Polemika vladike i reisu-l-uleme

  • This topic has 32 odgovora, 14 glasova, and was last updated prije 11 years, 7 months by Anonimno. This post has been viewed 6055 times
Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 33)
  • Autor
    Postovi
  • #11950
    Anonimno
    Neaktivan

    Dobro Sebab, cekacemo insaAllah odgovor/pojasnjenje ucenijih od nas. Primjeri kufra koje sam ja spomenuo mogu biti veliki kufr (ali i nemoraju), ja sam ciljao da osoba to oharami pored toga sto zna kuranski tekst (a napisao sam da je to osoba (A), sto znaci da se pripisuje znanju) mozes ti sam, uzeti bilo koji primjer velikog kufra, opet nemozes pripisati drugoj osobi istu stvar sve dok ta osoba to jasno ne ispolji! Ali eto sacekacemo insaAllah da nas uceniji isprave, i malo detaljnije napisu o ovome.

    #11964
    Anonimno
    Neaktivan

    pupavac2011 post=6740 wrote: Draga braco,
    trazim halala od brace koja misle da sam reagovao zato da pametujem, pa ih to potakne da dobiju ruzne osjecaje spram svog brata, ili se iznerviraju. Ili se moji postovi ne procitaju do kraja ili je nesto drugo u pitanju. Zar nije jasan moj stav u vezi tog covjeka?
    Ali sta sam mislio da moze biti problem je to sto neko ko ne zna Cerica i ne zna njegovo stanje, kada procita obiljezeni dio govora moze zakljuciti da bilo ko ko kaze istu recenicu postaje kafir ili da se moze komotno reci da mi pretjerujemo u tekfiru jer u konkretnoj recenici se ne vidi kufr onoga ko ga je izgovorio. Sta bi neko ko ne zna nikoga od nas rekao da je npr. brat Sebab rekao takvu stvar? Da li bi ga protekfirio?
    Mozda grijesim, mozda je dovoljno da se znaju druge stvari koje su covjeka odvele u kufr, pa se svaka slijedeca, makar i neprecizna stvar “kalemi” na njega. Ja sam jos uvijek misljenja da bi puno sigurnije bilo da je rekao: Mi bosnjaci ne zelimo islamsku drzavu… ili nesto slicno. Ponavljam, dosta je stvari koje su vec pokazale stanje ovog covjeka, i ja ih mnogo znam i ako mi neko kalemi pravdanje tog covjeka, molim vas da mi to objasni, da bih se klonio toga.
    Allah vas pomogao.

    Taman sam ahi mili htjeo da dam odgovor na tvoj prvi stav i pojasnim kad evo vidom el-hamdullillahi dasi pojasnio.
    Cesto braca reaguju na prvu bez da razmisle o onome shto procitaju i tako i sebi i drugima oduzmu dragocijeno vrijeme na objashnjenja i pocesto nerazmishljaju daje neshto napisano u svrhu nasihata opcenito a ne pogreshnog stava po pitanju odredzene mesele(ili kerica u ovom slucaju) pa mislim daje bolje manje pisati a vishe citati korisne stvari a neka braca iz admin. koriguju a uceni neka UČE sve nas zajedno.
    Eselamu alejkum.

    #11967
    Anonimno
    Neaktivan

    Proglašavanje nevjernikom je jedan od najjačih oslonaca vjere

    Rekao je šejh Abdullatif ibn Abdurrahman: Ako bi onaj ko proglašava kafirom nekog od ovog
    ummeta imao oslonac i dokaz, u tom proglašavanju nevjerstva, u Kur'anu ili sunnetu, zbog toga
    što je vidio očiti kufr, kao što je pripisivanje Allahu širka i obožavanje nekoga mimo Allaha,
    ismijavanje Allaha Subhanehu ve Te'ala, ili Njegovih ajeta, poslanika, ili utjerivanje poslanika u
    laž, ili osjaćaj mržnje prema onome što je Allah objavio od upute i istine, ili negiranje Allahovih
    svojstava i veličanstvenih atributa i tome sličnog, onda je onaj ko proglašava ovakvu osobu
    nevjernikom u pravu i bit će nagrađen.
    On se time pokorava Allahu i Njegovom poslaniku sallallahu alejhi ve sellem.
    Tako da je proglašavanje nekoga nevjernikom radi ostavljanja ovih osnova i nevjerovanje u njih
    jedan od najjačih oslonaca vjere što poznaje svako onaj ko ima udjela u poznavanju vjere
    islama.
    Možda će se proglašavanje nevjernikom uputiti neko od dobrih ljudi ovog ummeta od strane
    Allahovih i Poslanikovih neprijatelja
    Isto tako se prenosi u hadisu: Onaj ko svom bratu (muslimanu) kaže: Kafire. Na jednog od njih
    dvojice će se primijeniti.
    A onaj ko ‘isplazi’ jezik proglašavju nevjernicima druge, radi neprijateljstva, ili hira, ili
    razlikovanja u mezhebima, kao što se desilo sa mnogim neznalicama, je od njegovih očitih
    greški. Upuštanje u proglašavanje nekog nevjernikom, ili fasikom ili zabludjelim, ne pristaje osim
    onima koji vide očiti kufr, te da za takav postupak ima dokaz kod Allaha.
    Tu su i oni koji proglašavaju ljude nevjernicima radi grijeha koji su mimo kufra, kao što je krađa,
    blud, konzumiranje alkohola. Oni su haridžije koje ehlu sunneti smatraju zalutalim novotarima.
    Protiv njih su se borili ashabi Allahovog poslanika sallallahu alejhi ve sellem zbog toga što su
    prenešene vjerodostojne predaje o borbi protiv njih i podrstrekavanju na isto. A u njemu se
    kaže: Oni će učiti Kur'an ali on neće prelaziti njihovo grlo.
    Mnogi od mušrika u ovom vremenu su pogriješili, misleći da ako se proglasi nevjernikom neko
    ko je izgovorio šehadet, da je od haridžija. Ali nije tako. Jer izgovor šehadeta neće spriječiti da
    ista osoba bude proglašena nevjernikom osim onoga ko spozna njihovo značenje i bude
    djelovao po onome što nalažu, ko ispolji iskren ibadet Allahu i ne pripiše Mu nikoga sličnim,
    ovakovom šehadet koristi. (Durer sunnije, 12 / 260 – 264).
    Šejh Ebu Battin je bio upitan o onima koji prenose: Ko proglasi muslimana nevjernikom on je
    postao nevjernik. Pa je, rahimahullah, rekao: Ove riječi nemaju osnove u predaja koje
    poznajemo od Vjerovjesnika sallallahu alejhi ve sellem. Nego poznati hadis je: Onaj ko svom
    bratu (muslimanu) kaže: Kafire. Na jednog od njih dvojice će se primijeniti. Onaj ko proglasi
    neku osobu kafirom, fasikom ili munafikom, radi lošeg prosuđivanja ili ljutnje, molimo Allaha da
    mu oprosti. Omer radijallahu anhu rekao da je Hatib b. Ebu Beltea munafik (tj. protekfirio ga).
    Isto tako se dešavalo i sa drugim ashabima. Međutim onaj ko proglasi nekog kafirom ili
    munafikom iz lične srdžbe ili bez ikakvog prosuđivanja, onda je od od onih za kojih postoji
    bojazan.
    Džahili kažu: Vi proglašavate muslimane kafirima. Ova osoba nije spoznala niti islam niti tevhid.
    Očito je islam ove osobe ne validan, jer ako širk, koje čine mušrici ovog doba, on ne smatra
    nečim lošim onda on nije musliman. (Medžmuatu resail vel mesail nedždije, Treći dio, 1 / 654 –
    655).

    #11968
    Anonimno
    Neaktivan

    Vlast pripada samo Allahu
    Šejh Sulejman b. Abdullah u pojašnjenju Kitabu tevhid, kaže: ” Poglavlje o onome ko se pokori
    učenjacima i vođama u zabrani onoga što je Allah dozvolio, ili dozvoli onoga što je Allah
    zabranio, time su ih uzeli za svoje gospodare mimo Allaha’. Ovdje se misli na poseban vid
    pokornosti u zabranjivanju dozvoljenog i dopuštanju zabranjenog. Onaj ko se u tome pokori
    nekom stvorenju, mimo Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, jer on ne govori po svom hiru, on
    je mušrik,
    Šejh Muhammed b. Ibrahim,rahimehullahu teala, kaže:
    “Uzimanje u obzir bilo šta od zakona, sudeći po njima, makar nešto i neznatno, nema sumnje
    da je to nezadovoljstvo Allahovim i Poslanikovim sallallahu alejhi ve sellem, sudom, čime se
    Allahovim i Poslanikovim propisima pripisuje nedostatak i nedoličnost u riješavanju parnica i
    davanju prava onima koji ih zaslužuju. A zakonskim propisima se daje savršenstvo, i
    zadovoljstvo ljudima u riješavanju njihovih problema. Ubjeđenje u ovo je kufr koji izvodi iz vjere,
    a stvar je velika i bitna i nije stvar idžtihada.

    #11969
    Anonimno
    Neaktivan

    @Pupavac2011
    Vise puta sam procitao tvoje postove na ovoj temi da bih bolje razumio ono sto si pisao, i smatram da sam malo na grub nacin ti se obratio, i osecam nelagodnost zbog toga, pa mi nije ponizenje kad uvidim svoju gresku da se ispravim i zatrazim halal.
    Nadam se da ces mi halaliti, a molim Allaha da tebi oprosti grijehe. :barek:

    #11970
    Anonimno
    Neaktivan

    Ebu-Dudzane, i mi uzimamo od istih ucenjaka. Problem je sto ti, odakle si preuzeo ove textove okrecu vodu na svoj mlin kako bi podkrijepili svoje bolesne stavove.
    Ovo odakle si preuzeo ove textove su neo haridzjski sajtovi. Zamolio bi te u ime Allaha da ih se okanis.

    #11971
    Anonimno
    Neaktivan

    Šejh Muhammed bin Abdul-Vehhab, rahimehullah, odgovara onima koji tvrde da ne znaju stanje
    opšte poznatih taguta, kako u užem krugu, tako i na nivou običnog naroda, pa kaže: Ako bi
    rekao: “Mi ih nismo vidjeli da su to uradili!” Kažemo im: A je l’ također nisi vidio da su faraon i
    Haman učinili kufr, niti si vidio Ehu Džehla, niti Ebu Leheba? Niti si vidio zulum Hadždžadža,
    niti si vidio one koji su tukli imama Ahmeda? A to sve svjedočiš!?”
    Pa ako kaže: “To je mutewatir.”
    Kažemo da je njihov (od tih taguta) kufr i tvrdnja rububijjeta mutewatir kod posebnih i običnog
    naroda, muškaraca i žena. I oni sada bivaju obožavani i pozivaju ljude u to.” (Istorija Nedžda,
    str. 420,)
    Kaže šejh Muhammed, rahimehullah:
    “Pošto ste to saznali, (znajte) da su ti taguti u koje ljudi vjeruju, od stanovnika Hardža i drugih,
    poznati po tome i kod posebnih (užem krugu) i običnih (uopšteno poznati) i da oni to traže i to
    ljudima naređuju. Svi oni su kafiri, otpadnici od islama.
    A ko se raspravlja u njihovu korist, ili poriče onima koji ih tekfire, ili tvrdi da to njihovo djelo, iako
    je neispravno, ne izvodi ih u kufr – najmanje (stanje) ovog raspravljača je da je fasik, čiji se
    rukopis ne prihvata, niti svjedočenje, niti se klanja iza njega.
    Naprotiv, nije ispravan dini islam osim odricanjem od njih i njihovim tekfirom, kao što je rekao
    Allah Uzvišeni:
    “Pa ko učini kufr u taguta, a vjeruje u Allaha – drži se za najčvršću vezu…“ (prijevod
    značenja El-Beqare – 256).
    Ed-Durer… 10/53

    #11973
    Anonimno
    Neaktivan

    @Ebu-Dudzane,kakva je razlika ako kaze neko bratu muslimanu Kafire,i ako neko nekog protekfiri iz ljutnje,odnosno loseg prosudjivanja?Ima li tu neke razlike?

    #11974
    Anonimno
    Neaktivan

    Lipanjac procitaj tekst koji sam postirao POLAAKO i vidjeces koja je razlika.

    #11975
    Anonimno
    Neaktivan

    Šebab post=6735 wrote: Jedan od razloga sto sam pokrenuo ovu temu je taj sto bi mi ucenija braca ukazala na to, da li bi pogrijesio kada bi svakom ko zna da ceric ne zeli islamsku drzavu, i zna da je to kufr u Allaha, i pored toga ga i dalje smatra svojim verskim vodjom, dali bi mu ja ucinio nepravdu ako bi ga optuzio da i taj pojedinac ne zeli islamsku drzavu..

    Da, ucinio bi mu nepravdu ako bi ga optuzio da i on ne zeli islamsku drzavu. Stvar zelje nekog pojedinca je drugim ljudima skrivena stvar. U serijatu je poznato da se sud ne donosi na osnovu nepoznatog ili manje jasnog nego na osnovu poznatog i kategoricki jasnog ucinjenog djela. U slucaju koji si ti spomenuo djelo nije kategoricki jasno da bi se donio sud o kakvoci djela.

    Prva mogucnost jeste da se on slaze sa tim sto Ceric ne zeli islamsku drzavu, pa kaze da on podrzava Cerica u tome. Tada jasno nam daje do znanja da i on ne zeli islamsku drzavu. Takodjer, moze i otvoreno da kaze rijecima da ne zeli islamsku drzavu i to je isto kao i ovo prvo samo receno na drugaciji nacin.

    Druga mogucnost jeste da on zeli islamsku drzavu i ne slaze se sa Cericem po tom pitanju, ali ga smatra i dalje vodjom jer pri njemu su subhe kojima opravdava Cerica. Primjer toga je recimo da keze da ne moze Ceric sa funkcije na kojoj se nalazi otvoreno govoriti, ili da kaze da Ceric to tako ne misli nego da je to politika protiv neprijatelja islama i dr.

    Dakle, sud o njegovoj zelji ne mozes donijeti dok djelo tog pojedinca ne bude kategoricki jasno a ne dvoznacno djelo podrske.

    Nadam se da nije bilo komplikovano.

    #11976
    Anonimno
    Neaktivan

    :barek: Ovo je prihvatljivo pojasnjenje.

    #11978
    Anonimno
    Neaktivan

    Sebab
    Brate dragi, ako ima sta da ti halalim, ja ti halalim, a molim Allaha swt da mi oprosti sto sam svojim nejasnim pisanjem izazvao neke negativne emocije.
    Allah ti svaki hajr dao.

    Hajrulah, brate drago mi je da opet cujem od tebe. U pravu si, nije svacije po selu pjevati.

    #11979
    Anonimno
    Neaktivan

    Allahov_rob post=6790 wrote: [quote quote=Šebab post=6735]Jedan od razloga sto sam pokrenuo ovu temu je taj sto bi mi ucenija braca ukazala na to, da li bi pogrijesio kada bi svakom ko zna da ceric ne zeli islamsku drzavu, i zna da je to kufr u Allaha, i pored toga ga i dalje smatra svojim verskim vodjom, dali bi mu ja ucinio nepravdu ako bi ga optuzio da i taj pojedinac ne zeli islamsku drzavu..

    Da, ucinio bi mu nepravdu ako bi ga optuzio da i on ne zeli islamsku drzavu. Stvar zelje nekog pojedinca je drugim ljudima skrivena stvar. U serijatu je poznato da se sud ne donosi na osnovu nepoznatog ili manje jasnog nego na osnovu poznatog i kategoricki jasnog ucinjenog djela. U slucaju koji si ti spomenuo djelo nije kategoricki jasno da bi se donio sud o kakvoci djela.

    Prva mogucnost jeste da se on slaze sa tim sto Ceric ne zeli islamsku drzavu, pa kaze da on podrzava Cerica u tome. Tada jasno nam daje do znanja da i on ne zeli islamsku drzavu. Takodjer, moze i otvoreno da kaze rijecima da ne zeli islamsku drzavu i to je isto kao i ovo prvo samo receno na drugaciji nacin.

    Druga mogucnost jeste da on zeli islamsku drzavu i ne slaze se sa Cericem po tom pitanju, ali ga smatra i dalje vodjom jer pri njemu su subhe kojima opravdava Cerica. Primjer toga je recimo da keze da ne moze Ceric sa funkcije na kojoj se nalazi otvoreno govoriti, ili da kaze da Ceric to tako ne misli nego da je to politika protiv neprijatelja islama i dr.

    Dakle, sud o njegovoj zelji ne mozes donijeti dok djelo tog pojedinca ne bude kategoricki jasno a ne dvoznacno djelo podrske.

    Nadam se da nije bilo komplikovano.

    Brate Sebab, sada meni nije jasno u cemu se razlikuju moji postovi od ovoga sto je brat Allahov_rob postirao?
    Nekazem da su potpuno identicni, ima razlike, ali je sustina potpuno ista.

    #11987
    Anonimno
    Neaktivan

    Es selamu alejkum

    Zelim samo da podrzim brata pupavca jer mislim da su braca pogresno protumacila. Pogotovo dio kad je ceric izjavio da ne zeli muslimansku drzavu.
    Ne mora svaka izjava biti istinita.

    #11988
    Anonimno
    Neaktivan

    Ebu-Bekr post=6803 wrote: Es selamu alejkum

    Zelim samo da podrzim brata pupavca jer mislim da su braca pogresno protumacila. Pogotovo dio kad je ceric izjavio da ne zeli muslimansku drzavu.
    Ne mora svaka izjava biti istinita.

    We alejkumu Selam we rahmetullah

    Ja cisto sumnjam da je pogresno svacena izjava cerica,jer toliko je pokazo svoje lice,svima je poznat stav cerica i IZ.
    Vrlo nam je jasno sta bi sve oni uradili da se uvucu amerima u zadnj…..

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 33)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.