Predznak Sudnjeg dana [El Melhama]

  • This topic has 16 odgovora, 11 glasova, and was last updated prije 11 years, 5 months by Anonimno. This post has been viewed 6828 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 17)
  • Autor
    Postovi
  • #12070
    Anonimno
    Neaktivan

    SALAFIMEDIA BALKAN

    s ponosom predstavlja

    predavanje od šejha i mudžahida

    Enver el Avlaki-ja rahimehullah

    pod nazivom

    Predznak Sudnjeg dana [El Melhama]

    1. DIO

    2. DIO

    #12072
    Anonimno
    Neaktivan

    Mashallah. Ima li jos dijelova??
    Ovo bi volio vidjeti na naslovnici.

    #12073
    Anonimno
    Neaktivan

    Allahov Poslanik nam donosi radosnu vijest: “Medu vama ce biti poslanstvo onoliko koliko Allah bude htio, a onda ce ga On, kad htjedne uzdici. Potom ce biti hilafet koji ce slijediti put poslanstva, i trajace koliko Allah htjedne da traje, pa ce i njega uzdici. Zatim ce nastupiti period rivalskih dinastija i on ce trajati koliko to Allah htjedne, pa ce uzdici i njega. Iza njega ce doci despotska, diktatorska vladavina, pa ce i ona trajati koliko Allah htjedne, a onda ce uzdici i nju. Potom ce opet doci hilafet koji ce slijediti put poslanstva!”
    ///Prenose imam Ahmed 4/273, Ebu Davud 4/211 i
    Tirmizi 4/503;Hafiz Iraki je rekao za ovaj hadis da je sahihispravan///
    Uspostavljanje islamske vlasti je farz. Dakle, obligatna duznost vjernika i vjernice. Neki islamski krugovi negiraju ovu istinu a neki su u nemarnosti prema njoj. Kur'anski ajeti su nedvosmisleni u prezentovanju ove cinjenice:
    “A oni koji ne sude prema onome sto je Allah objavio, pa ti su nevjernici.”
    (Kur'an ElMaide49 ajet)
    “I da sudis prema onome sto je Allah objavio.
    (Kur'anElMaide44 ajet).
    A suru Nur ,Allah dz.s. otpocinje sa ovim ajetom:
    “Objavljujemo suru i njezine propise cinimo obaveznim!”
    (Kur'an ;Nur 1.ajet)
    Iz navedenih ajeta jasno se da razumjeti naredba da se sudi prema onome sto je Allah dz.s. objavio, i to je ucinio farzom. Muslimani bi trebali i ovaj farz da izvrsavaju kao i druge bozije farzove. A da bi uspostavili vladavinu bozijih zakona na zemlji treba formirati drzavu. Prema tome, stvaranje islamske drzave je farz muslimanima ovoga vremena. Kod islamskih pravnika postoji jedno pravilo:”Ma la jetimmu vadzibun illa bihi fehuve vadzibun”

    “Ono sto je neophodno da bi se izvrsila jedna bozija obaveza, takode postaje obaveznom”
    Pa ako muslimani mogu doci do islamske drzave jedino dzihadom, onda je dzihad obavezan svakom muslimanu i muslimanki dok se ne postigne cilj.
    Postoji koncenzus (idzma’) islamskih ucenjaka po pitanju obaveznosti muslimanima uspostavljanja hilafeta kao drzavnog poredka. A da bi se proglasio hilafetislamski nacin vladavine opet je neophodno da postoji islamska drzava. U tom smislu izrecen je hadis Allahova Poslanika Muhammeda s.a.v.s. “Ko umre a nema (bej’ at) prisegu za svojim vratom datu halifi, neka umre dzahilijetskom smrcu.”
    Neka svaki musliman bude svjestan poruke ovog hadisa i neka radi na stvaranju islamskog poredka kako se nad njim nebi ispunila prijetnja ovoga hadisa.
    Mi mozemo ovdje spomenuti hadis Allahovog Poslanika s.a.v.s. u kome je rekao:”Moj ummet je blagoslovljen,ne zna se da li je bolji njegov pocetak ili kraj.”
    /Prenosi ibn Asur, od Amra ibn Osmana,aSujuti je rekao za ovaj hadis da je hasendobar/
    Neka nas Allah azze we dzell ucini od HADIMIIN’eMehdi’ju we Isaa’u Alejhimusselaam

    #12075
    Anonimno
    Neaktivan

    Lijep video mashAllah. Molim Allah s.wt. da prima sejha al-Awlakiya kao sehida. Amin.

    zanima me jedna stvar, a to je, kada je sejh pomenuo osvajanje Istanbula tj. Konstantinopolja, spomenuo je dva otvaranja. Prvo: otvaranje sa Muhammedom el-Fatih a drugo koje slijedi. e sad meni je ovo prvo zanimljivo tj. procitao sam knjigu na njemackom koja se u prijevodu zove, osmanijsko carstvo, čije je autor sejh Nasir al-Fahd, hafizahullah. On je u toj knjizi spomenuo Muhameda el-Fatiha kako je on izgardio muzolej ashabu Ebu Ejubu al-Ansraiju radijallahuanhu, kako bi ljudi mogli da dove njemu i uveo neki svoj zakon, sto je ociti sirk. Pa me interesuje da li je on kao takav mogao da bude onaj koji je pokrenuo prvo otvaranje?

    Evo i link knjige koja je na njemackom: http://www.al-muwahidun.com/diverses/staat-der-uthmaniyya_fahd.pdf

    #12076
    Anonimno
    Neaktivan

    Selam alejkum
    Allah te nagradio na prevodima.
    Reci mi sa kojim programom si radio prevode,jel u pitanju videopad ili neki drugi?

    #12077
    Anonimno
    Neaktivan

    Selim-aga post=6892 wrote: Lijep video mashAllah. Molim Allah s.wt. da prima sejha al-Awlakiya kao sehida. Amin.

    zanima me jedna stvar, a to je, kada je sejh pomenuo osvajanje Istanbula tj. Konstantinopolja, spomenuo je dva otvaranja. Prvo: otvaranje sa Muhammedom el-Fatih a drugo koje slijedi. e sad meni je ovo prvo zanimljivo tj. procitao sam knjigu na njemackom koja se u prijevodu zove, osmanijsko carstvo, čije je autor sejh Nasir al-Fahd, hafizahullah. On je u toj knjizi spomenuo Muhameda el-Fatiha kako je on izgardio muzolej ashabu Ebu Ejubu al-Ansraiju radijallahuanhu, kako bi ljudi mogli da dove njemu i uveo neki svoj zakon, sto je ociti sirk. Pa me interesuje da li je on kao takav mogao da bude onaj koji je pokrenuo prvo otvaranje?

    Evo i link knjige koja je na njemackom: http://www.al-muwahidun.com/diverses/staat-der-uthmaniyya_fahd.pdf

    Sultan Mehmed II El-Fatih (p. 880 h.g.)

    On je jedan od najpoznatijih sultana osmanske države i vladao je 31 godinu. Nakon osvajanja Konstantinopolja 857 h.g., otkrio je kabur Ebu Ejjuba El-Ensarija, radijAllahu anhu i izgradio je nadgrobni spomenik na njemu, a pored njega je sagradio mesdžid koji je ukrasio sa bijelim kamenom. Nad nadgrobnim spomenikom Ebu Ejjuba je izgradio mauzolej. Jedna od ceremonija Osmanlija (kod postavljanja novog sultana), koji su slijepo slijedili svoje sultane, je sadržavala posjetu ovom mesdžidu pored mauzoleja u velikoj povorci. Zatim bi novi sultan ušao u mauzolej i šejh mevlevijskog tariketa bi mu predao sablju sultana Osmana Prvog (osnivača osmanske dinastije).

    Ed-Devlah El-Usmanijjah: Devlah islamijjah muftara alejha, 1/64

    Sultan Fatih je prvi udario temelje “građanskom” i “kaznenom” pravu. Zamjenio je u šerijatu predviđene kazne koje se spominju u Knjizi i sunnetu, tj. zub za zub, oko za oko, a uveo je novčane kazne. Čitav proces uvođenja ovih zakona je dovršio Sultan Sulejman El-Qanuni.

    Tarih Ed-Devlah El-Alijjah, str. 177 i Feth El-Qustantinijjah ve Muhammed El-Fatih, str. 177.

    Sultan Fatih je takodje donijeo zakonsku odredbu, koja je primjenjivana i nakon njegove smrti, kojom se dozvoljava sultanu koji dodje na vlast da pobije svu svoju bracu da bi bio siguran da ce prijesto ostati u njegovim rukama. A on sam je otpoceo svoju vladavinu ubistvom svog brata Ahmeda.

    Ed-Devlah El-Usmanijjah: Devlah Islamijja…, 1/64 i Tarih Ed-Devlah El-Alijjah, str. 161.

    #12078
    Anonimno
    Neaktivan

    Da li ta knjiga ima na nasem jeziku?

    #12084
    Anonimno
    Neaktivan

    El-Bera post=6893 wrote: Selam alejkum
    Allah te nagradio na prevodima.
    Reci mi sa kojim programom si radio prevode,jel u pitanju videopad ili neki drugi?

    We alejkumusselam brate,

    Podforum Kreativna radionica je upravo namijenjen za diskusije poput obrade fotografije, audio i video fajlova, te sličnih tema. Stoga nije loše tamo otvoriti temu.

    #12091
    Anonimno
    Neaktivan

    eselamu alejkum..zanima me zakljucak ovoga svega navedenog o Mehmedu II El-Fatih..ako ga je moguce dobiti..:???

    #12092
    Anonimno
    Neaktivan

    bosnian post=6908 wrote: eselamu alejkum..zanima me zakljucak ovoga svega navedenog o Mehmedu II El-Fatih..ako ga je moguce dobiti..:???

    A koji zaključak si ti dobio?
    Veliko osvajanje grada čiji je jedan dio na moru a dio na kopnu nije osvjanje Mehmeda Fatiha nego osvajanje od strane Mehdija i 70 hiljada sinova Ishakovih alejhi selam.Tako da “divni vođa” koji se spominje u hadisa nikako nemože biti onaj koji mjenja Allahov Zakon i gradi širkilišta!

    #12093
    Anonimno
    Neaktivan

    Rekao je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: “Jeste li čuli za grad čiji je jedan kraj prema kopnu a drugi prema moru?” “Da, Allahov Poslaniče”, odgovoriše. A zatim nastavi:
    “Neće nastupiti Sudnji dan sve dok se protiv njega (tog grada) ne bude borilo sedamdeset hiljada od potomaka Ishaka. Pa kada dođu neće se boriti sa oružjem niti će gađati sa
    kopljem, reći će LA ILLAHE ILLELLAH VALLAHU EKBER,
    pa će pasti jedna od njegove dvije strane – kaže Sevr, a on je jedan od ravija hadisa – Ne znam da je rekao osim ona (strana) koja je prema moru.
    Zatim će reći drugi put LA ILLAHE ILLELLAH VALLAHU EKBER, pa će pasti njegova druga strana.
    Zatim će treći puta reći LA ILLAHE ILLELLAH VALLAHU EKBER, pa će im se otvoriti (grad), ući će u njega i kupiti ratni plijen.
    Dok budu međusobno dijelili ratni plijen doći će im glasnik i reći: Dedždžal se pojavio, pa će ostaviti sve i vratiti se”.
    (Muslim)

    Također, bilježi Muslim u svom Sahihu od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, hadis o predznacima Sudnjeg dana u kojem je došlo da će se muslimani boriti protiv Rimljana u El-E'amaku i Dabiku (dva mjesta kod Haleba u Siriji), zatim će osvojiti Konstantinopolj (čije ime je spomenuto u samom tekstu hadisu), pa dok budu dijelili ratni plijen obavijestit će ih šejtan da se Mesih (Dedždžal) pojavio a što je laž, pa će se oni vratiti i kad budu u Šamu on (Dedždžal) će se pojaviti, i dok se budu pripremali za boj sići će Isa, alejhisselam, …

    Ova dva hadisa jasno i nedvosmisleno ukazuju da će Istanbul biti ponovo osvojen pred Sudnji dan neposredno prije pojave Dedždžala i silaska Ise, alejhisselam.

    Kaže Ahmed Šakir (u fusnoti “‘Umdetut-tefsir”, 2/256): “Oslobađanje Konstantinopolja o kojem smo obradovani u hadisu će biti u skoroj ili daljoj budućnosti koju Allah, azze ve dželle, zna, a to njegovo (grada Konstantinopolja) ispravno oslobađanje, kada se muslimani vrate svojoj vjeri od koje su okrenuli leđa. A što se tiče oslobađanja (grada Konstantinopolja) od strane Turaka koje se desilo prije ovog našeg vremena, ono je bilo priprema za veliko oslobađanje. Zatim je on (ovaj grad) nakon toga izašao iz ruku muslimana od vremena kada je turska vlast obznanila da nije islamska niti vjerska, te sklopila ugovor sa kjafirima, neprijateljima Islama, i uspostavila nad svojim narodom kjafirske paganske zakone. Ponoviće se njegovo islamsko oslobađanje, inšallah, kao što je o tome navijestio Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem”.

    #12094
    Anonimno
    Neaktivan

    @Usama,Allah te nagradio za pojasnjenje…AMIN…

    #12096
    Anonimno
    Neaktivan

    lipanjac post=6911 wrote: @Usama,Allah te nagradio za pojasnjenje…AMIN…

    Amin.

    #12100
    Anonimno
    Neaktivan

    hvala na pojašnjenju..da te Allah nagradi i uveća znanje..

    #12151
    Anonimno
    Neaktivan

    Pustite nas da se borimo protiv onih koji su zarobili nase vojnike, moze da se odnosi na al-Kaidu.

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 17)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.