Vjerodostojnost i tumacenje hadisa (u slucaju da je vjerodostojan)???

  • This topic has 20 odgovora, 7 glasova, and was last updated prije 11 years, 8 months by Anonimno. This post has been viewed 3571 times
Pregledavate 6 postova - 16 do 21 (od ukupno 21)
  • Autor
    Postovi
  • #10955
    Anonimno
    Neaktivan

    ibn Qajjim post=5627 wrote: Zajko jeli trebalo da utipkam 20 upitnika da bi ti skontao da je moj post pitanje?

    Ovo je odgovor koji trazis.Na dalje sto se mene tice ova tema je za mene zavrsena,ne zelim gubiti vrijeme na raspravljanjes sa tobom ma ko bio ti…I na kraju sve sto ti zelis meni isto i ja tebi zelim…Amin!!!

    #10956
    Anonimno
    Neaktivan

    @ Ibn Qajjim i Zajko. Greske u koracima. Ibn Qajjim je malo zestoko uletio pa ga je Zajko isto tako pogresno docekao.
    Tipkanjem se nemozemo izraziti kako treba a i jos zvuci hladno. Tako cesto mada i nehtijeli upadamo u nesporazume.
    Na kraju krajeva sve ispadne bezveze. A dva brata…
    Ramazan je. Vas dvojca cete sad halaliti jedan drugom na nesporazumu. Da vidimo ko ce prije?. Allah vas nagradio i priblizio srca mumina. Amin.

    ”I ne budite kao oni koji su se razjedinili i u mišljenju podvojili kada su im već jasni dokazi došli – njih čeka patnja velika!“ (Ali Imran, 105)

    … I čvrsto se držite Allahova užeta, nemojte se razjedinjavati! (Ali Imran, 103)

    Šaljući dvojicu daija (Muaza i Ebu Musaa, r.a.) u Jemen, poslanik salallahu alejhi we sellim im govori: ”I međusobno se slažite i nemojte se razilaziti!“ (Buharija, br. 3038, i Muslim, br. 4623)

    Opisujući prave vjernike kaže: ”Vjernici u svojoj međusobnoj ljubavi, milosti i osjećajima jednih prema drugima su poput tijela, kada se jedan organ razboli, cijelo tijelo zahvati nesanica i groznica.“ (Muslim, br. 6751)

    #10957
    Anonimno
    Neaktivan

    صلاح الدين post=5671 wrote: @ Ibn Qajjim i Zajko. Greske u koracima. Ibn Qajjim je malo zestoko uletio pa ga je Zajko isto tako pogresno docekao.
    Tipkanjem se nemozemo izraziti kako treba a i jos zvuci hladno. Tako cesto mada i nehtijeli upadamo u nesporazume.
    Na kraju krajeva sve ispadne bezveze. A dva brata…
    Ramazan je. Vas dvojca cete sad halaliti jedan drugom na nesporazumu. Da vidimo ko ce prije?. Allah vas nagradio i priblizio srca mumina. Amin.

    ”I ne budite kao oni koji su se razjedinili i u mišljenju podvojili kada su im već jasni dokazi došli – njih čeka patnja velika!“ (Ali Imran, 105)

    … I čvrsto se držite Allahova užeta, nemojte se razjedinjavati! (Ali Imran, 103)

    Šaljući dvojicu daija (Muaza i Ebu Musaa, r.a.) u Jemen, poslanik salallahu alejhi we sellim im govori: ”I međusobno se slažite i nemojte se razilaziti!“ (Buharija, br. 3038, i Muslim, br. 4623)

    Opisujući prave vjernike kaže: ”Vjernici u svojoj međusobnoj ljubavi, milosti i osjećajima jednih prema drugima su poput tijela, kada se jedan organ razboli, cijelo tijelo zahvati nesanica i groznica.“ (Muslim, br. 6751)

    BarekAllahu fikum Salahudine. Kratko ali poucno! Sto se mene tice ne samo da sam spremam da bratu (zajki) halalim, spreman sam i da zatrazim halal ako sam ga necim uvrijedio?

    Zajko, brate koja tema, kakva rasprava i gubljenje vremena???

    Ja sam javno postavio pitanje, ako neko zna da mi odgovori, nisam tebe licno pitao niti prozvao. Sam si komentarisao moj post neshvativsi ga kao pitanje, pa sam ja napisao jeli trebalo da utipkam 20 upitnika da bi ti razumio moj post kao pitanje, te si nakon toga (ne)svjesno iznio nekoliko potvora na mene.

    Napominjem na kraju da ja nisam niti zapoceo raspravu niti smatram da ovim gubim vrijeme!

    #10969
    Anonimno
    Neaktivan

    Necu da se mijesam u “raspravu” ali mislim da zajko treba da trazi halala od ibn qajjima, jer je brzo odreagovao,
    zajko, vrati se na pocetak teme, i citaj polako komentare i vidjeces da nema potrebe za teskim rijecima, jer provokacija nije ni bilo…

    #11016
    Anonimno
    Neaktivan

    Hadis o kojem brat ibnul Kajjim pita bilježi imam Tirmizi s tim što na početku hadisa stoji “Ko bude varao arape”, umjesto “Ko ne bude volio arape.”

    Sam imam Tirmizi je ukazao na slabost pomenutog hadisa time što je nakon njega rekao: “Hadis je čudan (garib) ne znamo da se prenosi osim putem Husajna ibn Omera a on kod učenjaka hadisa nije pouzdan.”

    Šejhul islam Ibn Tejmije, nakon što je spomenuo pomenuti hadis kaže: “Slabost je očita na njemu.” Iktidau siratil mustekim 1/438

    Imam Zehebi je spomenuo hadis a potom rekao: “U njemu je Husajn ibn Omer”, potom je Zehebi spomenuo ko ga je ocijenio slabim. Mizanul itidal 1/553

    Ibn Hadžer je naveo hadis a potom rekao: “Tirmizi je ukazao na njegovu slabost.” Hidajetu er-ruvat 5/383

    Ahmed Šakir je hadis takođe ocijenio slabim. Pogledaj Musned imama Ahmeda sa takikom Ahmeda Šakira 1/254

    Šejh Albani je pomenuti hadis u nekim svojim djelima ocijenio slabim a u nekim izmišljenim.. Pogledaj Daiful džami 5715, Silsiletu ed-daife 545, Miškatul mesabih 5945.

    Šejh Bin Baz je upitan o nekoliko hadisa koji govore o vrijednosti arapa od kojih je i pomenuti hadis te je odgovorio: “Svi pomenuti hadisi su slabi.”

    #11021
    Anonimno
    Neaktivan

    Hadis je sam po sebi cudan,a eto znaci da ga niko od onih koji se bave ili su se bavili proucavanjem hadisa(ocjena vjerodostojnosti)ne ocjenjuju kao sahih…

Pregledavate 6 postova - 16 do 21 (od ukupno 21)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.