Najgori je čovjek dvoličnjak
PITANJE: Svjedok sam ljudi koji prilikom govora pokazuju dva lica, jedno kada pričaju sa mnom, a drugo kada pričaju sa drugim ljudima. Da li da to prešutim ili da im to kažem?
ODGOVOR: Nije dozvoljeno dvolično komunicirati s ljudima, na osnovu riječi Vjerovjesnika, s.a.v.s.: “Naći ćete da su najgori ljudi dvoličnjaci, oni koji se pred jednim pojave sa jednim, a pred drugim ljudima sa drugim licem.”
To znači da zbog ovosvjetskih dobiti u lice hvale čovjeka i u tome pretjeruju, a zatim u odsustvu tog čovjeka kude ga i omalovažavaju i to rade sa većinom onih koji im se ne sviđaju.
Dužnost onoga ko zna za nekog takvog jeste da ga posavjetuje i upozori na ovaj postupak koji spada u osobine munafika i da će ljudi otkriti ove njegove pokuđene osobine, pa će ga prezirati, izbjegavati i biti oprezni i on neće postići svoje ciljeve.
A ako ne bi poslušao savjet, dužnost je tada upozoravati na ovog čovjeka i njegove postupke, makar i iza njegovih leđa, na osnovu hadisa: “Spominjite razvratnika onakvog kakav jeste kako bi ga se ljudi pazili.”
Odgovorio: Šejh Ibn-Džibrin
Iz knjige “Fetve o ženskim pitanjima”
Priprema i naslov: Put vjernika
