Izreke selefa

  • This topic has 104 odgovora, 17 glasova, and was last updated prije 10 years by Anonimno. This post has been viewed 70300 times
Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 105)
  • Autor
    Postovi
  • #6866
    Anonimno
    Neaktivan

    Poslušaj šta je rekao Hasan el-Basri: O ljudi, osvanuli ste, pa vam se vrijeme do određenog roka skratilo, a mogućnost za djela vaša smanjila. Smrt je iznad vas, a Džehenem vam se još više približio.

    #6874
    Anonimno
    Gost

    Rečeno je: “Znanje se nije sačuvalo ničim boljim kao radom po njemu i dostavljanjem onome koji ga je dostojan.”

    #6961
    Anonimno
    Neaktivan

    Ibn Mesud, radijAllahu anhu, veli: “Tako mi Allaha, osim Kojeg drugog boga nema, ne postoji na Zemlji nešto što više zaslužuje duži zatvor od jezika.”

    #7034
    Anonimno
    Neaktivan

    “Nesreca koja vas vraca Allahu je bolja nego sreca koja vam daje zaborav prema Allahu.”(Ibn Tejmije)

    #7367
    Anonimno
    Gost

    Ibnul-Kajjim, rahmetullahi alejh, rekao je: „Od magarčeve pameti –a magarac je najgluplja životinja- jeste i to što čovjek putuje s njim, pa magarac svoga gazdu iz daleka putem dovodi kući makar se radilo i o velikim noćnim tminama jer poznaje kuću, mjesto odredišta, raspoznaje glas koji ga zaustavlja od glasa koji ga podstiče da nastavi put. Pa, onaj koji ne poznaje put do svoga odredišta –Dženneta-, taj je gluplji i od magarca.”

    #7449
    Anonimno
    Gost

    Abdullah b. Mes'ud, radijAllahu anhu, rekao je: „Uistinu, nama je otežano pamćenje Kur'ana, dok nam je olakšan rad po njemu. A doista, onima poslije nas, pamćenje Kur'ana biće olakšano dok će im rad po Kur'anu biti otežan!“

    #7583
    Anonimno
    Neaktivan

    Ključ namaza je čistoća.

    Ključ hadždža je ihram.

    Ključ dobročinstva je iskrenost.

    Ključ Dženneta je tewhid.

    Ključ znanja je lijepo pitanje.

    Ključ pobjede je rad i strpljenje.

    Ključ povećanja blagodati je zahvalnost.

    Ključ zaštite je ljubav i zikr.

    Ključ uspjeha je bogobojaznost.

    Ključ postojanosti je nada i strah.

    Ključ odziva je dova.

    Ključ živosti srca je razmišljanje o Kur'anu i ponizno dozivanje Allaha pred zoru.

    Ključ opskrbe je zalaganje popraćeno istigfarom i bogobojaznosti.

    Ključ ponosa je pokornost Allahu.

    Ključ svakog zla je ljubav prema dunjaluku i duga nada.

    Ibnu-l-Kajjim

    #7685
    Anonimno
    Neaktivan

    “Zaista, prst koji u namazu svjedoči da je samo Allah Bog neće nikada htjeti da napiše čak ni jedno slovo koje priznaje zakon taguta.” Sejjid Qutb, rahimehullah

    #7691
    Anonimno
    Neaktivan

    Abdulmelik ibn Umejr je govorio: ”Kada bi stanovnici džehennema bili stavljeni u dunjalučku vatru, zaspali bi i odmorili bi se.”

    #8064
    Anonimno
    Gost

    Ibn Mesud, radijAllahu anhu, je čuo nekog čovjeka kako govori: “Propali su oni što ne naređuju dobro i ne zabranjuju zlo!” Ibn Mesud mu reče: “Propali su oni koji srcem ne prepoznaju dobro ili zlo”, aludirajući na to da je prepoznavanje dobra i zla srcem vjerska obaveza (farz) svakom muslimanu i niko ne predstavlja izuzetak u vezi s tim pitanjem. Ko to ne bude činio propao je.

    #8085
    Anonimno
    Neaktivan

    „Jeo sam gorke tikvice i okusio sabur, ali nema ništa gor(čij)e od siromaštva. Ako osiromašiš ne žali se ljudima, jer ćeš se poniziti, požali se Allahu, On ima! Ko je to od Njega tražio, a da mu nije dao, ko Ga je molio, a da mu se nije odazvao, ko Mu se požalio, a da ga nije oslobodio onoga što ga muči”?! LUKMAN

    #8086
    Anonimno
    Neaktivan


    Poslušajmo savjet od šejha Berbeharija, rahimehullah:

    “Ispitaj, Allah ti se smilovao, sve što čuješ od ljudi, a posebno u svome vremenu u kojem živiš, i nemoj da požuruješ i nemoj poduzimati ništa od toga (što čuješ) sve dok ne budeš pitao i vidio: ‘Da li je neko od ashaba Poslanika sallallahu ‘alejhi we sellem, ili neko od uleme o tome govorio?’ – Pa, ako budeš našao njihov govor o tome, onda to uzmi i nemoj da ideš dalje od toga pa šta god da imaš, i nemoj da daš prednost nečem drugom pored toga, jer ćeš tako upasti u Vatru”.

    Zato se vrati na knjige selefa, Allah ti svako dobro dao, i ne budi zavaran sa ispraznim govorom i tvrdnjama onih koji su sebe okitili raznim titulama i koji sebe lažno pripisuju selefu i ehli sunnetu jer je ono što oni zagovaraju i u šta pozivaju u pogledu akide i menhedža daleko od onoga na čemu su bili ispravni prethodnici.

    #8179
    Anonimno
    Neaktivan

    “Musko je onaj koji strahuje od smrti svoga srca, a ne svoga tijela”

    Madaridz al Salikin, 3/248

    #8181
    Anonimno
    Neaktivan

    Hamza al Amaa je rekao:

    Posjecivao bi Hasana al Basrija u njegovoj kuci inalazio ga kako place. Ponekad bi dosao dok je on u namazu i cuo ga kako place. Te sam mu se obratio:

    Previse places

    Odgovorio je

    O moj sine voljeni, sta da vjernik cini osim da place? Drago moje dijete, plac priziva Njegovu Milost, pa ako mozes provesti ostatak svog zuvota placuci, ucini tako. Jer mozda ti se Allah smiluje zbog toga.

    #8451
    Anonimno
    Neaktivan

    Što god želiš reći o časti mojoj eto – kaži! Moja šutnja ti je najbolji odgovor na sve prijekore! Nemoj misliti da ti valjan odgovor ne mogu dati! Ali lav se sa običnim psetom nikada ne treba ravnati!”

    (Imam Šafija )

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 105)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.