Zasto nas tekfire?

  • This topic has 30 odgovora, 9 glasova, and was last updated prije 11 years, 8 months by Anonimno. This post has been viewed 6300 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 31)
  • Autor
    Postovi
  • #10862
    Anonimno
    Neaktivan

    Esselamun alejkum…
    Ovih dana me iznenadio jedan ruzan stav koji su neki iznijeli o kako kazu sljedbenicima Nusretove akide.Smatraju nas musricima i pitaju se da li nas mogu da pozovu na iftar,iako mi navodno znamo da nas tekfire.
    Pitam se kakav oni imaju status,ako tekfire Nusreta i one koji primaju od njega znanje,da li su oni kjafiri ili veliki gresnici?Odgovor na ovo pitanje za mene je jako vazan,pa molim bracu koja su bolje upoznata sa propisima tekfira da mi odgovore…
    Covjek koji mi je ovo prenio nas ne tekfiri i smatra da su oni koji nas tekfire u ocitoj zabludi,iako posjecuje njihovu stranicu el-Tewhid…
    Molim Allaha da nagradi bracu koja uloze svoj trud da mi pojasne ovo pitanje…Amin!!!

    #10864
    Anonimno
    Neaktivan

    Ja koliko sam upoznat sa grupacijama selefijskog pokreta sa nasih prostora ,cini mi se da ti ljudi kako ih ovi sa el-Tewhid nazvase “Nusretovci” ne tekfire ove sa el-Tewhid vec smatraju da su oni gulat (pretjerivaci) u tekfiru tj. “tekfirovci”. Dok ovi drugi , el-Tewhid str. tekfire tzv. Nusretovce kako ih oni nazivaju ili ovu stranicu Put Vjernika .. Ja sad nebih ulazio u to zbog cega i ko koga tekfiri ili ne … Da nebi ja bio povod nekih diskusija ili nedao Allah prepiranja o vjeri itd.
    Ono sto ja kao posmatrac sa strane mogu rec , je da je dugo vremena proslo kako se ove dvije skupine prepucavaju i ne mogu da nadju zajednicku rijec . Mozda im fali zdravog dijaloga . (moje misljenje)
    Ovi ljudi dakle imami ili daijje ovih grupacija vecinom cute i ne ulaze u medjusobne dijaloge kako bi se situacija poboljsala .
    I po mom misljenju to nije dobro i nije islamski , jer ocigledno je da se kola lome na obicnom svijetu (dzematlijama) ,ti antidijalozi dzematlija ove dvije skupine se vecinom ogleda u ovaj rekao vako onaj rekao ovako …Umjesto da se imami ,daijje nadju UZIVO a ne preko paltalka ili nekih mesendzera i da fino lijepo ko ljudi udju u dijalog i da rijese stvar . Ja poznajem i jednu i drugu skupinu i mogu vam reci da se ne razlikuju plaho – ima tu nekih finesa ..al, to nije kijamet –
    Kako vrijeme odmice sve vise mi se cini da ljudima i nije stalo do zajednistva . Tako da ja kao pojedinac mogu samo posmatrat sa strane sta se dogadja i molit Allaha azeve dzele da ujedini ummet . amin ..

    #10865
    Anonimno
    Neaktivan

    Amin!!!

    #10866
    Anonimno
    Neaktivan

    @Munire,svakako da bi bio potreban dijalog izmedju ucenih,jer bojim se da ce neko da nas nosi na Sudnjem danu zbog svih ovih razjedinjavanja,a pogotovu neslaganja kako si sam uocio , izmedju ove dvije grupe…Jer oni ljudi koji su uceni i od kojih uzimamo znanje,svakako da mogu mnogo uciniti pa da budemo jedinstveni ili razjedinjeni…
    Molim Allaha da se oni medjusobno kroz razgovore,naravno sa dokazima iz Kur'ána i suneta medjusobno usaglase i da se otklone nejasnoce…Amin!!!

    #10868
    Anonimno
    Neaktivan

    munir post=5573 wrote: Ja koliko sam upoznat sa grupacijama selefijskog pokreta sa nasih prostora ,cini mi se da ti ljudi kako ih ovi sa el-Tewhid nazvase “Nusretovci” ne tekfire ove sa el-Tewhid vec smatraju da su oni gulat (pretjerivaci) u tekfiru tj. “tekfirovci”. Dok ovi drugi , el-Tewhid str. tekfire tzv. Nusretovce kako ih oni nazivaju ili ovu stranicu Put Vjernika .. Ja sad nebih ulazio u to zbog cega i ko koga tekfiri ili ne … Da nebi ja bio povod nekih diskusija ili nedao Allah prepiranja o vjeri itd.
    Ono sto ja kao posmatrac sa strane mogu rec , je da je dugo vremena proslo kako se ove dvije skupine prepucavaju i ne mogu da nadju zajednicku rijec . Mozda im fali zdravog dijaloga . (moje misljenje)
    Ovi ljudi dakle imami ili daijje ovih grupacija vecinom cute i ne ulaze u medjusobne dijaloge kako bi se situacija poboljsala .
    I po mom misljenju to nije dobro i nije islamski , jer ocigledno je da se kola lome na obicnom svijetu (dzematlijama) ,ti antidijalozi dzematlija ove dvije skupine se vecinom ogleda u ovaj rekao vako onaj rekao ovako …Umjesto da se imami ,daijje nadju UZIVO a ne preko paltalka ili nekih mesendzera i da fino lijepo ko ljudi udju u dijalog i da rijese stvar . Ja poznajem i jednu i drugu skupinu i mogu vam reci da se ne razlikuju plaho – ima tu nekih finesa ..al, to nije kijamet –
    Kako vrijeme odmice sve vise mi se cini da ljudima i nije stalo do zajednistva . Tako da ja kao pojedinac mogu samo posmatrat sa strane sta se dogadja i molit Allaha azeve dzele da ujedini ummet . amin ..

    WeSelam Alejkum, ovaj odgovor me je naveo da poslije dugo vrijeme napravim registraciju na ovaj forum kako bi dao jedan plus 😉
    BarekAllahu feekum

    #10869
    Anonimno
    Neaktivan

    @AbdulWehhabLAB,mene je tvoj stav naveo da ja tebi dam plus na reputaciju…

    #10870
    Anonimno
    Neaktivan

    Razlika je u tome sto ti si registrovan dugo vremena 😀 I najvise sto sam do sad citao to su tvoji postovi 😉 Pa zato imas jedan savjet od meni ako mozes sto manje koristiti komp a sto vise literaturu u ovim mubarek danima.

    JazaakAllah khajrn

    #10871
    Anonimno
    Neaktivan

    Mozda bih i prihvatio tvoj savjet,samo kada bi ti bio malo jasniji.Naime,mogu da te shvatim dvojako,a radije bih te zamolio da mi malo pojasnis,ako to nebi bio problem za tebe.A sto se tice literature,uobicajeno koristim,a mozda jesam previse na kompu,pa sam mozda po malo i dosadan.Ipak,ocekujem objasnjenje ako je ikako moguce…

    #10872
    Anonimno
    Neaktivan

    Pogresno si me shvatio, u mojo prvu poruku reko sam da sam aktivan na forumu ali kao gost i samo vidim sta se dogadja, a najvise sam citao tvoji postovi to znaci da si najaktivan na komp 🙂 sto nije nista lose, ali moj savjet je bio ne samo za tebi nego i za svima nama da je najbolje u ovim mubarek danima da se vise posvetimo literaturu, Posto imamo dokaze da i najuceniji ljudi u ovim mubarek danima su ostavili sve stvari na strani i posvetili se Kur'anu i izucivanje ovu svrsenu vjeru. Nadam se da si me sad razumio. Ako si me razumio daj mi jedan lajk 🙂

    #10873
    Anonimno
    Neaktivan

    Razumio sam te i prvi put ali nisam bio potpuno siguran,pa sam stoga i htio pojasnjenje.U jutro cu da ti dam reputaciju jer sada nemam vise na raspolaganju.A imam i ja za tebe savjet,malo vise se angazuj u mirenju muslimana,Allah te nagradio najvecom nagradom…Amin!!!

    #10875
    Anonimno
    Neaktivan

    zajko post=5571 wrote: Esselamun alejkum…
    Ovih dana me iznenadio jedan ruzan stav koji su neki iznijeli o kako kazu sljedbenicima Nusretove akide.Smatraju nas musricima i pitaju se da li nas mogu da pozovu na iftar,iako mi navodno znamo da nas tekfire.
    Pitam se kakav oni imaju status,ako tekfire Nusreta i one koji primaju od njega znanje,da li su oni kjafiri ili veliki gresnici?Odgovor na ovo pitanje za mene je jako vazan,pa molim bracu koja su bolje upoznata sa propisima tekfira da mi odgovore…
    Covjek koji mi je ovo prenio nas ne tekfiri i smatra da su oni koji nas tekfire u ocitoj zabludi,iako posjecuje njihovu stranicu el-Tewhid…
    Molim Allaha da nagradi bracu koja uloze svoj trud da mi pojasne ovo pitanje…Amin!!!

    Da bi neko bio kjafir mora da se suprotstavi tj. odbije, zanegira dio ili u cjelini Kur'an i sunnet, a ne postaje automatski kafir ako se ne slaze sa nasim misljenjem ili misljenjem daija koje mi cijenimo i volimo. Dakle, sud o necijem islamu ili kufru se donosi na osnovu Kur'ana i sunneta. Tako, ako neki od onih sa haridzijskim stavovima ili neko od onih sa murdzijskim stavovima odbiju nesto od onoga sto je jasno poznato u Kur'anu i sunnetu ili ucine djelo koje je jasni veliki kufr, to ih odvodi u kufr a ne odvodi ih u kufr to sto se ne slazu sa nama u nekim serijatskim pitanjima pa nam kontriraju ili sa nama raspravljaju.

    Obje strane i oni sa haridzijskim i oni sa murdzijskim stavovima nas napadaju i optuzuju nas raznoraznim optuzbama a jedna od tih je i da mi svoje neistomisljenike tekfirimo. Medjutim, to nije istina. Mnogima smo medju njima trazili opravdanja i uzimamo i dan danas da neke tekstove pogresno tumace ili da su pogrenso shvatili neke propise pa ih na taj nacin opravdavamo, ali oni prema nama tako ne postupaju. Tekfir jeste serijatski propis ali mi ne posezemo tako lako za tekfirom kako nas oni nepravedno optuzuju i o nama ruzno misle.

    Moje misljenje je da oni sa murdzijskim stavovima i oni sa haridzijskim stavovima su se ogrijesili prema nasim daijama i nama i cine nam nepravdu. A Allahu se zalimo na nasu slabost.

    #10876
    Anonimno
    Neaktivan

    Draga braco, prestanimo se dijeliti. Poslanik Muhamed, sallAllahu alejhi ve sellem, nam kaze da kada musliman sehadet svjedoci, protiv njega se ne smije boriti. Sto dalje, Poslanik nam je rekao da su muslimani kao jedno tijelo, i ako jedan organ boli onda ce i drugi organi zaboliti. Svemocni Allah kaze: “Svi se čvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte!…” (3:103)

    Molim Allaha da oni koji bi trebali pricati uskoro i sami vide potrebu za dijalogom.

    #10879
    Anonimno
    Neaktivan

    Amin!!!

    #10885
    Anonimno
    Neaktivan

    Dzematlija post=5585 wrote: Draga braco, prestanimo se dijeliti. Poslanik Muhamed, sallAllahu alejhi ve sellem, nam kaze da kada musliman sehadet svjedoci, protiv njega se ne smije boriti. Sto dalje, Poslanik nam je rekao da su muslimani kao jedno tijelo, i ako jedan organ boli onda ce i drugi organi zaboliti. Svemocni Allah kaze: “Svi se čvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte!…” (3:103)

    Molim Allaha da oni koji bi trebali pricati uskoro i sami vide potrebu za dijalogom.

    Ko se dijeli??? Ja se ne dijelim.
    “Svi se čvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte!…” (3:103)
    Novotari cesto koriste ovaj ajet. Ili tj. samo dio gdje kaze “nikako se ne razjedinjujte”. Bez da navode prvi dio ajeta.
    Ovaj ajet je rak rana i najeveci dokaz pritiv svih vrsta novotarara. Pogotovo ovih na nasim prostorima koji su primjetili da ljudi masovno prihvataju ispravno vjeru a ostavljaju sa cime su se ustvari ONI odvojili od ostatka ummeta.
    Znaci kada se budemo “cvrsto Allahova uzeta drzali” i ako se u svim nasim sporovima budemo vracali Allahu i njegovom poslaniku salallahu alejhi we sellim onda cemo vidjeti da nema mjesta ni Eshariji ni Maturidiji ni kojekakvim dovistima niti kojekakvim koncertima “duhovne” muzike niti trazenju suda mimo Allahovog i isto tako pozivanjem da se postavljaju oni koji ce biti tzv. predstavnici muslimana u sekularisticko demokratsko kafirskom sistemu vodjenja drzave i njenog naroda. Ukratko tzv. Islamskoj zajednici kojoj su puna usta “jedinstva” a gdje su oni u isto vrijeme glavni uzrok nejedinstva muslimana balkanskog podrucja.

    Svi se čvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte! I sjetite se Allahove milosti prema vama kada ste bili jedni drugima neprijatelji, pa je On složio srca vaša i vi ste postali, milošću Njegovom, prijatelji; i bili ste na ivici vatrene jame, pa vas je On nje spasio. Tako vam Allah objašnjava Svoje dokaze, da biste na Pravom putu istrajali. (An-Nisa 103)

    #10891
    Anonimno
    Neaktivan

    Svaki put me brate Salahudine iznova obradujes tvojim rezonovanjem,odnosno odgovorima u kojima nema upakovanog sirka.Neka te Allah obraduje najljepsom nagradom…Amin!!!

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 31)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.