Izraelski vladini zvaničnici rekli su izraelskom Vrhovnom sudu da zabrana pristupa međunarodnih medija Gazi treba da se nastavi, tvrdeći da je to neophodno iz sigurnosnih razloga.
Od početka genocidnog rata u oktobru 2023. godine, izraelske vlasti sprečavaju strane novinare da samostalno uđu u regiju.
Udruženje stranih novinara (FPA), koje predstavlja stotine stranih novinara koji rade u Izraelu i na palestinskim teritorijama, podnijelo je 2024. godine peticiju Vrhovnom sudu zahtijevajući hitan i neograničen pristup međunarodnih medija Pojasu Gaze.
Od tada je Vrhovni sud odobrio izraelskim vlastima nekoliko produženja za pripremu plana, ali je na saslušanju prošlog mjeseca odredio 4. januar kao konačni rok. Kasno u nedjelju, izraelski zvaničnici su podnijeli svoj odgovor sudu.
Kao odgovor, vlada je izjavila da zabrana pristupa medija Gazi treba da se nastavi, navodeći sigurnosne rizike u regiji. U odgovoru je pisalo: “Čak i sada, kako je zatraženo u peticiji, ulazak novinara u Pojas Gaze bez pratnje ne bi trebao biti dozvoljen. To proizilazi iz sigurnosnih razloga, na osnovu stava odbrambene institucije, koja tvrdi da sigurnosni rizik povezan s takvim ulaskom i dalje postoji.”
Izraelski zvaničnici su izjavili da je “potraga za posmrtnim ostacima posljednjeg taoca u Gazi u toku”, dodajući da bi “dopuštanje novinarima ulaska u područje u ovoj fazi moglo ometati operaciju”.
Očekuje se da će Vrhovni sud donijeti presudu o ovom pitanju, ali nije jasno kada će odluka biti donesena.
Izrael je ubio skoro 300 novinara u Gazi tokom genocidnog rata.
Uskraćivanje pristupa regiji međunarodnim medijima sprječava da jasne informacije o obimu razaranja dođu do štampe.
Izvor: Mepa News
