušta na zemlju.Nešto od te kiše je palo na plodno tlo pa je
    postalo bujna vegetacija. Nešto je palo na tvrdo tlo, pa je zadržalo vodu i od nje su ljudi i životinje
    pili. A jedan dio je pao na takvo tlo da nije mogli niti da je zadrži niti da je popije. Prvi primjer
    zemlje je covjek koji prihvati islam i izvuce korist od toga, a zadnji primjer je covjek koji niti primi
    islam niti izvuce kakvu korist-gola ledina.

    Šejh Muhammed bin AbdulWahab

Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.