Situacija u Siriji (vijesti, tekstovi, video, foto)

  • This topic has 521 odgovor, 78 glasova, and was last updated prije 7 years, 4 months by Anonimno. This post has been viewed 135681 times
Pregledavate 15 postova - 331 do 345 (od ukupno 522)
  • Autor
    Postovi
  • #15348
    Anonimno
    Neaktivan

    El-Bera post=9576 wrote: http://www.youtube.com/watch?v=WVEMt1gFecA&feature=youtu.be

    wAllahi ljudina, ponosim se ovim bratom u crno. Ovako nesto nemere uraditi osim insana koji neprestano traga za susretom sa Svevisnjim…

    Allah mu podario najmanje 72… amin

    #15349
    Anonimno
    Neaktivan

    Dzematlija post=10541 wrote: [quote quote=TALIB post=10509]Tako je,Allah zabranjuje samoubistva ali dozvoljava samožrtvovanje.
    ima ljudi koji se žrtvuju da bi Allaha umilostivili – a Allah je milostiv robovima Svojim.” (2:207)

    Nadam se da si u pravu brate i da ce Allah, swt, nagraditi brata sa snimka dzennetom i vidjeti njegov cin kao zrtvovanje a ne kao samoubistvo. Pitam se ako ima neki slican primjer iz vremena Poslanika, s.a.v.s., i njegovih ashaba koji se moze primjeniti situaciji gdje mudzahid zrtvuje svoj zivot za boljitak ummeta.

    Molim Allaha da daruje muslimanima Sirije pobjedu nad nepravdom i nasiljem.

    Allah, subhanehu we te'ala, dobro zna onoga koji je s puta Njegova skrenuo i On dobro zna one koji su na pravom putu. Nije ti dozvoljeno da ovako pricas na osnovu hadisa Allahovoga Poslanika, sallAllahu alejhi we sellem.
    Poslanik, sallAllahu ‘alejhi ve sellem, nam u hadisu, koji bilježi imam Muslim, definira gibet: Prenosi Ebu Hurejre, radijAllahu ‘anhu, da je Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, upitao: “Znate li šta je to gibet?” Rekoše: “Allah i Poslanik najbolje znaju.” Poslanik, sallAllahu ‘alejhi ve sellem, reče: “Da spomeneš svoga brata s onim što mu je odvratno.” Bi rečeno: “A ako je tačno to što kažem o svome bratu?” Reče: “Ako je tačno to što si o njemu rekao, ogibetio (ogovorio) si ga, a ako nije, onda si ga potvorio.”

    Prenosi Džabir bin Abdillah, radijAllahu ‘anhu, da se jednom prilikom osjetio ružan miris, pa Poslanik, sallAllahu ‘alejhi ve sellem, reče: “Ovo je smrad ogovaranja onih koji ogovaraju mu’mine.”

    Ima dokaza iz zivota ashaba. Bilo je medju ashabima da jedan ashab sam uleti u redove kjafira sa sabljom, tj sa oruzijem koje se posjedovalo tada. Ali naravno tebi i tebi slicnima to nije dovoljno. Ukljucite svoju logiku (ako je uposte imate) da za vrijeme ashaba nije bili dinamita, pa kako mozete govoriti da oni to ne bi radili?

    Posto gibetis brata znaj da postoji otkup za gibet.

    Keffaret (otkup) za gibet?

    Kad neko pocini neki grijeh, mora uciniti tevbu, a ona je Allahov hak i sastoji se od momentalnog prestanka sa cinjenjem grijeha, iskrenog pokajanja za ucinjeni grijeh i cvrste odluke da se to vise ne ponavlja. Kad nesto pogrijesimo prema nekome, duzni smo mu se izvinuti. Ako to ne ucinimo, onda je to znak neodgoja. Kako je tek ako se ne izvinemo Allahu za ucinjeni grijeh. Neko je rekao:”Ne gledaj sta si pogrijesio, vec prema kome si pogrijesio”!

    Kada covjek pogrijesi prema drugom covjeku ili povrijedi neko njegovo pravo, duzan je uciniti tevbu, tj. Ispuniti prethodna tri uvjeta i uz to nadoknaditi nanesenu stetu, povredu ili zatraziti halala od onoga kome je ta uvreda ili steta nanesena. Dakle, onaj ko ucini giebet i zeli da se od toga ocisti, duzan je ispuniti ova cetiri uvjeta, zato sto je giebet povreda i ljudskog prava, mora zatraziti halala od onoga koga je ogovarao.

    Postavlja se pitanje da li je dovoljno samo reci:” Ja sam te ogovarao, pa te molim da mi halalis”, ili je potrebno navesti, pojedinosti i okolnosti ogovaranja. Vecina uleme smatra da je bolje navesti sve pojedinosti ogovaranja, kako bi stvar bila potpuno cista.

    Jedni ucenjaci tvrde da kad covjek nekoga ogovara, pa zeli da se iskupi, morao bi ciniti istigfar za njega u tolikoj mjeri koliko mu je nanio zla ogovaranjem!

    Neko je mudro rekao : »Kad bih ikoga ogovarao, onda bih ogovarao svoga oca i majku, jer su oni najpreci da im poklonim svoja dobra djela, a preuzmem njihova losa » !

    Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, je jedne prilike upitao : »Znate li ko ce biti najveca bijeda na Sudnjem danu ? Ashabi su odgovorili : »Allah i Njegov Poslanik najbolje znaju! Poslanik zatim rece : »Najveca bijeda na Sudnjem danu ce biti onaj ko dodje na obracun, pa se kaze : »Ovoga je uvrijedio, ovoga opsovao, ovoga udario, ovoga potvorio », pa svakome pocne vracati njegov hakk, tako sto ce im davati svoja dobra djela, a kad nestane dobrih djela, onda ce preuzimati njihova losa djela, sve dok im ne vrati njihove hakkove » !

    Bilo bi ti bolje da se brines o svojim djelima. Sta mislis da li je Allah, subhanehu we te'ala, zadovoljan sa tvojim djelima koje cinis javno i tajno?

    Molim Uzvisenog Allaha, subhanehu we te'ala, razotkrije munafike i da ih ponizi onako kako im dolikuje. Allahumme amin!

    #15353
    Anonimno
    Neaktivan

    @Pero

    Bolje bi ti bilo da si procitao malo bolje sta sam napisao nego sto si nasrnuo na brata muslimana. Gdje ja to gibetim ikoga??? Ja se ne stavljam na stranu neprijatelja islama, Allah ih kaznio sve. Procitaj moje dove i nade – “javne i tajne” kao sto kazes – i onda odluci jesam li zasluzio da me prozoves “munafikom”. Nadam se da je tvoj odgovor rezultat neproracunatosti iz osjetljivosti prema pravdi za narod Sirije i njihove borce, a ne rezultat namjernog i promisljenog nazivanja necim sto nisam.

    Allah, swt, kaze: Vjernici su samo braća, zato pomirite vaša dva brata i bojte se Allaha, da bi vam se milost ukazala. O vjernici, neka se muškarci jedni drugima ne rugaju, možda su onī bolji od njih, a ni žene drugim ženama, možda su onē bolje od njih. I ne kudite jedni druge i ne zovite jedni druge ružnim nadimcima! O, kako je ružno da se vjernici spominju podrugljivim nadimcima! A oni koji se ne pokaju – sami sebi čine nepravdu. O vjernici, klonite se mnogih sumnjičenja, nekā sumnjičenja su, zaista, grijeh. I ne uhodite jedni druge i ne ogovarajte jedni druge! Zar bi nekome od vas bilo drago da jede meso umrloga brata svoga – a vama je to odvratno – zato se bojte Allaha; Allah, zaista, prima pokajanje i samilostan je. (Al-Hujurat, 10-12)

    Da se vratimo na temu, kad si vec spomenuo ovo sto je navedeno ispod, tu su ashabi ipak ginuli tudjom rukom – a ne svojom.

    Ima dokaza iz zivota ashaba. Bilo je medju ashabima da jedan ashab sam uleti u redove kjafira sa sabljom, tj sa oruzijem koje se posjedovalo tada. Ali naravno tebi i tebi slicnima to nije dovoljno. Ukljucite svoju logiku (ako je uposte imate) da za vrijeme ashaba nije bili dinamita, pa kako mozete govoriti da oni to ne bi radili?

    Opet molim Allaha, swt, da podari dzennet bratu sa snimka.

    #15354
    Anonimno
    Neaktivan

    Dzematlija post=10555 wrote: Da se vratimo na temu, kad si vec spomenuo ovo sto je navedeno ispod, tu su ashabi ipak ginuli tudjom rukom – a ne svojom.

    Ima dokaza iz zivota ashaba. Bilo je medju ashabima da jedan ashab sam uleti u redove kjafira sa sabljom, tj sa oruzijem koje se posjedovalo tada. Ali naravno tebi i tebi slicnima to nije dovoljno. Ukljucite svoju logiku (ako je uposte imate) da za vrijeme ashaba nije bili dinamita, pa kako mozete govoriti da oni to ne bi radili?

    Opet molim Allaha, swt, da podari dzennet bratu sa snimka.

    Odgovor na tvoju konstataciju:

    Kaže jedan od najvećih učenjaka današnjice, Sulejman ibn Nasir el Ulvan:
    U šerijatu je pritvrđeno da je propis uzročnika propasti duše i onoga ko saučestvuje u tome poput propisa osobe koja direktno ubije dušu. (Šejh ovim želi da kaže da nema razlike u propisu onoga koji prouzrokuje svoje ubistvo, onoga ko saučestvuje u svom ubistvu – kao što je na primjer slučaj mladića koji je poučio kralja kako da ga ubije itd – i onoga koji direktno ubije sebe poput osobe koja radi šehidsku akciju, op. prev.)

    Što se tiče ovog pitanja tu postoji razilaženje savremenih učenjaka, jedna grupa učenjaka ovakve akcije smatra zabranjenim odnosno samoubistvom, pri tome kao dokaze koriste opšte tekstove koje govore o samoubistvu, dok druga grupa učenjaka dozvoljava iste i smatra ih legitimnim načinom borbe, od dokaza koje koriste jesu i dokazi navedeni u dva teksta koja slijede:

    Šehidi ili samoubice?
    http://www.putvjernika.com/Fetve-i-odgovori/sehidske-akcije-samoubilacke-akcije-sehidi-ili-samoubice.html

    Šehidske akcije u svjetlu Šerijata
    http://www.putvjernika.com/Fetve-i-odgovori/sehidske-akcije-samoubilacke-akcije-u-svjetlu-serijata.html

    #15355
    Anonimno
    Neaktivan

    Dzematlija post=10555 wrote: @Pero

    Bolje bi ti bilo da si procitao malo bolje sta sam napisao nego sto si nasrnuo na brata muslimana. Gdje ja to gibetim ikoga??? Ja se ne stavljam na stranu neprijatelja islama, Allah ih kaznio sve. Procitaj moje dove i nade – “javne i tajne” kao sto kazes – i onda odluci jesam li zasluzio da me prozoves “munafikom”. Nadam se da je tvoj odgovor rezultat neproracunatosti iz osjetljivosti prema pravdi za narod Sirije i njihove borce, a ne rezultat namjernog i promisljenog nazivanja necim sto nisam.

    Allah, swt, kaze: Vjernici su samo braća, zato pomirite vaša dva brata i bojte se Allaha, da bi vam se milost ukazala. O vjernici, neka se muškarci jedni drugima ne rugaju, možda su onī bolji od njih, a ni žene drugim ženama, možda su onē bolje od njih. I ne kudite jedni druge i ne zovite jedni druge ružnim nadimcima! O, kako je ružno da se vjernici spominju podrugljivim nadimcima! A oni koji se ne pokaju – sami sebi čine nepravdu. O vjernici, klonite se mnogih sumnjičenja, nekā sumnjičenja su, zaista, grijeh. I ne uhodite jedni druge i ne ogovarajte jedni druge! Zar bi nekome od vas bilo drago da jede meso umrloga brata svoga – a vama je to odvratno – zato se bojte Allaha; Allah, zaista, prima pokajanje i samilostan je. (Al-Hujurat, 10-12)

    Da se vratimo na temu, kad si vec spomenuo ovo sto je navedeno ispod, tu su ashabi ipak ginuli tudjom rukom – a ne svojom.

    Ima dokaza iz zivota ashaba. Bilo je medju ashabima da jedan ashab sam uleti u redove kjafira sa sabljom, tj sa oruzijem koje se posjedovalo tada. Ali naravno tebi i tebi slicnima to nije dovoljno. Ukljucite svoju logiku (ako je uposte imate) da za vrijeme ashaba nije bili dinamita, pa kako mozete govoriti da oni to ne bi radili?

    Opet molim Allaha, swt, da podari dzennet bratu sa snimka.

    Brat Usama ti je postavio dva linka koja bi obavezno trebao da procitas.

    A druga stvar ti gibetis brata mudzahida sa videa, a on nije ovdje da bi se branio. Dobro prostudiraj sta je gibet. Da ne bi bio gubitnik na onom svijetu kada dodu mudzahidi pa pocnu da traze svoje pravo.

    #15356
    Anonimno
    Neaktivan

    Braćo lakše malo kad pojašnjavate,Allah vas nagradio.
    Posebno što se tiče šehidskih akcija.
    Džematlija,Allah ti za Istinu prsa učinio širokim.
    Pred tobom su dokazi pa prihvati ili odbaci.

    #15427
    Anonimno
    Neaktivan

    Es Selamu Aleykum We Rahmetullahi We Berekatuhu

    :zastava1:

    Džebhat el-Nusra

    Video snimak sa detaljima napada od decembra 2012. godine na ministarstvo unutrašnjih poslova.

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2MJcn75NL5o#!

    :zastava1:

    Allahu moj, osnazi islam i muslimane! I ponizi mnogobostvo i mnogobosce! I unisti neprijatelje vjere! I sacuvaj stranu islama. Allahu moj pomozi Svoju vjeru, Svoju Knjigu i sunnet Svoga Vjerovjesnika, i Svoje robove muwehide! AMIN

    #15428
    Anonimno
    Neaktivan

    Džebhat el-Nusra

    #15430
    Anonimno
    Neaktivan

    Mudžahidi Džbhat el-Nusre dijele namirnice narodu Sirije.

    #15431
    Anonimno
    Neaktivan

    Trening mudžahida Džabhat el-Nusre

    #15462
    Anonimno
    Neaktivan

    Kako se moze provjeriti vijest da je brat Mirat Ahmeti – iz sela Veliki Trnovac kod Bujanovca (Srbija) – sehidio u Siriji. Tesko mi je vjerovati vijesti iz Avaza – rekli su da su je prenijeli sa portala Bujanovci.net, ali kada se ode na tu adresu nema nikakvog portala – a ne zelim da ne posaljem dove za doticnog brata. Ako je istina, molim Allaha, swt, da primi brata kao sehida.

    Vijest

    Prenosi se od Enesa, r.a., da je Vjerovjesnik, a.s., rekao: “Niko ko udje u Dzennet nece pozeljeti da se vrati na dunjaluk taman kad bi mu pripalo sve sto je na Zemlji, osim sehida. On ce, posto vidi kakve su mu pocasti date, pozeljeti da se vrati i da deset puta pogine.”

    #15478
    Anonimno
    Neaktivan

    Ja sam iste vijesti jutros pročitala i isto se pitala. Ako su tačne, treba ih objaviti i ovdje. Neću više pisati dok se ne provjere, a imam isti nijet u pogledu dove.

    #15492
    Anonimno
    Neaktivan

    Esselamu alejkum

    svi mediji prenose istu vijest da je brat Muaz Ahmeti shehidio u Siriji i da je telefonom neko od braće obavjestio njegovu porodicu.

    #15563
    Anonimno
    Neaktivan

    Jedan od vodja Slobodne Sirijske Vojske, Salim Idriz, o Dzabhatul Nusrah:

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vIfB2zN5q0s;feature=share

    Vodja SSV, Salim Idriz o Dzabhatul Nusrah: “Iskreno, zelim da vas obavijestim o cinjenicama u vezi boraca Jabhatul Nusrah. Oni izlaze u boj na prve frontove, bore se i zrtvuju krv i shehide, a kada se boj zavrsi, cak ni ratni plijen ne nose sa sobom, samo se povuku, (ostavljaju nama, op. prev.) Oni imaju svoja sredstva podrske a mi Slobodna Sirijska Vojska, nasa sredstva su slaba, oni imaju finansijsku podrsku (novac) a mi, mi nemamo nikakvu.”

    Link, ukoliko ne prikaze u postu: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vIfB2zN5q0s

    #15564
    Anonimno
    Neaktivan

    oni ginu bas kao sto je bilo u Bosni: de arape napred nek izginu a mi cemo pokupit pobjedu i plijen…

Pregledavate 15 postova - 331 do 345 (od ukupno 522)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.