Naslovnica Vijesti Palestina Hamas i Izrael potpisali prvu fazu mirovnog plana

Hamas i Izrael potpisali prvu fazu mirovnog plana

Izrael i Hamas su postigli dogovor o prvoj fazi američkog prijedloga za rješenje situacije u Gazi, što uključuje oslobađanje svih izraelskih talaca, objavio je američki predsjednik Donald Trump.

“Veoma sam ponosan što mogu objaviti da su Izrael i Hamas postigli dogovor o prvoj fazi našeg mirovnog plana”, rekao je Trump u srijedu na platformi Truth Social.

“Ovo znači da će SVI taoci uskoro biti oslobođeni, a Izrael će povući svoje trupe do dogovorene linije kao prvi korak ka snažnom, trajnom i vječnom miru”, dodao je Trump.

Dodao je da će sve strane biti “pravedno tretirane”.

Predsjednik je ovaj trenutak opisao kao “veliki dan” za arapski i muslimanski svijet, Izrael, okolne nacije i SAD.

Egipatski Al-Qahera News, koji je povezan s državnim obavještajnim službama, izvijestio je da je “večeras postignut dogovor o svim uvjetima i mehanizmima za provedbu prve faze sporazuma o prekidu vatre u Gazi”.

Hamas potvrđuje

Nakon objave, Hamas je potvrdio dogovor, zahvalivši Kataru, Egiptu i Turskoj na njihovim naporima.

“Hamas objavljuje da je postignut dogovor koji predviđa kraj rata u Gazi, povlačenje okupatora, ulazak humanitarne pomoći i razmjenu zarobljenika,” navedeno je u saopćenju na Telegramu.

“Izuzetno cijenimo napore naše braće posrednika iz Katara, Egipta i Turske. Također pohvaljujemo napore američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji imaju za cilj konačan kraj rata i potpuno povlačenje okupatorskih izraelskih snaga iz Pojasa Gaze,” dodaje se u saopćenju.

Netanyahu tvrdi ‘moralnu pobjedu’

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu, nakon objave, rekao je da će sutra sazvati vladu kako bi odobrili sporazum i vratili zarobljenike.

“Veliki dan za Izrael,” dodao je Netanyahu u izjavi nakon Trumpove objave.

Rekao je da je sporazum “diplomatski uspjeh” i “moralna pobjeda” za Izrael.

Pohvalio je vojne akcije u Gazi koje su dovele do ove “prekretnice”.

Dogovor nakon dvije godine genocida

Objava dolazi dan nakon druge godišnjice početka izraelskog genocida nad opkoljenom Gazom.

Tokom protekle dvije godine, Izrael je ubio preko 67.100 Palestinaca, uglavnom žena i djece. Stručnjaci navode da je stvarni broj značajno veći.

Većina blokirane enklave je svedena na ruševine, a praktično cijelo stanovništvo je raseljeno.

(AA)

Exit mobile version