Kako Mudzahidi vaspitavaju svoju djecu!

  • This topic has 32 odgovora, 15 glasova, and was last updated prije 11 years, 5 months by Anonimno. This post has been viewed 7876 times
Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 33)
  • Autor
    Postovi
  • #13406
    Anonimno
    Neaktivan

    Smajo post=8281 wrote: Svako dijete ima pravo na mir i odmor, kao i pravo na igru i učešće u kulturnim i umjetničkim događajima. To je generalno pravilo u islamu koje ima izuzetke. Recimo djeci se ne smiju dozvoliti igre u kojima se izlaže opasnosti po mentalno i fizičko zdravlje. Što se tiče dječjih igara, one pomažu psihički i fizički razvoj, te razvijaju dječju maštu i kreativnost. S toga je pravo svakog djeteta da mu roditelji obezbijede uslove u kojima će se zabavljati i igrati.

    Danas postoji mnogo djece koja se eksploatišu u oružanim sukobima. Recimo, u današnjoj Rusiji ta brojka prelazi nekoliko hiljada regrutovane djece. Zato sve države moraju preduzeti mjere s ciljem osiguranja neučestvovanja djece mlađe od 15 godina, odnosno djece koja po islamskom pravu nisu punoljetna, u oružanim konfliktima. Niti jedno dijete ispod 15 godina ne smije biti regrutirano u oružane snage.

    Allahov Poslanik, s.a.v.s., kaže: “Naređujte svojoj djeci da obavljaju namaz u (njihovoj) sedmoj godini, a u desetoj ih istucite zbog namaza i u krevetima ih razdvajajte.” Zatim se prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao i sljedeće: “Igraj se sa svojim djetetom (prvih) sedam godina, (sljedećih) sedam godina budi mu prijatelj, a zatim mu prepusti ‘povodac’.”

    “Ne igrajte se Allahovim propisima i neka vam je na umu blagodat koju vam Allah daje, i Knjiga, i mudrost koju vam objavljuje, kojom vas savjetuje. Allaha se bojte i da Allah sve zna – na umu imajte!” (2: 231)

    Tacno je da dijete ima pravo na odmor i pravo na igru koja je u okviru Sheriata i koja dijete nece odvesti u nemarnost u pogledu obaveza prema Allahu. Kulturna i umjetnicka desavanja u BiH su vecinom puna grijeha pa cak neka i puna kufra, stoga ih je bolje izbjegavati, umijesto toga mozes djecu izvesti u prirodi.
    Roditelj je duzan da mu obezbjedi uslove u kojima ce kao prvo sticati islamsko znanje i pouciti ga ispravnoj akidi onda sve ostalo znanje koje ce koristiti muslimanima a ne samo igru i zabavu to je totalno pogresno razmisljanje.

    Kazes da danas postoji mnogo djece koja se eksploatisu u rusiji,, to nije tema ovdje. Tema je kako mudzahidi vaspitavaju svoju djecu, kao sto si video uce ih Kuranu i sunnetu, uce ih borilackim vjestinama, rukovanje oruzjem, da bi kad postanu punoljetni mogli da se bore protiv kafirskih okupotara. Stoga je kod njih razumljivo, obucavanje djece za borbu od ranog djetinjstva i kod tebe bi to bilo razumljivo kad bi tako vaspitavao svoju djecu u okupiranom stanju, kad bi te okupirali cetnici i svakim danom ti prijetila smrt tebe i tvoje familije kao sto je prijetila mnogima 90´-tih godina, kao sto prijeti mnogima u Afganistanu, Siriji, Somaliji…
    Moras postaviti sebe u takvoj situaciji da bi shvatio. Pitaj mnoge bivse mudzahide kako je bilo u ratnom stanju u BiH i dali su djecu odgajali igri i zabavi ili kako da se brane i sitite svoju vjeru, zivote, imetke.

    #13407
    Anonimno
    Neaktivan

    ummhanuma post=8285 wrote: Essellamu alejkum!
    [quote quote=muwehhid post=8274]samo zato što se ne sviđa vašoj duši džihad i što vas je strah puške i džihada, nije ispravan odgoj, i ne treba tako.a treba jel odgajati ih u kafirskim školama u nemoralu, širku i kufru, po iblisovoj, l'anetullahi ‘alejhi, šemi?

    Brate muwehhid, uz dužno poštovanje, na osnovu čega ste zaključili da se plašim puške I džihada I da smatram da djecu treba odgajati u kafirskim školama u nemoralu, širku i kufru, po iblisovoj, l'anetullahi ‘alejhi, šemi? Molim Vas da pažljivo pročitate moj odgovor sljedeći put. Nevezano za video, a što se tiče džihada, znam ja dobro da je džihad jedna od najvažnijih stvari u Islamu, al da bi se išlo u džihad moraju prvo biti ispunjeni uslovi za tako šta.

    muwehhid post=8274vi niste shvatili poruku ovog videa…[/quote wrote:
    Da, to je moguće. Bi ste li mi molim Vas Vi mogli objasniti kako sam video trebala shvatiti? Ono kako sam ja to shvatila na osnovu slike videa (kao što znate, nema prevoda) je da trebam prihvatiti da se golobrada djeca pripremaju za džihad ili trebaju pripremati da postanu mudžahidi? Ono što je meni zapalo ne samo za oko i srce kao materi već i kao osobi koja svoju djecu podiže po Islamu je da želim da mi djeca u školu idu s knjigom pod rukom, a ne s puškom.

    Amin!

    Razlika izmedju nasih nalishana i malishana mudzahida jeste da su pod rukama nasih knjige, pod rukama njihovih su knjige i oruzje. Kamo “srece” da su djeca titinog doba odgajana na ovaj nacin, ne bismo bili svjedoci momku koji je pokusao da od cetnika odbrani svoje Sarajevo u ruke uzeo oruzje te sam sebe tesko povrijedio, jer ga nije znao koristiti. I koliko je samo omladine bilo i izginulo, dok su im oruzja bila nadohvat ruke! Zaista Umm Hanuma neznanje moze covjeka zivota kostati.

    U ovom videu su djeca pod strogim nadzorom odraslih i strucnih osoba, ne brini. I njima se sigurno danas sutra kada ih kafir pocne gadjati nece desiti ono sto se desavalo nasoj omladini u ratu.

    Ako zaista slijedis Kur'an i Sunnet, onda ti je izneseno dovoljno dokaza iz istih da ne bi smjela kritikovati roditelje ove djece, niti njihove ucitelje.

    #13409
    Anonimno
    Neaktivan

    Abdurrahman ibn Avf govori kako je cuo dvojicu mladica koji su se raspitivali za Ebu Dzehla, govoreci da oni zele da ga ubiju, jer on psuje Poslanika s.a.v.s., pa i m je pokazao na Ebu Dzehla. Obojica su navalili na njega i ubili ga.

    Odose do Poslanika s.a.v.s. govoreci i jedan i drugi da su ubili Ebu Dzehla, a Poslanik s.a.v.s. ih pita da li su obrisali svoje sablje. Oni odgovaraju da nisu, pa on pogleda u sablje i rece: “Obojica ste ga ubili!”

    Neka nam odgovore ovi ”ispranih” mozgova koliko su godina imala ova 2 mladica?

    #13421
    Anonimno
    Neaktivan

    Ummu hanuma, tražim od tebe halala ako sam te povrijedio svojojm izjavom, jer nakon tvoje sadašnje izjave drugačije gledam na tvoj slučaj.
    brat Halid ibn Velid je upravu za moj nastup… da ga Allah nagradi, jest da me je malo sa tim gulatima povrijedio, ali eto… ljudi smo, pa griješimo!
    Prihvatam kritiku, Allaha molim da popravi naša stanja i da nam uputu poveća!
    Uistinu je Allahova blagodat velika kada kaže: “On daruje hikmet onome kome On hoće, a onaj kome je hikmet darovan – darovan je blagom neizmjernim. ..” (EL Beqareh, 269)
    el hamdu lillah sister Bushra, el hamdu lillah, ispravno si shvatila mes'elu džihada, Allah najbolje zna! Allah ti uputu povećao!
    molim Allaha da nam podari pronicljivost shvatanja i u ostalim mes'elama.
    I još jednom ću ponoviti. Nema sumnje da su braća na videu bolje pronicljivosti od sviju nas, i da su na većoj uputi od nas, a to i potvđuje Allah ‘Azze we Dželle, pa kaže: “one koji se budu zbog Nas borili Mi ćemo, sigurno, putevima koji Nama vode uputiti…” (El Ankebut, 69) prema tome zanešen je onaj ko smatra da je dalekovidniji i veće pronicljivosti od mudžahida na Allahovom putu.
    To je samo dokaz da ne možemo dokučiti njihovu dalekovidnost po pitanju odgoja djece u OVOM VREMENU I NA ONOM PROSTORU!
    Allah vam dao svako dobro!

    #13422
    Anonimno
    Neaktivan

    muwehhid post=8302 wrote: Ummu hanuma, tražim od tebe halala ako sam te povrijedio svojojm izjavom, jer nakon tvoje sadašnje izjave drugačije gledam na tvoj slučaj.
    brat Halid ibn Velid je upravu za moj nastup… da ga Allah nagradi, jest da me je malo sa tim gulatima povrijedio, ali eto… ljudi smo, pa griješimo!
    Prihvatam kritiku, Allaha molim da popravi naša stanja i da nam uputu poveća!
    Uistinu je Allahova blagodat velika kada kaže: “On daruje hikmet onome kome On hoće, a onaj kome je hikmet darovan – darovan je blagom neizmjernim. ..” (EL Beqareh, 269)
    el hamdu lillah sister Bushra, el hamdu lillah, ispravno si shvatila mes'elu džihada, Allah najbolje zna! Allah ti uputu povećao!
    molim Allaha da nam podari pronicljivost shvatanja i u ostalim mes'elama.
    I još jednom ću ponoviti. Nema sumnje da su braća na videu bolje pronicljivosti od sviju nas, i da su na većoj uputi od nas, a to i potvđuje Allah ‘Azze we Dželle, pa kaže: “one koji se budu zbog Nas borili Mi ćemo, sigurno, putevima koji Nama vode uputiti…” (El Ankebut, 69) prema tome zanešen je onaj ko smatra da je dalekovidniji i veće pronicljivosti od mudžahida na Allahovom putu.
    To je samo dokaz da ne možemo dokučiti njihovu dalekovidnost po pitanju odgoja djece u OVOM VREMENU I NA ONOM PROSTORU!
    Allah vam dao svako dobro!

    :barek:

    Neki ljudi na džumu dolaze samo da stignu na namaz i Allaha s lijenošću i rijetko spominju. Najveći je grijeh laž. Ko čuva svoju čednost i čestitost, i Allah će ga zaštititi. Ko svoju srdžbu guši, Allah će ga nagraditi. Ko prašta ljudima, Allah će njemu oprostiti. Ko se strpi u iskušenju, Allah će mu na kraju to platiti. Najgora zarada jeste zarada od kamate. Najgora hrana je iz uzurpiranog imetka jetima. Dovoljno je nekom od vas ono malo čime se zadovolji duša, jer svi se selimo u kuću dužine samo 4-5 aršina. Posao se procjenjuje na kraju, a dobra djela po onome u čemu čovjek okonča. Najbolja smrt jeste pogibija na Allahovom putu. Ko se oholo uzdiže, Allah će ga prizemljiti. A ko griješi prema Allahu, pokorit će se šejtanu. (El-Bejheki u djelu El-Medhal, 796,Ebu Nuajm u djelu El-Hil’ja,1/138-139, i Ebu Davud u djelu Ez-Zuhd, 170)

    #13427
    Anonimno
    Neaktivan

    @muwehhid

    Fino je vidjeti da ponekad neko i halal trazi. Precesto mi se cini ljudi dodju do krivog zakljucka i napadnu jedne druge pa se skrene sa teme bezveze. Napravio si pravi potez da se vratimo na temu. Allah te nagradio.

    @Bushra

    Sestro, na kraju svog posta ukazujes da je ummihanumi izneseno dovoljno dokaza da nebi smjela kritikovati roditelje i ucitelje, ali i ona je iznijela svoje dokaze na pocetku teme u vidu Usame ibn Zaida, r.a., Abdulaha ibn Omar ibn al-Hataba, r.a., Zaida ibn Tabita, r.a., i Omera ibn Abi Wagasa, r.a. Ne smijemo zanemariti nijedan od dokaza koji su izneseni.

    A i sto kazes da manjak znanja moze covjeka kostati zivota, slazem se, ali se znanje prikuplja postepeno i kad je prikladno, a ne sve odjednom, kao sto se cini da se radi ovoj djeci.

    #13428
    Anonimno
    Neaktivan

    U serijatu za svaku stvar postoji dokaz i shubha.
    Dokaz je ono na sto ajet i hadis nedvosmisleno ukazuju, a shubha je nesto sto se uzme za dokaz manje jasno, ili da se odnosi na nesto drugo a upotrebi za tamo gde mu mesto nije.

    U ovoj situaciji je dokaz da postoje hadisi i ajeti o obaveznosti pripreme ze dzihad.
    A shubha je hadisi koje je spomula ummhanuma o djeci koje je Poslanik vracao da ne ucestvuju u borbi.

    Jer ovde nije rijec da ova djeca idu u borbi, vec se ovde radi o obuci, sto je od velike koristi.

    Sa'd ibni Ebi Vekas je od malih nogu ucio gadjanje strijelom, pa kada je stasao u muzevno doba to mu je u mnogome koristilo, jer je bio precizan kao sto su danasnji snajperiati precizni. Pa mu je Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem, u jednoj borbi rekao : “gadjaj Sa'de za tebe bih dao i oca i majku”. Pa se kasnije Sa'd ponosio time kako je Poslanik samo njemu to rekao, a sebeb da mu to kaze je bio Sa'dovo iskustvo u gadjanju.

    Barekallahu fikum

    #13443
    Anonimno
    Neaktivan

    muwehhid post=8302 wrote: Ummu hanuma, tražim od tebe halala ako sam te povrijedio svojojm izjavom, jer nakon tvoje sadašnje izjave drugačije gledam na tvoj slučaj.
    brat Halid ibn Velid je upravu za moj nastup… da ga Allah nagradi, jest da me je malo sa tim gulatima povrijedio, ali eto… ljudi smo, pa griješimo!
    Prihvatam kritiku, Allaha molim da popravi naša stanja i da nam uputu poveća!
    Uistinu je Allahova blagodat velika kada kaže: “On daruje hikmet onome kome On hoće, a onaj kome je hikmet darovan – darovan je blagom neizmjernim. ..” (EL Beqareh, 269)

    ٍٍHvala ti brate muwehhid. Ti si veliki čovjek, alhamdulillah. Allah dž.š. kaže: “Sve što vam je dato – samo je uživanje u životu na ovom svijetu, a ono što je u Allaha ‘ bolje je i trajnije za one koji vjeruju i u Gospodara svoga se uzdaju; za one koji se klone velikih grijeha i razvrata i koji, kad ih ko rasrdi, opraštaju.” (prijevod značenja Ash-Shura, ajeti 36 i 37).

    A hvala i braći Emir1 i Halid Ibn Velidu na razumijevanju.

    #13444
    Anonimno
    Neaktivan

    Šebab post=8272 wrote: Molim Allaha da blagoslovi ovu djecu.

    Ne mora znaciti da ce odmah nakon ovih obuka ova djeca otici u borbu. /quote]

    [quote quote=Šebab post=8272]Oni samo izvrsavaju Allahovu naredbu, vrse pripreme, a kad dodje vakat oni ce bdjeti na granicama Islama. Sigurno nece cuvati Allahovu vjeru djeca koja ne mogu da se odvoje od video igrica i crtani filmova.

    [b]U serijatu ima pravilo, ono sto je farz, farz je i pripremiti uslove za taj fa[/b]rz.
    Na primjer: Da bi covjek obavio namaz farz mu je da se abdesti, a da bi se abdestio farz mu je da nadje vodu za abdest, ako ulozi maksimalni trud da je nadje i ne nadje je skinuo je obavezu sa sebe, al obaveza namaza ostaje.

    Moj komentar na gore citirano: Ne mora značiti, tačno. Ali u zemlji gdje je video snimljen se vodi rat, a oni tamo djecu obučavaju i regrutuju za borbu. To je nije po Islamu jer su uključeni dječaci prije dostignute zrelosti.

    Drugo, nije objavljena samo tema već je kontraverzan komentar autora o tome kako se moli da se I naša djeca u Bosni ovako obučavaju i da idu u ovakve škole (možda sam malo slobodnije ovo interpretirao, ali ovo je suština). Nije potrebno da se razumiju riječi da bi se zaključilo da je video očigledan propagandni material za regrutaciju djece. Na sličan način pokret Al Shabab regrutuje djecu u Somaliji, a kad ova djeca budu ranjena, prepušta ih samim sebi.

    #13445
    Anonimno
    Neaktivan

    DrKavgic post=8326 wrote:
    Drugo, nije objavljena samo tema već je kontraverzan komentar autora o tome kako se moli da se I naša djeca u Bosni ovako obučavaju i da idu u ovakve

    Ne sekiraj se nije molio za tvoju djecu :))

    On je molio za djecu vjernika da se odgajaju na pravi nacin, a tebe tu nije spomenuo, zato spavaj mirno :))

    #13446
    Anonimno
    Neaktivan

    DrKavgic post=8326 wrote: [quote quote=Šebab post=8272]Molim Allaha da blagoslovi ovu djecu.

    Ne mora znaciti da ce odmah nakon ovih obuka ova djeca otici u borbu. /quote]

    [quote quote=Šebab post=8272]Oni samo izvrsavaju Allahovu naredbu, vrse pripreme, a kad dodje vakat oni ce bdjeti na granicama Islama. Sigurno nece cuvati Allahovu vjeru djeca koja ne mogu da se odvoje od video igrica i crtani filmova.

    [b]U serijatu ima pravilo, ono sto je farz, farz je i pripremiti uslove za taj fa[/b]rz.
    Na primjer: Da bi covjek obavio namaz farz mu je da se abdesti, a da bi se abdestio farz mu je da nadje vodu za abdest, ako ulozi maksimalni trud da je nadje i ne nadje je skinuo je obavezu sa sebe, al obaveza namaza ostaje.

    Moj komentar na gore citirano: Ne mora značiti, tačno. Ali u zemlji gdje je video snimljen se vodi rat, a oni tamo djecu obučavaju i regrutuju za borbu. To je nije po Islamu jer su uključeni dječaci prije dostignute zrelosti.

    Drugo, nije objavljena samo tema već je kontraverzan komentar autora o tome kako se moli da se I naša djeca u Bosni ovako obučavaju i da idu u ovakve škole (možda sam malo slobodnije ovo interpretirao, ali ovo je suština). Nije potrebno da se razumiju riječi da bi se zaključilo da je video očigledan propagandni material za regrutaciju djece. Na sličan način pokret Al Shabab regrutuje djecu u Somaliji, a kad ova djeca budu ranjena, prepušta ih samim sebi.

    A djela nevjernika su kao varka u ravnici u kojoj žedan vidi vodu, ali kad do tog mjesta dođe, ništa ne nađe, – a zateći će da ga čeka kraj njega Allahova kazna i On će mu potpuno isplatiti račun njegov jer Allah veoma brzo obračunava,
    ili su kao tmine nad dubokim morem koje prekrivaju talasi sve jedan za drugim, iznad kojih su oblaci, sve tmine jedna iznad drugih, prst se pred okom ne vidi, – a onaj kome Allah ne da svjetlo neće svjetla ni imati.
    Sure-Nur,ajet-39-49
    Ako si neki Obavestajac ili neka jeftina sluga,hocu malo date “orahatim”da nisam iz Bosne, budi SIGURAN u ovo, ali ako ti je cilj nadmetanje sa nama u ovom Forumu onda si pogresio Adresu,dobro znaj da rasprava cija je pozadina nadmetanje,opovrgavanje,dokazivanje I strast za prestavljanjem vlastitih kvaliteta izvor svih duhovnih bolesti pokudzenihkod Allaha azze we dzell a pohvaljeno kod njegovog neprijatelja iblisa alejhi la’neh.
    Ako si dosao za Hajr Insallah naciceh ga, ali ako si dosao za Sher da nas Allah sacuva od tvog sherra I nek ti Allah dadne ono sta si ZASLUZIO.AMIIN

    #13448
    Anonimno
    Neaktivan

    Sejh Abdullah Azzam u jednom od svojih obracanja kaze majkama: Nemoj te u svojim dvoristima odgajati tovljenju pilad(sinove) koju ce kjafiri i taguti poklati, nego odgajate lavove koji ce se suprostaviti kjafirima i tagutima.
    ˝ O vi Muslimani! Vi ste dugo vremena spavali, dovoljno dugo da bi tirani zagospodarili sa vama. Vi ste prihvatili da živite kao robovi i da se pokorite tiranima. Sada je došlo vrijeme da se pobunite i razbijete okove robstva. ˝ šehid Abdullah Azzam (Allah mu se smilovo)
    ˝ Zaista su naše riječi mrtve, sve dok ne umremo za njih, pa one ostanu žive među živima. ˝ šehid Sejjid Kutub (Allah mu se smilovo)
    ˝ Samo zato što sam u Faraonovoj kući, to ne znači da moram da šutim o Faraonu. Ovo nas Islam uči. ˝šejh Ebu Hamza el – Misri (Allah ga izbavio)
    ˝ Smrt je samo jedna, pa neka bude na Allahovom putu. ˝ Šehid Abdullah Azzam (Allah mu se smilovo)
    ˝ Mnogi su oni koji su izabrali život da bi umrli, a ja sam izabrao umiranje da bi živio. ˝ šehid Abdul Wehab, (Allah mu se smilovo), afganistanski Džihad

    #13450
    Anonimno
    Neaktivan

    DrKavgic post=8326 wrote: [quote quote=Šebab post=8272]Molim Allaha da blagoslovi ovu djecu.

    Ne mora znaciti da ce odmah nakon ovih obuka ova djeca otici u borbu. /quote]

    [quote quote=Šebab post=8272]Oni samo izvrsavaju Allahovu naredbu, vrse pripreme, a kad dodje vakat oni ce bdjeti na granicama Islama. Sigurno nece cuvati Allahovu vjeru djeca koja ne mogu da se odvoje od video igrica i crtani filmova.

    [b]U serijatu ima pravilo, ono sto je farz, farz je i pripremiti uslove za taj fa[/b]rz.
    Na primjer: Da bi covjek obavio namaz farz mu je da se abdesti, a da bi se abdestio farz mu je da nadje vodu za abdest, ako ulozi maksimalni trud da je nadje i ne nadje je skinuo je obavezu sa sebe, al obaveza namaza ostaje.

    Moj komentar na gore citirano: Ne mora značiti, tačno. Ali u zemlji gdje je video snimljen se vodi rat, a oni tamo djecu obučavaju i regrutuju za borbu. To je nije po Islamu jer su uključeni dječaci prije dostignute zrelosti.

    Drugo, nije objavljena samo tema već je kontraverzan komentar autora o tome kako se moli da se I naša djeca u Bosni ovako obučavaju i da idu u ovakve škole (možda sam malo slobodnije ovo interpretirao, ali ovo je suština). Nije potrebno da se razumiju riječi da bi se zaključilo da je video očigledan propagandni material za regrutaciju djece. Na sličan način pokret Al Shabab regrutuje djecu u Somaliji, a kad ova djeca budu ranjena, prepušta ih samim sebi.

    Na sličan način pokret Al Shabab regrutuje djecu u Somaliji, a kad ova djeca budu ranjena, prepušta ih samim sebi.

    Ma da, bas kao sto je Irak krio nuklearno oruzje! I ti vjerovatno knjige “citas” drzeci ih naopako!

    #13453
    Anonimno
    Neaktivan

    Bushra post=8333 wrote: [quote quote=DrKavgic post=8326][quote quote=Šebab post=8272]Molim Allaha da blagoslovi ovu djecu.

    Ne mora znaciti da ce odmah nakon ovih obuka ova djeca otici u borbu. /quote]

    [quote quote=Šebab post=8272]Oni samo izvrsavaju Allahovu naredbu, vrse pripreme, a kad dodje vakat oni ce bdjeti na granicama Islama. Sigurno nece cuvati Allahovu vjeru djeca koja ne mogu da se odvoje od video igrica i crtani filmova.

    [b]U serijatu ima pravilo, ono sto je farz, farz je i pripremiti uslove za taj fa[/b]rz.
    Na primjer: Da bi covjek obavio namaz farz mu je da se abdesti, a da bi se abdestio farz mu je da nadje vodu za abdest, ako ulozi maksimalni trud da je nadje i ne nadje je skinuo je obavezu sa sebe, al obaveza namaza ostaje.

    Moj komentar na gore citirano: Ne mora značiti, tačno. Ali u zemlji gdje je video snimljen se vodi rat, a oni tamo djecu obučavaju i regrutuju za borbu. To je nije po Islamu jer su uključeni dječaci prije dostignute zrelosti.

    Drugo, nije objavljena samo tema već je kontraverzan komentar autora o tome kako se moli da se I naša djeca u Bosni ovako obučavaju i da idu u ovakve škole (možda sam malo slobodnije ovo interpretirao, ali ovo je suština). Nije potrebno da se razumiju riječi da bi se zaključilo da je video očigledan propagandni material za regrutaciju djece. Na sličan način pokret Al Shabab regrutuje djecu u Somaliji, a kad ova djeca budu ranjena, prepušta ih samim sebi.

    Na sličan način pokret Al Shabab regrutuje djecu u Somaliji, a kad ova djeca budu ranjena, prepušta ih samim sebi.

    Ma da, bas kao sto je Irak krio nuklearno oruzje! I ti vjerovatno knjige “citas” drzeci ih naopako!

    Sta hoces da kazes da mu je intelegencija na nivou Dzordza Busha :))

    Nije valjda :))

    #13454
    Anonimno
    Neaktivan

    gariib post=8328 wrote: [quote quote=DrKavgic post=8326][quote quote=Šebab post=8272]Molim Allaha da blagoslovi ovu djecu.

    Ne mora znaciti da ce odmah nakon ovih obuka ova djeca otici u borbu. /quote]

    [quote quote=Šebab post=8272]Oni samo izvrsavaju Allahovu naredbu, vrse pripreme, a kad dodje vakat oni ce bdjeti na granicama Islama. Sigurno nece cuvati Allahovu vjeru djeca koja ne mogu da se odvoje od video igrica i crtani filmova.

    [b]U serijatu ima pravilo, ono sto je farz, farz je i pripremiti uslove za taj fa[/b]rz.
    Na primjer: Da bi covjek obavio namaz farz mu je da se abdesti, a da bi se abdestio farz mu je da nadje vodu za abdest, ako ulozi maksimalni trud da je nadje i ne nadje je skinuo je obavezu sa sebe, al obaveza namaza ostaje.

    Moj komentar na gore citirano: Ne mora značiti, tačno. Ali u zemlji gdje je video snimljen se vodi rat, a oni tamo djecu obučavaju i regrutuju za borbu. To je nije po Islamu jer su uključeni dječaci prije dostignute zrelosti.

    Drugo, nije objavljena samo tema već je kontraverzan komentar autora o tome kako se moli da se I naša djeca u Bosni ovako obučavaju i da idu u ovakve škole (možda sam malo slobodnije ovo interpretirao, ali ovo je suština). Nije potrebno da se razumiju riječi da bi se zaključilo da je video očigledan propagandni material za regrutaciju djece. Na sličan način pokret Al Shabab regrutuje djecu u Somaliji, a kad ova djeca budu ranjena, prepušta ih samim sebi.

    A djela nevjernika su kao varka u ravnici u kojoj žedan vidi vodu, ali kad do tog mjesta dođe, ništa ne nađe, – a zateći će da ga čeka kraj njega Allahova kazna i On će mu potpuno isplatiti račun njegov jer Allah veoma brzo obračunava,
    ili su kao tmine nad dubokim morem koje prekrivaju talasi sve jedan za drugim, iznad kojih su oblaci, sve tmine jedna iznad drugih, prst se pred okom ne vidi, – a onaj kome Allah ne da svjetlo neće svjetla ni imati.
    Sure-Nur,ajet-39-49
    Ako si neki Obavestajac ili neka jeftina sluga,hocu malo date “orahatim”da nisam iz Bosne, budi SIGURAN u ovo, ali ako ti je cilj nadmetanje sa nama u ovom Forumu onda si pogresio Adresu,dobro znaj da rasprava cija je pozadina nadmetanje,opovrgavanje,dokazivanje I strast za prestavljanjem vlastitih kvaliteta izvor svih duhovnih bolesti pokudzenihkod Allaha azze we dzell a pohvaljeno kod njegovog neprijatelja iblisa alejhi la’neh.
    Ako si dosao za Hajr Insallah naciceh ga, ali ako si dosao za Sher da nas Allah sacuva od tvog sherra I nek ti Allah dadne ono sta si ZASLUZIO.AMIIN

    Covjek nesto kaze sto ti ne pase pa je zbog toga odmah obavjestajac.
    Nego, meni se cini da ti dok pises svoje postove uporno nastojis da primijenis stil osobe koja je “nepismena” ili ne poznaje dobro bosanski jezik. Medjutim, u posljednjih nekoliko dana pravopis ti se toliko “popravio”, kao da to ne pise ista osoba. 🙂

    Prije nekoliko dana napisao si:

    Smajo ovaj Ajet ne govori o Dzihad i Vaspitavanje nasu djecu,a bar ni malo protiv nas,Boj se Allaha Azze we Dzell.

    Da bi već nesto kasnije bilo puno bolje:

    Neki ljudi na džumu dolaze samo da stignu na namaz i Allaha s lijenošću i rijetko spominju. Najveći je grijeh laž. Ko čuva svoju čednost i čestitost, i Allah će ga zaštititi. Ko svoju srdžbu guši, Allah će ga nagraditi. Ko prašta ljudima, Allah će njemu oprostiti.

    Netko bi i ove kontradikcije mogao tumaciti na isti nacin kako ti tumacis ovog DrKavgica.
    Jer, do sada je na forumu bilo puno onih koji su se pravili neuki, nepismeni a na kraju se ispostavljalo da su jako dobro znali sta im je ciniti.
    Ne zelim na ovaj nacin da te optuzujem na nesto u sto nisam siguran, ali isto tako i ti bi mogao da se odnosis prema drugima.

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 33)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.