Reply To: Odg: Kurban Bajram 1433/2012

#12836
Anonimno
Neaktivan

Subhanallah,

Selam alejkum,

Masha Allah, što ste jaki na “nauci” i “ilmul – kelamu” kad treba pokazati neposlušnost vrhovnom islamskom poglavaru za BIH. Umjesto da se bavite svojim poslom, da privredite nešto za porodicu (Allah svakome određuje nafaku, ali je ne trebamo dobijati ležeći, a svakako je gronja ruka bolja od donje) bavite se stvarima kojima se treba baviti Ulema. Znači Ulema postoji da bi donijela određenu fetvu po određenom pitanju, Reis postoji da da izvršnu naredbu.
Naše nije da gubimo vrijeme (a svi ćemo biti pitani kako smo to vrijeme proveli da li “udarajuću u praznu slamu” ili radeći nešto korisno za džemat) i otvaramo bezvezne i besmislene rasprave, naše je da poslušamo učenije ljude od nas, čiji je posao upravo taj.

Razmislite šta znači neposlušnost Šerijatskom Halifi za određeno područje (kod nas Reis Ul Ulema) i koje su kazne (šerijatkse za to)!

Kad Reis donese neku Odluku i mi je poslušamo – mi smo šeriatski čisti i u pravu.
Ako je Reis donio ispravnu Odluku – svakako smo u pravu, ako je donio pogrešnu – opet smo u pravu jer smo ga poslušali, a on je odgovoran za sve nas.

Ako preskočiš Reisa i ti sam sebi doneseš Odluku – šeriatski si u krivu i to
Ako si donio ispravnu odluku – u krivu si jer si odbio poslušnost poglavaru
Ako si donio neispravnu odluku – dvostruko si u krivu,jer ne samo da si donio pogrešnu odluku, nego si još odbio i poslušnost poglavaru.

Uglavnom, ja ne namjeravam da ulazim u besplodne rasprave sa vama, jer nije gluh onaj ko je gluh, nego onaj ko ne želi da čuje i ovo je moje posljednje javljanje na ovom forumu (vezano za ovu temu, a mislim i uopće).

Su svakom slučaju, Allah vam se smilovao, a od vas očekujem pošto ste toliko na strani arapskih adeta i običaja, umjesto nauke, da ako postite ovih devet dana, post počinjete u momentu kad se počne razlikovati crni konac od bjelog bez vještačke svjetlosti, a da završavate post gledajući kad će sunce zaći (umjesto da koristite vaktiju – jer je očito, po vašem stavu Ulema bespotrebna (osim Bin Baza koji tvrdi da je zemlja ravna ploča)).
Također, očekujem da kad krenete na hadždž – krenete iz Bosne kamilom, a kad krenete “u džihad” da krenete sa sabljom i kopljem, jer je očito nauka stala u momentu kad su ljudi koristili oči umjesto naučnih pomagala.

Još jednom Allah vam se smilovao i ukazao vam na čist i pravi put.

A Bajram će možda biti i u subotu, kako onaj brat gore reče, ako Reis tako kaže.

Allahimanet

I još samo jedna stvar.
Ako Reis ne donese odluku da je Bajram neki drugi dan, nego da ostaje četvrtak, ja ću, inshaAllah zaklati kurbane taj dan i bit će, insha Allah, primljen kao kurban (A Allah najbolje zna).
A brat neka slobodno posti prvi dan Bajrama.