Upozorenje sestrama koje imaju nalog na facebook

  • This topic has 47 odgovora, 14 glasova, and was last updated prije 11 years, 5 months by Anonimno. This post has been viewed 108165 times
Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 48)
  • Autor
    Postovi
  • #13320
    Anonimno
    Neaktivan

    Pero post=8191 wrote:

    Slazem se s tobom ja i nemam nalog na facebook, ali podrzavam one koji sire davu radi Allaha, sunhanehu we te'ala.

    Pocela kao daijka – misionar islama, a skoncala kao ljubavnica…!!!

    Djevojka sa inicijalima (S. M.) pripovijeda nam interesantnu priču koja joj se dogodila na internetskom forumu. Kaže:

    ”Akademski sam obrazovana i imam 30 godina. Nerijetko sam posjećivala islamske forume sa ciljem pozivanja Allahovoj vjeri, i bila stalni učesnik u raspravama koje su se tamo vodile o bitnim i osjetljivim pitanjima, bitnim za islamsko misionarstvo, kao što je pitanje korištenja satelitskog programa u da'wetske svrhe i šerijatske utemeljenosti braka putem interneta.

    Vojnik sreće

    Među učesnicima u raspravi bio je i jedan jako inteligentan i obrazovan mladić. Osjećala sam sve vrijeme da on, za razliku od drugih učesnika, ima određene simpatije prema meni. Iako je rasprava bila javna, osjećala sam da se on svakim svojim javljanjem obraća baš meni. Ni sama ne znam kako, ali su me njegove riječi zavele. Očima sam krala njegove čarobne i prelijepe riječi ““ dok sam u dubini duše osjećala navalu opčinjenosti i očaranosti koja mi je lomila srce ““ a od topline njegovih riječi i blagosti osjećanja u plavetnilu nebeskom tkao se vijenac sreće.

    Jedne prilike povjerio se učesnicima na forumu da je dobro upućen u psihologiju. To saznanje u meni je pobudilo veliku pažnju prema njemu. Potreban mi je razgovor s njim i to nasamo ““ pomislih u sebi ““ ne bih li našla lijeka za svoje trenutno duševno stanje. Stidljivo sam ga upitala da li mogu njegov nick staviti na listu svojih privatnih kontakata. Tako sam ga neprimjetno uvlačila u svoj vlastiti svijet. Tresla sam se od uzbuđenja, kapljice znoja počele su padati niz obraze, bio je to znoj stida. Ovo je prvi put da mi se nešto ovakvo događa, a vjerovatno i zadnji. Pripremala sam se za prvi razgovor, poput žena koje su htjele zavesti Jusufa, alejhis-selam, samo što mu iznesem neki zdravstveni problem, već razmišljam o drugom. S druge strane su, bez ikakvog škrtarenja, stizale riječi hvale, ljubavi, nježnosti, bodrenja i ulijevanja optimizma. Iako po vokaciji nije bio psiholog, pameću i inteligencijom koja mu je data, dokučio šta ja ustvari hoću.

    Grijeh za grijehom

    Minuti su se pretvorili u sate. Svaki put kada je nešto kazao, to je bilo poput mehlema za moju dušu. Bila sam na vrhuncu sreće, jer sam po prvi put imala priliku razgovarati sa nekim ko suosjeća sa mnom, živi moje brige i probleme, i ulijeva u moje srce duh optimizma. Njegove riječi odisale su nježnošću, saosjećanjem, i tugovanjem zbog svakog mog bola i brige, što mi je davalo neopisivu sigurnost. Iznenada je došlo do kvara na internetu, i to je potrajalo dva dana. Gotovo da sam poludjela zbog toga, život mi nikada nije bio tješnji i tamniji. Ponovnim uspostavljanjem interneta, vratila mi se radost i sreća. Nastavila sam kontakt s njim tamo gdje je stao. Pokušavala sam biti hladnija no prije, i ukazati mu na neki način da naša veza mora biti u određenim granicama, priznajem nevješto, a u dubini duše htjela sam ispitati kakav je njegov pogled na sve to…

    Rekao mi je: ‘Niko od nas dvoje ne može negirati potrebu jednog za drugim’, a zatim mi je postavio nekoliko vrućih pitanja koja su mi govorila da me iskreno voli i da prema meni ima iskrenu namjeru. Zatražila sam njegov broj telefona, kako bih, u slučaju prekida interneta, mogla održavati vezu s njim. A kako i ne bih? On je moj doktor, koji me liječi i održava u životu. Nije prošlo puno vremena a u rukama mi se nađe slušalica, koja me pozivaše na grijeh. Odjednom nestade svih zapreka u mom srcu. U paramparčad se rasu moja privrženost vjeri, i sve ono što sam prizivala i u što sam pozivala druge. Moja zla duša predstavljaše mi lijepim moje postupke i guraše me u tamnicu zablude, pod izgovorom da se iza svega toga krije namjera za brakom koji će biti u skladu sa Poslanikovim sunnetom.

    Gorka istina

    Uslijediše telefonski razgovori, jedan za drugim. Naš zadnji razgovor potrajao je nekoliko sati, i na kraju ga upitah: ‘Možemo li ovu našu vezu krunisati brakom? Ti si osoba uz koju se osjećam najsigurnije!’ On se samo hladno nasmija, i onako ironično mi reče: ‘Ja ne osjećam nikakvu sigurnost! Ne želim kriti od tebe da ću se oženiti djevojkom koju sam prije tebe upoznao. Ti si mi samo prijateljica, a imaš finih predispozicija za ljubavnicu.’ Od tih njegovih riječi poludjeh. Osjetih vatru u grudima. ‘Znači, ti si ipak samo bijedni prostak i ološ’, rekoh mu. ‘Možda’, reče on, ‘ali oko ne može nadvisiti obrve.’ Imala sam osjećaj da me želi maksimalno poniziti. Rekla sam mu: ‘Ja sam časnija od tebe i tvoje…’, a on mi uzvrati: ‘Ti si posljednja osoba koja može govoriti o časti!’ Čuvši te riječi, pala sam u nesvijest i probudila se u bolnici.

    Suočila sam se sa gorkom stvarnošću: ušla sam na internet kao daijka, a izašla sa predispozicijama za ljubavnicu. Šta mi se u stvarnosti dogodilo? Slijedila sam Iblisovu logiku, koji me pod imenom da'we i poziva u Allahovu vjeru proveo kroz hodnike zablude. Zapostavila sam učenje Kur'ana i namaz, napustila dersove, od čega se naglo smanjilo ostvareno znanje i iskustvo. Kako sam samo bila obmanjena lažnom srećom koju nudi internet. Čatanje je opasnost i smutnja. Poštovana sestro, kloni se onoga što ti neće donijeti nikakvo dobro! Na kraju, ako već hoćeš da se okoristiš tim dostignućem savremene tehnike, dobro se pripremi i opskrbi imanskim zaštitama koje će te sačuvati skrivenih zamki strasti.”

    #13321
    Anonimno
    Neaktivan

    Zlatna Jabuka post=8197 wrote: [quote quote=Sahabi post=8192]Pitanje za ovoga Peru i Zlatnu Jabuku: U cemu je razlika od naloga na Fejsbuku i naloga na Paltalku, ovom forumu i ostalim internet nalozima??? Zbog cega se to FB nalog/profil osporava dok se drugi dozvoljavaju ili da se bolje izrazim zanemaruju?

    Pojedinci sa svojim pitanjima te toliko mogu zbuniti, da ostanes zabezaknut sa njihovim pitanjima.

    Razlika izmedju naloga na face book i naloga na ovom forumu je velika, samo sto neki od nosa dalje ne vide.
    Prva i najveca razlika je u tome sto na ovom forumu ne moze niko od clanova da ti se javi privatnom porukom, sto te momentalno na ovom forumu cini zasticenim od onih koji dolaze sa pokvarenim nijetima.
    Druga razlika sto niko javno ne moze da se “udvara” zenskim nickovima, kao sto se radi na face book.
    Dalje da ne navodim razlike, ponavljam opet da me komentari pojedinaca koji se prestavljaju ko sljedbenici istine zaista ponekada mnogo mnogo zacude.

    Moze li se na Paltalku poslati privatna poruka Zlatna Jabuko? Moze li se na Paltalku javno “udvarati”? Prema tome ove tvoje 2 razlike koje si naveo padaju u vodu. Istina je da je problem u pokvarenim nijetima, Prema tome i ovaj forum nije zasticen i moze se iskoristiti od strane ljudi koji dolaze sa pokvarenim nijetima. Onaj ko je cistih nijjeta i koristi internet kao dawetsko sredstvo, taj ili ta se nece obazirati na poruke koje dobija, niti ce na njih odgovarati. Takodjer postoji opcija block

    I na kraju znam da jedan daija osporava internet i naziva ga sejtannet, pa jabuko ako si tog stava nemoj osporavati jedne naloge a druge zanemarivati vec osudi sve zajedno i izbrisi svoje naloge sa Paltalka i ostalih internet stranica!

    #13322
    Anonimno
    Neaktivan

    Sahabi to sto te moj odgovor tebi pogodio, i sto pises kao proizvod da bi mi se osvetio ne znaci da si u pravu.

    Ja nisam prvo opravdao paltalk, vec samo naveo razliku izmedju ovog foruma i face booka, a za paltalk nisam nista rekao.

    Opet nisi u pravu, poznato je da je face book napravljen specijalno da se ljudi medjusobno upoznaju, sto u samom startu je sa pokvarenim ciljem napravljen, i sto nudi mogucnost postavljanja licne slike i slike svoje familije, otkrivaju se informacije pojedinca o datumu rodjenja, mestu boravka i ostale, sto momentalno zadire u privatnost.

    I paltalk je zlo nema sumnje, samo na paltalku ima soba koje su islamske, ali opet ima privatnih poruka sto opet je zlo, i to se dokazalo u mnogim slucajevima, ali sam misljenja da je face book vece zlo.

    Samo mi navedi kako mogu ovde pokvarenjaci (na ovom forumu), mogu da iskoriste prisustvo zenskih clanova, kada nema mogucnost slanja privatnih poruka clanovima, javno ne moze da pise sta hoce, jer je tu administracija koja ce mu obrisati postove i izbaciti ga.

    A dalje nema potrebe da analiziramo neke stvari.

    #13323
    Anonimno
    Neaktivan

    Pero post=8199 wrote: [quote quote=Sahabi post=8195][quote quote=Pero post=8194][quote quote=Sahabi post=8192]Pitanje za ovoga Peru i Zlatnu Jabuku: U cemu je razlika od naloga na Fejsbuku i naloga na Paltalku, ovom forumu i ostalim internet nalozima??? Zbog cega se to FB nalog/profil osporava dok se drugi dozvoljavaju ili da se bolje izrazim zanemaruju?

    Razlika je u bogobojaznosti.

    ???

    Pa posto ti je ne jasno onda je najbolje da pogledas u neku knjigu pa da vidis sta znaci bogobojaznost pa da bi mogao/ mogla da shvatis odgovor.

    Pero, mozes li mi malo bolje i opsirnije pojasniti ovaj tvoj odgovor o bogobojaznosti, da ja, ili neko drugi od brace/sestara ne bi protumacio ovaj tvoj odgovor da na Fejsbuku nema bogobojaznosti a na Paltalku, ovom forumu ili nekom drugom ima?

    Moj odgovor je jasan. A odgovor je bio razlika je u bogobojaznosti.

    Ali sa ovakvim pitanjem izlazis iz okvira teme, treba li bi se drzati teme, a za ovo pitanje mozes otvoriti novu temu.

    Dobro Pero :), potrudicu se da naucim sta znaci bogobojaznost, iako sam mislio da ces mi ti to pojasniti i tako mi olaksati, posto ja eto neznam definiciju bogobojaznosti niti uopce znam sta to znaci

    #13324
    Anonimno
    Neaktivan

    Zlatna Jabuka post=8203 wrote: Sahabi to sto te moj odgovor tebi pogodio, i sto pises kao proizvod da bi mi se osvetio ne znaci da si u pravu.

    Ja sam kao prvo postavio pitanje da mi se pojasni razlika, i nisam tvrdio da sam u pravu! Druga stvar ne vidim zbog cega bi se nasao “pogodjen” tvojim postom?! I treca stvar je najcudnija. Zbog cega da ti se svetim?!

    Opet nisi u pravu, poznato je da je face book napravljen specijalno da se ljudi medjusobno upoznaju, sto u samom startu je sa pokvarenim ciljem napravljen, i sto nudi mogucnost postavljanja licne slike i slike svoje familije, otkrivaju se informacije pojedinca o datumu rodjenja, mestu boravka i ostale, sto momentalno zadire u privatnost.

    Kao sto rekoh ne tvrdim da sam u pravu! Ja sada malo pomjeram granice i zelim da znam radi cega je napravljen ili izmisljen internet?
    A opcija postavljanja slika i licnih informacija postoji i ovdje i ta se opcija moze preskociti ovdje kao i na fejsbuku!

    I paltalk je zlo nema sumnje, samo na paltalku ima soba koje su islamske, ali opet ima privatnih poruka sto opet je zlo, i to se dokazalo u mnogim slucajevima, ali sam misljenja da je face book vece zlo.

    I na Fejsbuku ima grupa koje su Islamske. Medjutim slazemo se da je i jedno i drugo zlo!

    Samo mi navedi kako mogu ovde pokvarenjaci (na ovom forumu), mogu da iskoriste prisustvo zenskih clanova, kada nema mogucnost slanja privatnih poruka clanovima, javno ne moze da pise sta hoce, jer je tu administracija koja ce mu obrisati postove i izbaciti ga.

    Ja Zlatna Jabuko nisam ciljao svojim pitanjem samo na zloupotrebljavanje sestara na internetu. Zle namjere se mogu sprovesti na vise nacina, pocevsi od sirenja subhi, smutnje, vrijedjanja i td isto tako se slazem da na Fejsbuku ima vise zrtava, iz prostog razloga sto Fejsbuk ima najvise korisnika

    I na kraju da iznesem svoje misljenje (sto ne znaci da sam samo ja u pravu a drugi nisu) Slazem se da je Fejsbuk veliko zlo i da su mnogi stradali, ali je isto tako zlo i Paltalk, ostali forumi pa izmedjuostalih i ovaj forum… ali se nasmije zanemariti cinjenica da se mnogo vise ljudi okoristilo na ovom forumu, Paltalku, pa cak i na Fejsbuku. Od ljudi kojima je dawa prioritet i koji zele dostaviti istinu. A mnogo je ljudi koji su se prihvatili vjere a kojima je sebeb sto je poceo klanjati, postiti, staviti hijab i sl bio Internet, pa sad dal ovaj forum, neki drugi, Paltalk, Fejsbuk … Ove cinjenice se nemou zanemariti.

    #13328
    Anonimno
    Neaktivan

    Sahabi post=8192 wrote: Pitanje za ovoga Peru i Zlatnu Jabuku: U cemu je razlika od naloga na Fejsbuku i naloga na Paltalku, ovom forumu i ostalim internet nalozima??? Zbog cega se to FB nalog/profil osporava dok se drugi dozvoljavaju ili da se bolje izrazim zanemaruju?

    Kad već uvlačiš ovaj forum u svoju priču, da ti odgovorim u čemu je razlika između ovog foruma i ostalih naloga koje spominješ:

    Prva i najbitnija razlika jeste ta što na našem forumu nije moguće slati privatne poruke, niti je dozvoljeno javno upoznavanje i obznanjivanje svog identiteta, niti slanja drugome bilo kakvih ličnih podataka.

    Također, administracija foruma vodi brigu o materijalu koji se postavlja na forum. Stavljati ovaj forum u isti koš sa socijalnim mrežama u kojima je ravnopravno zastupljeno dobro i zlo, je u najmanju ruku nepravda, a može biti i mnogo više od toga, ovisi o nijjetu vlasnika takvog stava!

    #13332
    Anonimno
    Neaktivan

    RPG post=8209 wrote: [quote quote=Sahabi post=8192]Pitanje za ovoga Peru i Zlatnu Jabuku: U cemu je razlika od naloga na Fejsbuku i naloga na Paltalku, ovom forumu i ostalim internet nalozima??? Zbog cega se to FB nalog/profil osporava dok se drugi dozvoljavaju ili da se bolje izrazim zanemaruju?

    Kad već uvlačiš ovaj forum u svoju priču, da ti odgovorim u čemu je razlika između ovog foruma i ostalih naloga koje spominješ:

    Prva i najbitnija razlika jeste ta što na našem forumu nije moguće slati privatne poruke, niti je dozvoljeno javno upoznavanje i obznanjivanje svog identiteta, niti slanja drugome bilo kakvih ličnih podataka.

    Također, administracija foruma vodi brigu o materijalu koji se postavlja na forum. Stavljati ovaj forum u isti koš sa socijalnim mrežama u kojima je ravnopravno zastupljeno dobro i zlo, je u najmanju ruku nepravda, a može biti i mnogo više od toga, ovisi o nijjetu vlasnika takvog stava!

    Da si procitao moj zadnji post vidio bi da se “moja prica” bazira na onome sto si ti na samom kraju spomenuo, a to je da da nalozi na internetu ovise o nijjetu korisnika! Nesumnjivo da i na ovom forumu ima onih kojima je nijjet provokacija, ismijavanje, ubacivanje subhi i td.
    Da sam ja spomenuo ovaj forum samo u negativnom kontekstu (kao sto nisam) bilo bi nelogicno da imam nalog na ovom forumu, i priznaces, bio bi sam sebi kontradiktoran. Naprotiv ja sam mojim pitanjem samo htio stati u odbranu brace koji posjeduju FB naloge. Ovo je kontekst u kojem sam ja spomenuo ovaj forum a ne onaj koji mi ti pripisujes pod terminom “moja prica”, iako ja cvrsto vjerujem da si me pogresno shvatio!

    Isto tako smo svjedoci price sa sejhopm Enverom rahimehullah i konvertitkom iz Hrvatske, kako je sestra prevarena od onog Danskog pokvarenjaka, i to se moze (Allahovom voljom desiti) i s toga moramo biti oprezni, nemoze se zbog par prica osuditi svako ko posjeduje FB nalog!

    I moj zakljucak na kraju je bio da je Mnogo vise dobra na ovom forumu od stete (iako je steta mozda minimalna) u odnosu na FB ali isto tako na FB ima mnogo hajra od stete, iako je steta mozda veca (zbog vise korisnika i opcija) A opet ALlah najbolje zna!

    #13340
    Anonimno
    Neaktivan

    Ja nisam cula da se ovo desava zbog razloga koji ti navodis. Sestre jesu govorile da ce provjeravati da li se radi o sestri ili o bratu. I tu nema nista pogresno, to je isto kada se sestra zeli da dobije pristup zenskom forumu mora da se provjeri da li se uistinu radi o sestri.

    Nisi mi odgovorila na pitanje koje glasi da li ti sestro uvijek kada izlazis iz kuce izlazis sa mahremom?

    Haman ti sestro osjecas da ja ili mi ovdje napadamo sestru “S”. Sto se tice mene, ne ne napadam je, ali i te kako kazem da je sama sebi kriva, a ne sestre koje ne zele da iznose svoja imena i prezimena po fejsu ili bilo gdje drugdje. Ovo iskusenje dakle nije trebalo posluziti za invaziju na muslimanke koje se koriste nikovima, i postavljanje ultimatuma njima da ako se ne razotkriju da ce biti brisane, nego je trebalo posluziti kao skola onima koji se zele sastajati sa nepoznatim osobama i jos mnogo cemu. Ali ovdje i na fejsu se sataniziraju svi koji koriste nikove.

    Ako iz kuce izaci na autoput gdje me moze pokupiti i ko je planirao i ko nije, onda svakako je pozeljno imati sa sobom ili mahrema ili u najmanju ruku jos jednu osobu sa sobom! A kao sto vidis iz teksta prvobitni plan je bio da se sretnu u gradu a ne na prosirenju na putu za grad, a svima nam je poznato kakva su ta prosirenja i nije slucajno doslo do promjene plana.

    #13344
    Anonimno
    Neaktivan

    Bushra post=8221 wrote:

    Ja nisam cula da se ovo desava zbog razloga koji ti navodis. Sestre jesu govorile da ce provjeravati da li se radi o sestri ili o bratu. I tu nema nista pogresno, to je isto kada se sestra zeli da dobije pristup zenskom forumu mora da se provjeri da li se uistinu radi o sestri.

    Nisi mi odgovorila na pitanje koje glasi da li ti sestro uvijek kada izlazis iz kuce izlazis sa mahremom?

    Haman ti sestro osjecas da ja ili mi ovdje napadamo sestru “S”. Sto se tice mene, ne ne napadam je, ali i te kako kazem da je sama sebi kriva, a ne sestre koje ne zele da iznose svoja imena i prezimena po fejsu ili bilo gdje drugdje. Ovo iskusenje dakle nije trebalo posluziti za invaziju na muslimanke koje se koriste nikovima, i postavljanje ultimatuma njima da ako se ne razotkriju da ce biti brisane, nego je trebalo posluziti kao skola onima koji se zele sastajati sa nepoznatim osobama i jos mnogo cemu. Ali ovdje i na fejsu se sataniziraju svi koji koriste nikove.

    Nigdje nisam u tekstu spomenula da sestre trebaju da postavljaju svoje licne podatke vec da se sestre pripaze i kada nekoga stave u prijatelja da budu svjesne da neko iza takvog nika moze da bude muskarac. Trebala si da pitas na sta se odnose moje rijec jer nije lijepo tefsiriti tude rijeci, ali hajr insaAllah ja cu ti halaliti i ovaj put.

    Ako iz kuce izaci na autoput gdje me moze pokupiti i ko je planirao i ko nije, onda svakako je pozeljno imati sa sobom ili mahrema ili u najmanju ruku jos jednu osobu sa sobom! A kao sto vidis iz teksta prvobitni plan je bio da se sretnu u gradu a ne na prosirenju na putu za grad, a svima nam je poznato kakva su ta prosirenja i nije slucajno doslo do promjene plana.

    Nigdje u tekstu se ne navodi da je doslo do promene plana u sastajanju. Moj ti je savjet nemoj da tumacis djelove teksta da ne bi nesto dodala vise nesto se dogodilo, kao sto si sada uradila.

    Opet mi nisi odgovorila na moje pitanje nego odgovaras zasta te nisam pitala. Da li trebam da ponovim pitanje?

    Zar ne bi trebali da upozoravamo sestre na ovakve situacije ili bi bilo bolje da sutimo pa da se desi jos gore od ove?

    #13347
    Anonimno
    Neaktivan

    U vezi cega je bio prvi halal?

    Nigdje nisam u tekstu spomenula da sestre trebaju da postavljaju svoje licne podatke vec da se sestre pripaze i kada nekoga stave u prijatelja da budu svjesne da neko iza takvog nika moze da bude muskarac. Trebala si da pitas na sta se odnose moje rijec jer nije lijepo tefsiriti tude rijeci, ali hajr insaAllah ja cu ti halaliti i ovaj put.

    I ne obratih se tebi kao pojedincu vec kazem u sta se poziva na fejsu!

    Odgovorila sam ti na pitanje, dakle nije mi obaveza da kada izlazim iz kuce imam mahrema sa sobom, medjutim ako cu se sastati sa osobom koju ne poznajem na veoma kriticnom mjestu poput prosirenja na putevima koji vode u grad a ne sam grad (ti procitaj tekst koji si postavila, naci ces da se prvo spominje grad a zatim put koji vodi ka gradu) onda mi postaje obaveza da u najmanju ruku ne idem sama da se sastajem, a najbolje svakako imati muza ili brata ili oca ili bilo kog mahrema fizicki sposobnog da odbrani sestrinu cast.

    I zaboravih ti spomenut, ti nemas nalog na fejsu, ja imam, i naravno koristim se nadimkom, i gle, izbrisana sam sa liste prijatelja jedne od sestara koje svojim primjerom pozivaju na isto. I jos to cine sa osmijehom. A ne cine nista drugo nego odvracaju od racuna koji imaju nikove i dawetske sadrzaje. Zar nije bilo dovoljno upozoriti na zblizavanje sa takvim nikovima, i opcenito na iznosenje svog hala osobama koje licno van interneta ne poznajes, pa makar ti na netu iznio sve podatke o sebi?

    Cak i to sto sestre zele bolje da provjeravaju ko stoji iza nika meni nista ne predstavlja, jer svoj identitet cu odati kome ja zelim, a ne ko god mi “transparentan” dodje i od mene zahtjeva da i ja budem “transparentna” u protivnom brisanje.

    Dakle, u potpunosti se slazem da treba upozoravati na te manijake i manijakuse, ali se nikako ne slazem sa pravcem u kojem ta upozorenja odlaze. Mi moramo znati da nam podaci o nekome ne garantuju sigurnost, isto se moglo desiti i sa nekim ko nosi puno ime i prezime. Pa subhanAllah prije godinu dvije je razotkrivena osoba koja se predstavljala kao miskin kojem su sestre i shakom i kapom udjeljivale, da bi se na kraju ispostavilo da se radi o licemjerki koja je samo iskoristavala njihovu dobrotu, a pazi dakle kompletan dzemat je znao tu osobu i udjeljivao joj, na vrata joj se nosilo ili je ona dolazila u dzemat i preuzimala. Trebalo je vremena i vremena proci da se razotkriju njene prljave igre. Je li sada to znaci da treba da prestanemo udjeljivati i svakog ko pomoc trazi odbaciti, ili znaci da trebamo oprezniji biti? A tjeranje miskina od sebe ili brisanje sestara sa lista prijatelja nije opreznost nego ahmakluk, a pozivanje da se cini isto moze biti i grijeh jer se odvraca od velikog hajra.

    Mozda cu ovim stvar malo globalizovati, ali cinjenica je da imamo naviku zbog par slucajeva crniti kompletne skupine, radilo se o nikovima na netu, radilo se o miskinima koji prose, radilo se o strancima koji zele da zene sestre iz bosne itd itd. A najzalosnije u svemu tome jeste kada dozivimo nesto lose mi ne vidimo greske zbog kojih smo sami sebi sebebi svom musibetu nego u vecini slucajeva zelimo okriviti onu drugu stranu. U ovom slucaju sada ne ispade zulumcar samo ovaj manijak koji se krio iza nika, nego sada ispadamo svi zulumcari koji se koristimo nikom. Ne kazem da je ovo bio sestri “S” cilj kada je podijelila svoju pricu, niti bilo kojoj sestri koja ju shiri pa cak ni ovim koje brisu sestre sa svojih racuna, Allah zna njihove nijjete, ali ja govorim o onome sto je vidljivo i na sta sve izlazi.

    #13353
    Anonimno
    Neaktivan

    bismillah el hamdu lillah, esselatu wes-selamu ‘ala Resulillah, we b'ad:
    Kažeš Bushra: “I zaboravih ti spomenut, ti nemas nalog na fejsu, ja imam, i naravno koristim se nadimkom, i gle, izbrisana sam sa liste prijatelja jedne od sestara koje svojim primjerom pozivaju na isto. I jos to cine sa osmijehom. A ne cine nista drugo nego odvracaju od racuna koji imaju nikove i dawetske sadrzaje.”

    Molim Allaha da vas sestre uputi na pravi put.
    Vi “da'wetite” pa fitnabook-u, sjedite kod kuće neudate, na grbači svojih staratelja, dok braća deveraju sa džahilkama i zapadaju u iskušenja razna zbog tog fenomena “da'we” u koji ste vi zapale. a vi “upućene”, “da'wetite” po fitnabook-u,da vas Allah uputi!
    Hoćete da'wu?
    Onda podučite se svojoj vjeri, usrećite nepoženjenu braću, spasite i njih i sebe fitne, rodijte sebi djecu i da'wetite ih do mile volje. to je bolje, i kod Allaha veće i za ahiret isplatnije!
    A to što vi “da'wetite” je jedna od savremenih iblisovih l'anetullahi ‘alejhi zamki u koje se hvataju oni koji nisu dovoljno iskreni sa sobom.
    fitnabook je fitna i to nema dileme o tome!
    A što se tiče udatih sestara koje su na fitnabook-u, one su u još gorem halu od ovih neudatih. molim Allaha ‘Azze we Dželle da njih posebno uputi na pravi put!
    Koliko se samo brakova porušilo zbog fitnabook-a?
    Pozivam sve neiskrene sestre da se vrate Allahu, da učine tewbu, delete fitnabook account, staratelje u pogon da nađu brata koji jedva čeka da se riješi muka i ove fitne danas. i tako ćete pomoći ummet i Allahov din. to vam je bolje da znate!
    esselamu alejkum we rahmetullahi weberekatuh

    #13356
    Anonimno
    Neaktivan

    muwehhid post=8234 wrote: bismillah el hamdu lillah, esselatu wes-selamu ‘ala Resulillah, we b'ad:
    Kažeš Bushra: “I zaboravih ti spomenut, ti nemas nalog na fejsu, ja imam, i naravno koristim se nadimkom, i gle, izbrisana sam sa liste prijatelja jedne od sestara koje svojim primjerom pozivaju na isto. I jos to cine sa osmijehom. A ne cine nista drugo nego odvracaju od racuna koji imaju nikove i dawetske sadrzaje.”

    Molim Allaha da vas sestre uputi na pravi put.
    Vi “da'wetite” pa fitnabook-u, sjedite kod kuće neudate, na grbači svojih staratelja, dok braća deveraju sa džahilkama i zapadaju u iskušenja razna zbog tog fenomena “da'we” u koji ste vi zapale. a vi “upućene”, “da'wetite” po fitnabook-u,da vas Allah uputi!
    Hoćete da'wu?
    Onda podučite se svojoj vjeri, usrećite nepoženjenu braću, spasite i njih i sebe fitne, rodijte sebi djecu i da'wetite ih do mile volje. to je bolje, i kod Allaha veće i za ahiret isplatnije!
    A to što vi “da'wetite” je jedna od savremenih iblisovih l'anetullahi ‘alejhi zamki u koje se hvataju oni koji nisu dovoljno iskreni sa sobom.
    fitnabook je fitna i to nema dileme o tome!
    A što se tiče udatih sestara koje su na fitnabook-u, one su u još gorem halu od ovih neudatih. molim Allaha ‘Azze we Dželle da njih posebno uputi na pravi put!
    Koliko se samo brakova porušilo zbog fitnabook-a?
    Pozivam sve neiskrene sestre da se vrate Allahu, da učine tewbu, delete fitnabook account, staratelje u pogon da nađu brata koji jedva čeka da se riješi muka i ove fitne danas. i tako ćete pomoći ummet i Allahov din. to vam je bolje da znate!
    esselamu alejkum we rahmetullahi weberekatuh

    Nije potreban fejs da se brak porusi. Kao sto spomenuh, volimo mi u svemu i svakome nalazit razloge i krivce za svoje zivotne promasaje ali samo rijetki sretnici ih nalaze u sebi samima. A tebi muwehhide je dovoljno hala to sto sve sestre sa FB nalogom nazivas neiskrenima i na delaletu.

    #13357
    Anonimno
    Neaktivan

    Bushra post=8237 wrote: [quote quote=muwehhid post=8234]bismillah el hamdu lillah, esselatu wes-selamu ‘ala Resulillah, we b'ad:
    Kažeš Bushra: “I zaboravih ti spomenut, ti nemas nalog na fejsu, ja imam, i naravno koristim se nadimkom, i gle, izbrisana sam sa liste prijatelja jedne od sestara koje svojim primjerom pozivaju na isto. I jos to cine sa osmijehom. A ne cine nista drugo nego odvracaju od racuna koji imaju nikove i dawetske sadrzaje.”

    Molim Allaha da vas sestre uputi na pravi put.
    Vi “da'wetite” pa fitnabook-u, sjedite kod kuće neudate, na grbači svojih staratelja, dok braća deveraju sa džahilkama i zapadaju u iskušenja razna zbog tog fenomena “da'we” u koji ste vi zapale. a vi “upućene”, “da'wetite” po fitnabook-u,da vas Allah uputi!
    Hoćete da'wu?
    Onda podučite se svojoj vjeri, usrećite nepoženjenu braću, spasite i njih i sebe fitne, rodijte sebi djecu i da'wetite ih do mile volje. to je bolje, i kod Allaha veće i za ahiret isplatnije!
    A to što vi “da'wetite” je jedna od savremenih iblisovih l'anetullahi ‘alejhi zamki u koje se hvataju oni koji nisu dovoljno iskreni sa sobom.
    fitnabook je fitna i to nema dileme o tome!
    A što se tiče udatih sestara koje su na fitnabook-u, one su u još gorem halu od ovih neudatih. molim Allaha ‘Azze we Dželle da njih posebno uputi na pravi put!
    Koliko se samo brakova porušilo zbog fitnabook-a?
    Pozivam sve neiskrene sestre da se vrate Allahu, da učine tewbu, delete fitnabook account, staratelje u pogon da nađu brata koji jedva čeka da se riješi muka i ove fitne danas. i tako ćete pomoći ummet i Allahov din. to vam je bolje da znate!
    esselamu alejkum we rahmetullahi weberekatuh

    Nije potreban fejs da se brak porusi. Kao sto spomenuh, volimo mi u svemu i svakome nalazit razloge i krivce za svoje zivotne promasaje ali samo rijetki sretnici ih nalaze u sebi samima. A tebi muwehhide je dovoljno hala to sto sve sestre sa FB nalogom nazivas neiskrenima i na delaletu.
    Nemoj tako nisi u pravu jel ovdje se radi o iskrenosti i povjerenju.
    Jasno i glasno smo svi a narocito sestre upozoreni na pogubnost fejsa i ja cak i prije toga sam to svatio i nikada nisam otishao na fejs.
    Ako znamo koje napravio fejs i ostale drushtvene mreze tonam je dovoljno da tamo neidemo a kamoli znajuci daje zaista haram stupanje u kontakt sestara sa mushkarcima i kao shto je napomenuto ako su iskrene prema Allahu azewedzel neka neodbijaju bracu,neka netraze dlake u jajetu i neka se udaju i radzaju djecu i njih dawete a udate sestre pocesto imaju koga dawetiti u krugu svojih mahrema da neidu dalje.

    #13360
    Anonimno
    Neaktivan

    Vasi savjeti vaze za bracu i sestre koji se mijesaju sa zenama i po fejsu provode sate i sate, a ne za udate i ozenjene koji na fejs dodju da objave hajr, popricaju brat sa bratom i sestra sa sestrom, porodicom i iz njega izadju, niti vaze za slobodne koji rade isto kao i prvospomenuti. Nalog na fejsu nije dokaz manjkavosti imana niti je izbjegavanje fejsa pokazatelj imana i bogobojaznosti. isto vazi i za emailove i mesendzere, koji su svi pod zidovskom smotrom i koji svi imaju opcije poput fejsa, a ne znam da postoji iko ko ima internet a da nema ovo dvoje tj email i messendzer. Sve je fitna kada se na Allaha zaboravi.

    #13361
    Anonimno
    Neaktivan

    Vasi savjeti vaze za bracu i sestre koji se mijesaju sa zenama i po fejsu provode sate i sate,

    Na ove sam i mislio kadasam pisao a ne na bracu i sestre koji izmedzusebe komuniciraju niti na bracu koja dawete na halal nacin a sestre nikako nemogu opravdati niti neudate niti udate koje mislee da dawa zavisi odnjih i da bash one moraju biti dostavljaci.
    P.S.
    Sestre drage,razmislite prije nego sjedete za racunar i logujete se na fejs i slicne drushtvene mreze onoga shtovam je savjetovao Allahov a.w.dz poslanik Muhammed sallallahu alejhiwesweselem.

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 48)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.