Zasto nas tekfire?

  • This topic has 30 odgovora, 9 glasova, and was last updated prije 11 years, 7 months by Anonimno. This post has been viewed 6258 times
Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 31)
  • Autor
    Postovi
  • #10895
    Anonimno
    Neaktivan

    صلاح الدين post=5594 wrote: [quote quote=Dzematlija post=5585]Draga braco, prestanimo se dijeliti. Poslanik Muhamed, sallAllahu alejhi ve sellem, nam kaze da kada musliman sehadet svjedoci, protiv njega se ne smije boriti. Sto dalje, Poslanik nam je rekao da su muslimani kao jedno tijelo, i ako jedan organ boli onda ce i drugi organi zaboliti. Svemocni Allah kaze: “Svi se čvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte!…” (3:103)

    Molim Allaha da oni koji bi trebali pricati uskoro i sami vide potrebu za dijalogom.

    Ko se dijeli??? Ja se ne dijelim.
    “Svi se čvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte!…” (3:103)
    Novotari cesto koriste ovaj ajet. Ili tj. samo dio gdje kaze “nikako se ne razjedinjujte”. Bez da navode prvi dio ajeta.
    Ovaj ajet je rak rana i najeveci dokaz pritiv svih vrsta novotarara. Pogotovo ovih na nasim prostorima koji su primjetili da ljudi masovno prihvataju ispravno vjeru a ostavljaju sa cime su se ustvari ONI odvojili od ostatka ummeta.
    Znaci kada se budemo “cvrsto Allahova uzeta drzali” i ako se u svim nasim sporovima budemo vracali Allahu i njegovom poslaniku salallahu alejhi we sellim onda cemo vidjeti da nema mjesta ni Eshariji ni Maturidiji ni kojekakvim dovistima niti kojekakvim koncertima “duhovne” muzike niti trazenju suda mimo Allahovog i isto tako pozivanjem da se postavljaju oni koji ce biti tzv. predstavnici muslimana u sekularisticko demokratsko kafirskom sistemu vodjenja drzave i njenog naroda. Ukratko tzv. Islamskoj zajednici kojoj su puna usta “jedinstva” a gdje su oni u isto vrijeme glavni uzrok nejedinstva muslimana balkanskog podrucja.

    Svi se čvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte! I sjetite se Allahove milosti prema vama kada ste bili jedni drugima neprijatelji, pa je On složio srca vaša i vi ste postali, milošću Njegovom, prijatelji; i bili ste na ivici vatrene jame, pa vas je On nje spasio. Tako vam Allah objašnjava Svoje dokaze, da biste na Pravom putu istrajali. (An-Nisa 103)

    Izvini ali mislim da nisi dobro shvatio o kome se radi, ovdje nije bio govor o razilazenju sa IZ ili sa maturidijama i asarijama ili sufijama i sijama.
    Radi se o razilazenju izmedju str. PutVjernika.com i haridžijskih stranica.

    Post editovao RPG: uklonjena reklama do haridžijske stranice i umjesto nje dodato “haridžijskih stranica”.

    #10896
    Anonimno
    Neaktivan

    @munir

    Znaci ti zagovaras da se ne razjedinjujemo sa onima koji nas tekfire? vec da se drzimo zajedno, a to sto oni tekfire svu ulemu, mudzahide i nas zajedno sa njima jer mi njih ne tekfirimo, to je sitnica jel da? treba gledati vecu korist, sam jos da mi kazes koja je to korist?
    pitaj njih sta misle o tome, pa nam javi…

    #10901
    Anonimno
    Neaktivan

    Diskusija je krenula tokom koji,kako sam ja razumio,zagovara stav da se uceni ljudi sastanu i rasprave lijepim govorom o neslaganju,odnosno razilazenju u akidi i ja licno sam misljenja da bi takav susret medju ucenima sa nasih prostora bio od koristi.Svi mi , neko manje a neko vise, imamo po nesto sto nas je uvrijedilo od strane onih sa kojima se ne slazemo,ali zaboravimo to u Ime Allaha,i trazimo da se razgovorom dodje do najispravnijeg stava,pa se kao takvi izmirimo,i predjimo preko rdjavih postupaka…Amin!!!

    #10908
    Anonimno
    Neaktivan

    munir post=5605 wrote:
    Izvini ali mislim da nisi dobro shvatio o kome se radi, ovdje nije bio govor o razilazenju sa IZ ili sa maturidijama i asarijama ili sufijama i sijama.

    Onaj ko se razišao sa ehli sunnetom, taj treba da se zbližava, odričući se svojih zabludjelih stavova.

    Put vjernika nikada nije bio na istom sa niti jednom haridžijskom stranicom, tako da je smješno govoriti o tome da smo se razišli, jer se razilaze samo oni koji su nekada bili zajedno, ali ne i oni koji nikada nisu bili zajedno (na istom).

    Naravno, mi težimo jedinstvu muslimana i zagovaramo jedinstvo muslimana, ali za razliku od mnogobrojnih sekti, mi ne zagovaramo jedinstvo zarad jedinstva, makar ono bilo na svemu i svačemu, već samo jedinstvo na Kur'anu i Sunnetu.

    #10911
    Anonimno
    Neaktivan

    Ja koliko znam da jeste bili zajedno . Dokaz za to je da su vodje dvaju tabora uhapseni skupa negdje kod brckog u BiH , nakon kratkog vremena su pusteni iz zatvora , to je bilo u Bosni prije nekoliko godina , neko je pretukao neke srbe a oni su svalili na “vehabije” tako da su ovi ljudi bili uhapseni(Nasli su se u tim momentima na cesti i njihov izgled je odgovarao opisu “vehabija”) na osnovu srbocetnicke lazi (kao po obicaju) .Ovi ljudi koji su bili skupa uhapseni su Nedzad Balkan poznat po nadimku Ebu Muhammed njegov prijatelj i brat tad
    Nusret Imamovici iz ovog se vidi da su ova dva
    covjek bili braca u vjeri jel su skupa putovali ,druzili se itd. Stovise bili su na putu ka nekom vjerskom skupu
    koji se je odrzao taj dan u Bosanskoj Krajini ,njihov cilj je bio upravo DIJALOG sa ostalim daijjama koji su prisustvovali tom skupu . Ali eto , Allah je tako htio da oni ne ucestvuju na tom skupu i da otvore i povedu jedan zdrav dijalog kako su namjeravali. Njih je na putu ka tom skupu priduhitrio srbin i slagao na njih ,potvorio ih ..itd. Nakon cega su ovi ljudi o kojim govorim boravili jedno vrijeme u zatvoru SKUPA , dok njihov slucaj nijebio rijesen . Podsjecam da ova dva insana tad , u to vrijeme dok su bili braca u islamu nisu imali svoje pristalice kako ih danas imaju -, tad su to bili jos dzematlije . Hocu da kazem da ako sad neko dodje i kaze mi smo Ehli Sunnet , a oni su se otrgli od tumacenja Ehli Sunneta i otpali pa otuda ,na njima je da se ponovo vrate i ucinu tewbu . Ovo su upravo vrsta razgovora koji ja i ti ne treba da vodimo , jer ocigledno je da moze doc samo do svadje i kavge i niceg drugog . Ovi ljudi ne smiju zaboraviti da ,kao sto sam naveo , dugo je vremena proslo od kako su se razisli , nove generacije dolaze . I sta treba sad , da djeca jedne i druge skupine uce da treba damrze jedni druge ? Ovo pitanje ja postavljam daijjama ! I da li mislite da je kafirima od krstasa ,cionista,cifuta i ostalih krivo zbog ovog stanja kojese proteze godinama medju vama ? Ubjedjen sam da ovo mali ljudi ne mogu rijesiti . Vec oni koji su imami i daijje ljudima. Ja ovdje upravo vidim da nijedan nas daijja nema elana da pokrene ovaj projekat. DIJALOG u ime Allaha .

    :zastava1: :zast:

    #10915
    Anonimno
    Neaktivan

    Hvala ti brate Salahudine na odgovoru. Ajet koji sam citirao pokazuje da bi svi muslimani trebali da se ujedine pod okvirom islama, i ne mislim da bi se iko protivio takvom tumacenju. Jesam li u krivu?

    #10916
    Anonimno
    Neaktivan

    Hvala Allahu,ovo sam Njegovom dozvolim saznao.Taj dogadjaj,koji si opisao,pojasnjava donekle ovu situaciju u kojoj jesmo,a upravo je to sto kazes,razlog vise da se ponovo pokusa povesti dijalog izmedju nasih ucenih,kako nebi ostalo sejtanu mjesta da trijumfuje…Amin!!!

    #10927
    Anonimno
    Neaktivan

    Ja ovdje upravo vidim da nijedan nas daijja nema elana da pokrene ovaj projekat.

    Ja upravo tvrdim suprotno! Ima daijja koji pokusavaju pokrenuti ovo pitanje vec neko vrijeme, ali je problem u tome sto oni koji bi trebali biti glavni akteri tih razgovora misle da su samo oni u pravu. Niko ne zeli napraviti neki kompromis u ime neke dugorocne koristi za muslimane.
    Neki su zadovoljni time sto oko sebe imaju 200-tinjak (ili mozda malo vise) brace koji u njemu/njima vide neprikosnoveni autoritet u tumacenju svih vjerskih propisa. Neki uzivaju zadovoljavajuci svoj ego svrstavajuci sebe u vrh islamskih ucenjaka. Ocito je da se drze one stare narodne izreke da je “bolje biti prvi u selu, nego drugi u gradu”. Molim Allaha Uzvisenog da ih sve uputi na pravi put!

    #10931
    Anonimno
    Neaktivan

    Amin!!!

    #10943
    Anonimno
    Neaktivan

    munir post=5621 wrote: Ja koliko znam da jeste bili zajedno .

    Ja govorim o stranici Put vjernika i o “zajedništvu” sa haridžijskim sajtovima, a ti spominješ

    Dokaz za to je da su vodje dvaju tabora uhapseni skupa negdje kod brckog u BiH

    Ovaj događaj se desio, koliko me sjećanje služi najmanje dvije godine prije nego je Put vjernika počeo sa radom.
    Drugo o stavovima portala Put vjernika pogledaj tekst pa nam nemoj pripisivati ono što ne treba:

    http://www.putvjernika.com/U-zizi/odgovor-na-prorocanstva-tekfir-nostradamusa-pojasnjenje-stavova-portala-put-vjernika.html

    , nakon kratkog vremena su pusteni iz zatvora , to je bilo u Bosni prije nekoliko godina , neko je pretukao neke srbe a oni su svalili na “vehabije” tako da su ovi ljudi bili uhapseni(Nasli su se u tim momentima na cesti i njihov izgled je odgovarao opisu “vehabija”) na osnovu srbocetnicke lazi (kao po obicaju) .Ovi ljudi koji su bili skupa uhapseni su Nedzad Balkan poznat po nadimku Ebu Muhammed njegov prijatelj i brat tad
    Nusret Imamovici iz ovog se vidi da su ova dva
    covjek bili braca u vjeri jel su skupa putovali ,druzili se itd. Stovise bili su na putu ka nekom vjerskom skupu
    koji se je odrzao taj dan u Bosanskoj Krajini ,njihov cilj je bio upravo DIJALOG sa ostalim daijjama koji su prisustvovali tom skupu . Ali eto , Allah je tako htio da oni ne ucestvuju na tom skupu i da otvore i povedu jedan zdrav dijalog kako su namjeravali. Njih je na putu ka tom skupu priduhitrio srbin i slagao na njih ,potvorio ih ..itd. Nakon cega su ovi ljudi o kojim govorim boravili jedno vrijeme u zatvoru SKUPA , dok njihov slucaj nijebio rijesen . Podsjecam da ova dva insana tad , u to vrijeme dok su bili braca u islamu nisu imali svoje pristalice kako ih danas imaju -, tad su to bili jos dzematlije . Hocu da kazem da ako sad neko dodje i kaze mi smo Ehli Sunnet , a oni su se otrgli od tumacenja Ehli Sunneta i otpali pa otuda ,na njima je da se ponovo vrate i ucinu tewbu . Ovo su upravo vrsta razgovora koji ja i ti ne treba da vodimo , jer ocigledno je da moze doc samo do svadje i kavge i niceg drugog . Ovi ljudi ne smiju zaboraviti da ,kao sto sam naveo , dugo je vremena proslo od kako su se razisli , nove generacije dolaze . I sta treba sad , da djeca jedne i druge skupine uce da treba damrze jedni druge ? Ovo pitanje ja postavljam daijjama ! I da li mislite da je kafirima od krstasa ,cionista,cifuta i ostalih krivo zbog ovog stanja kojese proteze godinama medju vama ? Ubjedjen sam da ovo mali ljudi ne mogu rijesiti . Vec oni koji su imami i daijje ljudima. Ja ovdje upravo vidim da nijedan nas daijja nema elana da pokrene ovaj projekat. DIJALOG u ime Allaha .

    Ti govoriš sa aspekta da su obje skupine u pravu, ili da su obje jednako u krivu, i tu jeste problem. Ebu Muhammed se odvojio od ehli sunneta sa svojim nakaradnim tumačenjem vjere, a nisu se ostale daije odvojili od njega. Kada ovo razumiješ, neće, inšaAllah, biti konfuzije u tvojoj glavi.

    #10950
    Anonimno
    Neaktivan

    Pa u cemu je onda razlika izmedju vas ? Mozes li mi objasniti RPG ? Nemoj mi samo reci :” On/Oni tekfiri IbnBaza,. ili Hizbollah i Hamas .
    Ja bih htio da znam kako i gdje se razlikujete u tumacenju aqide i fikha ( asl – usul ) . Navedi mi tri razilazenja u asl- i tri u usulu – din`u ako ti nije tesko , Allah te pomogao .

    #10960
    Anonimno
    Neaktivan

    Munire,mozemo li da se danas poslije dzuma namaza sretnemo?

    #10970
    Anonimno
    Neaktivan

    Mene boli to sto neki tekfire nase najucenije,a to bi i trebalo da bude razlog vise da se oni medjusobno sastanu i da razgovaraju.Kada tako nesto podrzavam i stojim iza te inicijative,naravno,da smatram da se taj razgovor treba voditi oslanjajuci se na Kur'an i sunet,pa da se na taj nacin usaglase.Mi sa manje znanja nismo u stanju da tako nesto odradimo,pa stoga svakako ostaje na njima ta obaveza,i ja se nadam da ce do toga i da dodje,te da ce konacno istina biti predocena svima nama…Amin!!!

    #11023
    Anonimno
    Neaktivan

    Ovdje bi trebalo da se podsjetimo na postupak Hasana r.a.kada je predao hilafet Muaviji r.a. a sve samo da bi izmirio dvije skupine vjernika…Molim Allaha Svemoguceg da nas ucini sebebima u usaglasavanju na Istini nasih ucenih ljudi…Amin!!!

    #11026
    Anonimno
    Neaktivan

    munir post=5665 wrote: Pa u cemu je onda razlika izmedju vas ? Mozes li mi objasniti RPG ? Nemoj mi samo reci :” On/Oni tekfiri IbnBaza,. ili Hizbollah i Hamas .
    Ja bih htio da znam kako i gdje se razlikujete u tumacenju aqide i fikha ( asl – usul ) . Navedi mi tri razilazenja u asl- i tri u usulu – din`u ako ti nije tesko , Allah te pomogao .

    Izgleda da ne moze ;]~

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 31)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.