PROGLAS ULEME UMMETA O DŽIHADU U SIRIJI

  • This topic has 30 odgovora, 15 glasova, and was last updated prije 10 years by Anonimno. This post has been viewed 23904 times
Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 31)
  • Autor
    Postovi
  • #16962
    Anonimno
    Neaktivan

    Jos samo da si mi spomenuo misljenje Adema Zilkica i sve bi upotpunio.

    Imena koje si spomenuo su skroz nepoznata osim Nasera el-Umera i Saliha el-Fevzana.

    šejh iz Tunisa El Husein el Abidi (on je išao tako daleko da je nazvao džihad u SIji haram

    Smece je smece, makar ga neko i drugacije zvao, svojim svojstvima ce pokazati pravo lice.

    To sto mi se obracas sa “cenjeni brate”, nece uticati na mene da ti se suporstavim u proturanju tvojih munafickih stavova.

    Jer je pravi nifak u ovom vaktu proturati nekakve fetve o tome da nema dzihada u Siriji.

    Tako da jos ubjedjeniji sam da si na ovom forumu sa odredjenim ciljem, a molim Allaha da razotkrije svakog smutljivca.

    #16965
    Anonimno
    Neaktivan

    sandzakmuslim post=12245 wrote:
    Cenjeni brate Šebab. Nisam želeo pisati imena da ne bi morali pričati dalje o ulemi koja se ne slaže s ulemom o ratu u Siriji.

    A zar može danas postojati čovjek koji se naziva ulemom a reći da je pomaganje muslimana u Siriji da se odbrane od barbarske najezde šijja – haram.
    No, hvala Allahu, kako se situacija u ummetu komplicira, padaju maske učenjaka taguta.

    Svetska unija islamskih učenjaka i drugi.

    Svjetskom unijom islamskih učenjaka predsjedava Kardavi,a on je javno pozvao na džihad u Siriji. O kojoj ti to “Svetskoj unija islamskih učenjaka” govoriš?

    #16974
    Anonimno
    Neaktivan

    Šebab post=12257 wrote: Jos samo da si mi spomenuo misljenje Adema Zilkica i sve bi upotpunio.

    Imena koje si spomenuo su skroz nepoznata … To sto mi se obracas sa “cenjeni brate”, nece uticati na mene da ti se suporstavim u proturanju tvojih munafickih stavova.

    Jer je pravi nifak u ovom vaktu proturati nekakve fetve o tome da nema dzihada u Siriji. Tako da jos ubjedjeniji sam da si na ovom forumu sa odredjenim ciljem, a molim Allaha da razotkrije svakog smutljivca.

    Cenjeni brate ja ću opet početi svoj odgovor na isti način. Tvoje uvrede smatram neopravdanim. Ne znam kako sam ih isprovocirao.

    Pitao si za imena i ja sam dgovorio. Kako sam mogao znati da nisi čuo za njih. Niko osim Allaha dž.š. ne zna koliko ko od nas zna. Ako sam te nečim uvredio, tražim halal. Ako nisam a i dalje sumljaš u moj nijet onda molim dragog nam Allaha dž.š. za strpljenje sa moje strane i mudrost sa tvoje da smutljivce možemo razlikovati od braće sa iskrenim nijetom. Fetve nisu koncenzus i to je tačno ako sam dobro shvatio šta si hteo reći. Fetve su mišljenje i ja nisam fetve proturao. Ja sam samo odgovorio na pitanja a ako je neko nešto pogrešno razumeo molim da mi halali.

    #16975
    Anonimno
    Neaktivan

    Svjetskom unijom islamskih učenjaka predsjedava Kardavi,a on je javno pozvao na džihad u Siriji. O kojoj ti to “Svetskoj unija islamskih učenjaka” govoriš?

    Selam alejkum cenjeni RPG. Da, govorimo o istoj uniji. U pravu si, predsednik je Dr. Kardavi. Unutar Svetske islamske unije ima članova koji se slažu (šejh Dr. Jusuf el Kardavi) i onih koji se ne slažu s njegovom fetvom – šejh Dr. Selman el Aude i šejh Tartusi. Arapi imaju jednu interesantnu izreku. Kad se dve glave slože da treća ne postoji onda treća treba da se preispita. Nisam ja tvrdio niti tvrdim kako nazvati sukob u Siriji. Izneo sam ono oko čega se i sam pitam kako to shvatiti i koje alime slediti.

    Jedno vreme nisam posećivao forum jer sam malo bio obeshrabren stavovima braće koji napadaju ako neko nešto pita. Forum je lep i ima puno korisnog materijala da se nauči. Ima i puno zanimljivih članaka koje rado čitam. Ko čita ima potrebu i da razmišlja i pita. Tako sam se pitao jedno vreme da li uopšte vredi učestvovati na forumu i koliko je to dobro ako se svako pitanje shvati kao neki sukob i ispadne da se treba napadati ili braniti. Molim Allaha Milostivog da nam svima da hajra i uputi nas na pravi put. Molim Allaha našeg Gospodara i da sve različitosti među nama gde ih ima pomiri i da što pre da našoj izmučenoj braći i sestrama u Siriji, njihovim potomcima, mir i oslobođenje od taguta.

    #16977
    Anonimno
    Neaktivan

    Koji Tartusi?

    Naveo si Svjetsku uniju islamskih učenjaka (SUIU) kada si navodio dokaz da postoje oni koji rat u Siriji ne nazivaju džihadom, a znao si da poglavar te unije taj rat naziva džihadom, što je nepravedno s tvoje strane.

    Dalje navodiš da su Selman el Aude i Tartusi ne slažu sa Kardavijevom klasifikacijom sirijskog rata kao džihada, a “dokaz” ti je arapska narodna izreka po kojoj su dve glave mjerodavnije od jedne. Ovaj metod dokazivanja “dva je više od jedan” nisu koristili čak ni sekte koje su izašle iz islama, a kamoli sljedbenici sunneta.

    Na kraju, od blagoslovljenih plodova džihada u Siriji jeste i padanje maski kvazi učenjaka, koji govore u ime svojih zulumćarskih vlada. Mnogi “veeeliki, priznati i poznati učenjaci” su u očima ummeta duboko pali, nakon što su ispoljili svoju izdaju spram muslimanskog naroda Sirije, a sve kako bi zadovoljili svoje nalogodavce iz diktatorskih dvoraca, tj. Amerike.

    Ovim “priznatim i poznatim” učenjacima gotovo da više niko ne vjeruje, osim onoga ko poput njih ima materijalne koristi od taguta, ili pukog glupaka i sljedbenika strasti (isključujući zavedene naivne muslimane).

    #16980
    Anonimno
    Neaktivan

    Nisam ja tvrdio niti tvrdim kako nazvati sukob u Siriji. Izneo sam ono oko čega se i sam pitam kako to shvatiti i koje alime slediti.

    Nije ti potrebno ujedinjenje uleme na jednom stavu da bi izasao u odbranu casti i zivota muslimana, kao sto ti nije potreban ni jedan alim da ti odobri odbranu casti i zivota tvoje porodice.

    Po logici “jedinstva misljenja alima” je li sada ispade da su muslimani Sirije gresni jer su se suprostavili zvjerskim zlocinima koji se nad njima sporovode samo i samo zbog toga sto Allaha Jedinog obozavaju ne pridruzujuci mu druga???

    Musliman slijedi ulemu koja radi za dobrobit muslimana, koja svojim znanjem stiti cast i zivote muslimana i uzdize ponos njihov. A da ne govorimo o odbrani i osveti casti i zivota muslimana. To je ulema koja radi po Kur'anu i Sunnetu, a ne prema politici vladara.

    Allah nas je obdario razumom, pa ko god se njime koristi nece mu biti tesko prepoznati tu ulemu. I bas zbog toga sto je Sirija tako kristalno jasna, mnogi gube strpljenje pri saznanju da i pored toga jos uvijek postoje muslimani koji vide fitnu u Siriji. Vrlo je tesko obuzdati kljucalu krv pri svoj dostupnosti informacija o zlocinima nad muslimanima u Siriji, i da opet, opet neko ima “srca” sumnjati u obaveznost odazivu dzihadu u Siriji, ili jos gore, rat nazvati drugim imenima od onog sto jeste, tj rat izmedju islama i kufra.

    #16981
    Anonimno
    Neaktivan

    Sve i da Assad nikada nije ni prolio kap muslimanske krvi DUŽNOST ga je bilo svrgnuti i povesti džihad protiv njega jer je TAGUT.
    Mnogi nikad nisu naučili šta je cilj Islama i Muhammedovog,sallAllahu alejhi ve selem, vjerovjesništva a to je:

    ”Poslan sam sabljom prije Sudnjeg dana, sve dok ne bude obožavan Allah Jedini Koji nema sudruga. Učinio je moju opskrbu pod sjenom moga koplja, a poniženje je dao onome ko se suprostavlja mojoj naredbi. Ko se poistovijeti sa nekim narodom, on je od njih.”(Imam Ahmed ibn Hanbel, Musned, 50/2, 92. Hadis prenosi od Ibn Omera)

    Zamisli čovjeka koji u 2 sahata noći zove nekog šejha i pita ga smije li se odbraniti jer mu je neki stranac ušao u kuću i siluje mu ženu.Na ovom dunjaluku ne postoji niko ko bi ovog insana normalnim nazvao.A zar ima ikakve razlike između ovog stanja i stanja u Siriji gdje Aleviti, pored ostalog,siluju muslimanke SVAKODNEVNO.Zar ikome normalnom može postojati sumnja da li ovi ljudi trebaju da vode odbrambeni džihad u Siriji?La havle ve la kuvete illa billah.

    Zar pored toliko učenjaka koji su proglasili džihad u Siriji neko može vjerovati tamo nekoj uniji munafika?Šejh Ulvan jedan od najvećih živućih učenjaka je još davno proglasio džihad u Siriji, pa zar nam treba Kardavi koji je skočio kad je Amerika rekla hop?
    Tako mi Allaha Uzvišenog ovom najboljem ummetu ne trebaju ovakvi da nas sramote u očima nevjernika kojima je ovo krunski dokaz da smo neki cionistički igrači koji se tek busaju u prsa kad im kauboji dozvole samo zbog toga što su ovi “zvanični” učenjaci.Što se mene tiče ulema ehli sunneta vel džemata i ulema džihada se nije razišla po pitanju džihada u Siriji.Po pitanju džihada u Siriji su se razišli munafici,kukavice,ulema taguta,Obamina ulema i slični njima.

    #16982
    Anonimno
    Neaktivan

    esselamu alejkum,
    pa nista ovo nije meni cudno. ljudi procitaju bibliju, procitalu Quran, pa ne mogu da razaznaju istinu. Allah dadne svjetlo kojim se istina raspozna onome kome on hoce. nije onda ni cudo za sandzakmuslima. procito fetve da je dzihad, procito fetve da nije, ali sad izgubljen, nezna sta je istina, tj. nema svjetla da to vidi. on haman nije neki neobavjesten i ne znam koje bi mu jos informacije covjek mogao ponudit. mozemo samo moliti Allaha da ga uputi na istinu po ovom tako jasnom pitanju.

    #16986
    Anonimno
    Neaktivan

    TALIB post=12277 wrote: Sve i da Assad nikada nije ni prolio kap muslimanske krvi DUŽNOST ga je bilo svrgnuti i povesti džihad protiv njega jer je TAGUT.
    Mnogi nikad nisu naučili šta je cilj Islama i Muhammedovog,sallAllahu alejhi ve selem, vjerovjesništva a to je:

    ”Poslan sam sabljom prije Sudnjeg dana, sve dok ne bude obožavan Allah Jedini Koji nema sudruga. Učinio je moju opskrbu pod sjenom moga koplja, a poniženje je dao onome ko se suprostavlja mojoj naredbi. Ko se poistovijeti sa nekim narodom, on je od njih.”(Imam Ahmed ibn Hanbel, Musned, 50/2, 92. Hadis prenosi od Ibn Omera)

    Zamisli čovjeka koji u 2 sahata noći zove nekog šejha i pita ga smije li se odbraniti jer mu je neki stranac ušao u kuću i siluje mu ženu.Na ovom dunjaluku ne postoji niko ko bi ovog insana normalnim nazvao.A zar ima ikakve razlike između ovog stanja i stanja u Siriji gdje Aleviti, pored ostalog,siluju muslimanke SVAKODNEVNO.Zar ikome normalnom može postojati sumnja da li ovi ljudi trebaju da vode odbrambeni džihad u Siriji?La havle ve la kuvete illa billah.

    Zar pored toliko učenjaka koji su proglasili džihad u Siriji neko može vjerovati tamo nekoj uniji munafika?Šejh Ulvan jedan od najvećih živućih učenjaka je još davno proglasio džihad u Siriji, pa zar nam treba Kardavi koji je skočio kad je Amerika rekla hop?
    Tako mi Allaha Uzvišenog ovom najboljem ummetu ne trebaju ovakvi da nas sramote u očima nevjernika kojima je ovo krunski dokaz da smo neki cionistički igrači koji se tek busaju u prsa kad im kauboji dozvole samo zbog toga što su ovi “zvanični” učenjaci.Što se mene tiče ulema ehli sunneta vel džemata i ulema džihada se nije razišla po pitanju džihada u Siriji.Po pitanju džihada u Siriji su se razišli munafici,kukavice,ulema taguta,Obamina ulema i slični njima.

    Allah te nagradio Dzennetom.

    #16992
    Anonimno
    Neaktivan

    sandzakmuslim post=12245 wrote: [quote quote=Šebab post=12215]Pravedno bi bilo da nam spomenes koja je to Ulema, pa da vidimo dali je to zaista Ulema.

    Cenjeni brate Šebab. Nisam želeo pisati imena da ne bi morali pričati dalje o ulemi koja se ne slaže s ulemom o ratu u Siriji. Možeš li nam dati savet kako se vrši procena prave uleme (ja stvarno nisam ranije znao da nam je to dozvoljeno i jako bih cenio da to znam). Pošto si me pitao za imena ovo su neka: šejh i muftija Osman Batik, šejh Abdullah al-Mani’ (član Višeg odbora uleme KSA), šejh iz Tunisa El Husein el Abidi (on je išao tako daleko da je nazvao džihad u SIji haram), šejh iz Sirije Bassam Ajači (čitao sam da se njegov sin bori u Siriji), šejh Dr. Naser El Umar, šejh Salih el-Fevzan, Svetska unija islamskih učenjaka i drugi.

    Bez obzira na ovu ulemu, drago mi je da postoji i grupa uleme iz Egipta i mnogi drugi mumini koji su proglasili rat u Šamu džihadom. Molim se dragom Allahu dž š. da im pomogne, da im živote čuva, da njihove neprijatelje kazni najtežom kaznom koju smatra da zaslužuju i da što pre donese mir i uvede šerijat u zemlju naše napaćene braće i sestara.

    Iako nam još uvijek nisi rekao na kojeg Tartusija ciljaš, samo da dodam da, pored ostalih nedosljednosti koje si iznio, neki učenjaci koje si uvrstio u one koji ne nazivaju sukob u Siriji džihadom, potpisnici su fetve u kojima se poziva ummet na pomoć MUDŽAHIDIMA Sirije. Među potpisnicima su i Salih el Fewzan, kao i Abdullah el Muni’.
    Ako te interesuje pogledaj cjelokupnu fetvu i na dnu njene potpisnike:
    http://www.alsharq.net.sa/2013/06/25/877897
    Prijevod fetve na engleski: http://kavkazcenter.com/eng/content/2013/06/30/17991.shtml

    Pomenuti učenjaci jesu bili protiv džihada u Siriji, ali su svoj stav promijenili.

    #16995
    Anonimno
    Neaktivan

    Es-Selamu alejkum.

    Licno sam citao fetwu od Saliha El-Fewzana u kojoj je odgovorio jednoj sestri koja ga je pitala da li mora da pusti sina u Dzihad u Siriju. On joj je izmedu ostalog rekao da ce biti nagradena sto ne zeli da ga pusti, da je vladar taj koji organizuje Dzihad, i da ima mogucnosti da joj se sin vrati sa “pogresnom” aqidom. Zao mi je, ali nemam izvor da bi ga postirao.

    Pa sta se to desilo “velikom sejhu” Fewzanu pa da promijeni misljenje? Da li mu je mozda Obama dozvolio da iznese novu fetwu? Zar nije Fewzanov vladar dao prijedlog da se ubiju oni koji pozivaju u Dzihad u Siriju? Zar nije “muftija” rekao da je poziv u Dzihad u Siriju prevara drzave? To je sve bilo prije Obaminog zelenog svjetla. Dobro je rekao sejh Nasir El-Fahd: Dzihad u ime Amerike.

    #16996
    Anonimno
    Neaktivan

    Selam alejkum,
    Hvala na odgovoru. Kako možemo prepoznati pravu ulemu od pale u očima muslimana? Mislio sam da sva ulema prođe najmanje 30 godina verske škole pre nego što dobije status uleme. Lepo je znati da među nama ima braće koji mogu prepoznati pravo od lošeg. Halali cenjeni RPG ako sam te povredio ili zbog ove uleme. Neka dragi Allah podari svima nama pamet i usmeri nas na pravi put kad pogrešimo i nek nam pomogne da imamo još braće i sestara koji će nas lepo uputiti i lepo nam reči ka nešto nevalja.

    #17001
    Anonimno
    Neaktivan

    Zasto stalno ponavljas da trazis halal ako si nekog povrijedio.
    Ovde se ne radi o nicemu personalnom pa da se ljutimo, vec je u pitanju vjera i u pitanju je stanje ummeta.

    Posto vise puta ponavljas kako mozemo prepoznati ulemu, ja cu ti kratko odgovoriti.
    Kao sto su selefi govorili: “Onaj koji ima znanje a ne radi po njemu je dzahil, a ucen je onaj koji ima znanje i radi po tom znanju.”

    Ljudi pohadjaju skole i skole i steknu titule i titule, i napune se informacijama, al ne ostvare ono sto ih cini istinskim ucenjacima, a istinski ucenjaci su oni kod kojih se sastavilo znanje rad po tom znanju i poducavanju drugih tom znanju, ne zanemarujuci brigu za ummetom i trudeci se da udovolje samo Allahu u svemu, a ne da znanjem kojeg poseduju zadovoljavaju vladare i da se ulizuju svakome.

    #17016
    Anonimno
    Neaktivan

    sandzakmuslim post=12294 wrote: Kako možemo prepoznati pravu ulemu od pale u očima muslimana? Mislio sam da sva ulema prođe najmanje 30 godina verske škole pre nego što dobije status uleme.

    Es sellamu alejkum ve rahmetullahi ve barakatuhu!

    Probaću kratko odgovoriti na Vaše pitanje na osnovu onog što ja primjenjujem. Tačno je što kažete da ulema treba proći dugi niz godina izučavajući vjeronauku. Stvar je u tome da mnogi danas ili ne provedu dovoljno vremena, ili provedu, izučavaju fikh, stiču znanje o principima vjere, hadisima, i drugom iz neprovjerenih izvora. Treba se sagledati ko su bili učitelji te uleme koju spominjete, odakle su stekli znanje, koje hadise su proučavali, koju su školu završili (gdje su studirali). Ako i to nije dovoljno, imate puno informacija ovdje na forumu kao i na drugim sajtovima na Internetu gdje se to može provjeriti. To Vam dođe kao kad pitate sina o djevojci koju bi htio da ženi. Ne donosite mišljenje samo o njenom ahlaku i imanu već i o njezinim roditeljima, porijeklu.
    Na kraju, pitajte braću i sestre na forumu kako da uzmete mišljenje određenog alima jer nekad nije dovoljno ni čitanje, ali ima braće i sestara koji će Vam pomoći da razaznate čije mišljenje se može uzeti zaozbiljno.

    #17090
    Anonimno
    Neaktivan

    ummhanuma: Treba se sagledati ko su bili učitelji te uleme koju spominjete, odakle su stekli znanje, koje hadise su proučavali, koju su školu završili (gdje su studirali).

    U nekim slučajevima ne može se čovjek osloniti na to od koga su znanje sticali, koje su škole završili, itd, jer pokazalo se da su neki mada smatrani učenima, da tako kažem ‘pali’ na nekim stvarima, da se insan ne može načuditi, a ima i onih koje do jučer nismo baš smatrali učenim pa nas iznenade. Bitno je da na današnje stanje dunjaluka i probleme ummeta odgovaraju u skladu sa Kur'anom i Sunnetom, a ne u skladu sa onim što odgovara njima ili njihovim vladarima. Šejhul-islam Ibn Tejmijje, rahimehullahu te'ala, kaže: „Onaj ko govori istinu i biva pohvaljen od svih kategorija ljudi, takav je od istinskih učenjaka.” (Medžmu'ul-fetava, 11/43)

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 31)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.