Abu Dujana – Propis nesuđenja po Allahovom zakonu!

  • This topic has 20 odgovora, 5 glasova, and was last updated prije 11 years, 8 months by Anonimno. This post has been viewed 4090 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 21)
  • Autor
    Postovi
  • #10980
    Anonimno
    Neaktivan

    #10981
    Anonimno
    Neaktivan

    #10984
    Anonimno
    Neaktivan

    Da li je ovaj Abu Dujana porijeklom sa ovih nasih prostora?Po njegovom govoru njemackog jezika bih to pomislio,ipak,nepoznato mi je ko je on.I ima jedna greska u njegovom govoru u prvom videu,neka mu Allah oprosti,kada opisuje pojam taguta,u 5,25 minuti,obratiti paznju na taj dio govora…

    #10985
    Anonimno
    Neaktivan

    a gdje mu je greska objasni Zajko.

    #10986
    Anonimno
    Neaktivan

    on kaze u vezi taguta sve sto se obozava mimo Allaha…

    #10987
    Anonimno
    Neaktivan

    A sta kazes ti?

    #10988
    Anonimno
    Neaktivan

    zajko post=5702 wrote: on kaze u vezi taguta sve sto se obozava mimo Allaha…

    Ibnul-Kajjim, rahimehullahu te'ala, kaže:
    “Tagut je ono čime rob pređe granicu u pogledu onoga što obožava, ili slijedi ili mu se pokorava. Tagut je svako pred kim se sudi mimo Allaha i Poslanika, ili ga obožavaju mimo Allaha, ili da ga slijede bez upute od Allaha, ili da mu se pokoravaju u onome za šta ne znaju da je to pokornost Allahu. Ovo su svi taguti svijeta. Ako razmisliš o njima i razmisliš o stanjima ljudi prema njima, vidjet ćeš da je većina njih od onih koji su odstupili od robovanja Allahu ka robovanju tagutima, i od pokornosti Allahu i slijeđenju Njegovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, ka pokornosti tagutima i njihovom slijeđenju.”
    Ilamul-muewqqi'in

    #10989
    Anonimno
    Neaktivan

    Zajko mozda si zauzet pa nemozes da pises jasam nasao neki govor kod Ulema Selef i Ulema Ndzd oko ove teme pa mozda ce nam olaksati da svatimo sta je i tko je tagut pa mislim da Ebu Dudzane kako sta kazes da je pogresio DA nije POGRESIO.

    Šejh Muhammed ibn AbdulVehab, je rekao: “Znaj, Allah ti se smilovao, da je prvo ono što je Allah naredio ljudima bilo nevjerovanje u taguta i vjerovanje u Allaha. Dokaz tome su riječi Uzvišenog:
    “Mi smo svakom narodu poslanika poslali: Allahu ibadet činite, a taguta se klonite!” (En-Nahl: 36)
    Što se tiče načina nevjerovanja u taguta – to je da budeš ubijeđen da je neispravno ibadetiti bilo kome mimo Allahu i da se toga kloniš, mrziš ga i da proglasiš kafirima njegove pristalice, te da se prema njima neprijateljski odnosiš.
    Što se tice značenja vjerovanja u Allaha, to je da budeš ubijeđen da je samo Allah jedini koji se obožava bez ikoga drugoga. Zatim iskreno ispoljavanje svih vrsta ibadeta samo Allahu, te da ih negiraš bilo kojem drugom božanstvu mimo Njega. Da voliš iskrene i da sa njima prijateljuješ, da mrziš mušrike i da se prema njima odnosiš neprijateljski.
    Tagut općenito je sve ono što se obožava mimo Allaha, uz postojanje njegovog zadovoljstva sa onim koji njega obožava, slijedi ili mu se pokorava mimo Allaha i Njegovog poslanika. On je dakle tagut.
    Što se tiče suštine i onoga što se misli pod pojmom tagut selef se o tome izrazio na više načina. Najljepše što je rečeno je u riječima Ibnul-Kajjima, rahimehullahu teala, kada kaže: “Tagut je ono čime rob pređe granicu u pogledu onoga što obožava, ili slijedi ili mu se pokorava. Tagut je svako pred kim se sudi mimo Allaha i Poslanika, ili ga obožavaju mimo Allaha, ili da ga slijede bez upute od Allaha, ili da mu se pokoravaju u onome za šta ne znaju da je to pokornost Allahu. Ovo su svi taguti svijeta. Ako razmisliš o njima i razmisliš o stanjima ljudi prema njima, vidjet ćeš da je većina njih od onih koji su odstupili od robovanja Allahu ka robovanju tagutima, i od pokornosti Allahu i slijeđenju Njegovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, ka pokornosti tagutima i njihovom slijeđenju.”
    To znači, da su tri vrste taguta: tagut u vlasti, tagut u ibadetu i tagut u pokornosti i slijeđenju. Ono na šta se odnosi govor na ovom listu je tagut u vlasti. Jer mnogi od onih koji se pripisuju islamu su se posvetili vladanju po onome što su im ostavili njihovi očevi. To pravo zovu društvenim zakonom. Kao npr. zakon Adžmana, zakon Kahtana i tome slično. Ovo je taj ciljani tagut za kojeg je Allah naredio da se kloni od njega

    #10990
    Anonimno
    Neaktivan

    Ja kazem da je tagut sve ono sto se obozava mimo Allaha a zadovoljno je sa tim.Jer necemo kazati da je Alija r.a. tagut a obozavali su ga neki,ili Isa a.s.,jer oni nisu sa tim bili zadovoljni…Halali sto si cekao dugo na odgovor,nisam primijetio da si reagovao odmah poslije mog posta…Sada sam jos malo slobodan,pa mogu odmah da odgovorim…

    #10991
    Anonimno
    Neaktivan

    @Ankebut,dao si iscrpan odgovor,pa i ono na sta sam ja skrenuo paznju,to jeste ako je obozavani zadovoljan…Allah te nagradio svakim dobrom…Amin!!!
    P.s.Mislim da isto misljenje ima i Ibn Qajim,odnosno osoba sa tim nikom…

    #10992
    Anonimno
    Neaktivan

    Tagut je sve ono sto se obozava mimo Allah s.w.t
    Sejh Muhammed ibn AbdulWehhab kaze:
    Prvi, tagut je shejtan lanetullahi alejh
    Drugi, vladar koji mjenja Allahove s.w.t propise
    Treci, Sudija koji sudi sa necim drugim mimo Sherijata
    Cetrvti, onaj koji tvrdi da poznaje gajb
    Peti, Onaj koji je obozavan kao sto se obozava Allah s.w.t i zadovolan je time.

    #10993
    Anonimno
    Neaktivan

    I tebe Allah te nagradio.

    Širk Allahu u Njegovom sudu i širk Njemu u ‘ibadetu; oboje su istog značenja
    Šejh eš-Šenkiti, rahimehullah, kaže: ”Širk Allahu u Njegovom sudu i širk Njemu u ‘ibadetu;
    oboje su istog značenja, medju njima nema apsolutno nikakve razlike. Tako je onaj koji slijedi
    neko uredjenje (nizam), mimo Allahovog nizama i zakonodavstvo (zakon) mimo Allahovog
    zakonodavstva (zakona) – poput onoga je koji čini ‘ibadet kipovima i sedždu idolima. Medju
    njima nema nikakve razlike u bilo kojem pogledu. I obojica su mušrici u Allaha.” (Adwa'ul-Bejan
    , 7/162 i Nawaqidul-Iman , 297. str.)
    Ibnul-Kajjim, rahimehullah, kaže: ”U Kur'anu je došlo, a postoji i vjerodostojan konsenzus, da
    je dini islam derogirao svaki din (vjeru) prije njega i da je onaj koji se pridržava onoga s čime je
    došao Tevrat i Indžil, a ne slijedi Kur'an – kafir. Allah je anulirao svaki zakon koji je bio u
    Tevratu i Indžilu i drugim vjerama, i džinnima i ljudima obaveznim učinio propise
    (zakone) islama. Tako nema harama, osim onoga kojeg je islam oharamio, niti farda, osim
    onoga na kojeg islam obavezuje.” (Ahkamu Ehlidh-Dhimme, 1/259)
    Imam Ibn Hazm el-Endelusi, rahimehullah (preselio 456. g. h) u svojoj knjizi ”El-Ihkam fi
    Usulil-Ahkam kaže (6/110): ”…jer inoviranje propisa (sudova, zakona) mora biti na jedan od
    četiri načina: ili da obori obavezujući fard, poput anuliranja nekih namaza, ili nečega od posta, ili
    nečega od zekata, ili nečega od hadždža, ili djela hadda (kazne) za zinaluk, ili hadda za
    potvoru, ili da sve to anulira. Ili da doda na nešto od njih, ili da inovira novi fard, ili da ohalali
    zabranjeno, poput ohalaljivanja svinjskog mesa, vina i strvine, ili da oharami dozvoljeno, poput
    dozvole mesa ovna i sl. O kojem god načinu da se radi – njegov zagovornik je kafir – mušrik,
    pridružuje se Židovima i kršćanima. I fard je svakog muslimana da ubije onoga koji
    dozvoli nešto od ovoga (kada postoji darul-Islam, tj. islamska država), bez traženja pokajanja

    #10994
    Anonimno
    Neaktivan

    Mislio sam na ovog petog po redu,definicija je potpuna,i ja se slazem i jasno mi je to hvala Allahu,u potpunosti…
    Allah te nagradio AbdulwehhabLAB…Amin!!!

    #10995
    Anonimno
    Neaktivan

    zajko post=5706 wrote: Ja kazem da je tagut sve ono sto se obozava mimo Allaha a zadovoljno je sa tim.Jer necemo kazati da je Alija r.a. tagut a obozavali su ga neki,ili Isa a.s.,jer oni nisu sa tim bili zadovoljni…Halali sto si cekao dugo na odgovor,nisam primijetio da si reagovao odmah poslije mog posta…Sada sam jos malo slobodan,pa mogu odmah da odgovorim…

    Zajko ja sam pomislio da si izbrzao sa tvoj post ali sad mislim da si u pravo i u redu je sto pratis stvari do detalj. Znamo koja je bila namjera Abu Dujana ali mozda je trebalo i napomenuti u video “… a zadovoljan je sa tim”.

    #10996
    Anonimno
    Neaktivan

    Braco zbog bolesti cu morati malo pauzirati,pa vas molim u ime Allaha da mi oprostite,ali cu svakako kasnije procitati vase slijedece postove jer su jako poucni…Allah vas obradovao svakim dobrom…Amin!!!

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 21)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.