Primati pomoć od nevjernika?

  • This topic has 3 odgovora, 3 glasa, and was last updated prije 11 years, 7 months by Anonimno. This post has been viewed 765 times
Pregledavate 4 posta - 1 do 4 (od ukupno 4)
  • Autor
    Postovi
  • #11404
    Anonimno
    Neaktivan

    Selam alejkum,

    nisam sigurna da li je isto ili slično pitanje već bilo postavljeno, ali me interesuje stav po pitanju traženja i prihvatanja pomoći od nevjernika. Svjedočimo šta se dešava našoj braći u Siriji kojima je prijeko potrebna pomoć koja će ih odvesti u pobjedu.

    Allah vas nagradio

    #11430
    Anonimno
    Neaktivan

    Alejkumusselam
    Moraš da razumiješ šta je to muslimanima prijeko potrebno da bi pobjedili svog neprijatelja.
    To je nešto drugo od onoga na što si ti mislila.
    Ono što je bilo prijeko potrebno ashabima za pobjedu to je potrebno muslimanima danas,i Afganistancima i Palestincima i između ostalih i Sirijcima.
    Jel sestro misliš da je to teško naoružanje?Pa zar Pakistan nema atomsku bombu,pa je zarobljenik iste i nesmije ni da provjetri prostoriju gdje se nalazi nuklearka dok mu amer to nedozvoli?
    Jel sestro misliš da su nam potrebne ogromne financije?Pa zar Ummet nije bogatiji nego ikad,a zar nismo poniženiji nego ikad?

    Ako ti padne na pamet misao da nisu ista vremena da su danas oružja opasnija,masovnija,razornija….

    Onda zamisli ashabe na bitki na Jermuku gdje su stali pred Bizantijsku vojsku čija je formacija vojske zauzimala čitavih 20 kilometara.

    Ako ti se od same pomisli na to nenaježi koža onda zamisli ponovo,neprijateljsku vojsku koja se rasprostire 20kilometara i kada 200 hiljada grla samo pusti po jedan glas i napravi po jedan korak napravi oluju.

    Sa čim su ashabi došli pred takvu silu?Sa Perzijskom pomoći?Ne,sa visokim imanom i željom za susretom sa svojim Gospodarom,istinskim džihadom i sa velikim saburom.

    Zar nam nije pouka u prošlim revolucijama gdje je Amerika “pomagala” muslimane?Amerika i Evropa su danas najveće ubojice muslimana,pa kakvu onda pomoć tražiti od njih’?

    Zar misliš da ove krstaške sile imaju ikakvu želju da tek tako pomognu muslimane a da ne traže ništa zauzvrat?A oni zauzvrat traže “samo” da im budeš rob,ali mi smo već robovi Nekome drugom.

    Ono što je ashabima bilo prijeko potrebno za pobjedu nad neprijateljem to je danas muslimanima prijeko potrebno nad pobjedu nad neprijateljem jer..
    U Allahovim zakonima ti nikad nećeš naši promjene, u Allahovim zakonima ti nećeš naći odstupanja.”(35:43)

    #11503
    Anonimno
    Neaktivan

    Selam alejkum,

    Brate Talib tebi hvala na iscrpnom odgovoru, ali ja nisam mislila konkretno na pomoć u oružju i finansijama. Siriju sam spomenula jer svakodnevno vidimo šta se tamo dešava, jer je to trenutno najveće žarište sukoba. Ono na šta sam mislila više je humanitarna pomoć u vidu ljekova, hrane, doktora, pomoć izbjeglicama, a uglavnom su to žene i djeca itd. Mene je interesovalo kakav je stav u islamu po tom pitanju, jer koliko god sam tražila nisam naišla na konkretan odgovor za ili protiv, pa se zato obraćam vama braćo i sestre ako neko od vas zna da me uputi. Znam da je djelo koje izvodi iz vjere podržavanje i pomaganje mnogobožaca i nevjernika protiv muslimana. Dokaz za to su riječi Uzvišenog Allaha “A njihov (od nevjernika) je i onaj koji ih za prijatelje prihvati. Allah, uistinu, neće ukazati na pravi put ljudima koji sami sebi nepravdu čine.” (sura el-Maida 51.), medjutim mene zanima stav o traženju ili prihvatanju pomoći za muslimane protiv kojih se drugi bore.

    Da nas Allah uputi na pravi put

    #11510
    Anonimno
    Neaktivan

    We alejkumusselam we rahmetullah.

    U Bosni ima mnogo osoba koji rade u Afganistanu i Iraku za Amerikance. Od tih mnogih postoje ljudi koji klanjaju pet vakata i koji su bili muslimani prije nego su tamo otišli. Jednom od naših daija u Bosni je postavljeno pitanje o braći i sestrama u islamu, kojima neko od rodbine radi tamo za amere, da li je njima haram uzeti novac od njih, a kojeg su ti tamo zaradili. Šejh je odgovorio (parafraziram) – nije im haram taj novac, ali tu onda nema osuđivanja tog njihovog kufra. Znači, govorit tim ljudima da im je to kufr i da će zbog tog djela (ako na tome presele bez pokajanja) vječno u džehennem, a onda od njih uzimati taj novac kojeg su tamo zaradili, je besmisleno. Ali znači u osnovi im nije haram to uzeti od njih. Pa sigurno je uzimanje od ovih tzv. “afganistanaca i iračana” gore od toga na što ti misliš… A Ellahu'alem

Pregledavate 4 posta - 1 do 4 (od ukupno 4)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.