Oponašanje nevjernika u suđenju laičkim zakonima

  • This topic has 4 odgovora, 4 glasa, and was last updated prije 11 years by Anonimno. This post has been viewed 1806 times
Pregledavate 5 postova - 1 do 5 (od ukupno 5)
  • Autor
    Postovi
  • #15453
    Anonimno
    Neaktivan

    Oponašanje nevjernika u suđenju laičkim zakonima

    Drugi vid oponašanja nevjernika o kojem govorimo, a koji predstavlja jedno od najgorih i najštetnijih poistovjećivanja, a to je ono čime su mnogi iskušani od ostavljanja šerijatskih propisa i uzimanje tagutskih sudova od laičkih nevjerničkih zakona oprečih šerijatu Muhammeda, sallAllahu alejhi ve sellem, u zamjenu za njih. Kaže Uzvišeni:

    أَفَحُكْمَ الْجَاهِلِيَّةِ يَبْغُونَ ۚ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّـهِ حُكْمًا لِّقَوْمٍ يُوقِنُونَ

    „Zar oni paganski (džahilijjetski sud oprečan šerijatu) žele? A ima li boljeg suda od Allahova za narod koji čvrsto vjeruje.“ (El-Maide, 50)

    I kaže isto tako:

    أَمْ لَهُمْ شُرَ‌كَاءُ شَرَ‌عُوا لَهُم مِّنَ الدِّينِ مَا لَمْ يَأْذَن بِهِ اللَّـهُ

    „Zar oni imaju ortake koji im u vjeri propisuju ono što Allah nije dozvolio.?“ (Šura, 21)

    Sebebom ovog poistovjećivanja sa nevjernicima sa pravoga puta je skrenula jedna skupina ljudi, a veliki broj njih je to dovelo do riddeta i izlaska iz okrilja islama u potpunosti. Suđenje nekim drugim sudom mimo Poslanikova, sallAllahu alejhi ve sellem, predstavlja veliku zabludu i veliki nifak, jer Uzvišeni kaže:

    أَلَمْ تَرَ‌ إِلَى الَّذِينَ يَزْعُمُونَ أَنَّهُمْ آمَنُوا بِمَا أُنزِلَ إِلَيْكَ وَمَا أُنزِلَ مِن قَبْلِكَ يُرِ‌يدُونَ أَن يَتَحَاكَمُوا إِلَى الطَّاغُوتِ وَقَدْ أُمِرُ‌وا أَن يَكْفُرُ‌وا بِهِ وَيُرِ‌يدُ الشَّيْطَانُ أَن يُضِلَّهُمْ ضَلَالًا بَعِيدًا

    „Zar ne vidiš one koji tvrde da vjeruju u ono što se objavljuje tebi i u ono što je objavljeno prije tebe kako žele da im se pred tagutom sudi, a naređeno im je da ne vjeruju u njega. A šejtan želi da ih u veliku zabludu navede.“ (En-Nisa, 60)

    Potom je Uzvišeni negirao iman onome ko se prilikom spora ne vraća sudu Poslanika i nije zadovoljan njime (sudom Poslanika) niti je njegovo srce smireno tim sudom tako da u njemu nema nimalo sumnje da je Poslanikov sud istina kojem je obaveza pokoriti se nutarnje i spolnje. Pa kaže Uzvišeni zaklinjući se Sobom:

    فَلَا وَرَ‌بِّكَ لَا يُؤْمِنُونَ حَتَّىٰ يُحَكِّمُوكَ فِيمَا شَجَرَ‌ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لَا يَجِدُوا فِي أَنفُسِهِمْ حَرَ‌جًا مِّمَّا قَضَيْتَ وَيُسَلِّمُوا تَسْلِيمًا

    „I tako Mi Gospodara tvoga, oni neće biti vjernici dok za sudiju u sporovima međusobnim tebe ne prihvate i da onda zbog presude tvoje u dušama svojim nimalo tegobe ne osjete i dok se sasvim ne pokore.“ (En-Nisa, 65)

    A koliko je samo danas onih koji su okrenuli leđa propisima Muhammedova šerijata a posebno u državama u kojima je zavladala nevjernička „sloboda“ te su olahko ostavili ono što je Allah objavio svome Poslaniku od Knjige i mudrosti i umjesto suđenja njima počeli suditi laičim zakonima za koje Allah nikakva dokaza nije objavio a koji su preuzeti od nevjerničkih država ili taguta koji se poistovjećuju sa njima a koji se pripisuju islamu a daleko su od njega.

    Ono što je još gore čak i od postupka munafika jeste govor nekih ljudi danas koji kažu da ih rad po šerijatu unazađuje od toga da sustignu nevjernike i njima slične od Allahovih neprijatelja a to je očit riddet (otpaništvo od islama). Allaha molimo da njima i svakom ko nije zadovoljan šerijatom Muhammeda podari onoga ko će se prema njima odnositi poput Ebu Bekra prema njihovoj braći ranije.

    Od vidova odbacivanja šerijata jeste i ono što radi veliki broj onih koji se pripisuju islamu od mijenjanja šerijatski preciziranih kazni za kaznu zatvorom, oponašajući time kafire i Allahove neprijarelje. Takav postupak predstavlja potvrdu riječi Poslanika, sallAllahu alejhi ve sellem: „Spone islama će biti rušene jedna za drugom i kad god se jedna spona sruši ljudi će se uhvatiti za drugu. Prva spona koja će se srušiti jeste sud (po šerijatu) a zadnja namaz.“ Hadis bilježi imam Ahmed, njegov sin Abdillah, Ibn Hibban u svom Sahihu i Hakim u Mustedreku.

    Autor: Šejh Hamud ibn Abdillah et-Tuvejdžiri

    Iz djela: El-Idahu vet-tebjin lima veka'a fihi el-ekserun min mušabeheti el-mušrikin

    Preveo sa arapskoga jezika: Idriz Bilibani, prof. fikha

    #15696
    Anonimno
    Neaktivan

    Naletio sam na govor sejha Ibn Tejjmije ra.

    Na arapskom i engleskom je pa bujrum ko zna..

    Sheikhul Islam Ibn Taymiyyah (RH) said

    ومتى ترك العالم ما علمه من كتاب الله واتبع الحاكم الذي يحكم بغير ما أنزل الله فهو كافر مرتد يستحق العقوبة في الدنيا والآخرة

    “A scholar who abandons what has learnt from the Qur’an and the Sunnah and follows a ruler who does not rule in accordance with the teaching of Allah SWT and His Messenger is an apostate and a disbeliever who deserves punishment in this world and in the hereafter.”

    Volume 35 page 373 Al-Fatawa, Ibn Taymiyyah

    #15780
    Anonimno
    Neaktivan

    ‘Musliman koji vjeruje u Allahov zakon, a poštuje i državne zakone, samo je napola musliman’, kazao je Nusret Imamović . Na ovo sam slučajno naišao na internetu kao dio članka nevjerničkih novina, nisam lično čuo, pa me interesuje da li je ova izjava istinita. Ono što me zaintrigiralo vezano za ovo, jeste, šta bi ovo značilo za nas koji živimo u nevjerničkim zemljama, te se pridržavamo zakona iste, ali duboko vjerujemo u ispravnost jedino Allahova zakona? Imamo primjer Francuske i zakona o zabrani nikaba?

    #15782
    Anonimno
    Neaktivan

    thabit post=11016 wrote: ‘Musliman koji vjeruje u Allahov zakon, a poštuje i državne zakone, samo je napola musliman’, kazao je Nusret Imamović . Na ovo sam slučajno naišao na internetu kao dio članka nevjerničkih novina, nisam lično čuo, pa me interesuje da li je ova izjava istinita. Ono što me zaintrigiralo vezano za ovo, jeste, šta bi ovo značilo za nas koji živimo u nevjerničkim zemljama, te se pridržavamo zakona iste, ali duboko vjerujemo u ispravnost jedino Allahova zakona? Imamo primjer Francuske i zakona o zabrani nikaba?

    Zakon o zabrani nosenja nikaba je zulum, nametanje nepravde ljudima, a sto se tice zabrane, zabranjeno je podizanje parnice pred tagutskim sudnicama, da trazis presudu tagutskog zakona.

    A ono sto oni namecu je drugo, jos malo pa ce doci neko da pita jeli dozvoljeno udistati vazduh u nevjernickim drzavama, pa ako kazes da je dozvoljeno, neko ce te optuziti da zivis po tagutskim zakonima.

    #15787
    Anonimno
    Neaktivan

    Šebab post=11018 wrote: [quote quote=thabit post=11016]'Musliman koji vjeruje u Allahov zakon, a poštuje i državne zakone, samo je napola musliman’, kazao je Nusret Imamović . Na ovo sam slučajno naišao na internetu kao dio članka nevjerničkih novina, nisam lično čuo, pa me interesuje da li je ova izjava istinita. Ono što me zaintrigiralo vezano za ovo, jeste, šta bi ovo značilo za nas koji živimo u nevjerničkim zemljama, te se pridržavamo zakona iste, ali duboko vjerujemo u ispravnost jedino Allahova zakona? Imamo primjer Francuske i zakona o zabrani nikaba?

    Zakon o zabrani nosenja nikaba je zulum, nametanje nepravde ljudima, a sto se tice zabrane, zabranjeno je podizanje parnice pred tagutskim sudnicama, da trazis presudu tagutskog zakona.

    A ono sto oni namecu je drugo, jos malo pa ce doci neko da pita jeli dozvoljeno udistati vazduh u nevjernickim drzavama, pa ako kazes da je dozvoljeno, neko ce te optuziti da zivis po tagutskim zakonima.

    Takodjer treba spomenuti da postoji razlika izmedju zakonodavnog sistema, kojeg su taguti ucinili svojim zakonskim pravom, i administrativnog sistema, kojim se cilja preciziranje odredjenih stvari koje nisu oprecne Allahovom serijatu.

    Sto se tice zakonodavnog (opcenitog) sistema koji je oprecan serijatu, njegovo slijedjenje i sprovodjenje predstavlja kufr u Svevisnjeg Gospodara. Dok administrativni sistem, kojim se cilja preciziranje stvari na nacin koji nije oprecan serijatu, u njemu nema nikakve prepreke. Omer, radijAllahu anhu, je radio nesto od tih stvari koje nisu bile u vrijeme Allahova Poslanika sallAllahu alejhi we sellem. Pisao je imena vojnika kako bi znao one koji su prisustvovali bitci i one koji nisu, pored toga sto to nije radio Allahov Poslanik sallAllahu alejhi we sellem. Takodjer kupio je kucu Safvana ibn Umejje i ucinio zatvorom u Mekki, pored toga sto Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, nije to radio, ni on ni ebu Bekr. Ovakve administrativne stvari koje se rade radi preciziranja stvari i poslova, na nacin koji nije oprecan serijatu, ne predstavljaju nikakvu prepreku. A Allah najbolje zna.

Pregledavate 5 postova - 1 do 5 (od ukupno 5)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.