Naslovnica Vijesti Bliski Istok SAD šalju dodatnih 5.000 vojnika na Bliski istok

SAD šalju dodatnih 5.000 vojnika na Bliski istok

Prema vijesti koju je u petak objavio Wall Street Journal, ova informacija zasniva se na izjavama američkih zvaničnika.

Prema izvještaju, američki ministar odbrane Pete Hegseth odobrio je slanje amfibijske pripravne grupe i s njom povezane ekspedicijske jedinice marinaca u regiju, na zahtjev američke Centralne komande (CENTCOM), koja je zadužena za operacije Pentagona na Bliskom istoku.

Ova jedinica, koja se sastoji od tri ratna broda i približno 2.500 marinaca, uključuje i borbene avione F-35B Lightning II te tiltrotor letjelice MV-22B Osprey.

Saopćeno je da je USS Tripoli, koji je stacioniran u Japanu, krenuo prema Bliskom istoku i da se očekuje da će putovanje trajati približno dvije sedmice.

Procjenjuje se da ova vojna pošiljka ukazuje na to da administracija u Washingtonu ne planira uskoro završiti rat protiv Irana.

Američki predsjednik Donald Trump u objavi na platformi Truth Social izjavio je:
„Potpuno uništavamo teroristički režim u Iranu vojno, ekonomski i na druge načine.“

Navodi se da je više od 1.400 Iranaca poginulo u sukobima od 28. februara, dok rat u američkoj javnosti nema veliku podršku, a rast američkih gubitaka dodatno smanjuje tu podršku.

Američka vojska je također objavila da je šest vojnika poginulo u padu aviona za dopunu goriva KC-135 u zapadnom Iraku. CENTCOM je saopćio da je avion 12. marta pao dok je letio u prijateljskom zračnom prostoru u okviru operacije protiv Irana, te da incident nije uzrokovan ni neprijateljskom ni prijateljskom vatrom. Uzrok nesreće se istražuje.

Ovim događajem broj poginulog američkog vojnog osoblja od početka rata porastao je na 13.

Govoreći na konferenciji za novinare održanoj u Washingtonu, ministar odbrane Hegseth izjavio je:
„Rat je pakao, rat je haos.“

američkih gubitaka, Hegseth je rekao da se „90 posto ranjenih vratilo na dužnost“.

Predsjedavajući Združenog štaba, general Dan Caine, rekao je da su se gubici dogodili u Kuvajtu, Jordanu i na različitim lokacijama u regionu, te da je većina nastala kao rezultat jednostranih napada, ali nije dao detaljne brojke.

Iran tvrdi da je u napadima na američke ciljeve u području Perzijskog zaljeva ubijeno stotine američkih vojnika, ali za te tvrdnje nije pružio dokaze.

Izvor: Mepa News, Middle East Eye

Exit mobile version