Hamna bint Džahš

  • This topic has 6 odgovora, 4 glasa, and was last updated prije 12 years, 2 months by Anonimno. This post has been viewed 1230 times
Pregledavate 7 postova - 1 do 7 (od ukupno 7)
  • Autor
    Postovi
  • #5895
    Anonimno
    Gost

    Kada je Muhammed, sallAllahu alejhi we sellem, počeo džihad protiv nevjernika, Hamna je imala velikog udjela u tom ibadetu. Tako je u Bici na Uhudu uzela aktivno učešće u pomaganju muslimanskim borcima što je potvrdio jedan od učesnika te bitke, plemeniti ashab Kab ibn Malik koji je o tome rekao: “ Na Uhudu sam vidio Umm Sulejm, kćer Milhanovu, i Aišu, kako na leđima nose mješine s vodom, a Hamna i Umm Ejmen su pojile mudžahide vodom i previjale rane ranjenicima.“
    Na Uhudu je Allah subhanehu we te'ala uzeo njenog muža Musaba i još sedamdeset muslimana za šehide. U tom teškom i bolnom trenutku, Hamna je srela Poslanika, sallAllahu alejhi we sellem, i pogledala ga u oči, a on joj je rekao: “Strpi se Hamna i nadaj se džennetskoj nagradi!“
    Onda ga je ona zabrinuto upitala: „Ko je, Allahov Poslaniče?“
    Odgovorio je: „Tvoj dajdža, Hamza.“
    Hamna je tada rekla: „Svi smo Allahovi i svi se Njemu vraćamo! Molim Allaha da mu oprosti i smiluje mu se, i neka mu je sretno i prijatnu u Džennetu.“Nakon toga ponovo je pogledala u Poslanika, sallAllahu alejhi we sellem, a on joj je rekao: “Strpi se Hamna i nadaj se džennetskoj nagradi!“
    Ponovo je upitala: “ A ko je, Allahov Poslaniče?“
    Poslanik, sallAllahu alejhi we sellem, odgovorio je: “ Tvoj brat.“
    Haman je ponovo izgovorila prethodne riječi: „Svi smo Allahovi i svi se Njemu vraćamo! Molim Allaha da mu oprosti i smiluje mu se, i neka mu je sretno i prijatno u Džennetu.“
    Zatim je i treći put pogleda u Poslanika, sallAllahu alejhi we sellem, i ponovo je čula: „Strpi se Hamna i nadaj se džennetskoj nagradi! “
    Hamna je drhtavim glasom i treći put upitala: „A ko je, Allahov Poslaniče?“
    On je odgovorio: „Tvoj muž, Musab ibn Umejr.“
    Tada je ona briznula u plač i uzviknula: „O tugo moja, za mojim Musabom! “
    Nakon toga, a pošto je vidio veliku Hamninu tugu i žalost za Musabom, Poslanik ,sallAllahu alejhi we sellem, rekao je: “ Zaista muž ima kod supruge posebno mjesto. “
    Zatim je upitao Hamnu: „ Šta te je navelo da tako postupiš?“
    Odgovorila je: “Allahov Poslaniče, sjetila sam se našeg djeteta koje je sad jetim i nisam se mogla suzdržati.“
    Nakon toga, Muhammed, sallAllahu alejhi we sellem, uputio je dovu Allahu, subhanehu we te'ala, da joj ostatak života učini lijepim i sretnim. Allah je uslišao njegovu dovu, i Hamna se poslije toga udala za Talhu ibn Ubejdillaha s kojim je rodila sina Muhammeda. Ni nakon toga Hamna nije prestala učestvovati u bitkama, pa je s Poslanikom, sallAllahu alejhi we sellem, učestvovala u osvajanju Hajbera i on joj je udjelio 30 veskova od ratnog plijena.

    #5958
    Anonimno
    Neaktivan

    Dakle: strpljen-spašen.

    Jesam li dobro zapamtio da je Allahu od svih dozvoljenih djela najmrži razvod braka?

    Selam!

    #5971
    Anonimno
    Neaktivan

    ja mislim da je prije svega poruka ovog teksta kakva je uloga žene u džihadu odnosno kako bi se žene trebale ponašati u džihadu i kako bi trebale prihvatiti gubitak svojih najmilijih, kao što je to uradila Hamna
    i ne razumjem Suahesovo pitanje o razvodu braka koji se nigdje ne spominje u ovom tekstu

    #5987
    Anonimno
    Neaktivan

    Krivaja post=142 wrote: ja mislim da je prije svega poruka ovog teksta kakva je uloga žene u džihadu odnosno kako bi se žene trebale ponašati u džihadu i kako bi trebale prihvatiti gubitak svojih najmilijih, kao što je to uradila Hamna
    i ne razumjem Suahesovo pitanje o razvodu braka koji se nigdje ne spominje u ovom tekstu

    Šta ne razumiješ?
    Ono što si ti rekao o poruci opširno, ja sam sažeo u: “strpljen-spašen”, a pošto smo ovdje da razgovaramo (valjda jesmo) i jedni drugima pomognemo, pitao sam “Jesam li dobro zapamtio…”, i nema veze spominje li se brak ili ne ako je cilj stići do dobrih pouka. Nećemo valjda za svaki pojam otvarati novu temu? A, konkretno: od Ghurabe sam očekivao odgovor jer sam se nadovezao na njegov, a ne tvoj post. A brak se indirektno spominje (pročitaj naslov teme): riječ je o udatoj ženi koja izuzetno poštuje svog bračnog druga pa stoga i plače. Izgleda da neko, ti ili ja, nije dobro pročitao prvi post. A ako ti je teško nešto odgovoriti ili ti se ne sviđa, jednostavno zaobiđi kao da toga i nema. Je li sad razumljivije, ahbabu?

    Selam/pozdrav/mir !

    #5999
    Anonimno
    Neaktivan

    SUAHES post=129 wrote: Dakle: strpljen-spašen.

    Jesam li dobro zapamtio da je Allahu od svih dozvoljenih djela najmrži razvod braka?

    Selam!

    Alejkumu Selam We Rahmetullahi brate…

    To za razvod braka što si pomenuo, to je hadis, ali taj hadis je slab…

    Među 100 slabih i izmišljenih hadisa koje je pomenuo šejh Idriz Bilibani ovaj hadis je br 67…

    evo imaš to na linku…

    http://www.stazomislama.com/islamski-tekstovi/hadis/185-sto-slabih-i-izmiljenih-hadisa-4

    #6003
    Anonimno
    Gost

    Ja bih da dodam jos da se radi o veoma slabom hadisu.

    #6031
    Anonimno
    Neaktivan

    Hvala obojici za odgovor i pomoć. Cijenim to izuzetno.

    Selam!

Pregledavate 7 postova - 1 do 7 (od ukupno 7)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.