Da li se opravdava džehlom (neznanjem) u pitanjima akide?

  • This topic has 36 odgovora, 13 glasova, and was last updated prije 11 years, 4 months by Anonimno. This post has been viewed 8179 times
Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 37)
  • Autor
    Postovi
  • #13736
    Anonimno
    Neaktivan

    Pitanje: Da li se opravdava džehlom (neznanjem) u pitanjima akide? Ako ima opravdanja možemo li reći da takvoj osobi nije propalo djelo zbog njegova naznanja ili je pak njegovo djelo propalo?

    Odgovor: U pogledu velikog širka nema opravdanja, i oko ovoga je konsenzus učenjaka. Ibn Kajjim u svojoj knjizi “Tarikul hidžretejni” i ulema Nedžda prenose konsenzus da nema opravdanja neznanjem kada je u pitanju veliki širk.

    Svako ko uradi veliki širk, kao kada bi zaklao nešto nekom drugom a ne Allahu, ili tražio pomoć od evlija i mrtvih, ili propiše zakon (oprečan šerijatu) i tome slično, takav je mušrik pa makar bio džahil, mute'evvil (onaj ko to uradi koristeći te'vil – pogrešno tumačenje) ili to učinio iz greške.

    Ibn Tejmije u svojim “Fetvama” 20/37-38 kaže: ”Ime mušrika je pritvrđeno prije poslanice, jer on (mušrik) čini širk i druge izjednačava sa Allahom.”

    Ovaj govor Ibn Tejmije znači da se onaj ko čini širk i druge izjednačava sa Allahom naziva mušrikom, pa makar to činio prije poslanice, tj. makar bio džahil – neznalica.

    Ukoliko želiš detaljnije pojašnjenje o ovoj meseli onda se vrati na sljedeće knjige:

    – Kitabu el mutemmime li kelami eimmetid-dawe ( U ovoj knjizi šejh Ali Hudajr je spomenuo citate uleme Nedžda od šejha Muhammeda ibn Abdil-Vehhaba pa sve do šejha Bin Baza i Stalne komisije za fetve koji se vežu za ovu meselu tj. neopravdavanju džehlom u velikom širku, Op.prev.)

    – Kitabul džemi vet-tedžrid šerhu kitabi et-tevhid, poglavlje: Strah od širka.

    – Kitabut-tevdih vet-tetimmat ala kešfi eš-šubuhat.

    Što se tiče opće poznatih mesela, koje zna običan svijet, u njima se opravdava onaj ko ne živi među muslimanima već živi na primjer u udaljenoj pustinji, ili je odrastao i živi u nevjerničkoj zemlji, ili ako je osoba tek prihvatila islam. U takvim situacijama se čovjek opravdava neznanjem, te'vilom sve dok se ne pouči (Kao na primjer ukoliko osoba pomenuta stanja ohalali alkohol ili smatra da obavljanje namaza nije obavezno, ili da je kamata halal i tome slično. U takvoj situaciji se osoba koja je tek primila islam, onaj ko živi u dalekoj pustinji i onaj ko je odrastao i živi u nevjerničkoj zemlji opravdavaju neznanjem i te'vilom sve dok se ne pouče, Op.prev.)

    A što se tiče manje poznatih stvari (mesail hafijje), koje znaju samo učenjaci ili hassa, (oni koji ne spadaju u običan svijet poput daija, studenata… op.prev), u njima se opravda džehlom i te'vilom sve dok se takvoj osobi ne odstrani šubha pa se on i dalje inati.

    Što se tiče opće poznatih i manje poznatih stvari ne pravi se razlika između mesela akide ili fikha i propisa.

    A što se tiče mesele propadanja (poništavanja) djela ona se veže za smrt tj. za ono na čemu čovjek preseli. Uzvišeni kaže:

    ”A onima od vas koji se od vjere svoje odmetnu i kao kafiri presele, njima su djela njihova propala.”

    Velillahil hamd – a Allahu pripada hvala.

    Odgovorio: Šejh Ali ibn Hudajr El-Hudajr

    Prevod sa arapskog: Ebu Usame – Idriz Bilibani

    Izvor: Stazom islama

    #13743
    Anonimno
    Neaktivan

    Ova me tema zaista interesuje. Pa ko zna vise neka doda jer samo jedan kratak tekst na ovu temu nije dovoljno.
    Citao sam razne knjige itd. i nalazim da neki ucenjaci pravdaju osobu neznanjem dok drugi ne.
    Jos jednom ako ko moze neka postuje na ovu temu i neka stavove potrkrepljuje saajetima iz Kur'ana vjerodostojnih hadisa ili govoru ucenjaka, prvoonih ranijih pa kasnijih.

    #13744
    Anonimno
    Neaktivan

    Nema sumnje u ispravnost stava da je počinioc velikog širka mušrik i da se ne može pravdati neznanjem po tom pitanju.
    Ali s druge strane mi se puno bavimo raznoraznim teoretisanjem i naglabanjima (puno više nego praktičnim radom) , preispanjem iz “šupljeg u prazno” a kad treba praktično pokazati svoj doprinos u afirmaciji islamijjeta, eh tu nas, uglavnom, nema nigdje ( izuzev časnih izuzetaka, da ih Allah nagradi).
    Pričamo o islamu dan i noć, vodimo beskorisne rasprave koje nam kradu dragocijeno vrijeme koje bismo mogli iskoristiti u pozitivnom smislu. . . sve šejh do šejha, fetve se nizaju, aman ja Rabbi, čitam skoro jednu takvu gdje se kaže: Ko nadije djetetu židovsko ime postao je odmetnik od islama! Hej pameti gdje si . . . . nikad više “uleme” a tako velikog džehla među muslimanskim masama!?

    Umjesto da pozivamo ljude oko nas u islam, svojim lijepim ponašanjem, dobrim djelima i dosljednoj primjeni islamskih propisa na nama samima, lijepom riječju, lijepim savjetom, argumentacijom lahkom za razumijevanje onome kome upućujemo poziv za vječnu sreću, mi teoretišemo, glumimo muftije i kadije, mudžtehidi i “imame” a tako mi Allaha, dobar dio nas nije u stanju kako treba da suru Fatihu prouči!!

    Lakše je ljude oko nas odmah u startu “prekrižiti” (mušrik, kafir, novotar, ovaj-onaj )nego se zamariti njihovim pozivanjem u islam i podnositi neugodnosti koje bi nas eventulano mogle pogoditi na tom putu. Ovo se ne odnosi na braću koja imaju šerijatsko znanje nego na kao što reče prof. Šefik Kurdić nas INTELEKTUALNE PATULJKE ( gdje uključujem i svoje malenkost ).

    #13745
    Anonimno
    Neaktivan

    Jaseer 2012 post=8643 wrote: Nema sumnje u ispravnost stava da je počinioc velikog širka mušrik i da se ne može pravdati neznanjem po tom pitanju.
    Ali s druge strane mi se puno bavimo raznoraznim teoretisanjem i naglabanjima (puno više nego praktičnim radom) , preispanjem iz “šupljeg u prazno” a kad treba praktično pokazati svoj doprinos u afirmaciji islamijjeta, eh tu nas, uglavnom, nema nigdje ( izuzev časnih izuzetaka, da ih Allah nagradi).
    Pričamo o islamu dan i noć, vodimo beskorisne rasprave koje nam kradu dragocijeno vrijeme koje bismo mogli iskoristiti u pozitivnom smislu. . . sve šejh do šejha, fetve se nizaju, aman ja Rabbi, čitam skoro jednu takvu gdje se kaže: Ko nadije djetetu židovsko ime postao je odmetnik od islama! Hej pameti gdje si . . . . nikad više “uleme” a tako velikog džehla među muslimanskim masama!?

    Umjesto da pozivamo ljude oko nas u islam, svojim lijepim ponašanjem, dobrim djelima i dosljednoj primjeni islamskih propisa na nama samima, lijepom riječju, lijepim savjetom, argumentacijom lahkom za razumijevanje onome kome upućujemo poziv za vječnu sreću, mi teoretišemo, glumimo muftije i kadije, mudžtehidi i “imame” a tako mi Allaha, dobar dio nas nije u stanju kako treba da suru Fatihu prouči!!

    Lakše je ljude oko nas odmah u startu “prekrižiti” (mušrik, kafir, novotar, ovaj-onaj )nego se zamariti njihovim pozivanjem u islam i podnositi neugodnosti koje bi nas eventulano mogle pogoditi na tom putu. Ovo se ne odnosi na braću koja imaju šerijatsko znanje nego na kao što reče prof. Šefik Kurdić nas INTELEKTUALNE PATULJKE ( gdje uključujem i svoje malenkost ).

    Allah te nagradio, ovo si bas lijepo napisao i stanje mnogih nas izvanredno opisao. Samo je pitanje hocemo li se opametiti i pouku iz ovog teksta uzeti!?

    #13747
    Anonimno
    Neaktivan

    Jaseer 2012 post=8643 wrote: Nema sumnje u ispravnost stava da je počinioc velikog širka mušrik i da se ne može pravdati neznanjem po tom pitanju.
    Ali s druge strane mi se puno bavimo raznoraznim teoretisanjem i naglabanjima (puno više nego praktičnim radom) , preispanjem iz “šupljeg u prazno” a kad treba praktično pokazati svoj doprinos u afirmaciji islamijjeta, eh tu nas, uglavnom, nema nigdje ( izuzev časnih izuzetaka, da ih Allah nagradi).
    Pričamo o islamu dan i noć, vodimo beskorisne rasprave koje nam kradu dragocijeno vrijeme koje bismo mogli iskoristiti u pozitivnom smislu. . . sve šejh do šejha, fetve se nizaju, aman ja Rabbi, čitam skoro jednu takvu gdje se kaže: Ko nadije djetetu židovsko ime postao je odmetnik od islama! Hej pameti gdje si . . . . nikad više “uleme” a tako velikog džehla među muslimanskim masama!?

    Umjesto da pozivamo ljude oko nas u islam, svojim lijepim ponašanjem, dobrim djelima i dosljednoj primjeni islamskih propisa na nama samima, lijepom riječju, lijepim savjetom, argumentacijom lahkom za razumijevanje onome kome upućujemo poziv za vječnu sreću, mi teoretišemo, glumimo muftije i kadije, mudžtehidi i “imame” a tako mi Allaha, dobar dio nas nije u stanju kako treba da suru Fatihu prouči!!

    Lakše je ljude oko nas odmah u startu “prekrižiti” (mušrik, kafir, novotar, ovaj-onaj )nego se zamariti njihovim pozivanjem u islam i podnositi neugodnosti koje bi nas eventulano mogle pogoditi na tom putu. Ovo se ne odnosi na braću koja imaju šerijatsko znanje nego na kao što reče prof. Šefik Kurdić nas INTELEKTUALNE PATULJKE ( gdje uključujem i svoje malenkost ).

    Jaseere tema je “Da li se opravdava džehlom (neznanjem) u pitanjima akide?”, a ne ono sto ti pises.
    Jedno se slazem stobom ovde

    preispanjem iz “šupljeg u prazno”

    e ovo se odnosi na tvoje pisanje.

    Razmisli prije nego kazes post=8642 wrote: Ova me tema zaista interesuje. Pa ko zna vise neka doda jer samo jedan kratak tekst na ovu temu nije dovoljno.
    Citao sam razne knjige itd. i nalazim da neki ucenjaci pravdaju osobu neznanjem dok drugi ne.
    Jos jednom ako ko moze neka postuje na ovu temu i neka stavove potrkrepljuje saajetima iz Kur'ana vjerodostojnih hadisa ili govoru ucenjaka, prvoonih ranijih pa kasnijih.

    Nekada je jedna recenica dovoljna da sve kaze

    U pogledu velikog širka nema opravdanja, i oko ovoga je konsenzus učenjaka. Ibn Kajjim u svojoj knjizi “Tarikul hidžretejni” i ulema Nedžda prenose konsenzus da nema opravdanja neznanjem kada je u pitanju veliki širk.

    #13751
    Anonimno
    Neaktivan

    Šejh Abdullah b. Abdurahman Ebu Battin, rahimehullah, kaže:
    Nema opravdanja za neznanje u osnovama tevhida ili objave i slično tome, nakon što je
    Poslanik, sallalahu alejhi ve sellem, poslan i nakon što su dostavljeni Allahovi dokazi i jasne
    upute. Makar ne razumio onaj do koga dođu. Allahov dokaz protiv Njegovih robova postoji time
    što je dostavljen, a ne što bi trebao biti shvaćen. Tako da je dostava dokaza nešto a njihovo
    shvatanje nešto drugo.
    Zbog toga Allah nije prihvatio opravdanje nevjernika radi njihovog ne shvatanja nakon što su do
    njih doprli Allahovi dokazi i jasne upute. Durer sennije, 10/359–360

    Šejh Sulejman b. Sahman, rahimehullahu teala, kaže:
    Onaj do koga dopre Muhammedovo, sallallahu alejhi ve selleme, poslanstvo i do koga dopre
    Kur'an protiv njega je dokaz iznešen. Allah Subhanehu ve Te'ala kaže:
    “… da njime vas i one do kojih on dopre opominjem.” (prevod značenja sure El An'am, 19)
    “o poslanicima koji su radosne vijesti i opomene donosili, da ljudi poslije poslanika ne bi
    nikakva opravdanja pred Allahom imali.” (prevod značenja sure En Nisa, 165)
    Što znači da niko neće imati opravdanje zbog nevjerovanja u Allaha, Njegove meleke, knjige,
    poslanike i Sudnji dan. Dakle, niko neće imati opravdanje nakon toga radi neznanja. Allah
    Subhanehu ve Te'ala je obavijestio o neznanju mnogih kafira iako je direktno ukazao na njihov
    kufr. Kršćane je okarakterisao neznalicama a musliman ne sumnja u njihov kufr. Mi tvrdimo da
    su danas veliki broj jevreja i kršćana slijepi sljedbenici, a ubijeđeni smo u njihov kufr i kufr onoga
    ko sumnja u njihov kufr.
    Kešfu šubhetejn, str. 91 – 94

    #13754
    Anonimno
    Neaktivan

    Jaseer 2012 post=8643 wrote: Nema sumnje u ispravnost stava da je počinioc velikog širka mušrik i da se ne može pravdati neznanjem po tom pitanju.
    Ali s druge strane mi se puno bavimo raznoraznim teoretisanjem i naglabanjima (puno više nego praktičnim radom) , preispanjem iz “šupljeg u prazno” a kad treba praktično pokazati svoj doprinos u afirmaciji islamijjeta, eh tu nas, uglavnom, nema nigdje ( izuzev časnih izuzetaka, da ih Allah nagradi).
    Pričamo o islamu dan i noć, vodimo beskorisne rasprave koje nam kradu dragocijeno vrijeme koje bismo mogli iskoristiti u pozitivnom smislu. . . sve šejh do šejha, fetve se nizaju, aman ja Rabbi, čitam skoro jednu takvu gdje se kaže: Ko nadije djetetu židovsko ime postao je odmetnik od islama! Hej pameti gdje si . . . . nikad više “uleme” a tako velikog džehla među muslimanskim masama!?

    Umjesto da pozivamo ljude oko nas u islam, svojim lijepim ponašanjem, dobrim djelima i dosljednoj primjeni islamskih propisa na nama samima, lijepom riječju, lijepim savjetom, argumentacijom lahkom za razumijevanje onome kome upućujemo poziv za vječnu sreću, mi teoretišemo, glumimo muftije i kadije, mudžtehidi i “imame” a tako mi Allaha, dobar dio nas nije u stanju kako treba da suru Fatihu prouči!!

    Lakše je ljude oko nas odmah u startu “prekrižiti” (mušrik, kafir, novotar, ovaj-onaj )nego se zamariti njihovim pozivanjem u islam i podnositi neugodnosti koje bi nas eventulano mogle pogoditi na tom putu. Ovo se ne odnosi na braću koja imaju šerijatsko znanje nego na kao što reče prof. Šefik Kurdić nas INTELEKTUALNE PATULJKE ( gdje uključujem i svoje malenkost ).

    Brate Yaseer bave se mnoga braca i prakticnim radom i dawom ali problem se nalazi oko izbjegavanja preciznog i direktnog definisanja kljucnih stvari koje izvode iz vjere a to rade novotari, mnoge murdzije i maturidije u BiH i sire, tako da oni sputavaju cistu dawu ehli sunneta wel dzemmata.
    Razlika u ahlaku je ocigledna, svaki drugi “islamski” forum (gdje su bosnje sufije, maturidije, dzahili, bosnje tradicionalisti…) je pun nedolicnog ulicarskog ponasanja i vrijedjanja, beskorisne filozofije, mijesanja haqa i batila, imana i kufra, paganizma i islama…
    Jedne prilike prije na islambosna (prosufijskom sajtu)sam imao diskusiju sa tamosnjim clanovima sve je opet nekako teklo dobro (uprkos dzehlu, etiketiranju, ulicarskom ponasanju od strane tamosnjih bosnji prosufijskih tarikata) sve dok nisam pomenuo da se tekije i turbeta uniste u BiH ili se u krajnjem slucaju zabrane sve aktivnosti koje izvode iz vjere u tim mestima kufra i sirka istog momenta sufije mi daju ban bez ikakvog pojasanjena samo zato sto sam izneo stav sa dokazima, vjerovatno sam dirnuo srz njihove zablude.

    Takve zaludjene bosnje sufije nemozes upucivati jer oni znaju istinu a ipak hoce (svijesno ili nesvijesno) da slijede zabludu (svako od njih je procitao da je stvaranje posrednistva u Islamu jasni SIRK, svako od njih ima Kuran kuci) njih moramo konstantno opominjati sankcionisati sa dokazima normalno sa islamskim ahlakom. Ali to neznaci da nesmijes nekoga upozoriti da je upao u jasni kufr ili sirk to nije los ahlak ako kazes nekome da je upao u kufr ili ucinio sirk (sa jasnim dokazom) i da treba sto prije da se pokaje i vrati u cisti Tewhid.

    Sta bi ti rekao jednom od bosnji sufija ako bi ga vidio da baca novcice i razno razne hamajlije u tekiju, kruzi oko turbeta ili upucuje dovu preko nekog evlije?

    #13760
    Anonimno
    Neaktivan

    Razmisli prije nego kazes post=8642 wrote: Ova me tema zaista interesuje. Pa ko zna vise neka doda jer samo jedan kratak tekst na ovu temu nije dovoljno.
    Citao sam razne knjige itd. i nalazim da neki ucenjaci pravdaju osobu neznanjem dok drugi ne.
    Jos jednom ako ko moze neka postuje na ovu temu i neka stavove potrkrepljuje saajetima iz Kur'ana vjerodostojnih hadisa ili govoru ucenjaka, prvoonih ranijih pa kasnijih.

    es selamu alejkum, pošto tražiš dokaze preporučujem ti da pročitaš sledeći tekst: http://www.stazomislama.com/islamski-tekstovi/akida/480-druga-mesela-pravdanje-neznanjem-u-velikom-sirku Ako tražiš više dokaza i želiš o ovom pitanju da čitaš više onda skini knjigu “Pravdanje neznanjem pod lupom Šerijata” tu je razrađeno ovo pitanje detaljno. Iako u knjizi ima poglavlje u kome se odgovara na argumente neistomišljenika po ovom pitanju, ukratko odgovore na argumente neistomišljenika možeš poslušati od šejha Idriza Bilibanija, ukucaj na youtube – Idriz Bilibani Odgovor na šubhe. Nadam se da će ovo biti dovoljno.

    #13762
    Anonimno
    Neaktivan

    http://www.youtube.com/watch?v=cYDyUGUOPVY;feature=share

    Bosnje sufije koje tavafe oko turbeta, upucuju dovu preko evlija, ostavljaju hamajlije i novcice u tekijama, cine sedzdu i naginju se njihovim “shejhovima”….. nemaju apsolutno nikakvog opravdanja dzehlom (jer su svi oni culi sta je sirk) oni cine jasni sirk.

    http://www.youtube.com/watch?v=TDtnQo1HCEU;feature=share

    Probudi se uspavani bosnjo i budi MUSLIMAN Bosne a ne sljedbenik paganizma i taguta.

    #13778
    Anonimno
    Neaktivan

    Kaže uvaženi šejh Ebū Batīn, rahimehullāh:

    ” قد ذكر أهل العلم من أهل كل مذهب أشياء كثيرة لا يمكن حصرها من الأقوال و الأفعال و الاعتقادات , أنه يكفر صاحبها و لم يقيدوا ذلك بالمعاند , فالمدعي أن مرتكب الكفر متأولا أو مجتهدا أو مخطئا أو مقلدا أو جاهلا معذور مخالف للكتاب والسنة والإجماع بلا شك مع أنه لا بد أن ينقض أصله فلو طرد أصله كفر بلا ريب كما لو توقف في تكفير من شك في رسالة محمد صلى الله عليه وسلم ونحو ذلك . “

    ”Učenjaci iz svih pravnih škola su spomenuli mnogo stvari, koje ne možemo pobrojati, od riječi, djela i uvjerenja, čiji počinioci postaju nevjernicima, i to nisu ograničili samo na inadžiju.
    Zato, svaki onaj koji tvrdi da je počinioc kufra iz te'wīla (pogrešno tumačenje dokaza), idžtihāda (ulaganja maksimalnog truda od strane islamskog učenjaka u dokučivanju šerī'atskog propisa), slijepog slijeđenja (taqlīda) ili neznanja (džehla) opravdan – suprotstavlja se Knjizi, sunnetu i idžmā'u, bez ikakve sumnje.
    S time što on neminovno mora poništiti taj svoj temelj. Jer, kada bi se do kraja držao svog temelja – nesumnjivo bi postao nevjernikom, kao kada bi se sustegao od tekfīra onoga koji sumnja u poslanicu Muhammeda, sallallāhu ‘alejhi we sellem.”
    ”Ed-Durerus-Senijje”, 12/72, 73

    šejh Sulejmān bin Sehmān kaže:

    ” أما كلام شيخ الإسلام ـ أي ابن تيميه ـ في عدم تكفير المُعيَّن ، فالمقصود به في مسائل مخصوصة قد يخفى دليلها على بعض الناس كما في مسائل القدر والإرجاء ونحو ذلك مما قاله أهل الأهواء ، فإن بعض اقوالهم تتضمن أموراً كفرية من أدلة الكتاب والسنة المتواترة ، فيكون القول المتضمن لرد بعض النصوص كفراً ، ولا يحكم على قائله بالكفر لاحتمال وجود مانع كالجهل ، وعدم العلم بنفس النص أو بدلالته ، فإن الشرائع لا تلزم إلا بعد بلوغها ، ولذلك ذكر هذا في الكلام على بدع أهل الأهواء ، وقد نص على هذا فقال في تكفير أناس من أعيان المتكلمين بعد أن قرر هذه المسألة قال : وهذا إذا كان في المسائل الخفية فقد يُقال بعدم التكفير ، وأما ما يقع منهم في المسائل الظاهرة الجلية ، أو ما يعلم من الدين بالضرورة ، فهذا لا يتوقف في كفر قائله …”

    ”Što se tiče riječi šejhul-islāma (tj. Ibn Tejmijje) u pogledu tekfīra pojedinca, predmet toga su posebne mes'ele, čiji dokaz može biti nepoznat nekim ljudima, kao što je u mes'elama qadera i irdža'a i slično tome, od onoga što su govorili sljedbenici strasti.
    Jer, neke njihove riječi sadrže nevjerničke stvari od (odbijanja) dokaza Knjige i mutewātir sunneta, tako da riječ koja u sebi obuhvata značenje odbijanja nekih tekstova biva kufrom, a onome koji je to rekao se ne presuđuje kufrom zbog mogućnosti postojanja neke prepreke, poput džehla i neznanja o dotičnom tekstu i njegovom značenju.
    A propisi ne postaju obavezom osim nakon njihovg dolaska. Zbog toga je to i spomenuo kod govora o novotarima. On je na to direktno ukazao pa je, govoreći o pojedincima apologetā, nakon što je konstatovao ovu mes'elu, rekao:
    ”To, ako bude u manje poznatim mes'elama, moglo bi se reći da se ne tekfīri. A što se tiče onoga što se od njih dešava u poznatim, jasnim mes'elama ili onome što je neminovno poznato u vjeri, u pogledu tekfīra onoga koji ih kaže se ne suzdržava…”
    ”Kešfuš-Šubhetejn”, 96. str.

    #13779
    Anonimno
    Neaktivan

    Ibn Tejmijje, rahimehullah kaže:

    ”Allāh nas je obavijestio o Hūdu da je rekao svom narodu: ‘Obožavajte samo Allāha, vi nemate drugog Boga, mimo Njega. Vi niste išta drugo do lažovi.’ (Hūd, 50.)
    Učinio ih je lažovima prije nego je presudio sudom kojem bi se usprotivili, zbog toga što su izmislili drugog Boga mimo Allāha.
    Dakle, ime mušrik je ustanovljeno prije poslanice, jer on čini širk svom Gospodaru i izjednačava druge sa Njim i uzima mimo Njega druge bogove i izmišlja mu iste (endād) prije Poslanika… A što se tiče kažnjavanja, to ne.”

    Kaže šejhul-islām, Ibn Tejmijje rahimehullāh, u ”Medžmū'ul-Fetāwā”, 20/37:

    ” و قد فرق الله بين ما قبل الرسالة و ما بعدها في أسماء و أحكام و جمع بينهما في أسماء و أحكام . “

    ”Allāh je razdovojio neka imena i sudove prije poslanice, a sastavio ih nakon nje.”

    Dr. ‘Abdul'Azīz ibn Muhammed ibn ‘Alijj el-‘AbdulLatīf u svojoj knjizi ”Nawāqidul-Īmān el-Qawlijje wel-‘Amelijje”, na 69. str. kaže:

    ”Na osnovu prethodnog, zaključujemo da je greška mišljenje onih koji uopštavaju kada kažu da je džehl opravdanje u osnovi vjere i drugim stvarima, kao što je i greška uopštavanje prilikom negiranja džehla kao opravdanja.
    Naprotiv, obaveza je da napravimo razliku između onih stvari, čijim se suprotstavljanjem poništava osnova vjere i sl. od jasnih stvari i onih koje su neminovno poznate u vjeri, te onih u kojima je suprotstavljanje vezano za pitanja, koja su potrebna objašnjenja.
    Kao što je neophodno da se pravi razlika između ovosvjetskih propisa (vanjštine) i āhiretskih propisa (suštine).”

    Na 68. str. kaže:

    ”Lijepo je da napomenemo da opravdanje neznanjem, kada su u pitanju oni koji su učinili kufr, ne znači negaciju kufra od njih, kao što to nalaže ovosvjetski sud nad njima.

    #13781
    Anonimno
    Neaktivan

    Muhammed_8 reci nam iskreno sta mislis o shejhu Idrizu Bilibaniju i shejhu Nusretu i ovoj stranici?
    Pitam te zato sto si preuzeo zadnje tekstove iz neoharidzijske stranice – svijesno ili nesvijesno a pripadnici te stranice tj nedzada balkana smatraju ne samo shejha Idriza nego sve nas ovdje dzahilima ako ne i kafirima kao i mudzahide i mnoge ucenjake ehli sunneta.

    To se lako moze provjeriti samo kopiras neki deo tvog posta na google pretrazivacu i zamisli izadze kompletan tvoj tekst na neoharidzijskoj stranici, nadam se da je to slucajno, ako grijesim reci mi tacno odakle si preuzeo zadnja dva teksta i trazicu halala?

    P:S usput nesto ne vidim da je shejh Idriz u video predavanjima nesto izostavio, sve je jako lijepo pojasnio.

    #13782
    Anonimno
    Neaktivan

    Halide, budi makar dostojan svoga nicka i ne postavljaj Haridzijska pitanja, jer su glupa, halali…

    Prolistaj malo historiju haridzija pa ces vidjeti ovaj moj gore odgovor tebi. Kad im se nesto nije svidjelo nefsu i kad bi htjeli testirati ljude dali su sa njima ili ne, oni bi ga pitali ”sta mislis za ovoga i za onoga, za ovo i ono…” pa ako im se odgovor ashaba, radijAllahu anhum nije svidio ubili mi ga i uzeli njegov imetak, da Allah sacuva.

    Ti bi trebao malo trezvenije razmisljati, jer smatram da imas dovoljno godina da tako razmisljas. Zar ne vidis da su to fetwe uleme Ehlissunneta wel dzema'ata i da su istina, a to sto ih koristi ovaj ili onaj, ovi ili oni, pa sta je u tome problem? Mi vjerujemo u istinu!

    Vjeruj da si me isjekirao svojim postom i bolje bi bilo da postavljas pitanja raznim ”ihwanusima” koji su se podvukli na forum kao dusebriznici ummeta a govore i postiraju sve i svasta osim ne istine koja je draga Allahu. Hamas ”bracu” nisi primjetio a fetwe uleme ti zapadose za oko zato sto ih koristi neko tamo…Ne obracaj mi se vise i necu ti halaliti dok ne vidim da si se pokajao javno od javnoga prozivanja, a koji je grijeh jer je sumnja samo zbog positranja fetwi. Selam alejkum.

    #13783
    Anonimno
    Neaktivan

    Postovi koji izazivaju bezpotrebne svadje i rasprave na forum se brisu.

    Allah vas nagradio na razumijevanju.

    #13785
    Anonimno
    Neaktivan

    Amin… Ja ne halalim nikom ko uz istinu Ehlissunneta wel dzemata pita pitanja koja su postavljale haridzije u svoje vrijeme ashabima, radijAllahu ahnum…neka razmisli pitaoc jeli prece prenijeti istinu ili pitati odakle je preuzeto, jer ni ti koji su ih preuzeli nisu osim iz knjiga ucenjaka to uzeli…Kad se Hamas spomenuo kao ”braca” pitao nista nije ccc. Mnogo li je dzehla danas, nazalost.

Pregledavate 15 postova - 1 do 15 (od ukupno 37)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.