POST NA DAN AŠURE

Ova tema sadrži 6 odgovora, ima 3 glasa, zadnji odgovor od:  Anonimno prije 4 godine, 12 mjeseci. This post has been viewed 2650 times

Pregledavate 7 postova - 1 do 7 (od ukupno 7)
  • Autor

Es Selamu Aleykum We Rahmetullahi We Berekatuhu

:zastava1:

Hvala pripada samo Allah, Gopodaru svih svjetova. Njemu zahvaljujemo i od Njega pomoc i oprost za svoje grijehe trazimo. Neka je salavat i selam na posljednog Allahovog poslanika Muhameda s.a.v.a. na njegovu porodicu, časne ashabe i sve one koji ih slijede u dobro do kijametskog dana!

Draga braćo, cijenjene majke, sestre i omladino!

Allahov sveti mjesec muharem je blagoslovljeni mjesec. To je prvi mjesec u hidžretskom kalendaru i jedan od četiri sveta mjeseca.

Allah dž.š u Kur'anu kaže: “Broj mjeseci u Allaha je dvanaest, prema Allahovoj knjizi od dana kada je nebesa i zemlju stvorio, a četiri su sveta, to je prava vjera. U njima ne griješite.” (At-Tewba )

Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov poslanik rekao: “Najbolji post poslije mjeseca ramazana, je post u mjesecu muharemu, a najbolji namaz poslije farz-namaza je noćni namaz.” ( Muslim ) .

Muharem je mjesec koji pruža mogućnost svim vjernicima da se oplemene, izdignu imanski i moralno na još više deredže i zasluže time Allahovu milost i oprost grjeha. Pred nama je još jedna prilika da zaradimo veliku Allahovu nagradu i očistimo se od grjeha. Tu nagradu možemo zaslužiti samo postom i namazom. Post je radi Allaha, pa zato Allah za to nagrađuje. U nastupajućim danima oživimo sunet našeg vjerovesnika Muhameda s.a.v.a . Od Ebu Bekra r.a. se prenesi da je Poslanik a.s rekao: “Godina se sastoji od dvanaest mjeseci, od koji su četiri sveta, tri su uzastopna i jedan odvojen: zul-kade, zul hidže i muharem, a potom redžeb koji pada između dva džumada i šabana.” ( Buhari )

Muharem je veoma važan mjesec. U njemu ne griješite, ne činite grijeh u svetim mjesecima, jer je mnogo, mnogo teži grijeh počiniti u ovim nego u drugim mjesecima. Mjesec muharem je pun berićeta, mjesec muharem nas podsjeća na događaj hidžre Allahovog Poslanika a.s. i njegovih ashaba r.a., na jačanje islamskog poziva (dawa ) i formirajnje islamske države u Medini. Deseti dan ovog časnog mjeseca podsjeća na uspjeh, Allahovu pomoć i spas poslanika Musa a.s.

Uzvišeni Allah učinio je izuzetno vrijednim i odobranim ovaj mjesec i umnogostručio nagradu onome ko se odluči da ga u postu provede.

U arapskom izraz ašura je izvednica iz riječi ašer, što znači broj deset. Mudrost posta dana ašure jeste u tome što je tog dana Allah dž.š. spasio Musa a.s. i njegov narod od Faraonove nepravde i potopio Faraona i njegove snage. Muhamed a.s ovaj dan obilježavao je postom. On je rekao: “Ovaj post pokazuje da je vjera Allahovih poslanika jedna, te da je islam blagodat za cijeli ljudski rod.”

Ibn Katame.r.a. prenosi od od Poslanika s.a.v.a.: “Post tri dana u svakom

mjesecu 13. 14. i 15. dan i ramazan do ramazana je poput neprestanog posta. Post Arefata briše protekle i dolazeće godine, a post ašure briše protekle godine.” ( Muslim, Tirmizi, Ebu Davud i Nesai)

Safija Ahmed Ishak kaže: “Mustehab je postiti deveti i deseti dan muharema, jer je Poslanik a.s. postio deseti dan, a imao je nijet da posti i deveti dan, međutim preselio se na ahiret.” Na osnova ovog može se reći da je mustehab postiti 9. i 10. dan muharema. Učenjaci su naveli nekoliko razloga zašto je deveti dan muharema mustehab:

1. Da bi se razlikovali od Jevreja ( koji poste samo 10, dan ),

2. Dan ašure je u subotu (24.11.2012), mi moramo postiti petak i subotu ili subotu i nedelju.

Na kraju molim Allaha da nas učini nakon ovih dana boljim nego što smo bili prije njih! Da nas učini uspješnijim u novoj hidžretskoj godini! Da nam istinu pokaže! I da budemo od onih koji slušaju i povode se za istinom!

O Milostivi, primi naš post, naše namaze i sve ibadete koje činimo, Ti si najmilostiviji! Blagoslovi nas ovim svetim mjesecom! Učini nas od onih koji stiču korisnu nauku! Oprosti nam grijehe i počasti nas u dženetu da budemo sa poslanicima, ashabima, šehidima i dobrim mu'minima! Amin, JA RABBIL ALEMIN!

Anonimno

Es-selamu ‘alejkum !

S obzirom da ste u svojim postovima naveli da je dan ašure u subotu 24.novembra, pitam se – zar ne bi trebao biti u nedjelju 10. muharrem ako znamo da je dan arefata “pomjeren” prošli mjesec sa petka na subotu, s toga bi po mojoj logici trebalo pomjeriti i ovaj mjesec barem za jedan dan (pošto neznam jeli viđen mlađak za mjesec muharrem 29. ili se zaokružilo na 30 dana, u tom slučaju bi trebalo biti čak +2 dana). Ispravite me ako griješim Allah vam se smilovao !

ps.: ako se ne varam, prošle godine sam postio ovaj dan prije, pa tek sutradan došla obavijest iz KSA da je dan ašure dan kasnije, ako se sječate.

Es Selamu Aleykum We Rahmetullahi We Berekatuhu

Reko je Alija r. a. prvo saznaj istinu (dokaz) pa pricaj
    Sejh: Khalid Shaukat
    Ovi proracuni pracenje meseca slazu se od 1993
    http://moonsighting.com/

Allahu moj, osnazi islam i muslimane! I ponizi mnogobostvo i mnogobosce! I unisti neprijatelje vjere! I sacuvaj stranu islama. Allahu moj pomozi Svoju vjeru, Svoju Knjigu i sunnet Svoga Vjerovjesnika, i Svoje robove muwehide! AMIN

Anonimno

Muamer2 post=8797 wrote: Es-selamu ‘alejkum !

S obzirom da ste u svojim postovima naveli da je dan ašure u subotu 24.novembra, pitam se – zar ne bi trebao biti u nedjelju 10. muharrem ako znamo da je dan arefata “pomjeren” prošli mjesec sa petka na subotu, s toga bi po mojoj logici trebalo pomjeriti i ovaj mjesec barem za jedan dan (pošto neznam jeli viđen mlađak za mjesec muharrem 29. ili se zaokružilo na 30 dana, u tom slučaju bi trebalo biti čak +2 dana). Ispravite me ako griješim Allah vam se smilovao !

ps.: ako se ne varam, prošle godine sam postio ovaj dan prije, pa tek sutradan došla obavijest iz KSA da je dan ašure dan kasnije, ako se sječate.

Mislim da si dosta zbunjen,Arafat je bio u cetvrtak a vi kazete da je bio u Subotu???

Anonimno

Jeste, ovo sam nesvjesno napisao dan arefata, umjesto bajram, Allah te nagradio za ispravku.

Sad sam pogledao još jednom oba kalendara, zbunilo me to što je prošli mjesec bilo ono odstupanje od 1 dan u takvimu rijaseta “iz” , tako da su turci i neke druge inadžije klanjali bajram namaz dan ranije prije svih ostalih muslimana, ali taj isti takvim ovaj mjesec se slaže sa viđenjem mlađaka tako da nema razilaženja oko dan ašure, subhanallah. To me je zbunilo, jer nisam obraćao pažnju na to da je po takvimu zul hidždže imao 30 dana, a po onom što su vidjeli muslimani koji prate po sunnetu lunarni kalendar mjesec zul hidždže je imao u stvarnosti 29 dana, tako da se stanje opet izravnjalo Allahovom odredbom.

Anonimno

i naravno dan arefata je bio u četvrtak 25.10 (pomjeren sa srijede) kao što je bajram bio u petak 26.10. (pomjeren sa četvrtka), a ne u subotu kao što sam napisao greškom u prvom postu.

Anonimno

http://www.youtube.com/watch?v=01PQsWRz2cc;feature=share

Interesuje me da li je dozvoljeno postiti petak i subotu, ako oba dana spojimo postom, kao što je bilo sad slučaj sa 9. i 10. muharremom ,danom ašure, ili bi morao spojiti i sa četvrtkom odnosno nedjeljom da bi izbjegao zabranu da se posti petkom i subotom ?

Pregledavate 7 postova - 1 do 7 (od ukupno 7)

Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.

Novo na naslovnoj