Da li je Tesbih novotarija?

  • This topic has 36 odgovora, 11 glasova, and was last updated prije 12 years by Anonimno. This post has been viewed 12734 times
Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 37)
  • Autor
    Postovi
  • #6068
    Anonimno
    Neaktivan

    Subhanallah kako Allah razotkriva stvari.
    Allahu ekber Allahu ekber Allahu ekber

    Sajt kojeg si spomenuo da posecujes drzi poznati spijun Suljo Bahtic. Inace za neupucene moram da napomenem njegovu biografiju.
    Suljo Bahtic je radio za obavestajnu sluzbu Austrije dok je bio imam u mesdzid kod Hafiza Porce u Becu i to od maja do oktobra ili novembra 2006 godine. Normalno uz nadoknadu je radio, pa Allah naredio njegovom jeziku da sam sebe izda, i pravdao se kako je pare uzimao u ime Allaha da bi potrosio za potrbe vjere.
    Isteran je iz mesdzida kao spijun, ali Suljo Bahtic nije ostao na tome, nego je nastavio da radi protiv Islama i muslimana na razne nacine, a jedan od tih nacina mu je i stranica iman islam u kojoj kalja cast mudzahida i ispravne uleme.

    Ne bi me zacudilo da je licno Suljo Bahtic iza ovog nicka Muamer, ali i ako nije nisu daleko u razmisljanju.

    Ja te podsecam na Allaha, podsecam te na smrt, na Sudnji dan, na polaganje racuna pred Allahom, razmisli dobro o svemu tome, jer nakon smrti dolazi vecnost, pa da li bi volio da budes stanovnik dzehennema vecno, razmisli o ovome dobro, zamoli Allaha za uputu, za oprost grijeha.
    Pogledaj materijal koji ti nudi ova stranica i dobro razmisli o tim dokazima, dok ti ne bude kasno.

    I ako se ti ne slazes snama, mi ti ne zelimo zlo, kao sto ne zelimo zlo ni jednom covjeku, a dokaz tome je sama ova stranica i rad brace na ovoj stranici kako bi ljude pozivali Allahu da se spase od nevjerstva i da se spase kazne na ahiretu.

    Najbolje bi ti bilo da se ne javljas vise na ovaj forum, a ako te istina zanima dobro prostudiraj dokaze i zamoli Allaha da ti otvori srce da shvatis istinu.

    Molim Allaha da sacuva muslimane od iskusenja koja ne mogu podnijeti, molim Allaha da sacuva muslimana od zla koje nose pokvarenjaci u sebi.

    #6070
    Anonimno
    Gost

    AK47 post=234 wrote:

    Možeš li navesti ove predaje za Poslanika SAWS i kamenčiće i datule?
    Allah te nagradio.

    أما ‏الحديثان اللذان استدل بهما الشوكاني فهما: عن سعد بن أبي وقاص أنه دخل ‏مع رسول الله صلى الله عليه وسلم على امرأة وبين يديها نوى أو حصى ‏تسبح به، فقال: ” أخبرك بما هو أيسر عليك من هذا وأفضل: سبحان الله ‏عدد ما خلق في السماء، وسبحان الله عدد ما خلق في الأرض‎…‎‏” رواه أبو ‏داود والترمذي. وحديث صفية قالت: دخل عليَّ رسول الله صلى الله عليه ‏وسلم وبين يدي أربعة آلاف نواة أسبح بها، فقال: ” لقد سبحت بهذا! ألا أ‏علمك بأكثر مما سبحت به؟ فقالت: علمني. فقال :” قولي سبحان الله عدد ‏خلقه” رواه الترمذي.

    Ovdje se nalaze dva hadisa.

    A na ovom linku se nalazi kompletna fetwa.

    http://www.islamweb.net/fatwa/index.php?page=showfatwa&Id=7051&Option=FatwaId

    #6071
    Anonimno
    Neaktivan

    Nemoj akhi tako žestoko…polahko u osudi člana foruma pod nickom Muamer.
    Ima puno uleme koja smatra šehidske akcije zabranjenim jer je to stvar idžtihada među učenima a vjerujem da ima i mnogo braće na ovom sajtu koji svrati s vremena na vrijeme i islambosnu.com; preporod.com, minber.ba, islam-iman.com i da to ne znači da je neko automatski špijun ili obavještajac ili neprijatelj Allahove vjere..

    Musliman može da čini određene greške ili da ima pogrešna ubjeđenja iz neznanja, nije nigdje pročitao ili čuo ispravan stav a da ga čuje prihvatio bi ga i radio po njemu..npr. veliki broj muslimana u svijetu smatra demokratiju nečim prihvatljim i lijepim čak pojedini islamski pokreti stoje na stanovištu da će se kroz demokratiju korak-po-korak doći do Šerijata (a znamo da je demokratija moderni vid širka ili dobro umaskirani vid ateizma)..e sad hoćemo li za milione muslimana i desetine islamskih pokreta koji su na ovom stavu (koji je pogrešan nema sumnje) reći da su NEVJERNICI I OTPADNICI OD ISLAMA????

    Naravno da nećemo nego imamo obavezu da pozivamo da prihvate ispravan stav lijepom riječju sa jasnim argumentima i mudrim potezima zar ne?Na kraju Allah Svemogući kaže: ”O vjernici, cuvajte se mnogih sumnji, jer su neke od njih grijeh, ne uhodite i ne ogovarajte jedni druge. Zar bi neko od vas mogao jesti mrtvo meso svoga brata? Zar to nije odvratno? Bojte se Allaha, Allah zaista oprasta I milostiv je”! (el-Hudzurat, 12. ajet).

    Ja lično na početku praktikovanja časnog dina nisam znao da su ehlu kitabije kafiri i da je njihov kraj ako ne prihvate islam Džehennem i vječno poniženje pa sam podučen ispravnom stavu sa dokazima…

    Allah vas nagradio najljepšom nagradom

    #6073
    Anonimno
    Gost

    Halid Ibn Velid post=232 wrote: Brate Guraba, ako mislis da si islamski prakticar sto mislim da jesi inshallah onda ces ukapirati jednu osnovnu stvar, shejh Idriz je bio jasan u pogledu tesbiha “na nasim prostorima smo svjedoci toga da tesbih nebi bio nikakav problem da se ne koristi kroz zajednicki zikr i to ne poslije farza vec vecinom zajednicki poslije sunneta…”. Tako da na nasim prostorima ako pravdas tesbih indirektno pravdas zajednicki zikr i novotariju.

    A ako smatras da gresim, idemo zajedno licno u 20 dzamija gde ljudi koriste tesbih da me uveris da nije tako, da ljudi koriste tesbih kako treba. Mi smo muslimani, moramo govoriti Istinu, moramo govoriti na osnovu ociglednih dokaza, napisao sam da su ga shejhovi ehli sunneta skoro zabranili u mesdzidima jer ce neko novi u Islamu pogresno protumaciti i nastaviti sa novotarskom praksom. A svi znamo i suoceni smo tim svaki dan, koliko problema ljudi imaju u prakticiranju cistog sunneta, jos ako ti das nekom bosnji povod da se brani on ce stititi zajednicki zikr (naci ce i za to neki lazni dokaz od nekog laznog shejha) i ostale novotarije koje dolaze sa tim.

    Opet kazem ja cu oko toga uvijek poslusam nase shejhove, nase islamske autoritete, nisam pametniji od njih i izuzetno ih postujem.

    Ovaj sumnjivac muamer jedva ceka da ti ovako reagujes pa da pravda tesbih i zajednicki zikr, dovoljno je da mu das malo povoda.

    Prije svega radi se o sestri. Druga stvar i ja sam do nedavno imala misljenje da je zabranjeno, koristiti tesbih, ono sto me je navelo da istrazim da li se moze reci da je zabranjeno koristiti tesbih jeste fetwa sejha Ibn Usejmina, pa zatim nadoh fetwu od sejha Bin Baz isto kaze da covjek moze da koristi tesbih, pa zatim od Ibn Tejmijje, pa zatim od drugih alima.

    Na ovom linku je lijepo objasnio sejh Munedzid (mada sam ja ovaj tekst postirala) o propisu koristenja tesbiha

    http://www.islamqa.com/en/ref/3009/

    A sto se tice onih koji imaju bolesna srca pa jedva cekaju da im se dozvole sumljive stvari (zajednicki zikr i druge novotarije), takvih ce uvijek biti. U linku koji postavi (gore) ucenjaci govore da je nabolje ne koristiti tesbih i razlozi zbog kojih je bolje ne koristiti tesbih, ali niko nije rekao da je zabranjeno. Ucenjaci su se podjelili da li je tesbih novotarija ili nije.

    I na ovom linku objasnava propis koriscenja tesbiha

    http://www.islamweb.net/fatwa/index.php?page=showfatwa&Id=7051&Option=FatwaId

    #6075
    Anonimno
    Neaktivan

    Jaseer 2012 u Islamu se sud donosi na osnovu djela, zasto nisam nikome uputio zestoke kritike ko to nije zasluzio (ako sam to uradio nekom bezpravno neka se javi da mu trazim halal).

    I na osnovu cega vi ste doneli sud da je bas musliman taj Muamer, pa se trudite da ga pravdate.
    Ja stvarno ne mogu da shvatim one koji pokusavaju da oprvadaju ovakve tipove . Ni u jednom svoom komentaru nije ispoljio tewhid a vi ga odmah prihvatili za svoga brata, iako ne znate ko se krije iza nicka.

    Muslimanu nije svako brat, pa svako ko se pripisuje Islamu neka dobro obrati paznju koga ce bratom nazvati, jer ovde postoji jedna velika opasnost u nazivanju muslimana covjeka koji nije musliman, da pojansim.
    Ako nemuslimana covjek pripise Islamu onda momentalno njegova cast i krv postaju haram drugim muslimanima, ono sto on zakolje muslimanima je halal da jedu, dozvoljeno mu je da ozeni muslimanku i jos mnogo propisa koje se odnose na muslimana. Zbog svih ovih stvari a prvenstveno zbog hurmeta (svetosti) vjere, musliman mora dobro da obrati paznju koga sve smatra muslimanom.

    Nadam se da se razumijemo

    #6076
    Anonimno
    Neaktivan

    U redu sestro, ne zelim da raspravljam stobom, postujem tvoj stav i stav Uleme koju si navela. Ja cu se ipak drzati cistog sunneta bez tesbiha , jer znam i mogu svakom licno dokazati da se 90 posto tesbiha na nasim podrucijama koristi u svrhu zajednickog zikra i ostalih novotarija. To svaki od nas zna, neko moze da se kao pretvara ali svaki se moze uvjeriti samo neka ode u mesdzide pod okriljem IZ jer jedino oni koriste tesbihe i vidjece kako oni koriste tesbih.

    Zato je mnogo bolje opominjati na to sta se sve radi sa tesbihom nego pravdati tesbih,pravdanjem tesbiha dajes saglasnost novotarima da nastave sa svojom praksom (dovoljno im je samo reci da je dozvoljeno koristiti tesbih i oni nastavljaju sa zejdnickim zikrom bez obzira sta god da im poslije toga kazes).

    Brate Yaseer, u pravu je brat panter i ja sam tako mislio ali sada brate panter imas moju punu podrsku, ovaj muamer je obican sumnjivac, i jos kaze bio sam Hanefija pa sam sad Hanbelija, kako jedan musliman moze nesto tako kazati kad znamo da se nesmijemo drugacije nazivati sem kao MUSLIMANI.

    “A ko govori ljepše od onoga koji poziva Allahu, koji dobra djela čini i koji govori: ‘Ja sam doista musliman.'” (El Fussilet 33).

    Brate yaseere koji to covijek moze postaviti bezobzirno propagandno-kafirsku temu o nekakvim haremima sem smutljivca i sumnjivca koji zele da isprovocira nas, predlazem bratu RPG da blokira ovog sumnjivca muamera.

    #6077
    Anonimno
    Neaktivan

    Hajr braćo možda sam u krivu….doduše taj Muamer ima svoj profil na http://www.preporod.com sa lokacije Priština sa potpisom Kosovski Bosnjak, musliman.
    Posjetite najbolju stranicu koja ne sadrzi ekstremne tekstove http://www.islam-iman
    .comKosovo????? Još je stavio svoju sliku (malo čudno) zar ne? Gdje ćeš staviti svoju sliku!Još samo adresu i broj telefona i uvališ se u veliki belaj…..
    U svakom slučaju tu je administrator da uradi ono što smatra da je neophodno….

    #6078
    Anonimno
    Gost

    Halid Ibn Velid

    U redu sestro, ne zelim da raspravljam stobom, postujem tvoj stav i stav Uleme koju si navela. Ja cu se ipak drzati cistog sunneta bez tesbiha , jer znam i mogu svakom licno dokazati da se 90 posto tesbiha na nasim podrucijama koristi u svrhu zajednickog zikra i ostalih novotarija. To svaki od nas zna, neko moze da se kao pretvara ali svaki se moze uvjeriti samo neka ode u mesdzide pod okriljem IZ jer jedino oni koriste tesbihe i vidjece kako oni koriste tesbih.

    Ja sam navela koji je propis kod koriscenja tesbiha.I da covjek treba da zna da vecina ucenjaka smatra da nije zabranjeno koristiti tesbih, ali svi oni kazu da je bolje koristiti prste desne ruke.

    A moje misljenje da je bolje covjek da koristi prste desne ruke onako kako je cino Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, i to sam navela u vise svojih odgovora na ovoj temi.

    #6087
    Anonimno
    Neaktivan

    Odlicno sestro, znaci slazemo se da je bolje zbog fitne i pogresnog shvatanja od strane novotara da se sluzimo prstima desne ruke prilikom zikrenja. Hvala ti na dokazima, cijenim i postujem tvoj trud. Da te Allaha nagradi najljepsom nagradom. Amin

    Brate yaseer dobro si uspio da razotkrijes ovog muamera, verovatno postoji jos mnogo sto sta za otkriti kod njega, za sada si otkrio da je nacionalista, ko bi se nazivao kosovski bosnjakom sem nacionaliste, svi znamo sta sve rade bosnje sa svojom nacijom, sto rece njihov akademik mr fatmir alispahic “najveci neprijatelji muslimani u BiH su bosnjaci nacionalisti..” i to je tako, oni su ti koji spletkare, koji mijesaju Islam sa demokratijom, koji uzimaju od islama ono sto im se svidza a ostalo odbacuju, oni su ti koji lijepe etikete iskrenim sljedbenicima Islama. Zbog toga ovaj sumnjivac pokushava da spletkari.

    #6088
    Anonimno
    Neaktivan

    Ghuraba post=242 wrote:

    [quote quote=AK47 post=234]
    Možeš li navesti ove predaje za Poslanika SAWS i kamenčiće i datule?
    Allah te nagradio.

    أما ‏الحديثان اللذان استدل بهما الشوكاني فهما: عن سعد بن أبي وقاص أنه دخل ‏مع رسول الله صلى الله عليه وسلم على امرأة وبين يديها نوى أو حصى ‏تسبح به، فقال: ” أخبرك بما هو أيسر عليك من هذا وأفضل: سبحان الله ‏عدد ما خلق في السماء، وسبحان الله عدد ما خلق في الأرض‎…‎‏” رواه أبو ‏داود والترمذي. وحديث صفية قالت: دخل عليَّ رسول الله صلى الله عليه ‏وسلم وبين يدي أربعة آلاف نواة أسبح بها، فقال: ” لقد سبحت بهذا! ألا أ‏علمك بأكثر مما سبحت به؟ فقالت: علمني. فقال :” قولي سبحان الله عدد ‏خلقه” رواه الترمذي.

    Ovdje se nalaze dva hadisa.

    Možeš li mi prevesti ova dva hadisa?
    Allah te nagradio.

    #6090
    Anonimno
    Gost

    AK47 post=260 wrote: [quote quote=Ghuraba post=242]

    [quote quote=AK47 post=234]
    Možeš li navesti ove predaje za Poslanika SAWS i kamenčiće i datule?
    Allah te nagradio.

    أما ‏الحديثان اللذان استدل بهما الشوكاني فهما: عن سعد بن أبي وقاص أنه دخل ‏مع رسول الله صلى الله عليه وسلم على امرأة وبين يديها نوى أو حصى ‏تسبح به، فقال: ” أخبرك بما هو أيسر عليك من هذا وأفضل: سبحان الله ‏عدد ما خلق في السماء، وسبحان الله عدد ما خلق في الأرض‎…‎‏” رواه أبو ‏داود والترمذي. وحديث صفية قالت: دخل عليَّ رسول الله صلى الله عليه ‏وسلم وبين يدي أربعة آلاف نواة أسبح بها، فقال: ” لقد سبحت بهذا! ألا أ‏علمك بأكثر مما سبحت به؟ فقالت: علمني. فقال :” قولي سبحان الله عدد ‏خلقه” رواه الترمذي.

    Ovdje se nalaze dva hadisa.

    Možeš li mi prevesti ova dva hadisa?
    Allah te nagradio.

    Kada budem imala vremena prevest cu, insaAllaha, ali nista ne obecavam.

    #6096
    Anonimno
    Neaktivan

    Eselamu alejkum

    Spominje se da je jednom vidio Poslanik salallahu alejhi veselem Safiju radiAllahu anha kako zikri sa četri hiljade košpica, poučijo je onome što je bolje od toga rekavši joj da kaže “SUBHANALLAHI ADEDDE HALKIHI”

    Hakim ga smatraj vjerodostojnim, ispravnim ga smatra Zehebi, međutim u lancu ima Hašim ibn Seid Kufi a on je nepouzdan zbog toga Tirmizi je ukazao na njegovu slabost kao i Mubarekfuri, Alabani kaže da je slab hadis, ova predaja ima i druge slabosti.

    u drugoj predaji stoji daje ušao kod jedne od žena dok je tespihala brojeći špice ili kamenčiće pa joj je rekao…

    bilježi Bejheki i Hakim ovaj lanac se nerazlikuje znatno od njemu prehodnog u njemu ima ravija koji su nepoznati kod učenjaka hadisa i u senedu je Seid ibn Ebi Helel kome se poremetilo pamcenje kako kaze imam Ahmed. Pogledaj knjigu “Svojstvo poslanikovog salallahu alejhi veselem namaza od abdesta do zikra”

    Ibrahim Nehaji koji je ucenik ibn Mesuda je branijo svojoj cerci da pomaze zenama koje su prele konce za tespihe.

    #6097
    Anonimno
    Neaktivan

    Muamer post=237 wrote:
    Znaci ubjedjen sam da su samoubilacke akcije haram. Druga stvar je da ne podrzavam Al Kaidu jer ne podrzavama nijedan pokret koji se sluzi takozvanim Sehidskim akcijama. Do kasno nisam podrzavao ni Hamas sve dok nije usao u savez sa Fatahom. Drzim se Saudijske Uleme koja jasno osudjuje moderni Haridzizam. Isto tako volim Imama Ahmeda rahimehulahi alejh i Sejhul Islama Ibn Tejmiju rahimehullah. Mislim da se oni nikada ne bi slozili sa Al Kaidom.
    .

    Spomenuo je Anver Al Avlaki da je Ibn al Athir, u al-Kamel, spominje incidenat koji se dogodio tokom opsade Acre od strane Salahudina. Nažalost, on to spominje usputno bez komentara.

    Spominje da je Salahudinu bilo potrebno ljudstvo te je zatražio brod da transportuje neke od svojih vojnika iu Bejruta. Ovo je bio ogroman brod koji je nosio 700 vojnika i bila je Allahova odluka da vjetar stane i muslimani se nađu okruženi sa flotom od 40 jedrilica. I pored toga, muslimani su se branili protiv nadmocne sile. Uspjeli su da ubiju mnoge Ričardove ljude, ali neprijateljev napad je bio žestok. Vođa Jakub rahimehullah nije htio da ih uzmu kao zarobljenike i nije htio da njihova oprema padne u ruke neprijatelja. Stoga se on spustio do dna broda te probio rupu u njemu i svi su se utopili. Muslimanska snaga jaka 700 vojnika utopila se u more.

    Prema pogledima koje imaju oni koji su protiv šehidskih operacija, ova operacija je očito samoubistvo, jer ne da su muslimani sami sebe ubili, već čak ni neprijatelju nisu nikakvu štetu nanijeli čineći isto. Sve što je postignuto stime je to da su muslimani izbjegli zarobljavanje i spriječili neprijatelja od toga da se okoristi njihovom opremom. Također trebam napomenuti da je smrt bila daleko od sigurne da su pali u ruke Ričarda jer kako događaji toga vremena jasno pokazuju mnogo muslimana je bilo zarobljeno, posebno vojnika, živi su držani od krstaša za rad ucjenjivanja i radne snage.

    Ibn Šadad, Šafijski pravnik, u al-Nawader al-Sultanija također spominje ovaj incident. Ali završava sa sljedećim:

    „Ljudi su bili vrlo potišteni i Sultan je primio vijesti i smatrao je da se treba računati kao čin na Allahovom Putu i bio je strpljiv sa Allahovim testiranjima a Allah nedozvoljava da propadne trud dobročinitelja.“

    Ovaj zaključni komentar od Ibn Šadada reflektuje njegov pogled u vezi onoga što je Jakub, vođa muslimanske snage učinio. O njemu on kaže: „Bio je dobar čovjek, hrabar, i stručnjak u ratovanju.“ Kao što sam gore citirao on kaže Allah nedozvoljava da propadne trud dobročinitelja.

    Salahudin ih je računao kao šehide na Allahovom Putu. Možete reći da on nije bio učenjak. Istina, ali je bio Sultan muslimana koji je razumio stvarnost rata, djelovao odgovorno, i bio čovjek na kojeg je po njegovim biografijama sudeći jako puno uticao al Qai al Fadhil, veliki učenjak njegovog vremena, i on ne bi poduzimao ni jednu odluku prije nego li se ne bi sa njime posavjetovao.
    Kaže Anver Al Avlaki rahimehullah:Braćo i sestre, slagali se vi ili ne slagali sa šehidskim akcijama ostavimo naše razlike postrani, i podržimo našu muslimansku braću koji su na prvim linijama. Isto kao što se mi ne slažemo po mnogim drugim pitanjima, ne bi smjeli dopustiti da naša neslaganja stanu na put našoj solidarnosti pred našim protivnicima.

    Do kasno nisam podrzavao ni Hamas sve dok nije usao u savez sa Fatahom. Drzim se Saudijske Uleme koja jasno osudjuje moderni Haridzizam. Isto tako volim Imama Ahmeda rahimehulahi alejh i Sejhul Islama Ibn Tejmiju rahimehullah. Mislim da se oni nikada ne bi slozili sa Al Kaidom.

    Hamas se jasno opredjelio za demokratiju i cak su ubili Scheicha Abu An-Nur Al-Maqdisi rahimehullah zato sto je pozivao u uspostavljanje serijata u Palestini, a Šejhul-islam Ibn Tejmijje je rekao: ”A opšte je poznato u vjeri muslimana i idžmā'om (konsenzusom) svih muslimana da ko god slijedi drugi šerī'at, mimo šerī'ata Allāhovog Poslanika, sallallāhu ‘alejhi ve sellem, da je on onda uznevjerovao u nešto od Knjige. On je kāfir i to je poput kufra onoga koji vjeruje u jedan dio Knjige, a ne vjeruje u drugi dio Knjige.” Medžmū'ul-fetāwa, 28. tom, 524. str. Pa kako si spojo izmedu ljubavi prema pomagacima tevhida i serijata i sljedbenicima laickih zakona.

    #6099
    Anonimno
    Gost

    musliman33 post=268 wrote: Eselamu alejkum

    Spominje se da je jednom vidio Poslanik salallahu alejhi veselem Safiju radiAllahu anha kako zikri sa četri hiljade košpica, poučijo je onome što je bolje od toga rekavši joj da kaže “SUBHANALLAHI ADEDDE HALKIHI”

    Hakim ga smatraj vjerodostojnim, ispravnim ga smatra Zehebi, međutim u lancu ima Hašim ibn Seid Kufi a on je nepouzdan zbog toga Tirmizi je ukazao na njegovu slabost kao i Mubarekfuri, Alabani kaže da je slab hadis, ova predaja ima i druge slabosti.

    u drugoj predaji stoji daje ušao kod jedne od žena dok je tespihala brojeći špice ili kamenčiće pa joj je rekao…

    bilježi Bejheki i Hakim ovaj lanac se nerazlikuje znatno od njemu prehodnog u njemu ima ravija koji su nepoznati kod učenjaka hadisa i u senedu je Seid ibn Ebi Helel kome se poremetilo pamcenje kako kaze imam Ahmed. Pogledaj knjigu “Svojstvo poslanikovog salallahu alejhi veselem namaza od abdesta do zikra”

    Ibrahim Nehaji koji je ucenik ibn Mesuda je branijo svojoj cerci da pomaze zenama koje su prele konce za tespihe.

    We alejkumsselam we rahmetullahi we berekatuhu

    Dzezake Allahu khayren za prijevod. Zanima me sta je sa sa hadisom koji prenosi od Ebu Davuda da li je i ta predaja slaba?

    Procitaj ovu fetvu citavu

    السؤال

    ما حكم التسبيح بالمسبحة

    الإجابــة

    الحمد لله والصلاة والسلام على رسول الله وعلى آله وصحبه أما بعد: ‏

    فلا شك أن التسبيح باليد أفضل من التسبيح بالمسبحة، وقد ثبت عن النبي ‏صلى الله عليه وسلم أنه كان يعقد التسبيح بيده، فعن عبد الله بن عمرو بن ‏العاصي رضي الله عنهما قال: رأيت رسول الله صلى الله عليه وسلم يعقد ‏التسبيح -قال ابن قدامة-: بيمينه) رواه أبو داود وقال الرسول صلى الله عليه ‏وسلم: ” يا نساء المؤمنات: عليكن بالتهليل، والتسبيح، والتقديس، ولا تغفلن ‏فتنسين الرحمة، واعقدن بالأنامل فإنهن مسؤولات مستنطقات” رواه أحمد ‏وأبو داود والترمذي، والحاكم، وحسن إسناده النووي في الأذكار، وجود ‏العراقي إسناده في تخريج الإحياء. قال الشوكاني: (مسؤولات مستنطقات) ‏يعني: أنهن يشهدن بذلك، فكان عقدهن بالتسبيح من هذه الحيثية أولى من ‏السبحة والحصى). إذاً فهذه الأنامل ستشهد لصاحبها يوم القيامة بهذا ‏التسبيح وغيره من خير أو شر، قال شيخ الإسلام ابن تيمية: وعد التسبيح ‏بالأصابع سنة‎…‎‏ وأما عده بالنوى والحصى ونحو ذلك فحسن، وكان من ‏الصحابة رضي الله عنهم من يفعل ذلك، وقد رأى النبي صلى الله عليه وسلم ‏أم المؤمنين تسبح بالحصى، وأقرها على ذلك. وروي أن أبا هريرة كان يسبح ‏به. وأما التسبيح بما يجعل في نظام الخرز ونحوه، فمن الناس من كرهه، ومنهم ‏من لم يكرهه، وإذا أحسنت فيه النية فهو حسن غير مكروه، وأما اتخاذه من ‏غير حاجة، أو إظهاره للناس مثل: تعليقه في العنق، أو جعله كالسوار في اليد، ‏أو نحو ذلك، فهذا إما رياء للناس، أو مظنة المراءاة ومشابهة المرائين من غير ‏حاجة، والأول محرم، والثاني أقل أحواله الكراهة‎…‎‏) مجموع الفتوى ( ‏‏22/506) .
    ومن العلماء من ألحق السبحة بالنوى والحصى، قال الشوكاني: ( ‏والحديثان الآخران يدلان على جواز عد التسبيح بالنوى والحصى، وكذا ‏بالسبحة لعدم الفارق لتقريره صلى الله عليه وسلم للمرأتين على ذلك، ‏وعدم إنكاره، والإرشاد إلى ما هو أفضل لا ينافي الجواز) ثم ذكر آثاراً عن ‏الصحابة في التسبيح بالحصى والنوى‎…‎‏ انظر نيل الأوطار (2/602).
    أما ‏الحديثان اللذان استدل بهما الشوكاني فهما: عن سعد بن أبي وقاص أنه دخل ‏مع رسول الله صلى الله عليه وسلم على امرأة وبين يديها نوى أو حصى ‏تسبح به، فقال: ” أخبرك بما هو أيسر عليك من هذا وأفضل: سبحان الله ‏عدد ما خلق في السماء، وسبحان الله عدد ما خلق في الأرض‎…‎‏” رواه أبو ‏داود والترمذي. وحديث صفية قالت: دخل عليَّ رسول الله صلى الله عليه ‏وسلم وبين يدي أربعة آلاف نواة أسبح بها، فقال: ” لقد سبحت بهذا! ألا أ‏علمك بأكثر مما سبحت به؟ فقالت: علمني. فقال :” قولي سبحان الله عدد ‏خلقه” رواه الترمذي.
    لكن اعترض البعض بما ذكر الشاطبي في الاعتصام عن ‏ابن مسعود فيما حكاه ابن وضاح عن الأعمش عن بعض أصحابه قال: مر ‏عبد الله برجل يقص في المسجد على أصحابه وهو يقول: سبحوا عشراً، ‏وهللوا عشراً، فقال عبد الله إنكم لأهدى من أصحاب محمد صلى الله عليه ‏وسلم أو أضل؟ بل هذه بدعة (يعني أضل) وذكر له أن ناساً بالكوفة ‏يسبحون بالحصى في المسجد، فأتاهم وقد كوم كل رجل منهم بين يديه ‏كوماً من حصى ‏‎-‎‏ قال ‏‎-‎‏ فلم يزل يحصبهم بالحصى حتى أخرجهم من ‏المسجد، ويقول: لقد أحدثتم بدعة وظلماً، وقد فضلتم أصحاب محمد صلى ‏الله عليه وسلم علماً؟! فهذه أمور قد أخرجت الذكر عن المشروع، كالذي ‏تقدم من النهي عن الصلاة في الأوقات المكروهة‎…‎‏) ‏
    والراجح ‏‎-‎‏ والله أعلم ‏‎-‎‏ جواز التسبيح بالمسبحة لمن كان محتاجاً إليها لما تقدم ‏من الأحاديث، حيث أقر النبي صلى الله عليه وسلم التسبيح بالحصى، فتحمل ‏المسبحة على ذلك. وأما ما روي عن ابن مسعود فلا تصح معارضته ‏للأحاديث، لتطرق الاحتمال إليه لأنه ربما أنكر عليهم لاجتماعهم، أو ‏لصدور الأمر بذلك من بعضهم بقوله (سبحوا كبروا) ثم إن هذا قول صحابي ‏على فرض صحته لا يجوز أن يعارض ما ثبت عن النبي صلى الله عليه وسلم، ‏مع أن التسبيح باليد أفضل كما تقرر.‏

    http://www.islamweb.net/fatwa/index.php?page=showfatwa&Id=7051&Option=FatwaId

    #6104
    Anonimno
    Neaktivan

    Nisam ja nista preveo jer neznam arapski, nego kad sam vidio da se govori o predajama u vezi koristenja kamencica i kospica prilikom zikra sjetio sam se da u knjizi koju sam naveo ima govora o slabosti seneda doticnih hadisa.

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 37)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.