Izreke selefa

  • This topic has 104 odgovora, 17 glasova, and was last updated prije 10 years by Anonimno. This post has been viewed 70332 times
Pregledavate 15 postova - 91 do 105 (od ukupno 105)
  • Autor
    Postovi
  • #15489
    Anonimno
    Neaktivan

    Ibn Redžeb: “Rečeno jo El-Hasanu: ‘Zar se čovjek ne stidi Allaha kad griješi pa Ga moli da mu oprosti, pa opet griješi pa Ga zamoli da mu oprosti i tako uvijek (čini)`?’ On je rekao: Upravo tako vas šejtan želi pobijediti. Nikad se nemojte umoriti u traženju oprosta.” (al-Djami’, str. 205)

    #15542
    Anonimno
    Neaktivan

    Omer, r.a., kazao je: “Ne gledajte u nečiji post ni njegov namaz! Nego gledajte u istinitost onoga sto govori i njegovo povjerenje u onome sto mu je povjereno!!”

    #15746
    Anonimno
    Neaktivan

    Rekao je Uzviseni Allah: (“To su oni cija srca Allah ne zeli ocistiti”), nakon govora Uzvisenog: (“koji izmisljotine mnogo slusaju i koji tudje rijeci rado prihvataju, a tebi ne dolaze, koji smisao rijecima s mjesta njihovih izvrcu”) [El-Maida: 41].

    Rekao je ibnul-Kajjim o ovom ajetu: “A od onoga na sto ukazuje ovaj ajet je to: da kada rob privikne da slusa batil (neistinu) i njegov govor; on ga zavoli i zadovoljan je s njim, pa kada dodje istina s onim sto je suprotno njemu (batilu), rob tada odbaci to (s cime je dosla istina) i utjeruje ga u laz ako je u stanju da to ucini, ako pak nije u mogucnosti onda on to izvitoperi”. [iz knjige “Igasetul-Lehafan”].

    #15747
    Anonimno
    Neaktivan

    Rekao je ibnul-Kajjim:
    “I ne biva dzihad potpunim osim hidzrom, a nema hidzre niti dzihada osim imanom (vjerovanjem), a oni koji zele Allahovu milost to su oni koji posjeduju ove tri stvari, rekao je Uzviseni: (“Oni koji vjeruju, i koji se isele i na Allahovom putu bore, oni zele milost Allahovu. A Allah oprasta i milostiv je”). [Iz knjige “Zadul-Me’ad”].

    #15811
    Anonimno
    Neaktivan

    Ibn Kajjim, rahimehullah, kaže: “Iskrenost je put spasa, islam je čamac uspjeha, a iman je obala sigurnosti.”

    #16141
    Anonimno
    Neaktivan

    “Iskreno srce i iskrena dova su vojska koja se ne može poraziti.”

    Ibn Tejmije

    #16254
    Anonimno
    Neaktivan

    “Halid ibn Velid kada bi uzimao Mushaf plakao bi i govorio: “Džihad nas je zaokupirao od tebe.”
    Divna li opravdanja, a kakvo mi opravdanje imamo?
    Allahu učini naš Kur'an proljećem naših srca i vedrinu naših briga i svjetlost naših prsa, Allahu…”

    (Sheikh Nabil Al-Awady)

    #16408
    Anonimno
    Neaktivan

    Rekao je Imam Ahmed:
    “Kada nastupe vremena fitni, vi se tada držite mudžahida, jer oni su ti koje će Allah voditi putevima koji Njemu vode.”

    #16444
    Anonimno
    Neaktivan

    Hasan El-Basri, r.a., kaže: “Pročitao sam na
    devedeset mjesta u Kur'anu kako Allah, dž.š.,
    garantuje nafaku svojim stvorenjima, a na jednom
    mjestu u Kur'anu sam pročitao: “Šejtan vas plaši
    neimaštinom.” Mi nismo povjerovali Onome ko
    istinu govori devedeset puta, a povjeraovali smo
    lažljivcu iz prve!”

    #16905
    Anonimno
    Neaktivan

    El-Hasen je napisao Omeru ibn AbdilAzizu: ”Nemoj tražiti pomoć od nekoga mimo Allaha, pa da te Allah njemu prepusti!” Neko je još rekao: ‘‘Budi zadovoljan Allahom i od Njega pomoć traži, jer On najbolje pomoć pruža!”

    #17053
    Anonimno
    Neaktivan

    cu na jednom dersu…

    ako sudis sa pola serijata onda ti nisi pola musliman vec si cio kafir!

    #17217
    Anonimno
    Neaktivan

    Rebi’a b. Sulejman rhm., prenosi: Čuo sam imama Šafiju rhm., kako kaže: “Licemjerstvo u stjecanju znanja čini srce osorim i grubim i uradja zavišću!” (Pogledaj: el-I’itikad, 1/239.)

    #17225
    Anonimno
    Neaktivan

    Umer ibn el-Hattâb:

    ”Kada bi se s neba viknulo `Ljudi, svi ćete u Džennet osim jedne osobe` pobojao bih se da sam to ja.”

    #35851
    hasan
    Gost

    predivne izreke

    #36011
    Anonimno
    Neaktivan

    “Najbolji od robova je onaj ko je zaštićen Allahovom knjigom i koji je se čvrsto pridržava.” (Osman Ibn Affan, radijallahu anhu).

Pregledavate 15 postova - 91 do 105 (od ukupno 105)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.