Zabluda Mustafe Cerića

  • This topic has 49 odgovora, 15 glasova, and was last updated prije 12 years, 1 month by Anonimno. This post has been viewed 8742 times
Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 50)
  • Autor
    Postovi
  • #6312
    Anonimno
    Neaktivan

    DrugiMail Mailan post=478 wrote: Haj kad sam vec poceo o Cericu, da opisem njegove poteze onako kako ih ja vidim. Onaj post o polaganju racuna i dalje ostaje ali bih sada dao svoje misljenje na ovu temu.

    Mozda sam ja kukavica, mozda sam previse oprezan, ali se ja nikada ne bih prihvatio posla kojeg obavlja reis, zato sto je ta pozicija izlozena i veoma zahtjevna i po mom misljenju tjera na pravljenje kompromisa. Eh sad, kompromis = zanemarivanje oredjenih dijelova islama, a zanemarivanje odredjenih dijelova islama je dozvoljeno samo u nuzdi. Na primjer pojesti svinjsko meso ili alkohol i sl. U stanju nuzde se moze posegnuti i za zabranjenim s tim da ga i dalje smatras zabranjenim ali eto uzimas da sacuvas zivot. Naravno, postoje predaje da pojedini ashabi nisu htjeli ni tada prihvatiti zabranjeno pa su zbog toga bili pohvaljeni od Allahovog poslanika a.s.

    Moje misljenje, a Allah najbolje zna da li je ispravno, bazira se samo na pretpostavci i onog sto sam vidio i procitao od njega, jer nikad uzivo sa reisom nisam pricao. Ja mislim da reis smatra da su bosnjaci a posebno vjernici medju bosnjacima u stanju nuzde i da zbog tog on daje ovakve izjave. Ja mislim da reis nije glup i da nije covjek koji ne razumije sta govori, ali da vaga izmedju opstanka naroda i formalnog slijedjenja vjere i on bira ovo prvo. Necu sada ulaziti da li je to ispravno ili ne, vec zelim dati svoje misljenje o razlozima njegovih postupaka. Evo na primjer onaj govor za austrijskog prestolonasljednika koji je umro nedavno. Ja mislim da ni najneukiji musliman ne bi proucio dovu jasnom nemuslimanu i vjerovao da je to ispravno. Jednostavno nema logike. Cak sta vise, mislim da ni krscani ne bi ocekivali da im se uci molitva na islamski nacin. Postavlja se pitanje, zasto je to uradio, ako je znao?

    Opet kazem, ovo je moje misljenje a ono moze biti pogresno. Reis je izabrao da vodi narod i on pravi kompromise. Jednostavno, svjestan je da nema dovoljno ljudi koji bi ga slijedili u uspostavljanju serijata i onda je presao na ono: daj sta das. Bolje je i ovakva sekularna BiH nego teritorija u kojoj nema ni jedne dzamije posto su srbi sve strusili i napravili parkinge, kao sto je bio slucaj sa Ferhadijom. Uzmi primjer Madzarske. Tamo su nekada vladali muslimani, bile su brojne dzamije, a onda smo izgubili teritoriju i evo sada vec nekoliko stotina godina, tu se radjaju ljudi koji nisu muslimani. Ljudi koji su izgubili sansu da budu odgojeni u islamu.

    Postavlja se pitanje: da li slijediti sve islamske formalnosti i onda nestati ili plivati nizvodno pa ostati i prenijeti islam na narednu generaciju pa sta im Allah dadne. Mislim da se o ovome radi kada je reis u pitanju. Nemoj me pogresno shvatiti, ja ne opravdavam nikoga nego nastojim razumjeti zasto izgovara te rijeci koje izgovara. Zasto kaze da ne zeli serijat u BiH. Zasto kaze da zeli demokratiju. Mislim da je zato sto je svjestan da nema dovoljno ljudi iza sebe koji bi ga podrzali u tome. Mislim da je prisiljen da izgovara takve rijeci. Kazem prisiljen, iako ga niko ne sili, nego su okolnosti takve da smo mi malen narod, koji htio ili ne htio nije u stanju da se odupre, a okruzen je brojnim neprijateljima koji bi jedva cekali da nas nestane. Vjerovatno konta da ako muslimani na arapskom poluostrvu nisu bili u stanju uvesti serijat kako treba, kako onda ocekivati da ga mi u BiH uvedemo.

    Mislim da se jednostavno pomirio sa sudbinom i da je (protiv svoje volje) krenuo putem ulizivanja zapadu kako bi nas pustili na miru. Da li je to ispravno ili ne, ne bih komentarisao. Samo znam da se nikada ne bih prihvatio tog posla. Formalno pravno, postoje djela koja bi se mogla okarakterisati kao djela koja izvode iz islama, ali sustinski, sve njegove recenice su dvosmislene. On nije direktno odgovorio: Da ja zelim demokratiju i tacka, nego to provuce izmedju redova. Kad ga pitaju da li treba odvojiti vjeru od politike (a to direktno znaci da li treba prihvatiti sekularizam) on kaze da su nosioci drustvenih promjena bili vjernici, pa onda navede imena, pa navede nekoliko primjera iz krcanske zajednice (primjer njemackog demokratskog kancelara koji je ustvari svestenik), da bi zavrsio sa prebacivanjem loptice na drugu stranu.

    Moguce je da kad izvadis recenicu iz konteksta, ona zvuci kao kufr, ali uzevsi u obzir siru sliku, vjerujem da reis smatra kako je ovo stanje nuzde. Vjerovatno je i on svjestan da ce morati pred Allahom objasniti da li je zaista to sve bila nuzda. Nije glup covjek, vec je veoma inteligentan i razuman, i vjerujem da je dobro odvagao prije nego je izgovorio te rijeci. s druge strane, cesto se zapitam da li sam i ja cist ako se povucem. Da li cu odgovarati ako cetnici zapale dzamiju moje brace a ja im nisam pomogao a mogao sam.

    Slazem se, postoje djela koja covjeka izvode iz vjere. Sve je to bajno i sjajno u teoriji. No praksa i stanje na terenu je nesto sasvim drugo. Reis je izabrao trnovit put koji zahtjeva dosta kompromisa, ali koji prema njegovom misljenju predstavlja manje zlo od dva zla koja su nas zadesila. Ako je takvo njegovo misljenje, ja se slazem sa njim. I ja smatram da je BiH okruzena velikim zlom i da se mora birati manje zlo. No da li bih ja izabrao ovo koje je reis izabrao? Hm, ja nikada ne bih bio reis. Vjerovatno sam kukavica, ali priznajem da kao takva kukavica, uzivam u blagodatima koje du direktni produkt reisove hrabrosti. Ipak ja mogu proci svojom mahalom i otici u dzamiju, a da se ne moram saginjati glavu i stiditi se. Mislim da je to reisov cilj, a zrtva koja se mora podnijeti je izgovaranje nekoliko recenica kufra, u koje vjerovatno niko ne vjeruje ali eto… Nuzda zakon mjenja.

    Katastrofa.
    Molim Allaha Dž..Š. da te uputi.

    #6315
    Anonimno
    Neaktivan

    Da i obrazložim inšaAllah:

    1. Zna se šta je slučaj nužde i učenjaci su to hvala Allahu odlično obrazložili. Budući da voliš filozofirati – primjer Reisa je taj da su mu svinjetina i alkohol na dohvat ruke i do je lagan put da ne bude gladan i žedan, a kad bi se odlučio na trnovit put i oslonio se na Allaha (umjesto što se oslanja na Ameriku…) mogao bi doći i do halal hrane i piće. Vjerujem da razumiješ da ne pričam o alkoholu i svinjetini već o njegovom kufru.

    2. “nekoliko rečenica kufra” – pravo olako se odnosiš prema nečem jako bitnom..

    3. Zaista je ozbiljna devijacija to što ti misliš da zbog Reisa možeš podignute glave ići do džamije a ne zbog toga što si na Allahovoj strani i Allah je inšaAllah na tvojoj strani

    4. Svjestan je da nema dovoljno ljudi koji bi ga pratili kad bi htio šerijat jer je on taj koji predvodi veličanje sekularizma. Ko bi nas mogao zaustaviti kad bi svi mi, koji se deklarišemo kao muslimani, bili za šerijat?
    Znaš li šta Allah kaže za one koji se deklarišu kao muslimani a traže da im se sudi kao u pagansko doba? Oni samo misle da vjeruju…

    5. Bez “pomirenja” sa sudbinom nema Islama, a “zapad” nas neće ostaviti na miru dok ne budemo kjafiri kao i oni, pa ovo je bar jasno.

    itd. isl.

    #6318
    Anonimno
    Neaktivan

    U nuzdi je dozvoljena svinjetina onoliko samo koliko ce zadovoljiti potrebu, ali ne vazi nuzda za kufr.

    Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem je bio u mnogo gorem polozaju u Meki sa ashabima pa iz nuzde nikada nije ucinio nijedno djelo koje ce rasrditi Njegovog Gospodara. A da je dozvoljeno u nuzdi to uraditi tome bi nas prvi Poslanik poducio kao sto nas je o svemu poducio.

    Nevjerstvo se moze samo pociniti pod prisilom ali da ti srce ostane cvrsto u Islamu, a ta prislia ne znaci da ti neko zaprijeti da ce te istuci, ili da prepostavljas da ce te Amerika napasti,nego prava prisila znaci da ti se preti smrcu, a da su ubjedjen da onaj koji prijeti je u stanju da to uradi.

    Postoji sekta u Islamu koja kaze da svako ko izgovori sehadet je musliman i on koje god djelo da uradi nece mu porusiti Islam sve dok se on sam ne odrekne svoje vjere, to je sekta dzehmije, i tu sektu muslimani su proglasili nevjernicima zbog njihovih ubjedjenja.

    Ne bi trebalo da trosimo energiju na ovakve tipove koji usput nalete i zele da provociraju.
    Molim Allaha da nas sacuva od spletke spletkarosa i da nas poduci Istini kako bi Ga obozavali na ispravan nacin. Amin

    #6319
    Anonimno
    Gost

    Ex PANTER post=494 wrote:
    Nevjerstvo se moze samo pociniti pod prisilom ali da ti srce ostane cvrsto u Islamu, a ta prislia ne znaci da ti neko zaprijeti da ce te istuci, ili da prepostavljas da ce te Amerika napasti,nego prava prisila znaci da ti se preti smrcu, a da su ubjedjen da onaj koji prijeti je u stanju da to uradi.

    Sta mislis, moze li se ova definicija primjeniti na nas kao na narod? Nismo li prije 20 godina dozivili 10ti genocid, i ne sprema li nam se i 11ti. I drugo, sta je alternativa i koliko je ona izvodljiva. Razumijem ja teoretske postavke o sirku sekularne drzave i parlamenta, no to je romantika brate moj. To je romantika.

    Ima jedna dzamija koja je u centru grada i oko koje zivi cca 40.000 stanovnika (sa muslimanksim imenima) i od tih 40000 stanovnika u dzamiju dolazi 20 ljudi. To je surova realnost koju ne zelimo priznati. Vise ces ljudi naci u prosjecnom kaficu nego u dzamiji (bilo kojoj).

    Pratis li stampu u BiH? Vidis li onu cetnikusu kako je drzala roblje u toku rata a sada sjedi u parlamentu. Ona ti huska onih 600 policajaca u Maocu i bihuzuri posten svijet. Ona, koja je krala zlato od muslimana i pravila orgije sa muslimanskim sestrama i koja je drzala muslimane kao roblje. I sad sjedi i donosi zakone i da ti kazem: zaboli je briga sto je to sirk i kufr. Ona cak stavise uziva u tome i ako je ne zaustavis doce opet da te kolje.

    No naravno, najlakse je biti sebican pa reisa optuziti da “predvodi velicanje sekularizma”. Ja ga nisam tako shvatio. On nije rekao da se slaze sa sekularizmom nego ga je prihvatio kao nuzno zlo a to je velika razlika. To je cak potvrda ove gore citirane definicije nuzde. No hajr. Meni je draze naci 70 razloga da opravdam covjeka prije negol ga optuzim za nesto sto mozda nije pri njemu. U svakom slucaju, postedice me nepotrebnog stajanja i opravdavanja svojih rijeci na sudnjem danu, sto pojedincima ovdje haman pa ne predstavlja nikakav problem.

    Al haj jos jedna igra misli: Sto reis radi to sto radi? Svi ga psuju, niko ga ne voli, ima milion protivnika i on opet radi to sto radi. Sto? Novac i materijalne koristi nisu odgovor jer nema tog novca zbog kojeg bi se covjek izlozio tolikoj medijskoj provokaciji. Zar nije lakse uci u politiku i u neku stranku pa onda docepati se pozicije. Ako je vec kafir onda mu je svejedno, bio reis il politicar jel. Ovako bi barem imao dunjalucki zivot ljepsi i mirniji. Zasto on sve to trpi?

    #6321
    Anonimno
    Gost

    صلاح الدين post=485 wrote:

    Uf. Vidi bezobrazluka. ccc. Nemoj tako. Postavljas drugo pitanje a nisi odgovorio na jedno od moja 2.
    .

    Nije to bezobrazluk nego ti odbijas dati odgovor jer znas da postoji velika vjerovatnoca da reis ima makar truknu imana te da postoji hadis u kojem se kaze da ce u dzennet uci covjek koji bude imao i trunku imana. Ako je to tako, onda reis nece biti vjecno u dzehenemu (ako uopste udje tamo), al kako god, to onda znaci da nije kafir, jer ce kafiri biti vjecno u dzehenemu kako stoji i u tvom potpisu.

    Kazem ti ja: Primi moje saucesce.

    PS: Kada je dzibril dosao kod Poslanika a.s. u ljudskom obliku i kada ga je pitao sta je iman, Poslanik mu je naveo sest stvari. Dakle, nema 10 nego 6 i ja ti ne mogu dati odgovor koji ne postoji. Ovih sest stvari cini iman i ovih sest stvari ruse iman shodno tome da li ih imas ili ne. Ja se nadam da ovdje pricamo o relaciji iman vs kufr.

    #6323
    Anonimno
    Gost

    AK47 post=491 wrote: Da i obrazložim inšaAllah:

    1. Zna se šta je slučaj nužde i učenjaci su to hvala Allahu odlično obrazložili. Budući da voliš filozofirati – primjer Reisa je taj da su mu svinjetina i alkohol na dohvat ruke i do je lagan put da ne bude gladan i žedan, a kad bi se odlučio na trnovit put i oslonio se na Allaha (umjesto što se oslanja na Ameriku…) mogao bi doći i do halal hrane i piće. Vjerujem da razumiješ da ne pričam o alkoholu i svinjetini već o njegovom kufru.

    Odgovoreno u postu iznad

    2. “nekoliko rečenica kufra” – pravo olako se odnosiš prema nečem jako bitnom..

    Izvadjeno iz konteksta

    3. Zaista je ozbiljna devijacija to što ti misliš da zbog Reisa možeš podignute glave ići do džamije a ne zbog toga što si na Allahovoj strani i Allah je inšaAllah na tvojoj strani

    Izvadjeno iz konteksta te tendenciozno donosenje zakljucaka.

    4. Svjestan je da nema dovoljno ljudi koji bi ga pratili kad bi htio šerijat jer je on taj koji predvodi veličanje sekularizma. Ko bi nas mogao zaustaviti kad bi svi mi, koji se deklarišemo kao muslimani, bili za šerijat?
    Znaš li šta Allah kaže za one koji se deklarišu kao muslimani a traže da im se sudi kao u pagansko doba? Oni samo misle da vjeruju…

    Ovo je veoma siroka oblast no da se nadovezem na prvi dio. “Ko bi nas mogao zaustaviti kada bi svi bili za serijat”. Hm, niko. Ali tako nije, pa ne da nas mogu zaustaviti, nego nas mogu klati, ubijati, silovati, porobljavati, rusiti dzamije, paliti kuce, granatirati, paliti Kur'ane, pisati po dzamijama, crtati Poslanika a.s. na razne nacine, zabranjivati nikabe, slati 600 policajaca onako bezze, drzati zatvorene ljude u zatvorima po nekoliko godina bez ikakvog razloga i da ne nabrajam. Rekoh maloprije: romantika je jedno, realizam je drugo. Znam, kufr je kufr, no ti cim kupis hljeb platio si PDV koji jednim dijelom ide u budzet iz kojeg se placaju ljudi koji idu u rat u Afganistan. Kupovinom hljeba pomazes borbu protiv musimana.

    Budes li trazio dlaku u jajetu ode ti daleko…

    5. Bez “pomirenja” sa sudbinom nema Islama, a “zapad” nas neće ostaviti na miru dok ne budemo kjafiri kao i oni, pa ovo je bar jasno.
    itd. isl.

    Ovo se slazemo, no oni ce nas nece ostaviti na miru bio ti ovakav ili onakav. I dalje reisa napadaju iako je kako ti rece predvodnik sekularizma. Napadaju ga upravo sekularisti. Ocigledno nesto ne stima. Il nije predvodnik, il se tendenciozno donose zakljuci. Ono na ho ruk.

    #6325
    Anonimno
    Neaktivan

    DrugiMail Mailan post=474 wrote:

    Pazi, ne radi se ovdje o meni i o mom znanju. Stvar je u tome da ces ti morati stati pred Allaha pa navesti tih 10 stvari jer si ti proglasio kafirom musrikom a ovaj drugi brat dodao i tagutom, covjeka koji za sebe kaze da je musliman. Reis Ceric za sebe kaze da je musliman a ti kazes da nije. Sad vam valja sve trojici (dodacu i ovog brata sto je prosirio optuznicu sa rijecu tagut) stati pred Allaha pa to raspraviti. Ti, ovaj brat i reis. Moze potrajat sekundu, moze potrajati sat, moze potrajati dan a mozete stojati i nekoliko godina dok ne rascistite.

    Lijepo je od tebe što spominješ Sudnji dan i stajanje pred Allahom, jer se trebaju vjernici podsjetiti na to. Međutim, upravo zato što se bojim stajanja pred Allahom, zauzeo sam stav prema Ceriću kao prema predvodniku zablude i kufra. Zašto? Zato što se bojim Allaha, jer je Allah uslovio našu vjeru, ispravnost islama, ODRICANJEM od predvodnika zablude i kufra. Ajeti su citirani gore od strane ex-Pantera, pa da se ne ponavljamo. Onaj ko misli da može ostati musliman, a obožavaoce krave, Isusa i demokratije nazvati muslimanima, taj je u velikoj zabludi.
    Čovjeku nije opravdanje za činjenje kufra to što je na nekoj poziciji, pa je navodno prinuđen! Ili ono čime šejtan zavodi svoje sljedbenike rječima: Ako ne dođem ja na vlast, doći će neko drugi, gori od mene! Ovo važi ako dolazak i opstanak na vlasti nije kufr i širk.

    Dakle, čude me ljudi koji brane Cerića iako znaju o njemu:
    1. da je rekao “Zakon nije u Knjizi, zakon je u srcu”.
    2. da stalno čestita kršćanima rođenje Isusa (Isaa a.s.)
    3. da kaže: “Ja ne znam dal će nam Bog uskoro poslati poslanika”, što je očit kufr koga će negirati samo inadžija i oholnik i oko ovoga se ne raspravljaju ni dvije koze u planini a kamoli razuman čovjek.
    4. da kaže: “I oni muslimani koji su isključivi, koji tvrde isključivost samo svog spasenja, zasnovano na tome što su oni muslimani, mislim da oni nemaju prava na to”.
    5. Primanje nagrade za širenje demokratije…

    I da ne nabrajam još. Ne kažem da je svaka stavka gore pobrojana sama za sebe kufr, ali dovoljna je svaka od ovih stavki zasebno da diskreditira Cerića kao vodju muslimana.

    Evo i jdnog video priloga:

    #6328
    Anonimno
    Neaktivan

    DrugiMail Mailan wrote:
    No naravno, najlakse je biti sebican pa reisa optuziti da “predvodi velicanje sekularizma”. Ja ga nisam tako shvatio. On nije rekao da se slaze sa sekularizmom nego ga je prihvatio kao nuzno zlo a to je velika razlika.

    Hajde Allaha ti pročitaj prvi post na ovoj temi.
    –Tako Mustafa Cerić, zagovornik paganskih sistema sekularizma i demokratije na drugom mjestu u intervju kaže: “Mi danas u BiH imamo Ustav i civilno pravo koji će toj zemlji, nadamo se, uskoro omogućiti integraciju u Evropsku zajednicu. Ovdje niko i ne pomišlja da dodijeli Šerijatu zakonsku snagu.”–
    –Dalje, Cerić tvrdi da Zakon nije u Knjigama nego u srcu. Ovakvom nevjerstvu nisu pozivali čak ni nevjernici od židova i kršćana. Kaže Cerić: „Erdogan je krenuo sa velikom ozbiljnošću na put prema Evropi. Pri tome je nešto shvatio, što je i meni važno: Zakon nije u knjigama, on je u srcima. Zato moramo srca promijeniti ako želimo odnose poboljšati.”–
    –Kaže Cerić: “Mi smo na početku rasprave o šerijatu. Veoma mi je drago da mnogi autori danas pišu o šerijatu iz različitih uglova. Na ovakav način šerijat po meni ima šansu da preživi. Razumijevanje šerijata će biti prilagođeno, tj. staviti će se u kontekst našeg iskustva u ovom modernom dobu. Ali šerijat nije privilegija muslimana, tj. njihovih zakona. Imate šerijat Mojsija i šerijat Isusa i šerijat Muhammeda. Ku'ran kaže da nas Bog jednim narodom mogao učiniti. No, On je napravio mnoge šerijate za vas i učinio da mnogi putevi vode istini. Ali morate činiti dobra djela. Dakle, niko nema monopol na Istinu i niko nema monopol na šerijat.”.–

    Eto vidiš, tvoj lider ne da samo nije za šerijat već i ne zna šta je šerijat; on je, kaže, na početku rasprave o šerijatu, ne zna mongol da je šerijat davno definisan i uspostavljen. Dalje, on bi da mu kjafiri pomognu krojiti šerijat.

    Daj suoči se sa njegovi izjavama i nemoj mu izmišljati opravdanja!

    DrugiMail Mailan post=495 wrote:
    Al haj jos jedna igra misli: Sto reis radi to sto radi? Svi ga psuju, niko ga ne voli, ima milion protivnika i on opet radi to sto radi. Sto? Novac i materijalne koristi nisu odgovor jer nema tog novca zbog kojeg bi se covjek izlozio tolikoj medijskoj provokaciji. Zar nije lakse uci u politiku i u neku stranku pa onda docepati se pozicije. Ako je vec kafir onda mu je svejedno, bio reis il politicar jel. Ovako bi barem imao dunjalucki zivot ljepsi i mirniji. Zasto on sve to trpi?

    A šta ako je on tu namjenski postavljen da poziva one koji žele biti muslimani u džehennem? Može li mu to biti primarni zadatak?

    Puno spominješ neku romantiku i realizam, znači filozofiraš.
    U Islamu zakonodavstvo pripada samo Allahu, i onaj koji se odabere da bude vođa muslimana on je tu samo da taj zakon provodi, kad izađe iz tih okvira postaje tagut. Nema tu romantike ni realizma.
    Šta je sa braćom koja bivaju ubijena i mučena zbog toga što hoće Allahov zakon? Po tebi su oni trebali pasti pod noge kjafira i prihvatiti sekularizam kao što je Cerić to uradio?
    Znaš li da je to temelj svih mudžahida danas na svijetu? Zbog toga se bore, zbog toga ginu i ti sad kažeš da su oni trebali uzeti Cerićev metod?

    #6331
    Anonimno
    Neaktivan

    :zastava1: :muslim:

    #6340
    Anonimno
    Gost

    AK47 post=504 wrote:
    Hajde Allaha ti pročitaj prvi post na ovoj temi.
    –Tako Mustafa Cerić, zagovornik paganskih sistema sekularizma i demokratije na drugom mjestu u intervju kaže: “Mi danas u BiH imamo Ustav i civilno pravo koji će toj zemlji, nadamo se, uskoro omogućiti integraciju u Evropsku zajednicu. Ovdje niko i ne pomišlja da dodijeli Šerijatu zakonsku snagu.”–
    –Dalje, Cerić tvrdi da Zakon nije u Knjigama nego u srcu. Ovakvom nevjerstvu nisu pozivali čak ni nevjernici od židova i kršćana. Kaže Cerić: „Erdogan je krenuo sa velikom ozbiljnošću na put prema Evropi. Pri tome je nešto shvatio, što je i meni važno: Zakon nije u knjigama, on je u srcima. Zato moramo srca promijeniti ako želimo odnose poboljšati.”–
    –Kaže Cerić: “Mi smo na početku rasprave o šerijatu. Veoma mi je drago da mnogi autori danas pišu o šerijatu iz različitih uglova. Na ovakav način šerijat po meni ima šansu da preživi. Razumijevanje šerijata će biti prilagođeno, tj. staviti će se u kontekst našeg iskustva u ovom modernom dobu. Ali šerijat nije privilegija muslimana, tj. njihovih zakona. Imate šerijat Mojsija i šerijat Isusa i šerijat Muhammeda. Ku'ran kaže da nas Bog jednim narodom mogao učiniti. No, On je napravio mnoge šerijate za vas i učinio da mnogi putevi vode istini. Ali morate činiti dobra djela. Dakle, niko nema monopol na Istinu i niko nema monopol na šerijat.”.–

    Procitao i moj komentar: Prosipanje iz supljeg u prazno. Svaka recenica mu je dvosmislena i moze se posmatrati strogo formalno kao krsenje osnovnih islamskih nacela, ali i ne mora. No da reis nije jedini takav, evo ti i Nusreta koji izgovara slicne recenice. U pitanju je ovaj posljednji intervju sa Amarildom. Ja cu citirati Nusreta pa ti onda po tvojoj logici predstaviti sta sve njegova recenica moze znaciti a ti onda budi posten pa reci da li ima razlike u ovim i reisovim recenicama: (da se ogradim: Ovo nije moje misljenje o Nusretu, ovo je samo primjer kako se stvari mogu izvuci iz konteksta na nacin na koji ti izvlacis reisove rijeci iz konteksta. Ovo je izmedju mene i tebe, a ne izmedju mene i Nusreta ili nekog drugog forumasa)

    1) Dejtonska država nije zamišljena kao suverena država koja će imati armiju da brani i nju i ovaj narod. To je poltronska država kukavica i izdajica vjere i naroda. Ona jača policiju da taj narod ugnjetava a armija je tu tek toliko da služi američkim i zapadno kršćanskim interesima. Zato se od ovakvih držimo što dalje. – U ovoj izjavi Nusret nije rekao da se odrekao BiH zato sto je sekularisticka nego zato sto je poltronska drzava kukavica i izdajica vjere i naroda. TO se moze tumaciti i kao kada bi BiH bila suverena (El-Ekber) on je se ne bi odrekao ali samo ako ne sluzi americkim i zapadno krscanskim interesima. MOze se tumaciti kao da nije problem to sto je sekularna nego zato sto je poltronska.

    2) Savremena demokratska dejtonska država BiH nije u stanju da nam pruži ni koliko je muslimanima ovdje pružala austrougarska vlast, iako je ona bila država protiv koje su se muslimani borili, a BiH je država za koju su se muslimani borili. – Moje pitanje: Otkad se MUSLIMANI bore za savremenu DEMOKRATSKU drzavu?

    3) Tekfir je islamski propis po kojem se onaj ko je musliman ili se smatra muslimanom zbog njegovog pogrešnog u islamu neispravnog vjerovanja ili riječi ili djela proglašava nevjernikom tj. od islama odpadnikom. Po ovom stručnom šerijatskom pravnom pitanju se može pogriješiti kao i po svim drugim šerijatskim pravnim pitanjima. Kroz čitavu istoriju je bilo onih koji su grješili. Stavove koje smo odabrali su stavovi onih učenjaka koji su u okviru Ehlu sunneta wel džemmata i nisu bili zbog toga smatrani haridžijama niti tekfirovcima. – Ovo je bilo na pitanje o tekfiru. Moglo bi se protumaciti na milion nacina. Vjesto izbjegnut odgovor da je 99% muslimana ustvari kafiri.

    Eto vidiš, tvoj lider ne da samo nije za šerijat već i ne zna šta je šerijat; on je, kaže, na početku rasprave o šerijatu, ne zna mongol da je šerijat davno definisan i uspostavljen. Dalje, on bi da mu kjafiri pomognu krojiti šerijat.

    Daj suoči se sa njegovi izjavama i nemoj mu izmišljati opravdanja!

    Prvo, reis nije mongol jer nije stanovnik podrucja mongolije. VIse o tome ovdje: http://bs.wikipedia.org/wiki/Mongoli
    Drugo, ne znam odakle ti da je reis moj lider. Il si moja zena, il moj prijatelj il komuniciras s dzinima il izmisljas kako bi velikim rijecima ojacao svoj stav ili nesto dokazao. Nista se ne dokazuje galamom a pogotovo ne izmisljanjima.
    Trece, jel ti zaista mislis da reis ne zna da je serijat davno definisan i uspostavljen. Nemoj molim te vrijedjati vlastitu inteligenciju.

    A šta ako je on tu namjenski postavljen da poziva one koji žele biti muslimani u džehennem? Može li mu to biti primarni zadatak?

    Moze, ali to mi moras dokazat. Ne vjerujem na lijepe oci. Sumnjicenje ljudi nije moja djelatnost. Ja nisam dzesasa.

    Puno spominješ neku romantiku i realizam, znači filozofiraš.
    U Islamu zakonodavstvo pripada samo Allahu, i onaj koji se odabere da bude vođa muslimana on je tu samo da taj zakon provodi, kad izađe iz tih okvira postaje tagut. Nema tu romantike ni realizma.

    Zasto Nusret nije ovako eksplicitno rekao Amarildu stanje reisa Cerica? Zasto je zavijao u celofan i stavljao masnicu na paket sa rijecima da on slijedi selef, i tekfiri samo onako kako su tekfirili ONI UCENJACI (bez imena i prezimena) koji su u okviru Ehlu sunneta wel džemmata i nisu bili zbog toga smatrani haridžijama niti tekfirovcima. Jel ga to strah bilo reci eksplicitno? Romantika ti je jaca strana i nema veze sa filozofijom.

    Šta je sa braćom koja bivaju ubijena i mučena zbog toga što hoće Allahov zakon? Po tebi su oni trebali pasti pod noge kjafira i prihvatiti sekularizam kao što je Cerić to uradio?
    Znaš li da je to temelj svih mudžahida danas na svijetu? Zbog toga se bore, zbog toga ginu i ti sad kažeš da su oni trebali uzeti Cerićev metod?

    Nije istina. Ponavljam: ja nisam rekao da je Cericev metod ispravan. Ovo vec postaje naporno. Ubacivanje rijeci u usta sagovornika nije od islamskog ahlaka.

    #6342
    Anonimno
    Neaktivan

    Da ponovim i ovde kao sto sam rekao na temi o Zukorlicu i ovde da to kazem. Ceric je kafir tagut.
    Islam je cistoca od shirka i kufra, a musliman je onaj koji je napustio shirk i kufr i koji je sav ibadet posvetio samo Allahu.
    Nema Islama onome ko mjesa Islam i shirk, takav nije ostvario vjeru sa kojom je dosao Poslanik sallallahu alejhi we sellem.
    I predislamski arapi su za sebe tvrdili da su na vjeri Ibrahima alejhi selam, i pored toga sto su cinili shirk.
    Pa je Allah poslao Poslanika Muhammeda sallallahu alejhi we sellem i obavestio ih je da su musrrici i pozvao ih je u obozavanju samo Allaha Jednog i Jedinog koji nema partnera.

    Svako onaj koji vjeruje da u drzavi ne mora da se sudi Allahovim zakonom, takav je pripisao Allahu partnera u propisivanju zakona, i takav je musrik svidjalo se nekom ili ne.
    Svako ko ne zna ko je u pravu od muslimana, hriscana i jevreja taj sumnja u ispravnost vjere sa kojom je dosao Poslanik i takav je kafir koga je Allah protekfirio.

    Eto Mailan nadam se da ti je lakse sada.

    #6343
    Anonimno
    Gost

    Andol post=501 wrote: [quote quote=DrugiMail Mailan post=474]

    Dakle, čude me ljudi koji brane Cerića iako znaju o njemu:
    1. da je rekao “Zakon nije u Knjizi, zakon je u srcu”.

    IZvlacenje izjave iz konteksta. Onaj ko ima Kur'an lijepo upakovan u peskir, ostavljen na vrhu ormara, IMA ZAKON U KNJIZI ALI NEMA ZAKON U SRCU. Izvrnuo si mu rijeci.

    2. da stalno čestita kršćanima rođenje Isusa (Isaa a.s.)

    Ovdje nema odbrane, no vjerovatno je to cisto iz kurtoazije i mislim da nije iz srca.

    3. da kaže: “Ja ne znam dal će nam Bog uskoro poslati poslanika”, što je očit kufr koga će negirati samo inadžija i oholnik i oko ovoga se ne raspravljaju ni dvije koze u planini a kamoli razuman čovjek.

    Otkad je vjerovanje u dolazak Isa a.s. kufr? Mislim da se oko ovoga ne raspravljaju dvije koze…

    4. da kaže: “I oni muslimani koji su isključivi, koji tvrde isključivost samo svog spasenja, zasnovano na tome što su oni muslimani, mislim da oni nemaju prava na to”.

    Ne znam sta je sporno ovdje? Sta ako sufije kazu: Samo smo mi spasena skupina, da li bi tada vrijedila ova reisova izjava? 95-e smo imali jednu spasenu skupinu u BiH a onda se ona pocela parcati i sad imamo najmanje 4 spasene skupine od po 50tak clanova. Koja je ustvari spasena i ko mi garantuje da se i ona nece izdjeliti u jos dvije podspasene skupine?

    5. Primanje nagrade za širenje demokratije…

    Njegov izbor, njegova odgovornost. Diskutabilo jeste, ja nikada ne bih, no to ipak ne kazuje da je on kafir. Mozda je u srcu prezirao sto se mora tu pojaviti. Nije mi bio bas odusevljen istom. Da je nije objesio na zid svog ureda?

    I da ne nabrajam još. Ne kažem da je svaka stavka gore pobrojana sama za sebe kufr, ali dovoljna je svaka od ovih stavki zasebno da diskreditira Cerića kao vodju muslimana.

    Druga i peta stavka su diskutabilne a ostale tri nisu kufr ni pod razno. Diskutabilne ne znaci da je osoba kafir po automatizmu. Vec smo elaborirali da ce kafir biti vjecno u dzehenemu a vidi ovog hadisa pa mi reci jer i reis spada u ovu skupinu. Hadis je iz sahih Buharije, knjiga jedan, poglavlje vjerovanje, podpoglavlje: povecanje i umanjivanje vjerovanja:

    Pricao nam je Muslim b Ibrahim i rekao da je njemu pricao Hisam ovome Katade prenoseci od Enesa a on od Vjerovjesnika (savs) da je rekao: Iz dehenema ce izaci ko je god [b]rekao: Nema boga osim Allaha (Jahrudzu minennari men kale la ilahe illallahu), i u cijem srcu ima dobra koliko tezine jednog jecmenog zrna. Iz vatre ce izaci svako ko je ocitovao da nema boga osim Allaha i u cijem srcu ima dobra tezine psenicnog zrna. Iz vatre ce izaci i onaj koji je ocitovao da nema boga osim Allaha a u cijem srcu ima dobra tezine jednog atoma.

    Ebu Abdullah (Buharija) kaze: Eban je kazao, a njemu pricao Katade, ovome prenio Enes od Poslanika a.s. da je umjesto izraza “dobra” iskoristio rijec “vjerovanja (imana)”

    [/b]

    Ja sam cuo reisa da kaze La ilahe illallah i ja smatram da ima imana makar koliko jedan atom. Ako se tebi ne svidja ovaj hadis, onda ga probaj izbrisati iz Buharije. Nalazi se na strani 67 prvog dijela prevoda od Hasana Skapura, izdanje 1995-e.

    Ja ostavljam Allahu njegovo stanje i smatram da nemam pravo na osnovu ovog hadisa presudjivati covjeku sa fetvom kufra. Ti koji smijes bujrum.

    #6344
    Anonimno
    Gost

    Ex PANTER post=518 wrote:

    Svako onaj koji vjeruje da u drzavi ne mora da se sudi Allahovim zakonom, takav je pripisao Allahu partnera u propisivanju zakona, i takav je musrik svidjalo se nekom ili ne.

    Svako onaj koji vjeruje, sto ne znaci: svako onaj koji kaze. Reci i vjerovati nije isto. Jel ti to poznajes gajb pa znas u sta reis vjeruje ili ne vjeruje? Opasne rijeci govoris decko.

    #6346
    Anonimno
    Gost

    Ex PANTER post=518 wrote:

    Svako onaj koji vjeruje da u drzavi ne mora da se sudi Allahovim zakonom, takav je pripisao Allahu partnera u propisivanju zakona, i takav je musrik svidjalo se nekom ili ne.

    Svako onaj koji vjeruje, sto ne znaci: svako onaj koji kaze. Reci i vjerovati nije isto. Jel ti to poznajes gajb pa znas u sta reis vjeruje ili ne vjeruje? Opasne rijeci govoris decko.

    Evo ti nekoliko isjecaka iz reisovih hutbi pa mi reci u sta ovaj covjek poziva:

    Dakle, čovjek koji živi neosmišljen život prepušten je slučajnostima, koje ga čine besciljnim, nesigurnim i nesretnim. Zato je važno da imamo mapu životnog puta i, naravno, važno je da tu mapu znamo čitati. Dakako, Stvoritelj i Gospodar života najbolje zna šta je život i šta su njegove potrebe. I zato je naravno da je najbolja mapa ljudskog života ona koju nudi Stvoritelj i Gospodar svega što postoji. Ta mapa su riječi Božje kao znakovi (ājeti) na životnom putu. Mapa je Božja knjiga – Kur'an koju treba čitati i iz nje naučiti da je smisao ljudskog života u usvajanju sistema vrijednosti koji sadrži promicanje dobra i suzbijanje zla. – Bili ste najbolji narod u povijesti – kaže se u Kur'anu Časnom – onda kad ste promicali dobro i susbijali zlo i kad ste imali pouzdanu vjeru u Boga… (Kur'an,3:110).

    Jasno je rekao da je najbolji put, Allahov put

    Samo sa vjerom i moralom svijet se može promijniti nabolje tako što ćemo imati obrazovanje sa odgojem; poslovanje sa etikom; bogatsvo sa radom; politiku sa principima; društvo sa familijom.

    Evo ti dokaz da smatra da je vjera i moral iznad demokratije i seklarizma.

    Imas milion primjera da ne trazim sad. Uvijek je lakse zauzeti stavi traziti dijelove koji tebi gode a ignorisati dijelove koji ti ne gode. Probaj biti objektivan pa reci jel ovo gore pozivanje u kufr ili iman. Jel ovo gore pozivanje u tewhid ili sirk? Ako je, onda mi pojasni kako je reis kafir koji ce vjecno biti u dzehenemu a eno ti hadis u postu iznad koji kaze da ce svaki covjek koji kaze la ilahe illallah i bude imao imana kao atom, izaci iz dzehenema.

    #6349
    Anonimno
    Neaktivan

    Odgovor na Mail Mailan. Hadis koji citiras ko ima Imana koliko Zrno Atoma ucice u Dzennet. Jeste ucice ali ne onaj koji je ucinio veliki Sirk Allahu Azze we Dzell a Seric nikad nije ni bio Musliman on je Asll Kafiir Musriik i ko Sumja u njegof kufr i Sirk i on je Musrik Kafir.
    A onaj kome Allah ne da svjetlo nece svjetla ni imati.-En-Nuur-40

    —————————————————————————————————————

    Halid bin Welide sve te hadise koji si citirao je u redu ali Hadisi govore ko kaze bratu Muminu kafir a ne ko kaze kafiru Kaafir, a se seric i zukurlic nisu Muslimani a ko naziva njih Muslimanima i on nije Musliman. a ako pitas za Tekvir Kazne El -Had a kad dodze dan ako se ne pokaju onda ce dase Tekfiru sa Tekfir Kaznom ali sada im se uzima ime Musliman.

    Hamid ibn Atik r.a. je rekao: Ima mnogo ljudi koji nisu pocinili Sirk ali se nisu odrekli Musrika oni radi ovoga nisu Muslimani.

    Abdurrahman ibn Hasan je rekao: Onaj ko kaze izgovaranje dva Sehaadeta nista nemoze nastetiti. ili kaze:
    Onoga koji dodze sa dva Sehaadeta klanja i posti nije dozvoljeno proglasiti nevjernikom pa makar i obozavao drugoga Mimo Allaha c.c. takav koji to kaze je Nevjernik i Onaj koji Sumja u Njegovo nevjerstvo je Nevjernik jer onaj ko izgovori ovakve rjeci utjeruje u laz Allaha c.c njegovog
    Poslanika s.a.w. Idzma Muslimana kao sto je predhodilo tekstovi od Karana i Sunneta koji govore o ovome su mnogo brojni u jasan
    kategoricki Idzma Muslimana u sto nece sumjati niko ko ima i najmanjeg udjela u poznavanju stavova ucenjaka. Ali sljepo slijedzenje
    i Hir su ono sto ljude cine Slijepima i Njemima.
    Abdurrahman ibn Hasan r.a. je rekao: Kad bi rob spoznao Laailaahe Ilallah znao bi da onaj ko posumja ili se dvoumi u pogledu Kufra onoga koji je pripisao Allahu Sirk da nije Uzneverovao u Taguta.

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 50)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.