Šejh Abu Hafs al-Mauritani o Al Kaidi

  • This topic has 31 odgovor, 18 glasova, and was last updated prije 11 years, 5 months by Anonimno. This post has been viewed 6102 times
Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 32)
  • Autor
    Postovi
  • #13248
    Anonimno
    Neaktivan

    Džuzdžan post=8075 wrote: Džihad je od vremena Poslanika bio ubijanje i to će biti do Sudnjeg dana, makar bilo milion onih koji će ga interpretirati drugačije i slatkorječivim frazama obmanjivati muslimane.

    @ Dzuzdzan

    Brate, da nisi malo pretjerao sa ovom recenicom, tj ovakvim tumacenjem dzihada? Ispadne da dzihad promovise nasilje, umjesto da se uspostavi da je islam vjera milosti. Uzviseni Allah kaze: “A tebe [Muhamede] smo samo kao milost svjetovima poslali.” (Al-Anbiya, 107)

    Evo sta kaze sejh Salih bin Fauzan el-Fauzan o dzihadu:

    Svrha Džihâda je uspostavljanje monoteizma na zemlji i uništavanje mnogoboštva. Allâh je stvorio stvorenja da bi Ga obožavali. Ako oni obožavaju nekog drugog, oni se trebaju pokajati ili biti napadnuti. Jer ako budu ostavljeni na miru, oni će širiti svoje nevjerstvo. Nevjernici šire svoje nevjerstvo. Kada nevjernik širi svoje nevjerstvo, on biva napadan.

    Međutim, ukoliko nevjernik ne poziva svom nevjerstvu, onda se ne bori protiv njega. Primjer za to su starci, žene, djeca i monasi koji su u svojim manastirima. Protiv ovih se neće boriti jer oni ne šire svoje nevjerstvo.

    Isto važi i za osobu koja je podvrgnuta Islâmu i plaća Džizju-porez. Njegov porez će biti primljen i on neće biti uznemiravan. Međutim on mora slijediti islamska pravila. Osoba koja plaća Džizju ne smije pozivati u nevjerstvo. Ako to uradi, savez biva poništen.

    Ovo dokazuje da Islâm nije vjera ubijanja i krvoprolića. Islâm je vjera milosti i pravde. Ona želi izvesti ljude iz tmine i uvesti ih u svjetlo za njihovo dobro. Džihâd je koristio mnogim ljudima. Allâh je spasio ne arape nevjernike od Vatre. Da su ostavljeni na miru, završili bi u Vatri. Umjesto toga ušli su u Islâm i ostali muslimani i proizveli velike i učene ljude. Ovo je plod Džihâda.

    Sto se tice intervjua sa sejhom Abu-Hafsom, ima li ovo negdje na nasem jeziku da bolje razumijem sta covjek kaze?

    #13258
    Anonimno
    Neaktivan

    Kao što je rečeno, šejh Abu Hafs al-Mauritani je bio je glavni muftija i predsjedavajući Šure u Al Kaidi koji je sudio po šerijatu, inače nadasve poznat kao učevan i pravedan kadija. Nov sam na forumu i ne želim ofanzivno nastupiti, ali moram reći da prvo što sam zaključio o ovoj zanimljivoj temi i pitanju šta mislimo o intervjuu sa šejhom je da smo totalno s nje skrenuli.
    Braća se raspisala o džihadu i napadaju sve koji ne tumače džihad i ćafire ko oni. O intervjuu mislim da je inenađujuće zanimljiv, a šejh, upravo zato što je bio pobornik pravde i sam zastupao šerijatski zakon, znao je tačno u šta bi odveo napad na Amere 11. septembra. Za korist onih koji pitaju imal prevod intervjua (a ne znam da li ga ima, treba se pogledat na Yutubu)…
    Prvo što šejh veli je da je neislamski je ubijat civile, a 11. septembra je ubijeno 2996 ljudi. Allah kaže: „I borite se na Allahovom putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! – Allah, doista, ne voli one koji zapodijevaju kavgu (sura 2, ajet 191).“ Jesu li se ljudi koji su taj dan ubijeni borili?
    Drugo, jesu li se borili protiv nas muslimana? Slijedeći razlog koji je naveo u intervjuu je da su oni koji su preoteli upravljanje avionima krenuli u Ameriku na američkim vizama. Kao poznvalac šerijata, šejh zna i to da je jedna od najsvetijih obaveza muslimana da poštuju ugovor bez obzira jel potpisan sa muslimanima ili nemuslimanima. Oni koji su preoteli avione išli su u Ameriku na američkim vizama, a to je po šerijatu jedna vrsta ugovora (znači obavezujemo se da ćemo se ponašat po određenim pravilima, da nećemo nanijet štetu zemlji u koju idemo, a za uzvrat ti se garantuje sloboda i sigurnost u zemlji u koju ideš).
    Treće, u džihad se ide samo ako je ispunjen osnovni princip, a to je da se braniš od neprijatelja koji te istjeruje iz vlastite kuće ili ako postoji opravdanost uspostave šerijata (očuvanje Islama, života, vlasništva, digniteta, itd.).
    Četvrti razlog šejhovog razmimoilaženja s Al Kaidom je da je kao gost Talibanskog emirata u Afganistanu dobila nalog od Mula Omara da ne ide u napad na dalekog neprijatelja. Po šerijatu, kad si gost u nečijem emiratu, moras slušat vođu tog emirata.
    Meni se čini da je ovdje sve jasno. Šejh Abu Hafs al-Mauritani je samo iznio svoje mišljenje, a pri tom se ogradio od napadanja svog bivšeg vođe bin Ladena čak i sad kad ga ovaj ne može čut jer je rahmetullahi. I onda imamo ovu braću koja niušta ne vjeruju osim u svoju interpretaciju džihada pa onda cinično komentarišu sve što neko iznese i sve što im ne štima markiraju kao ćafirske laži.

    #13261
    Anonimno
    Neaktivan

    ja i dalje nemogu shvatit MUSLIMANE koji se ograđuju od napadanja na kjafire u njihovim zemljama, i ne samo da se ograđuju nego i brane kjafire nekim pravima, iskopavaju dokaze iz sunneta i hadisa da opravdaju kjafire, a potpuno su tihi dok taj kjafir napada muslimane u MUSLIMANSKIM zemljama…
    kad kazem kjafir, mislim na drzavu, pa makar je predstavljao jedan pojedinac “turist” ili grupa njih kao “sluzbenici” ambasada…

    zar je jedno dijete muslimana manje vrijedno od cjele ambasade kjafira??? zapital se iko koga mi volimo? Muslimane ili kjafire?

    #13265
    Anonimno
    Neaktivan

    Kao prvo, onaj koji ima muwalat-prijateljevanje ili ljubav sa kafirima, mimo prirodne-krvne veze koja ne smije imati vjerski muwalat (da ih volis i smatras muslimanima ako nisu ostvarili islam shartima i ruknovima) vec samo ono sto je Allah dozvolio od dobrocinstva i pomaganja u halalu, SVAKO KO PREDE TU GRANICU NIJE MUSLIMAN A KAMOLI KAO STO TI KAZES MUSABE ”koga mi volimo, kJafike ili muslimane”, kafiri se ne vole vec se mrze, neprijateljuje se sa njima, ne smatras ih muslimanima i boris se protiv njih, naspram mogucnosti. Kao drugo, 70% ili vise samih Amera zna da je 11septebar njihovo maslo, (insade job) i da im je to bilo potrebno da ponovo pokrenu nova porobljavanja, kolonizaciju ili novi svjetski poredak (new world order) nazovi. Hvala Allahu pa im je Allah poremetio te podmukle namjere i bacio ih na koljena, elhamdulillah. Molim Allaha da im se osveti rukama muslimana i da na njih posalje mnoge vojske od onoga sto On dzelle we'ala posjeduje od kazni, Amin.

    #13266
    Anonimno
    Neaktivan

    Mus_ab post=8139 wrote: ja i dalje nemogu shvatit MUSLIMANE koji se ograđuju od napadanja na kjafire u njihovim zemljama, i ne samo da se ograđuju nego i brane kjafire nekim pravima, iskopavaju dokaze iz sunneta i hadisa da opravdaju kjafire, a potpuno su tihi dok taj kjafir napada muslimane u MUSLIMANSKIM zemljama…
    kad kazem kjafir, mislim na drzavu, pa makar je predstavljao jedan pojedinac “turist” ili grupa njih kao “sluzbenici” ambasada…

    zar je jedno dijete muslimana manje vrijedno od cjele ambasade kjafira??? zapital se iko koga mi volimo? Muslimane ili kjafire?

    Volili mi kafire ili ne volili, to opet ne mjenja činjenicu da je haram ubijati nedužne civile. Ako mi nađeš samo jedan hadis ili ajet gdje se kaže, ubijajte civile, skidam kapu.

    #13267
    Anonimno
    Neaktivan

    mislim da me nisi shvatio… ko je shvatio zna šta sam napisao.

    P.S.
    Muhamede, pročitaj rječ kjafir na arapskom, pa pogledaj koji harf se koristi u toj riječi jel Kaf (ك) il je Qaf (ق)

    pa onda u tedžvid pa vidi izgovor tog harfa, tako ti Allaha, znaš nekad je glupo čitat da te neko na pogrešno ispravlja, stavljajuć akcenat na svoj haman pa veći nivo znanja…

    #13268
    Anonimno
    Neaktivan

    Buraz Zijo post=8126 wrote:

    @ Dzuzdzan

    Brate, da nisi malo pretjerao sa ovom recenicom, tj ovakvim tumacenjem dzihada? Ispadne da dzihad promovise nasilje, umjesto da se uspostavi da je islam vjera milosti. Uzviseni Allah kaze: “A tebe [Muhamede] smo samo kao milost svjetovima poslali.” (Al-Anbiya, 107)

    S obzirom da si ti drugi koji je iz mojih riječi zaključio ono što je zaključio, ponavljam šta sam već napisao:

    Mudžahid napada neprijatelja da bi se odbranio i da bi uzdigao Allahovu riječ. Kada sam rekao da je džihad ubijanje, mislio sam na rat, što je primarno značenje riječi džihad, a ne na “džihad perom”. Međutim, ti pokušavaš da mene predstaviš kao zlu osobu koja iz čiste mržnje ubija nedužne osobe.

    Dakle, cilj džihada je uspostava Allahove vjere na Allahovoj zemlji, i ovo je ono čemu su učenjaci islama podučavali muslimane stoljećima.
    Poslanik islama, Muhammed sallallahu alejh we sellem je sam učestvovao u najmanje 25 bitki i pohoda, tako da nam je dao primjer šta se podrazumijeva pod riječi: džihad!
    Ashabi su sabljom proširili islamsku državu na tri kontinenta i vodili velike bitke protiv neprijatelja koji su im se isprečili na putu uspostave pravde Šerijata! Niko iz Španije nije napao muslimane, a muslimani su otišli i osvojili je, sa namjerom da osvoje i ostatak Europe. Džihad jeste rat, ali nije nepravda!

    Kao što je rečeno, šejh Abu Hafs al-Mauritani je bio je glavni muftija i predsjedavajući Šure u Al Kaidi koji je sudio po šerijatu, inače nadasve poznat kao učevan i pravedan kadija. Nov sam na forumu i ne želim ofanzivno nastupiti, ali moram reći da prvo što sam zaključio o ovoj zanimljivoj temi i pitanju šta mislimo o intervjuu sa šejhom je da smo totalno s nje skrenuli.

    Interesantno, kada je Ebu Hafs bio u Al-Kaidi, nikada se nisi javio da kažeš kako u Al-Kaidi ima neki šejh koji je “učevan i pravedan”, a sada, kada Ebu Hafs nije više u Al-Kaidi, onda postade učevan i pravedan.

    Naravno, uprkos tome što je Ebu Hafs godinama bio u Al-Kaidi (kako se kaže) svi ste vi zdušno napadali Al-KAidu, iako je u njoj bio “učevan i pravedan” Ebu Hafs.
    Ako bi sutra iz Al-Kaide odstupio još neko od šejhova, istog momenta bi za bolesna srca postao “učevan i pravedan” iako je prije toga bio “terorist”.

    Braća se raspisala o džihadu i napadaju sve koji ne tumače džihad i ćafire ko oni.

    Pa eto, mi tumačenje džihada uzimamo od onih koji su u njemu i koji su znanje o njemu obojili svojom krvlju i potvrdili svoju iskrenost ili su podržavali džihad svojim fetvama. Vi tumačenje o džihadu uzimate od onih koji sjede i izdaju fetve iz udobnih fotelja koje je obezbjedio tagut. Zato smo mi “u zabludi” i imamo “iskrivljeno shvatanje džihada” dok ste vi “u pravu i na istini” i imate “zrelo i mudro” shvaćanje džihada.

    Prvo što šejh veli je da je neislamski je ubijat civile, a 11. septembra je ubijeno 2996 ljudi.

    Šejh Ebu Hafs je možemo slobodno reći samo najobičniji učenik spram šejha Hamuda bin Uklaa eš-Šuajbija, rahimehullah, koji je poznat među učenjacima kao “učenjak učenjaka”. Pa da vidimo šta sam šejh Hamud bin Ukla kaže o napadu od 11. septembra:

    Pitanje:

    Poštovani šejh, bilo je mnogo govora o onome što se desilo u Americi, jedni su to podržavali a drugi su osuđivali. Šta je ispravan stav od ova dva i kakav je vaš pogled? Nadamo se da ćete pojasniti do u detalje.

    Odgovor:

    Hvala Allahu, Gospodaru svjetova i neka je salavat i selam na Allahovog Poslanika, njegovu porodicu, ashabe i one koji ih slijede na tom putu do Dana Sudnjeg.

    Prije nego što odgovorim na ovo pitanje, trebamo znati da kakve god odluke Amerika kao neislamska zemlja donosi, bez obzira radilo se o ratu ili ne, sve te odluke se donose putem glasanja, bilo kroz vladu ili parlament, glasanjem poslanika, a koji su opet izabrani od strane američkog naroda.
    Na osnovu toga, svaki Amerikanac koji je glasao za rat je – kao i svaki njihov vojnik, ili u najmanju ruku pomagač, podržavalac, kao što ćemo pojasniti kasnije.

    Treba se također znati da je konačna odredba o odnosima između muslimana i kafira sadržana u Knjizi Uzvišenog Allaha i sunetu Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem, a ne u politici i ličnim interesima. A u Kur'anu je ovo do u tančine pojašnjeno, jer je to veoma važno i u sebi može sadržati veliku opasnost.

    Kada se vratimo na Kur'an, vidjećemo da tu nije ostavljena ni jedna sumnja niti ikakva “siva zona” po tom pitanju.

    I sve druge razne stvari koje govore o pitanju odnosa muslimana i kafira sadrže u sebi dvije stvari: el-vela’ (ljubav prema vjernicima) i el-bera’ (mržnju prema nevjernicima), a to potvrđuje tvrdnju da su el-vela’ i el-bera’ dva važna stuba u islamskom šeri'atu, tema na koju su mnogi ‘alimi, prošli i sadašnji, dali svoja mišljenja.

    Uzvišeni Allah upućuje upozorenje onima koji vole kafire, koji ih uzimaju na svoju stranu i pomažu:

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا الْيَهُودَ وَالنَّصَارَى أَوْلِيَاءَ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللَّهَ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ

    ”O vjernici, ne uzimajte sebi za zaštitnike Jevreje i kršćane, oni su sami sebi zaštitinci. A njihov je i onaj među vama koji ih za zaštitnike uzme! Allah uistinu neće ukazati na pravi put ljudima koji sami sebi nepravdu čine.”

    I kaže Uzvišeni Allah:

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا عَدُوِّي وَعَدُوَّكُمْ أَوْلِيَاءَ تُلْقُونَ إِلَيْهِمْ بِالْمَوَدَّةِ

    ”O vjernici, ne uzimajte Moje i vaše neprijatelje za prisne prijatelje, iskazujući im otvorenu ljubav…”

    I rekao je Uzvišeni Allah o neophodnosti odricanja od kafira:
    قَدْ كَانَتْ لَكُمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ فِي إِبْرَاهِيمَ وَالَّذِينَ مَعَهُ إِذْ قَالُوا لِقَوْمِهِمْ إِنَّا بُرَآءُ مِنْكُمْ وَمِمَّا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ كَفَرْنَا بِكُمْ وَبَدَا بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةُ وَالْبَغْضَاءُ أَبَداً حَتَّى تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَحْدَهُ

    ”Zaista vi imate divan primjer u Ibrahimu, i onima sa njim, kad su rekli svome narodu: ‘Mi se odričemo vas, i onoga što vi obožavate mimo Allaha. Mi vas se odričemo i neprijateljstvo će ostati između nas i vas zauvijek, sve dok ne budete u Allaha, Njega Jedinog, vjerovali!’. ”

    I kaže Uzvišeni Allah:

    لا تَجِدُ قَوْماً يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ يُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ كَانُوا آبَاءَهُمْ أَوْ أَبْنَاءَهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِيرَتَهُمْ

    ”Nećete nikad naći narod koji vjeruje u Allaha i Sudnji dan da iskazuje prijateljstvo onima koji se Allahu i Njegovom Poslaniku suprotstavljaju, pa makar to bili njihovi roditelji, sinovi, braća, rođaci …”

    Kaže Uzvišeni Allah:

    قُلْ إِنْ كَانَ آبَاؤُكُمْ وَأَبْنَاؤُكُمْ وَإِخْوَانُكُمْ وَأَزْوَاجُكُمْ وَعَشِيرَتُكُمْ وَأَمْوَالٌ اقْتَرَفْتُمُوهَا وَتِجَارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسَادَهَا وَمَسَاكِنُ تَرْضَوْنَهَا أَحَبَّ إِلَيْكُمْ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَجِهَادٍ فِي سَبِيلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتَّى يَأْتِيَ اللَّهُ بِأَمْرِهِ وَاللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفَاسِقِينَ

    ”Reci: ‘Ako su vam roditelji vaši, djeca vaša i braća vaša, žene vaše i rodbina vaša, i ljetina vaša koju skupljate, i trgovina za koju se bojite da neće imati uspjeha, i kuće vaše u kojima ste zadovoljni, draži od Allaha i Njegovog Poslanika, i borbe na putu Njegovom – onda pričekajte dok Allah ne donese Svoju odluku.’ A Allah neće na pravi put uputiti fasike (griješnike).”

    Ovi ajeti, kao i desetine drugih ajeta su jasan govor o obaveznosti i neophodnosti suprotstavljanja kafirima i mržnji prema njima, kao i o odricanju od njih. I ja ne vjerujem da ijedna osoba sa imalo znanja može biti neupoznata sa ovim.

    Zbog toga, treba znati da je Amerika kafirska država koja je potpuno protiv islama i muslimana.
    Svakako, ona je dostigla vrhunac u svojoj aroganciji time što je otvoreno napala brojne muslimanske zemlje, kao što su: Sudan, ‘Irak, Afganistan, Filipini, Libija i druge zemlje, gdje Amerika zajedno sa silama kufra: Britanijom, Rusijom i drugima, radi na ubijanju i iskorjenjivanju muslimana.

    Isto tako, Amerika protjeruje Palestince iz njihovih domova i brani braću svinja i majmuna i čvrsto stoji iza lopovske cionisticke države Židova, ispunjavajući sve njihove potrebe – u hrani, oružju i obuci.

    Pa kako onda, nakon svega ovog, da se Amerika ne smatra neprijateljskom državom, koja je u ratu sa muslimanima?

    Ali, zbog toga što su oni na vrhuncu svoje tiranije i arogancije, i zbog toga što su vidjeli kolaps Sovjetskog Saveza na rukama muslimana Afganistana, oni su pomislili da su oni jedina super-sila, iznad koje nema više sile.

    Na njihovu žalost, zaboravili su da je Allah, Uzvišeni i Moćni, jači od njih i da ih može uništiti.
    S druge strane, veoma je žalosno vidjeti mnogu ”ulemu”, koja daje prednost emocijama i milosti, a zaboravlja ili nije upoznata sa tim šta kafirska država Amerika čini: ubija, razara većinu muslimanskih zemalja, ne pokazujući ni malo milosti.

    Zato ja sebe smatram obaveznim da odgovorim na lažne tvrdnje i nerazumijevanje određene ”uleme”, koja pokušava da podrži svoje stavove.

    Prva greška:

    Jedna od stvari koje sam čuo od njih jeste:
    ”Mi imamo ugovor sa Amerikom i zato je važno da ga poštujemo.”

    Moj odgovor na to je:

    1) Osoba koja ovo kaže je već zaključila da su muslimani ti koji su počinili neki kriminalini čin, a sve do danas nisu donijeti nikakvi validni dokazi protiv muslimana. Zato se u tom slučaju ne može ni reći da su muslimani prekršili neki “ugovor”. Naravno, naše izražavanje mržnje prema kafirima i naše odricanje od njih nema ništa sa kršenjem ugovora. To je samo nešto što je Uzvišeni Allah nama propisao u svojoj Knjizi.

    2) Sve i da prihvatimo tvrdnju da su postojali neki ugovori između muslimana i Amerike, zašto onda Amerika nije ispunila svoj dio ugovora? Zašto ne zaustavi svoju agresiju protiv muslimana? Zar nije jedan od uslova ugovora da se sve strane obavezuju i kad god ne ispune svoje obaveze – ugovor se prekida?

    Uzvišeni Allah kaže:
    وَإِنْ نَكَثُوا أَيْمَانَهُمْ مِنْ بَعْدِ عَهْدِهِمْ وَطَعَنُوا فِي دِينِكُمْ فَقَاتِلُوا أَئِمَّةَ الْكُفْرِ إِنَّهُمْ لا أَيْمَانَ لَهُمْ لَعَلَّهُمْ يَنْتَهُونَ

    ”A ako prekrše svoja obećanja, nakon što su ih preuzeli i ako napadnu vašu vjeru, onda se borite protiv vođa kufra, jer oni ne zaslužuju nikakav ugovor…”

    Druga greška:

    Neki kažu:
    ”Među žrtvama je bilo nedužnih civila.”

    Ima više odgovora na ovo:

    1) Prenosi se od Sa'ba ibn Džesame:
    ”Prošao je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, kraj mene kod mjesta zvanog el-Ebva ili Vadan, pa je upitan da li je dozvoljeno napasti mušričke vojnike po noći kad je velika mogućnost da se u mraku ubiju žene i djeca, na što je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, odgovorio:
    ”Oni (njihove žene i djeca) su od njih (mušrika).”

    Ovaj hadis pokazuje da ubijanje žena, djece i svih onih, čije je ubijanje zabranjeno dok su izdvojeni – postaje dozvoljeno kada su izmiješani sa borcima i dozvoljeno je nikoga ne birati i razdvajati.

    Ovo zbog toga jer su upitali Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem, o noćnom napadu i u kojem slučaju nije moguće vršiti izbor i razlikovati borca od ne-borca, pa im je to Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, dozvolio jer:
    ”Stvari mogu biti dozvoljene kad se dese na jedan način, a zabranjene kad se dese na drugi.”

    2) Muslimanski emiri su uvjek koristili katapulte kad su se borili sa kafirima, a znamo da je katapult vrsta oružja koja ruši sve pred sobom zbog svoje težine, i svi znamo da katapult ne pravi razliku između boraca i drugih.

    Ibn Kudame, rahimehullah, kaže:
    ”Dozvoljeno je koristiti katapult, jer ga je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, koristio protiv stanovnika Ta'ifa, a ‘Amr ibn ‘As je to isto uradio sa stanovnicima Aleksandrije.”

    A Ibn Kasim kaže:
    ”Dozvoljava se koristenje katapulta protiv kafira, pa čak i ako su žene, djeca i starci i monasi medju njima i da ginu nenamjerno, jer “nikajah” – slabljenje neprijatelja je dozvoljeno prema idžma'u učenjaka.”

    Ibn Rušd kaže:
    ”Nikajah je dozvoljena prema idžma'u, i prema svim vrstama mušrika.”

    Ovdje bi htjeli da postavimo jedno pitanje onima koji koriste riječ “terorizam” u vezi onog sto se desilo u Americi, i želim njihov odgovor, a pitanje glasi:

    ”Kada je Amerika napala fabriku lijekova u Sudanu, koristeći avione i rakete, rušeći fabriku i ubijajući u njoj svakog ko se našao – kako se to nazvalo? Zar nije i to trebalo nazvati terorizam? Zašto je samo napad na dvije zgrade terorizam, a ono u Sudanu – nije?”

    Ja ne vidim nikakvu razliku između ovo dvoje, osim što su radnici u toj fabrici bili muslimani, a oni tamo – kafiri. Pa, je li to razlika zbog koje je ono u Americi terorizam, a ovo ne? A istovremeno niko ne komentariše šta se desilo u Sudanu, niti to osuđuje. Isto tako ono što se desilo u Libiji i oslobađanju od “gladovanja”. A gladovanje ‘Iraka i svakodnevno bombardovanje, sankcije i napadi na Afganistan i sve druge stvari, sve to nije terorizam?

    I postavlja se pitanje ko su i šta onda znači: “nedužni civili”? Takvi se djele na tri grupe:

    Prvi su oni koji niti se bore, niti podržavaju njihovu zemlju; ni imecima, ni životima svojim, niti mišljenjem svojim. Takve nije dozvoljeno ubijati, pod uslovom da se takvi mogu razlikovati od ostalih, ali ako su izmješani sa ostalim i nemoguće ih je razdvojiti od ostalih, onda ih je dozvoljeno ubijati, baš kao i žene, djecu, starce, bolesnike, nemoćne ljude i zabludjele monahe.

    Ibn Kudame kaže:
    ”Dozvoljeno je ubijati žene i djecu u noćnim napadima, kao i u srušenim građevinama i rovovima, sve dok nijjet nije njihovo ubijanje kao posebne grupe. I dozvoljeno je ubijati neprijateljske životinje, kao sredstvo oslabljivanja kafira. Medju učenjacima nema razlike u mišljenju po ovome pitanju.”

    On također kaže:
    ”Dozvoljeno je napasti neprijatelja noću.”
    Ahmed ibn Hanbel kaže:
    ”Nema grijeha u noćnim napadima. Pa, zar nisu Rimljani napadnuti noću?”

    I kaže:
    ”Nije nam poznat niko ko nije odobravao noćne napade.”

    Drugi su oni koji možda nisu aktivno učestvovali u borbi protiv muslimana, ali su pomagali tu borbu na neki način, imecima ili mišljenjem. Takvi se ne mogu nazvati nedužnim, već se oni smatraju borcima i dijelom snage kafirske vojske.

    Ibn ’AbdulBerr kaže u djelu ”El-Istizkar”:
    ”Nema razlike među učenjacima da je dozvoljeno ubijanje svakoga ko se bori od žena i starih, kao i dijeteta koje je u stanju da se bori.”

    Isto tako Ibn Kudame prenosi:
    ”… idžma’ o ubijanju žena, djece i staraca, ukoliko podržavaju svoju vojsku.”

    Ibn ‘AbdulBerr kaže:
    ”Ulema je složna na činjenici da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, ubio Dureida na dan Hunejna, jer je imao iskustvo u ratu i neprijatelj ga je pitao za savjete. Tako, prema učenjacima se dozvoljava ubijanje staraca ukoliko oni to zaslužuju…”

    A imam Nevevi (u komentaru Muslima pod poglavljem o džihadu) kaže da je idžma’:
    ”…da starci među kafirima treba da se ubiju ukoliko imaju ratno znanje (iskustvo).”
    Ibn Kasim tvrdi u djelu ”Al-Hašijje” da:
    ”Idžma’ je da je propis koji se odnosi na onog koji je strateg – isti kao i propis borca u džihadu.”

    Ovaj idžma’ se prenosi od Ibn Tejmijje.

    Isto tako, on prenosi od Ibn Tejmijje da:
    ”…oni koji pomažu grupu, njihovi pomagači se smatraju djelom njih.”

    Treći su oni koji mogu biti muslimani i njih nije dozvoljeno ubijati kad su ponaosob. Ali, ako su izmješani sa kafirima, onda ih je dozvoljeno ubijati, jer je ovaj slučaj poznat pod imenom ”meseletut-tatar”. (Kad su kafiri drzali muslimane kao živi štit)

    Ono što mnogi ponavljaju o ”nedužnim civilima” nije ništa drugo do posljedica zapadnog utjecaja do te mjere da mnogi i nesvjesno ponavljaju riječi kafirske propagande, a što je u direktnoj suprotnosti sa šeri'atom.

    Isto tako, ne smijemo zaboraviti da je muslimanima dozvoljeno postupati sa kafirima na isti način na koji postupaju sa muslimanima. A tu je također odgovor onima koji govore o nekim ”nedužnim civilima”.

    Od riječi Uzvišenog Allaha je:

    وَإِنْ عَاقَبْتُمْ فَعَاقِبُوا بِمِثْلِ مَا عُوقِبْتُمْ بِهِ

    ”Zato, kad se svetite – svetite se istom mjerom, kojom vam je učinjena nepravda.”
    I od riječi Uzvišenog Allaha je:

    وَالَّذِينَ إِذَا أَصَابَهُمُ الْبَغْيُ هُمْ يَنْتَصِرُونَ (39) وَجَزَاءُ سَيِّئَةٍ سَيِّئَةٌ مِثْلُهَا

    ”…i oni koji se – kad im se zulm nanese – svete, a nagrada za učinjeno zlo je – zlo jednako tome.”

    U vezi govora učenjaka u vezi osvete Ibn Tejmijje kaže: ”Njihovo pravo je da ubijaju. Tako je njihovo pravo da se osvete istom mjerom, a mogu i da oproste, iako je strpljenje bolje. Ovo je slučaj kada ubijanje ne vodi do nekog uspjeha u džihadu. Ali kad će klanje voditi do njihovog prihvatanja vjere ili upozoravanja da sljedeći put ne napadaju muslimane, onda je to u ovom slučaju dio preporučenog džihada.”

    Ko god kaže da su tamo bili nedužni civili bez obzira na njihove kategorije, mora znati da on optužuje Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem, ashabe i one koji ih slijede za ubijanje nedužnih civila. Pa, Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, je koristio katapult u opsadi Ta'ifa, i to katapult koji ne pravi razliku između boraca i civila. Također je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, pobio sve one za koje se utvrdilo da su (šeri'atski) punoljetni među Židovima od Benu Kurejze, a da nije pravio razliku među njima.

    Ibn Hazm, komentarišući hadis o Benu Kurejzi, kaže da su:
    ”… muški pripadnici plemena Benu Kurejza postrojeni ispred Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem, i on je naredio njihovo ubijanje i svih onih koji su dostigli pubertet.”
    Rekavši:
    ”Ovo je opšte pravilo od Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem, jer on nije izostavio starce, trgovce, zemljoradnike, i ovo se prenosi od Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem, preko jedinstvenog idžma'a.”

    Ibn Kajjim kaže u djelu ”Zadul-Me'ad”:
    ”To je dio upute Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem, da, kad god bi imao ugovor sa nekim narodom, i oni ga prekršili, ili neki od njih prekršili a ostali to podržali i prihvatili, onda bi se Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, borio protiv svih i sve njih tretirao kao prekršioce ugovora. Kao što je to Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, uradio sa pripadnicima plemena Benu Kurejza, Benu Nadir i Benu Kajnuka’ i kao sto je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, postupio sa stanovnicima Mekke. Zato, to je sunnet kojim se postupa sa onima koji krše ugovore.”

    Isto tako, on kaže:
    ”Ibn Tejmijje je zastupao mišljenje da se kršćani mašrika ubijaju, nakon sto su podržali neprijatelje protiv muslimana, i pomogli im imecima i oružjem, bez obzira što oni nisu direktno učestvovali u borbi. On ih je smatrarao prekršiocima ugovora. Isto kao što su Kurejšije uradile u vrijeme Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem, time sto su pomogle Benu Bekr bin Vail u savezu protiv Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem.”

    Na kraju:

    Svi mi znamo da će kafiri sa zapada, naročito Amerika, sigurno iskoristiti priliku i to upotrijebiti u svoju korist, te obnoviti svoj zulm nad muslimanima Afganistana, Palestine, Čečenije i drugim zemljama. I oni će sigurno pokušati da iskorijene džihad i mudžahide, ali neće u tome uspjeti. A sve će to biti u ime borbe protiv terorizma, i nastavljaće da se bore protiv naše braće u islamu, Talibana – jedinoj naciji koja je dala zaštitu mudžahidima, i pomagala ih u vrijeme kad su ih se svi odricali, Talibana, koji se nikad nisu poklonili kafirima.

    Zato je dužnost pomoći tu islamsku naciju Afganistan, naciju džihada čime god možemo jer je Uzvišeni Allah rekao:

    وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ

    ”Vjernici i vjernice su pomagači jedni drugih.”

    Kao i:

    وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى

    ”Pomozite jedni drugima u dobročinstvu i bogobojaznosti.”

    Zato je dužnost pomoći ih imecima, životima, riječju, savjetom i medijima, braneći njihovu čast i ugled, i kroz dove Allahu da uništi njihove neprijatelje, a da njih Uzvišeni Allah učvrsti. A kao što smo rekli, dužnost svakog muslimana je da pomogne Talibane, kao što je to i dužnost vlada susjednih zemalja.

    A neka znaju oni koji odbijaju pomoći Talibane i koji daju svoju zemlju kafirima da odatle napadaju muslimane – da je to djelo prijateljstva i pomaganja kafira, na koje nas je upozorio Uzvišeni Allah kada je rekao:
    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا عَدُوِّي وَعَدُوَّكُمْ أَوْلِيَاءَ تُلْقُونَ إِلَيْهِمْ بِالْمَوَدَّةِ

    ”O vjernici, ne uzimajte Moje i vaše neprijatelje za prijatelje ukazujući im ljubav.”

    Zaista će ovo ući u istoriju – ta izdaja muslimanskih zemalja svoje braće, i ostaće kao loša uspomena na njima i njihovim narodima koja se nikad neće izbrisati.

    Isto tako, neka susjedne zemlje Afganistana znaju, ako odbiju pomoći muslimanima i dozvole kafirima da ih kafiri odatle napadaju, da će sresti kaznu Svemogućeg Allaha u vidu prirodnih nepogoda i drugih nevolja.

    Kaže Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem: ”Musliman je brat muslimanu, ne ostavlja ga, niti ga izdaje…”

    I kaže Svemogući Allah u hadisu kudsi:
    ”Ko god se bori protiv mog prijatelja – objavio sam mu rat.”

    I kaže Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem:
    ”Ko god dozvoli da se musliman ponizi, a on mu može pomoći – Allah će ga poniziti pred svim stvorenjima na Danu Sudnjem.”

    Želimo da podsjetimo pakistansku vladu da puštanje Amerikanaca, neprijatelja islama nije nikako mudro, jer će to dovesti do otkrivanja pakistanskih tajni Americi. A Amerika će, kada sazna gdje je sklonjeno nuklearno oružje, sigurno pustiti Židove da unište te baze, kao sto smo vidjeli u ‘Iraku. I kako Pakistan može vjerovati Americi, koja ih javno optužuje i upozorava protiv njih? Ja vjerujem da muslimani Pakistana neće to dozvoliti, niti će skrštenih ruku posmatrati svoje jučerasnje neprijatelje.

    Molimo Uzvišenog Allaha da pomogne Svoju vjeru i uzdigne Svoju riječ i pomogne muslimane i mudžahide da unište Ameriku, njene sljedbenike i njene pomagače. Zaista je On, Svemogući, u mogućnosti da to uradi, i neka je salavat i selam na Allahovog Poslanika Muhammeda.

    A da vidimo šta o ovom pitanju (ubijanje nevjerničkih civila) kaže još jedan od velikih šejhova ovog vremena, šejh Usejmin, kojeg uvažavaju gotovo sve murdžije:

    http://www.youtube.com/watch?v=6G5YV2Aw6m4;feature=share

    Allah kaže: „I borite se na Allahovom putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! – Allah, doista, ne voli one koji zapodijevaju kavgu (sura 2, ajet 191).“

    Ovo je klasičan način dokazivanja sljedbenika zablude. Ako kažeš da je ovaj ajet i sada važeći i da nije derogiran, onda je Poslanik sallallahu alejhi we sellem prekršio Allahovu zapovjed, jer je “započeo kavgu” poslavši vojsku protiv Bizantinaca, a također i mnoge pohode i bitke koje je on sam započeo. Isto su radili i ashabi koji su pročirili islamsku državu od Indije do Španije.

    A ispravno je da su ovaj i svi drugi ajeti o ograničavanju borbe derogirani Ajetom sablje:

    Svi komentatori i tumači Kur'ana su govorili o ajetu sejf (ajetu sablje). Riječ je o sljedećem ajetu: “Kada prođu sveti mjeseci, onda ubijajte mnogobošce gdje god ih nađete, zarobljavajte ih, opsjedajte i na svakom prelazu dočekujte! Pa ako se pokaju i budu namaz obavljali i zekjat davali, ostavite ih na miru, jer Allah zaista oprašta i Milostiv je.” (Tewba, 6)

    Postoji 114 ajeta na različitim mjestima u 54 sure koji su dokinuti derogirani ovim ajetom:

    “Kada prođu sveti mjeseci, onda ubijajte mnogobošce gdje god ih nađete, zarobljavajte ih, opsjedajte ih i na svakom prelazu dočekujte.” (Tewba, 6)

    Ufi prenosi mišljenje ibn Abbasa, radijAllahu anhu: “Poslije objavljivanja sure Beraet nije ostao na snazi ni jedan ugovor, niti sporazum koji je sklopljen između Muhammeda, alejhisselam i mušrika. Autor poznatog tefsira “At-Teshil fi ulumi-tenzil” Hafiz Muhammed ibn Ahmed ibn Muhammed Džezijj el-Kulijj, navodi u svom tefisru o ajetu sejf: “Iznosimo ovdje što se navodi o derogaciji ajeta koji govore o tolerantnim stavovima prema nejvernicima, strpljivom podnošenju njihovih, provokacija. Posljednja Allahova riječ po tome pitanju je ajet kojim se naređuje borba protvi mušrika.

    Imam Ebu Abdullah Muhammed ibn Hazm je po pitanju ovoga jeta rekao: “114 ajeta iz 48 različitih sura je derogirano jednim ajetom”

    I imam Ebu Kasim Hibetullah ibn Selame je rekao: “Ovaj ajet je derogirao 124 druga ajeta, a zadnji dio ajeta je dokinuo prvi dio: “A ako se pokaju i klanjaju namaz i dijele zekjat, ostavite ih na miru. A kada prođu sveti mjeseci onda ubijajte mnogobošce gdje god ih nađete, zarobljavajte ih, opsjedajte i na svakom prijelazu dočekujte! Pa ako se pokaju i budu namaz obavljali i zekjta davali, ostavite ih na miru, jer Allah zaista prašta i Milostiv je.” (Tewba, 5)

    Hafiz Ibn Kesir u komentaru ovoga ajeta je rekao: “Rekao je Dihak ibn Mezahim: “Ovaj ajet je derogirao i stavio van snage svaki ugovor između Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem,i bilo kojeg mušrika; poništio je svaki sporazum i rok.””

    Ili ćeš priznati da je ajet kojeg si citirao derogiran, ili ćeš pripisati Kur'anu kontradikciju. Odluči se sam!

    Slijedeći razlog koji je naveo u intervjuu je da su oni koji su preoteli upravljanje avionima krenuli u Ameriku na američkim vizama. Kao poznvalac šerijata, šejh zna i to da je jedna od najsvetijih obaveza muslimana da poštuju ugovor bez obzira jel potpisan sa muslimanima ili nemuslimanima.

    Kada je trebalo da kafiri poštuju ugovore sa muslimanima i da ne ubijaju muslimansku djecu i žene, nisi se oglasio, ali sada kada treba da se brane kafiri (pod krinkom odbrane šerijata), onda si se uključio kako bi nam prenio nešto iz govora tagutskih učenjaka, što smo davno čitali.

    Oni koji su preoteli avione išli su u Ameriku na američkim vizama, a to je po šerijatu jedna vrsta ugovora (znači obavezujemo se da ćemo se ponašat po određenim pravilima, da nećemo nanijet štetu zemlji u koju idemo, a za uzvrat ti se garantuje sloboda i sigurnost u zemlji u koju ideš).

    Musliman kada potpiše ugovor poštuje ono što je potpisano, a ne ono što se podrazumijeva. Prema tome, daj nam primjerak ugovora kojeg američka vlada daje na potpis onima koji apliciraju za vizu.

    Drugo, musliman poštuje ugovor do momenta kada ga kafir ne prekine, a Amerika je svakodnevno kršila bilo koji ugovor protv muslimana.

    Treće, u džihad se ide samo ako je ispunjen osnovni princip, a to je da se braniš od neprijatelja koji te istjeruje iz vlastite kuće ili ako postoji opravdanost uspostave šerijata (očuvanje Islama, života, vlasništva, digniteta, itd.).

    Cccc… šteta što nisi bio rođen u vrijeme ashaba pa da ih podučiš da nije ispravno napadati Španiju i Indiju, pored Perzije i Bizanta.

    Četvrti razlog šejhovog razmimoilaženja s Al Kaidom je da je kao gost Talibanskog emirata u Afganistanu dobila nalog od Mula Omara da ne ide u napad na dalekog neprijatelja. Po šerijatu, kad si gost u nečijem emiratu, moras slušat vođu tog emirata.

    Čudno, nikada se Mulla Omer nije oglasio po ovom pitanju, a svi znamo da je zaratio sa svijetom kako bi sačuvao vođu Al-Kaide.

    Meni se čini da je ovdje sve jasno.

    I meni, samo nisu slijepe oči već srca u grudima!

    I onda imamo ovu braću koja niušta ne vjeruju osim u svoju interpretaciju džihada pa onda cinično komentarišu sve što neko iznese i sve što im ne štima markiraju kao ćafirske laži.

    Da ponovim, vijest koju donese kafir je laž, sve dok se ne potvrdi da je istina, pogotovo kada tu vijest donosi BBC. A o interpretaciji džihada sam naveo dvije fetve, koje ćeš ti vjerujem vrlo brzo “pobiti šerijatskim argumentima”.

    Još samo da napomenem da su moje riječi gore odbrana šerijatskih stavova po pitanju trenutnog džihada, a ne poziv na isti. Ko god ima šerijatski valjan argument da nisam u pravu, ja ću ga prihvatiti. Molim da me rasprave poštede oni koji u svojim postovima kao jedini dokaz navode svoj razum. Ničiji razum nije dokaz u Šerijatu, pa stoga ne prihvaćam dokaze iz malog mozga nekog od vlasnika tastature.

    #13271
    Anonimno
    Neaktivan

    ZAŠTO DŽIHAD ?
    šejh Ebu Katada el-Filistini

    Izjave učenjaka u vezi onih koji zamijenjuju šeri'at

    Naši učenjaci su govorili o kufru ovih religija i nevažećih zakonodavstava, i oni su prosudili da su oni koji ih propisuju i po njima postupaju – kafiri i murteddi.

    Ibn Hazm, Allah mu se smilovao, je rekao:
    ”Ko god sudi po Indžilu u pitanjima u kojima nema teksta iz Objave u šeri'atu islama, onda je on kafir, mušrik koji je van okvira islama.”

    Također je Ibn Tejmijje, Allah mu se smilovao, rekao:
    ”Poznato je iz vjere islama i idžma'om svih muslimana da kada god neko dozvoli slijeđenje vjere mimo vjere islama, ili slijeđenje zakona mimo šeri'ata Muhammeda, sallallahu ‘alejhi ve sellem – onda je on kafir.”

    I on je, slično ovome, rekao:
    ”Nikome od stvorenja nije dozvoljeno da napusti šeri'at, koji je objavio Uzvišeni Allah, a to je Kur'an i sunnet sa kojim je Allah poslao Svoga Poslanika. I niko ga (taj šeri'at) ne napušta, osim kafir.”

    I on je rekao:
    ”Kada god čovjek ohalali ono što je haram po idžma'u, ili oharami ono što je halal po idžma'u, ili promijeni zakon oko koga postoji idžma’, onda je on kafir po idžma'u fekiha.”

    Ibn Kesir, Allah mu se smilovao, je rekao:
    ”Zato, ko god napusti jasni šeri'at, objavljen Muhammed ibn ‘Abdullahu, pečatu svih vjerovjesnika, i obrati se za presudu drugim zakonima, kao što su derogirani šeri'ati, on je kafir.”

    ‘AbdulLatif bin ‘AbdurRahman aluš-Šejh je rekao:
    ”Ko god se za presudu obrati nečemu drugom, mimo Kur'ana i sunneta, nakon što je objašnjeno njemu, on je kafir. Uzvišeni Allah kaže: ”A oni koji ne sude po onome što je Allah objavio, oni su pravi nevjernici”. I Allah kaže: ”Zar oni da traže da im se kao u doba džahilijjeta sudi?…” ”

    ‘Abdullah ibn Humejd je rekao:
    ”Ko god propiše zakon, koji je opšti (generalni), i nametne ga ljudima, kontrirajući (suprotstavljajući se) Allahovom zakonu, napustio je islam kao kafir.”

    Muhammed bin Ibrahim aluš-Šejh je rekao:
    ”Zaista, od vidova jasnog i očiglednog velikog kufra je i davanje pozicije prokletim, od strane ljudi načinjenim zakonima u onome što je Džibril el-Emin spustio na srce Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem, da bi bio opominjač na čistom arapskom jeziku, i tim zakonima suditi među narodima, i njima se obraćati kada dođe do razilaženja, u suprotnosti riječima Allaha, Slavljenog i Uzvišenog, i tvrdoglavom odbijanju tih riječi: ”A ako se u nečemu razilazite – obratite se Allahu i Poslaniku, ako vjerujete u Allaha i onaj svijet. To je bolje za vas i rješenje ljepše.” Allah, Uzvišeni i Savršeni, je negirao iman (vjerovanje) onima koji za presudu u onome u čemu se razilaze ne uzimaju Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem. Pojačavajući negaciju ponavljanjem toga i zaklinjanjem po pitanju toga, Allah je rekao: ”Ne, tako Mi Gospodara tvoga, oni neće biti vjernici, sve dok za sudiju u sporovima međusobnim tebe ne prihvate, i da onda zbog presude tvoje u dušana svojim nimalo tegobe ne osjete, i dok se sasvim ne pokore.” ”

    On je također, u istoj raspravi, spomenuo da je od najvećih vrsta velikog kufra ove prirode – upravo ono u što su upali moderni (savremeni) murtedddi (odmetnici). On je rekao:
    ”Peto: Ovo je najveći, najjasniji i najočigledniji vid tvrdoglavog odbijanja šeri'ata, oholog odbijanja njegovih propisa, pokazivanja suprotstavljanja Allahu i Njegovom Poslaniku, sallallahu ‘alejhi ve sellem, i osporavanje sudova islamskog zakona, u njegovom ustanovljavanju, podršci propisa, temelja i njegovih ogranaka, formi, vrsta, njegovih presuda i obaveza, preporuka i izvora. Pa baš kao što šeri'atski sudovi imaju preporuke i izvore od kojih zavise (i na koje se obraćaju) – svi zaviseći na Allahovoj Knjizi i sunnetu Njegovog Poslanika – onda na isti način sudovi ljudski načinjenih zakona imaju svoje izvore: zakone skrpljenih zajedno iz mnogih različitih zakonskih sistema, kao što su francuski zakoni, američki zakoni, britanski zakoni, itd., i od sistema novotara koji izjavljuju privrženost šeri'atu, itd. Tako su ovi sudovi sada prisutni u mnogim muslimanskim zemljama, kompletni i utemeljeni, sa otvorenim vratima i ljudi hrle u njih u skupinama, njihove sudije izdaju presude koje idu protiv Knjige i sunneta – u skladu sa njihovim zakonima i čineći ove propise obavezujućim i čineći ih nepromjenljivim. Pa, koji je kufr veći od ovog kufra, i šta može biti veća kontradikcija svjedočenju da je Muhammed Allahov Poslanik?”

    Šejh eš-Šenkiti je rekao:
    ”Čudna stvar je od onih koji sude po drugome mimo Allahovog šeri'ata, a onda tvrde islam (da su muslimani). A Uzvišeni Allah je rekao: ”Vidiš li ti one koji tvrde da vjeruju u ono što se objavljuje tebi, i u ono što je objavljeno prije tebe, pa ipak žele da im se pred tagutom sudi, a naređeno im je da ne vjeruju u njega? A šejtan želi da ih u veliku zabludu odvede.” I On je rekao: ”Oni koji sude po drugome, mimo onoga što je Allah objavio, oni su pravi nevjernici.” I On je rekao: ”Zašto da pored Allaha tražim drugog sudiju, kad vam On objavljuje Knjigu potanko? A oni kojima smo Mi dali Knjigu dobro znaju da Kur’an objavljuje Gospodar tvoj istinito, zato ti ne sumnjaj nikako!”

    I on je rekao, Allah mu se smilovao:
    ”Oni koji slijede zakone zakonodavaca, mimo Allahovog šeri'ata, su mušrici koji druge pridružuju Allahu.”

    Šejh Ahmed Šakir je rekao:
    ”Ovi, od strane ljudi načinjeni zakoni, su nametnuti muslimanima od strane neprijatelja islama, koji su otvoreni u svom neprijateljstvu. Ovi zakoni su, u stvarnosti, druga religija koju oni nude muslimanima kao zamjenu za njihovu čistu i nebesku vjeru (islam). Ovo je, jer su oni muslimanima naredili pokornost ovom zakonu, i u njihova srca usadili njegovu svetost i fanatizam prema njemu, do tačke da mnogi jezici i pera izgovaraju ”svetost zakona”, ”nepovrijedivost presuda”, ”svetost suda”. Oni koriste mnoge slične opise u vezi ljudski načinjenih zakona, kojima oni odbijaju da opišu islamski zakon i mišljenja islamskih učenjaka fikha. Naprotiv, kada ga opisuju, oni ga nazivaju reakcionarnim, barbarskim, svešteničkim zakonom, zakonom džungle, itd.”

    On je također rekao:
    ”Pitanje ovih ljudski načinjenih zakona je jasno kao jasnoća Sunca – to je otvoreni i jasni kufr oko kojega nema tajne niti prikrivanja. Nema opravdanja ni za koga ko sebe pripisuje islamu, ko god on bio, da postupa po takvom zakonu, da mu se pokori ili da ga prizna. Zato, svaka osoba bi trebala biti oprezna za sebe i brinuti se o sebi.”

    Šejh Muhammed Hamid el-Fekki je rekao:
    ”Ono što možemo sumirati iz riječi selefa je da je tagut sve ono što skreće roba i odvraća ga od obožavanja Allaha, bivanja iskrenim Allahu, i pokoravanja Allahu i Njegovom Poslaniku, sallallahu ‘alejhi ve sellem, bilo da je ta osoba ili stvar – šejtan od ljudi ili džinna, ili da je ta stvar drvo ili kamen, itd. Ono što spada u taguta je, bez sumnje, i vladanje ljudski načinjenim zakonima koji su nepoznati islamu – u pitanjima života, braka, razvoda i vlasništva, da bi se ukinuli Allahovi propisi, kao što su utemeljenje propisanih kazni, zabrane kamate, brakolomstva, bluda, opojnih sredstava, itd. Ovo su stvari, koje su ljudski načinjeni zakoni odlučili da ohalale i brane uz pomoć onih koji su ih propisali i onih koji ih sprovode. Prema tome, sami zakoni su taguti, kao i oni koji ih propisuju i nameću.”

    Tako mi sada znamo da je zakon koji preovlađuje u zemljama muslimana – tagutski zakon, i da su vladari – taguti i nevjernici. Oni su od najgorih i od najokrutnijih nevjernika, jer oni ne samo da vladaju šejtanskim zakonom, već također izjavljuju da Uzvišeni Allah nema prava da propisuje zakone i da vlada.
    Ovo je jasno, jer je svaka država u svom ustavu napisala: ”Sijada (vlast) pripada narodu”. U njihovoj lažnoj vjeri, sijada znači isto što u Allahovoj vjeri znači es-Sejjid, u značenju – Bog. Zato što sijada u njihovoj definiciji znači neograničenu vlast, koja ima pravo da dozvoljava i zabranjuje, što je značenje el-Hakim (Vladara) i el-Ilah (Boga), tj. onoga koji se obožava, kao što je prethodno spomenuto.

    U vezi onih zemalja, koje tvrde da nemaju napisane ljudski načinjene zakone ili ustave, i tvrde da vladaju po Knjizi i sunnetu, njima kažemo:

    Kako ste vi veliki lažovi i lukavi ljudi… Jer, vaša realnost je istovjetna kao i stvarnost onih država koje su propisale ustave i zakone. Vaša sličnost njima je poput sličnosti jedne vrane drugoj. Onda vi tvrdite da vi niste stavili vlast u ruke naroda, i da niste objavili da vlast pripada drugome, mimo Allaha. A onda osnivate šura komitet, mijenjajući imena stvari samo da biste obmanuli narod, i ujedinjujete ovaj komitet sa parlamentarnim mušričkim komitetima, kao i ostatak vaše braće. Onda ulazite u svaku moguću kafirsku instituciju, poput Arapske Konferencije (Lige), Ujedinjenih Nacija, itd. Onda ste nametnuli iste zakone od kafirskih ljudski načinjenih zakona i ustava, zakone kojima vi ohalaljujete ono što je Allah oharamio i oharamljujete ono što je Allah ohalalio. Nazvali ste ove zakone ”regulative (deklaracije)”, mijenjajući imena, iako je stvarnost ostala ista. Tako ste vi ohalalili kamatu, i sada su banke zasnovane na kamati (kamatnom sistemu) vidljive posvuda, sa svojim širom otvorenim kapijama. Zato, pitamo vas: Na osnovu kojeg zakona je ovo djelo učinjeno dozvoljenim? Štaviše, ova zemlja o kojoj ovdje govorimo je jedina zemlja u svijetu koja spriječava osnivanje onoga što se zove ”islamska banka”.

    Poput ovoga, o istinoljubivi upitivaču, ti vidiš da našim zemljama vladaju otpadničke nevjerničke vlade i nevjernički otpadnički vladari. I ti vidiš da su oni propisali ljudima vjeru i natjerali ljude da uđu u nju i da se slažu sa njom.

    Također, ovi vladari su sklopili prijateljstvo i savez (alijansu) sa Allahovim neprijateljima, a u isto vrijeme ispoljili neprijateljstvo prema sljedbenicima islama. Svaki mogući vladar (od ovih vladara) sebi približava mušrike, pružajući im prijateljstvo, alijansu, pomoć, podršku i odbranu. U zemljama ovih vladara nije čak dozvoljeno ni psovati (grditi) nevjernike, niti da čovjek obznani svoju mržnju prema njima. Oni sprovode okrutne kazne za svakoga ko se usudi da grdi ove mušrike ili njihovu vjeru.

    Među oblicima podrške i prijateljevanja koje su im oni pružili je i to da su oni sklopili ugovore vojnih i bezbjednosnih paktova sa njima, što čini da su u jednoj vjeri i na istom putu. Ovo je zato što je najveći oblik prijateljevanja, tj. alijanse (saveza) – podrška i pomoć. Uzvišeni Allah je rekao:

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا الْيَهُودَ وَالنَّصَارَى أَوْلِيَاءَ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللَّهَ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ

    ”O vi koji vjerujete, ne uzimajte Židove i kršćane za svoje evlije (prijatelje, zaštitnike, pomagače). Oni su evlije jedni drugima. Ko god od vas njih uzme za evlije – on je od njih. A Allah neće uputiti na pravi put narodu koji sam sebi nepravdu čini.”

    Ibn Džerir et-Taberi je u komentaru istoga ajeta rekao:
    ”Zato, ko god ih podržava, ujedinjuje se sa njima i potpomaže ih protiv vjernika – on je jedan od sljedbenika njihove vjere i puta. Ovo je stoga što niko ne pomaže nikoga, izuzev ako je zadovoljan sa njihovom vjerom (putem). Tako, ako je on zadovoljan njima i njihovom vjerom (putem), onda on ima neprijateljstvo prema onome što joj se suprotstavlja i mrzi ga. Zato je njegov propis da je on jedan od njih.”

    Sada poznajemo kufr ovih vladara zbog ovog uzroka. Jer, ovi vladari su dali moć mušricima, Židovima i kršćanima u muslimanskim zemljama.

    Također, drugi primjer prijateljevanja, tj. alijanse u koji su zapali ovi murteddi je pokornost mušricima, predavanjem njima, slijeđenjem njihovih zakona, priključivanjem njihovim skupinama, a to su su institucije koje slijede vjeru šejtana, kao što je humanitarizam (čovjekoljublje). Ovo je kao njihovo vjerovanje ”nema razlike među ljudima zbog njihove vjere”. Tako su oni pozivali u jednakost između muslimana i mušrika, pod zastavom čovjekoljublja, koje je propagirano od strane Židova među ovim životinjama. A Uzvišeni Allah je prekinuo prijateljevanje, tj. savez muslimana sa mušrikom i naredio mu da mrzi mušrika i njegovu vjeru. Uzvišeni Allah je rekao:

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا آبَاءَكُمْ وَإِخْوَانَكُمْ أَوْلِيَاءَ إِنِ اسْتَحَبُّوا الْكُفْرَ عَلَى الْأِيمَانِ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَأُولَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ

    ”O vi koji vjerujete, ne uzimajte svoje očeve ni braću za evlije, ako više vole nevjerovanje od vjerovanja. Oni od vas koji takve uzmu za evlije – pravi su nasilnici.”
    Tako je u ovom ajetu Allah prekinuo sve veze prijateljevanja između vjernika i njegovog oca ili brata nevjernika. Šta onda reći za stranca? Ovo također razjašnjava zabludu i kufr onoga što je u našim zemljama lažno nazvano ”bratstvo nacije (državljanstva)”. Jer, pod tvrdnjom državljanstva (nacije), ustavi i zakoni zemalja kojima vladaju ovi murteddi izričito spominju jednakost svih stanovnika određene zemlje, bez priznavanja razlika religije (vjere) i vjerovanja. Oni kažu: ”Vjera je za Allaha, ali je nacija za svakoga”. A ono što ovo znači je da se zakon državljanstva (nacije) ne razlikuje među ljudima zbog vjerovanja ili vjere. Tako su, po njima, musliman i kafir jednaki. A Allah je one koji prijateljuju sa kafirima učinio jednake u propisu. Uzvišeni Allah je rekao:

    الْمُنَافِقُونَ وَالْمُنَافِقَاتُ بَعْضُهُمْ مِنْ بَعْضٍ

    ”A licemjeri su evlije jedni drugima.”

    A od onoga što je bilo zajedničko svim poslanicima u njihovom prenošenju ljudima je bilo i odricanje od mušrika, kao što je Uzvišeni Allah opisao u slučaju oca poslanika, ‘alejhis-selam:

    قَدْ كَانَتْ لَكُمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ فِي إِبْرَاهِيمَ وَالَّذِينَ مَعَهُ إِذْ قَالُوا لِقَوْمِهِمْ إِنَّا بُرَآءُ مِنْكُمْ وَمِمَّا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ كَفَرْنَا بِكُمْ وَبَدَا بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةُ وَالْبَغْضَاءُ أَبَداً حَتَّى تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَحْدَهُ

    ”Divan uzor za vas je Ibrahim i oni koji su uz njega bili, kada su narodu svome rekli: ‘Mi s vama nemamo ništa, a ni sa onima koje, umjesto Allaha, obožavate. Mi vas se odričemo, i neprijateljstvo i mržnja će između nas ostati, sve dok ne budete u Allaha, Njega jedinog, vjerovali!’ ”

    Pogledaj sada ove proklete vladare, vidi šta su učinili sa muslimanima i sa pozivačima Allahu – oni su objesili vješala, napunili zatvore i protjerali ih iz njihovih zemalja. Svaka zemlja ima pozivače Allahu koji su podvrgnuti iskušenjima, tako da su oni uhapšeni, maltretirani i ubijeni. A nisu im se svetili, izuzev zbog činjenice da su vjerovali u Allaha, el-‘Aziz (Silnoga) i el-Hamid (Hvaljenoga). Oni protjeruju omladinu samo zbog njihove čistoće, kao što Uzvišeni Allah kaže u vezi Luta:

    أَخْرِجُوهُمْ مِنْ قَرْيَتِكُمْ إِنَّهُمْ أُنَاسٌ يَتَطَهَّرُونَ

    ”Istjerajte ih iz grada vašeg, oni su ljudi čistunci!”

    Prema tome, ovi vladari su napustili Allahovu vjeru na ova i na druga vrata, a ovo je neophodan komad znanja, koji ne bi trebao biti nepoznat nijednom muslimanu.

    Posljedice tekfira vladara

    El-Kadi ‘Ijjad je rekao:
    ”Učenjaci su postigli idžma’ u vezi činjenice da vođstvo ne može biti dato kafiru, a ako vladar otpadne od vjere – onda on mora biti uklonjen (svrgnut). Ovo je također slučaj ako on napusti obavljanje namaza i poziva u to.”

    Neko može upitati:
    ”Koja je važnost ovog znanja? Da li je muslimanu obaveza da učini tekfir ovih tagutskih vladara?”

    Odgovor je:
    Da. Neophodno je da svaki musliman zna da je tekfir kafira i murtedda – temelj muslimanske ‘akide. Ovo je zato što postoje obaveze, koje proističu iz ovog tekfira.

    Pa, ako pitaš:
    ”Koje su te obaveze?”

    Mi ti kažemo:
    Trebaš znati, dragi brate, da je odricanje od ovih taguta – obaveza svakom mogućem muslimanu. A dokazi u vezi činjenice da je odricanje od ovih taguta, obaveza posjedovanja neprijateljstva i mržnje prema njima, i nemanja ljubavi prema njima – glavni i osnovni stub ‘akide, bez kojega čovjekovo vjerovanje ne može biti ispravno – su već spomenuti.

    Također, od onoga što su naši imami istakli je i da je tekfir nevjernika obaveza od obaveza vjere. Od značenja ovog odricanja je mržnja prema njima, nemanje ljubavi prema njima, neulaženje u pokornost njima. Prema tome, muslimanu nije dozvoljeno da sarađuje sa njima, niti da pristupi nekoj od njihovih institucija potpomaganja i snage (sile), kao što je vojska, bezbjedonosne snage i obavještajne službe. Ko god ih od muslimana podrži ulaskom u ove institucije, on je pod prijetnjom Uzvišenog Allaha:

    وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ

    ”Ko god od vas njih uzme za saveznike – on je od njih.”

    Ovo ga stavlja pod neprijateljstvo i borbu od strane vjernika, koje im je Allah naredio. Uzvišeni Allah je rekao:

    الَّذِينَ آمَنُوا يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَالَّذِينَ كَفَرُوا يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ الطَّاغُوتِ فَقَاتِلُوا أَوْلِيَاءَ الشَّيْطَانِ إِنَّ كَيْدَ الشَّيْطَانِ كَانَ ضَعِيفاً

    ”Oni koji vjeruju bore se na Allahovom putu, a oni koji ne vjeruju bore se na putu taguta. Zato se borite protiv šejtanovih saveznika. Šejtanovo lukavstvo je zaista slabo.”

    I Uzvišeni Allah je rekao:

    وَلَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكَافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلاً

    ”Allah neće dati nevjernicima nadmoć (vlast) nad vjernicima.”

    Tako, ovo je kafirski vladar, koji mora biti uklonjen sa vlasti i kome se mora odbiti pokornost.

    Obaveza borbe protiv njih

    Sada znaš da ovo odricanje zahtijeva borbu protiv ovih vladara. Ovo je zato što ako je vladar uznevjerovao i okrenuo se od zakona er-Rahmana (Milostivog) – onda se protiv njega mora boriti sve dok se ne svrne i zamijeni vjernikom.

    Ovo je druga obaveza.

    Prenosi se od ‘Ubade ibn es-Samita, Allah bio zadovoljan njime, da je rekao:
    ”Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, nas je pozvao da mu damo prisegu na vjernost. Među stvarima kojima nas je uslovio bilo je da slušamo i da se pokoravamo, u vremenu snage i slabosti , teškoće i lahkoće, čak i ako nam je oduzeto neko pravo, i da se ne bunimo protiv emira (vladara), dok kod njega ne vidimo jasan kufr, za koji imamo dokaz od Allaha.”

    En-Nevevi je rekao:
    ”Rekao je El-Kadi ‘Ijjad: ‘Učenjaci su postigli idžma’ u vezi činjenice da vođstvo ne može biti dato kafiru. A ako vladar otpadne od vjere – onda on mora biti svrgnut. Ovo je također slučaj ako on napusti obavljanje namaza i poziva u to… Tako, ako on uznevjeruje ili promijeni zakon, onda on gubi poziciju vlasti, obaveza pokornosti njemu je spala, i obaveza je muslimanima da se pobune protiv kafira i uklone ga. To nije obaveza u slučaju vladara novotara, izuzev ako oni misle da su u stanju da ga svrgnu. Ako su oni zaista u nemogućnosti, onda im nije obaveza da se pobune, ali bi muslimani trebali da se isele iz njegove zemlje u drugu zemlju i da pobjegnu sa svojom vjerom.’ ”

    Ibn Hadžer je rekao:
    ”Rekao je Ibn et-Tin: ‘…I oni su se složili da ako halifa poziva u kufr ili novotariju, protiv njega se mora pobuniti.’ ”

    Onda je Ibn Hadžer rekao:
    ”U osnovi, on se zbog kufra svrgava, prema idžma'u učenjaka, tako da je svakom muslimanu obaveza da se pobuni protiv njega.”
    Tako, ti vidiš da su učenjaci postigli idžma’ u pogledu činjenice da musliman ne treba da prizna vlast kafira nad njim, već je potrebno da sva snaga i slava budu za Allaha, Njegovog Poslanika i vjernike, kao što je Uzvišeni Allah rekao. Tako, pokornost muslimana kafiru i njegovim propisima (zakonima) je oblik poniženja koja ne priliči mu'minu.

    Također, zrebaš znati, Allah te sačuvao, da je status murtedda (otpadnika) u našoj vjeri, kao što su ovi vladari – žešći i okrutniji nego kufr ‘asl (originalnih) kafira.

    Ibn Tejmijje, Allah mu se smilovao:
    ”Prema idžma'u, kufr riddeta (otpadništva) je žešći nego ‘asl (originalni) kufr.”

    On je također rekao:
    ”Potvrđeno je u sunnetu da je kazna za murteddda (otpadnika) veća od kazne za ‘asl (originalnog) kafira iz nekoliko uglova. Među njima je i to da se murtedd ubija u svim situacijama, i da se od njega ne uzima džizja, niti mu se daje ugovor bezbjednosti, za razliku od originalnog kafira koji nije od naroda koji se bori protiv muslimana. On se ne ubija po mišljenju većine učenjaka, kao što su Ebu Hanife, Malik i Ahmed. Iz ovog razloga je mišljenje većine da se murtedd ubija, kao u mezhebu Malika, eš-Šafi'ija i Ahmeda. Također, murtedd se ne nasljeđuje, niti može biti oženjen, niti se meso životinja koje on zakolje može jesti, za razliku od originalnog kafira. Postoje i drugi propisi ove prirode.”

    A imam Ahmed je negirao postupak davanja garancije sigurnosti murteddu.

    U ”Džami’ el-hallal” se navodi da je El-Esrem rekao: ”Čuo sam Ebu ‘Abdullaha (imama Ahmeda), kako je – kada je upitan o murtedddima i o tome da li će džizja biti uzeta od njih – on ovo osudio, rekavši da oni trebaju biti udareni sabljom po vratu. Onda je on (imam Ahmed) rekao: ‘Subhanallah!? Da džizja bude uzeta od murteddda?’ On je ovo šestoko osudio.”

    El-Esrem je rekao:
    ”On je demonstrirao ovu osudu i naglasio to.”

    Štaviše, učenjaci su vjerovali da murtedd ne treba biti ukopan:

    Ishak ibn Mensur je rekao:
    ”Pitao sam Ahmeda: ‘Ako je murtedd ubijen, šta treba biti učinjeno sa njegovim tijelom?’ On je odgovorio: ‘Ono treba ostati ondje gdje je on ubijen, tako da je to mjesto poput njegovog kabura. Ovo smatram najprikladnijim.’ ”

    Ibn Tejmijje je rekao:
    ”Ebu Bekr es-Siddik, Allah bio zadovoljan njime, i ostatak ashaba su započeli džihad protiv murtedda prije džihada protiv nevjernika od ehli kitabija. Ovo je zato što džihad protiv murtedda predstavlja zaštitu (očuvanje) onoga što je već osvojeno od muslimanskih zemalja i da bi se prisilili nazad u vjeru oni koji žele da je napuste. Dok je džihad protiv onih mušrika i ehli kitabija koji se ne bore protiv nas – dodatno ispoljavanje dina. Očuvanju kapitala se daje prednost nad profitom.”

    Zato je svakom muslimanu obaveza da vodi džihad protiv ovih vladara, sve dok oni ne budu uklonjeni i svrgnuti sa vlasti nad muslimanima. Također je svim muslimanima obaveza da ulože svoj napor da pripreme sredstva (oruđa) džihada što je bolje moguće, da bi se vratila vlast muslimana u zemlji koju su oni osvojili svojom krvlju, a onda su došli ovi prokleti vladari i promijenili ‘akidu i din, promijenili šeri'at i vratili mušricima vlast nad zemljama.

    Također, znaj da su ovi vladari oni koji šire fesad (nered) po Zemlji zbog njihove mržnje prema ovom ummetu, i zbog njihovog vladanja po šejtanskom zakonu. Uzvišeni Allah je vjernicima naredio da vode džihad protiv onih koji šire nered na Zemlji. Uzvišeni je rekao:

    إِنَّمَا جَزَاءُ الَّذِينَ يُحَارِبُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَيَسْعَوْنَ فِي الْأَرْضِ فَسَاداً أَنْ يُقَتَّلُوا أَوْ يُصَلَّبُوا أَوْ تُقَطَّعَ أَيْدِيهِمْ وَأَرْجُلُهُمْ مِنْ خِلافٍ أَوْ يُنْفَوْا مِنَ الْأَرْضِ

    ”Kazna za one koji vode rat protiv Allaha i Njegovog Poslanika i koji nered na Zemlji čine jeste – da budu ubijeni, ili razapeti, ili da im se unakrst ruke i noge odsijeku, ili da se iz zemlje prognaju.”

    Ovi vladari su u sebi ujedinili djela vođenja rata protiv Allaha i Njegovog Poslanika okretanjem od Allahovog šeri'ata, napuštanjem pokoravanja zakonima Kur'ana i sunneta i širenjem fesada po Zemlji. Stoga je obaveza da se muslimani protiv njih pobune, sve dok Zemlja ne bude očišćena od njih.

    Ova stvar će se desiti, danas ili sutra. Ovo je zato što svaki dan i momenat koji prolaze preko našeg ummeta, dok su ovi vladari da vrhu vlasti – samo vode do povećanja njihovog zla i udaljavanja ummeta od Allahove vjere. Ovo je zato što ovi vladari, zajedno sa njihovim skupinama i institucijama fesada (korupcije) u društva usađuju korijenje fesada i koriste svu svoju energiju da čine iskvarenje života, kulture i hrane ovih društava. Stoga, nije mudrost, kako neki kažu: ”Bolje je biti strpljiv, nego srljati u borbu protiv ovih murtedda koji su zamijenili šeri'at”. Ne, već je prava istina da, svaki put kada su sljedbenici sunneta, da've i džihada žurili da uklone ove murtedde – učinili su dobro sebi i svome ummetu.

    Zar ne vidiš, dragi brate, šta ministarstvo informisanja čini? Oni šire herezu i otpadništvo, nemoralnost, poroke, uljepšavanje grijeha i bluda. Oni pozivaju u smeće i bezumnost rušilačkih mušričkih vjerovanja.

    Zar ne vidiš šta ministarstvo pravde čini? Legalizujući haram i seksualne grijehe? Gubitak prava i kompletno mijenjanje stvari? Postoji li osoba, koja je sigurna da može dobiti svoje pravo ili uklanjanje nepravde preko ovih sudova, kojima rukovode tzv. ministarstva pravde?

    Onda, zar ti ne vidiš ove finansijske institucije kojima upravlja vlada? Sva njihova poslovanja su zasnovana na haram kamati. Niko nije u stanju da osigura svoj imetak, osim preko ovih kamatnih banaka. Niko nije u stanju da ostvari svoju trgovinu, izuzev preko njih. I svi ovi krediti, za koje oni tvrde da su samo da bi se poboljšali životni uslovi naroda, su izvršeni samo sa kamatom.

    Ne zaboravi da zapamtiš i razmisli o osiguravajućim planovima, koji su nametnuti ljudima, ako oni žele da koriste stvari osnovne životne potrebe, kao što su auta i druge stvari.

    Također, zar ne vidiš ministarstvo obrazovanja? Vidiš li šta je ono učinilo generacijama omladine koje su se školovale na njihovim školama i institucijama? Čemu su ih oni naučili i o čemu ih informisali? Šta su to, od islama, oni uzdigli i na čemu ih odgojili?

    Dani samo povećavaju jasnoću ove stvari, nakon tzv. mirovnih inicijativa sa braćom majmuna i svinja, kada su oni uklonili svaki kur'anski ajet, hadis ili predaju koja ukazuje na mržnju koju musliman treba da ima prema neprijateljima njegove vjere. Također, oni su započeli da propagiraju ono što je nazvano koegzistencija, što je u stvarnosti uništenje temelja el-vela’ vel-bera’, vjerovanja koje je potrebno da bi čovjekov islam bio ispravan, kao što je prethodno objašnjeno.

    Također, pogledaj u ostatak njihovih obrazovnih institucija, poput koledža za više studije i univerziteta, i uporedi ih sa naređenjem Uzvišenog Allaha. Vidjećeš punu i jasnu realnost ovih institucija i krugova, koji su nametnuti od strane ovih taguta i njihovih pomagača.

    Pa, da li ikakvo opravdanje ostaje za muslimana da se uzdržava od pobune i borbe protiv onih vladara? Uzvišeni Allah kaže:

    وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّى لا تَكُونَ فِتْنَةٌ وَيَكُونَ الدِّينُ كُلُّهُ لِلَّهِ

    ”Borite se protiv njih sve dok fitne ne nestane i sve dok sva vjera ne bude samo za Allaha!”

    Da li je u našim zemljama vjera za Allaha? Ili je većinom za druge, mimo Allaha? A samo mali dio nje, kako oni tvrde, potiče iz islamskog šeri'ata.

    Pa, ako je dio vjere za Allaha, a drugi dio za druge mimo Njega, onda je obaveza boriti se protiv ovih vladara i voditi džihad, dok sva vjera ne bude za Slavljenog i Uzvišenog Allaha, jedino.

    #13272
    Anonimno
    Neaktivan

    Džuzdžan post=8146 wrote: [quote quote=Buraz Zijo post=8126]

    @ Dzuzdzan

    Brate, da nisi malo pretjerao sa ovom recenicom, tj ovakvim tumacenjem dzihada? Ispadne da dzihad promovise nasilje, umjesto da se uspostavi da je islam vjera milosti. Uzviseni Allah kaze: “A tebe [Muhamede] smo samo kao milost svjetovima poslali.” (Al-Anbiya, 107)

    S obzirom da si ti drugi koji je iz mojih riječi zaključio ono što je zaključio, ponavljam šta sam već napisao:

    Mudžahid napada neprijatelja da bi se odbranio i da bi uzdigao Allahovu riječ. Kada sam rekao da je džihad ubijanje, mislio sam na rat, što je primarno značenje riječi džihad, a ne na “džihad perom”. Međutim, ti pokušavaš da mene predstaviš kao zlu osobu koja iz čiste mržnje ubija nedužne osobe.

    Ne znam kako si zakljucio da ja tebe pokusavam predstaviti kao “zlu osobu koja iz ciste mrznje ubija neduzne osobe.” Samo sam te pitao da nisi pretjerao sa shvatanjem rijeci/pojma/obaveze dzihad. Ja vjerujem da jesi jer dzihad znaci mnogo vise od onoga sto si napisao i ovoga sto si zadnje napisao, to jest da je primarno znacenje dzihada rat.

    Ebu Hurejre, r.a., kaze: Vjerovjesnik, s.a.v.s., nazvao je rat varkom. (Prenosi Buhari)

    #13273
    Anonimno
    Neaktivan

    @Musab: Čuj molim te “brane kjafire nekim pravima, iskopavaju dokaze iz sunneta i hadisa da opravdaju kjafire, a potpuno su tihi dok taj kjafir napada muslimane u MUSLIMANSKIM zemljama…” Ono što sam napisao je samo navod onog što je šejh al-Mauritani rekao da je razlog zašto je napustio Al Kaidu, a to je da nije bilo nikakvog šerijatskog opravdanja za ono što je rukovodstvo Al Kaide uradilo. Nije on jedini koji je napustio Al Kaidu iz istog razloga. O kjafirima se nisam izjašnjavao al jesam kroz redove na kraju rekao da imam drukčiju interpretaciju tekfira i ko su kjafiri u odnosu na tvoju.

    #13275
    Anonimno
    Neaktivan

    Dr Kavgic (prilici ti nick) nemoj se hvatati za Mus'abov Komentar.

    Javio si se sa kritikama Dzuzdzanu, on ti je odgovorio, koncetrisi se na njegove komentare, a ne na komentare sa strane.

    #13277
    Anonimno
    Neaktivan

    وَإِذَا أُنْزِلَتْ سُورَةٌ أَنْ آمِنُوا بِاللَّهِ وَجَاهِدُوا مَعَ رَسُولِهِ اسْتَأْذَنَكَ أُولُوا الطَّوْلِ مِنْهُمْ وَقَالُوا ذَرْنَا نَكُنْ مَعَ الْقَاعِدِينَ (86) رَضُوا بِأَنْ يَكُونُوا مَعَ الْخَوَالِفِ وَطُبِعَ عَلَى قُلُوبِهِمْ فَهُمْ لا يَفْقَهُونَ
    ”A kada je objavljena sura da u Allaha vjerujete i da se zajedno sa Poslanikom Njegovim borite, najimućniji od njih su zatražili odobrenje od tebe i rekli: “Ostavi nas da budemo s onima koji ne idu u boj!” Zadovoljavaju se da budu s onima koji ne idu u boj, srca njihova su zapečaćena, pa oni ne shvaćaju!” sura et-Tevbe, 86. i 87. ajet

    قَاتِلُوهُمْ يُعَذِّبْهُمُ اللَّهُ بِأَيْدِيكُمْ وَيُخْزِهِمْ وَيَنْصُرْكُمْ عَلَيْهِمْ وَيَشْفِ صُدُورَ قَوْمٍ مُؤْمِنِينَ (14) وَيُذْهِبْ غَيْظَ قُلُوبِهِمْ وَيَتُوبُ اللَّهُ عَلَى مَنْ يَشَاءُ وَاللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ

    ”Borite se protiv njih! Allah će ih rukama vašim kazniti i poniziti, a vas će protiv njih pomoći, i grudi vjernika zaliječiti, i iz srca njihovih brigu odstraniti. A Allah će onome kome On hoće oprostiti. – Allah sve zna i mudar je.” sura et-Tevbe, 14. i 15. ajet

    قَاتِلُوا الَّذِينَ لا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَلا بِالْيَوْمِ الْآخِرِ وَلا يُحَرِّمُونَ مَا حَرَّمَ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَلا يَدِينُونَ دِينَ الْحَقِّ مِنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ حَتَّى يُعْطُوا الْجِزْيَةَ عَنْ يَدٍ وَهُمْ صَاغِرُونَ

    ”Borite se protiv onih kojima je data Knjiga, a koji ne vjeruju ni u Allaha ni u onaj svijet, ne smatraju zabranjenim ono što Allah i Njegov Posalnik zabranjuju i ne ispovijedaju istinsku vjeru – sve dok ne daju glavarinu poslušno i smjerno.” sura et-Tevbe, 29. ajet

    يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ جَاهِدِ الْكُفَّارَ وَالْمُنَافِقِينَ وَاغْلُظْ عَلَيْهِمْ وَمَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَبِئْسَ الْمَصِيرُ

    ”O Vjerovjesniče, bori se protiv nevjernika i licemjera i budi prema njima strog! Prebivalište njihovo biće Džehennem, a grozno je on boravište.” sura et-Tevbe, 73. ajet

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قَاتِلُوا الَّذِينَ يَلُونَكُمْ مِنَ الْكُفَّارِ وَلْيَجِدُوا فِيكُمْ غِلْظَةً وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ

    ”O vjernici, borite se protiv nevjernika koji su u blizini vašoj i neka oni osjete vašu stogost! I znajte da je Allah na strani čestitih.” sura et-Tevbe, 123. ajet

    اشْتَرَوْا بِآياتِ اللَّهِ ثَمَناً قَلِيلاً فَصَدُّوا عَنْ سَبِيلِهِ إِنَّهُمْ سَاءَ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ (9) لا يَرْقُبُونَ فِي مُؤْمِنٍ إِلّاً وَلا ذِمَّةً وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُعْتَدُونَ (10) فَإِنْ تَابُوا وَأَقَامُوا الصَّلاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ فَإِخْوَانُكُمْ فِي الدِّينِ وَنُفَصِّلُ الْآياتِ لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ (11) وَإِنْ نَكَثُوا أَيْمَانَهُمْ مِنْ بَعْدِ عَهْدِهِمْ وَطَعَنُوا فِي دِينِكُمْ فَقَاتِلُوا أَئِمَّةَ الْكُفْرِ إِنَّهُمْ لا أَيْمَانَ لَهُمْ لَعَلَّهُمْ يَنْتَهُونَ

    ”Oni Allahove ajete za ono što malo vrijedi zamjenjuju, pa od puta Njegova odvraćaju; zaista je ružno kako postupaju. Ni rodbinstvo ni sporazum, kada je vjernik u pitanju, ne poštuju, i sve granice zla prekoračuju. Ali ako se oni budu pokajali i molitvu obavljali i zekat davali, braća su vam po vjeri. – A Mi dokaze objašnjavamo ljudima koji razumiju. A ako prekrše zakletve svoje, poslije zaključenja ugovora s njima, i ako vjeru vašu budu vrijeđali, onda se borite protiv kolovođa bezvjerstva – za njih, doista, ne postoje zakletve – da bi se okanili.”
    sura et-Tevbe, 9.-12. ajet

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا مَا لَكُمْ إِذَا قِيلَ لَكُمُ انْفِرُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ اثَّاقَلْتُمْ إِلَى الْأَرْضِ أَرَضِيتُمْ بِالْحَيَاةِ الدُّنْيَا مِنَ الْآخِرَةِ فَمَا مَتَاعُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا فِي الْآخِرَةِ إِلَّا قَلِيلٌ (38) إِلاّ تَنْفِرُوا يُعَذِّبْكُمْ عَذَاباً أَلِيماً وَيَسْتَبْدِلْ قَوْماً غَيْرَكُمْ وَلا تَضُرُّوهُ شَيْئاً وَاللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

    ”O vjernici, zašto ste neki oklijevali kada vam je bilo rečeno: “Krenite u borbu na Allahovu putu!”, kao da ste za zemlju prikovani? Zar vam je draži život na ovome svijetu od onoga svijeta? A uživanje na ovome svijetu, prema onome na onom svijetu, nije ništa. Ako ne budete u boj išli, On će vas na nesnosne muke staviti i drugim će vas narodom zamijeniti, a vi Mu nećete nimalo nauditi. A Allah sve može.”
    sura et-Tevbe, 38. i 39. ajet

    انْفِرُوا خِفَافاً وَثِقَالاً وَجَاهِدُوا بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنْفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

    ”Krećite u boj, bili slabi ili snažni, i borite se na Allahovu putu zalažući imetke svoje i živote svoje! To vam je, da znate, bolje!”
    sura et-Tevbe, 41. ajet

    وَلَوْ أَرَادُوا الْخُرُوجَ لَأَعَدُّوا لَهُ عُدَّةً وَلَكِنْ كَرِهَ اللَّهُ انْبِعَاثَهُمْ فَثَبَّطَهُمْ وَقِيلَ اقْعُدُوا مَعَ الْقَاعِدِينَ (46) لَوْ خَرَجُوا فِيكُمْ مَا زَادُوكُمْ إِلَّا خَبَالاً وَلَأَوْضَعُوا خِلالَكُمْ يَبْغُونَكُمُ الْفِتْنَةَ وَفِيكُمْ سَمَّاعُونَ لَهُمْ وَاللَّهُ عَلِيمٌ بِالظَّالِمِينَ

    ”Da su imali namjeru poći, sigurno bi za to pripremili ono što je potrebno, ali Allahu nije bilo po volji da idu, pa ih je zadržao, i bi im rečeno: “Sjedite sa onima koji sjede!” Da su pošli s vama, bili bi vam samo na smetnji i brzo bi među vas smutnju ubacili, a među vama ima i onih koji ih rado slušaju. A Allah zna nasilnike.” sura et-Tevbe, 46. i 47. ajet

    فَرِحَ الْمُخَلَّفُونَ بِمَقْعَدِهِمْ خِلافَ رَسُولِ اللَّهِ وَكَرِهُوا أَنْ يُجَاهِدُوا بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَقَالُوا لا تَنْفِرُوا فِي الْحَرِّ قُلْ نَارُ جَهَنَّمَ أَشَدُّ حَرّاً لَوْ كَانُوا يَفْقَهُونَ (81) فَلْيَضْحَكُوا قَلِيلاً وَلْيَبْكُوا كَثِيراً جَزَاءً بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ (82) فَإِنْ رَجَعَكَ اللَّهُ إِلَى طَائِفَةٍ مِنْهُمْ فَاسْتَأْذَنُوكَ لِلْخُرُوجِ فَقُلْ لَنْ تَخْرُجُوا مَعِيَ أَبَداً وَلَنْ تُقَاتِلُوا مَعِيَ عَدُوّاً إِنَّكُمْ رَضِيتُمْ بِالْقُعُودِ أَوَّلَ مَرَّةٍ فَاقْعُدُوا مَعَ الْخَالِفِينَ

    ”Oni koji su izostali iza Allahova Poslanika veselili su se kod kuća svojih – mrsko im je bilo da se bore na Allahovu putu zalažući imetke svoje i živote svoje, i jedni drugima su govorili: “Ne krećite u boj po vrućini!” Reci: “Džehennemska vatra je još vruća!” – kad bi oni samo znali! Malo će se oni smijati, a dugo će plakati, biće to kazna za ono što su zaslužili. I ako te Allah ponovo vrati nekima od njih, pa te zamole da im dopustiš da pođu s tobom u boj, ti im reci: “Nikad sa mnom u boj nećete ići i nikada se sa mnom protiv neprijatelja nećete boriti! Bili ste zadovoljni što ste prvi put izostali, zato ostanite s onima koji ionako ne idu u boj”.”
    sura et-Tevbe, 81-83. ajet

    #13278
    Anonimno
    Neaktivan

    Mus_ab post=8145 wrote: mislim da me nisi shvatio… ko je shvatio zna šta sam napisao.

    P.S.
    Muhamede, pročitaj rječ kjafir na arapskom, pa pogledaj koji harf se koristi u toj riječi jel Kaf (ك) il je Qaf (ق)

    pa onda u tedžvid pa vidi izgovor tog harfa, tako ti Allaha, znaš nekad je glupo čitat da te neko na pogrešno ispravlja, stavljajuć akcenat na svoj haman pa veći nivo znanja…

    Musabe, samo Zijada blakica znam da pise i izgovara tako, podsjeti me ko je drugi?…Nego reci ti meni sta je ostatkom svijeta od 99% koji pisu i izgovaraju KAFIR i sto ne kazes onda kJufr kad se spominje ime djela? Ostale tvoje rijeci nije potrebno ni kometarisati ))).

    Osjeca se prisustvo onih koji nisu ostvarili La ilahe illellah, jer neznaju da bez tekfira taguta i musrika nema islama, pa im je sami spomen dzihada tezina na prsima zato sto su im njihovi vode predstavili to kao nesto sto ne valja, kako da im valja kad taguti zele da shire shirk a ne ISLAM i da po dunji shire fesad svih vrsta, subhanAllah.

    #13279
    Anonimno
    Neaktivan

    ja inače pišem kako čitam, pa tako i rječ kjafir pišem kako i čitam! Allah ti se smilovao!

    #13280
    Anonimno
    Neaktivan

    ja inače pišem kako čitam, pa tako i rječ kjafir pišem kako i čitam! Allah ti se smilovao!

    Amin, svim muslimanima. Necemo vise ”cjepidlaciti” oko ”malog ja” na harfu KA )))

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 32)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.