Kakav je propis izostajanja iz dzihada radi sticanja seriatskog znanja

  • This topic has 8 odgovora, 5 glasova, and was last updated prije 11 years, 4 months by Anonimno. This post has been viewed 1027 times
Pregledavate 9 postova - 1 do 9 (od ukupno 9)
  • Autor
    Postovi
  • #14138
    Anonimno
    Gost

    Pitanje:
    Dragi moji sejhovi, pitamo o propisu onoga ko izostaje iz dzihada radi sticanja seriatskog znanja, tako sto taj nekad nemoze biti od koristi na frontu ali moze koristiti njegovoj braci, pa kao sto vec znate o postojecoj skrtosti kod taliba, i Allah vas nagradio.
    Odgovor:
    U ime Allaha, i sva zahvala pripada Allahu, i neka je salavat i selam na Allahovog Poslanika alejhi selam i na njegovu porodicu i na njegove ashabe, a zatim:
    Pa od onoga u cemu nema sumnje je i to da je sticanje seriatskog znanja nuzno radi cinjenja dijela i njihovog ciscenja, osim toga sto nema opravdanja za insana da izostaje iz obaveze (dzihada) koju mu je Allah obavezao pod dokazom sticanja, pa kada nastupi namasko vrijeme dali je tada dozvoljeno insanu da izostane od izvrsavanja te obaveze (namaza) sve dok ne prodje njegovo vrijeme pod dokazom postojanja potrebe za sticanjem seriatskog znanja? Ovo nece kazati onaj ko shvata i razumje Allahov din (vjeru).
    A isto tako je i sa govorom Uzvisenog Allaha: ( Krećite u boj, bili slabi ili snažni, i borite se na Allahovom putu zalažući imetke svoje i živote svoje! To vam je, da znate, bolje!).
    Ovo je bodrenje od Uzvisenog Allaha na dzihad na Njegovom putu, i onda kada dzihad postane fard ‘ajn (stroga obaveza svakog pojedinca) pa tada ne postoji nista sto je bolje od toga, a niti sta dolazi ispred njega (dzihada), kaze Uzviseni: (i borite se na Allahovom putu zalazuci imetke svoje i zivote svoje! To vam je, da znate, bolje!).
    Brate moj, upozoravam te od sejtanovog odvracanja tebe od dzihada sa nekim stvarima o kojima Allah nije objavio nikakvog dokaza.
    Zatim, znaj da je cilj od sticanja znanja cinjenje ibadeta Allahu dzele sanuhu, i doista je od najuzvisenijih ibadeta nakon tevhida dzihad na Allahovom putu, pa kako se onda izostaje iz toga preprekom sticanja znanja?.
    I ono sto se treba znati je to, da je od najboljih polja i mjesta sticanja (znanja), polje i mjesto dzihada na Allahovom putu, a Allah nedaje bereket u covjekovom znanju osim nakon njegovog pokretanja i rada po tom (znanju).
    A sto se tice tvog govora da ti neces biti od koristi tvojoj braci na frontovima, a da ces im kad kad koristiti svojim sticanjem znanja, pa onaj ko ovo odredjuje – Allah te cuvao – su vodje dzihada, i shodno tome ja ti savjetujem da krenes u dzihad posebno u zemlji Iraka kojoj se ti pripisujes shodno tvom predstavljanju, pa pripoj se svojoj braci i nemas opravdanja dok je tvoja zemlja jos uvjek okupirana od strane krscana i zidova i rafidija i munafika, koji skrnave cast (muslimana i muslimanki), i koji kradu i otimaju bogatstva (imetke), i koji napadaju i bore se protiv vase vjere, pa zar vama ostaje opravdanje za sjedenje i izostajanje o braco nasa?!

    Odgovorio sejh: Ebu Muslim El-Dzezairi

    #14157
    Anonimno
    Neaktivan

    JA ODGADAM DZIHAD JER HOCU PRVO DA POBOLJSAM MOJA DJELA
    Ibn Nuhas r.h.

    U ime Allah, NajUzvisenijeg, NajMilostivijeg

    Ako ti kases: “Ja odgadam dzihad jer hocu da prvo poboljsam moja djela”, to nije nista drugo nego zavlacenje i daleko nadanje. Tako mi Allaha, odlaganje vec odredene sudbine nije nikome uspjelo.

    “O ljudski rode! Stvarno je Allahovo obecanje istinito, pa ne dozvolite da vas ovaj ( momentalni ) zivot prevari, i ne dozvolite da vas voda prevaranata prevari u vezi Allaha. Svakako je sejtan vas neprijatelj, pa ga tako i tretirajte, on samo poziva svoje sljedbenike, da budu stanovnici u rasplamsaloj vatri” ( Faatir; 5-6 )

    Tako mi Allaha. ovo je nista drugo nego zamka od prokletog sejtana, to nije namjera Allahovih evlija, ili iskrenih, pa zar ashabi Allahova Poslanika sallallahu alejhi we sellem. i najbolji koji su ih slijedili ne zasluzuju vise od tebe da imaju ovakav nijet ako si ti zaista jedan od iskrenih ? Da su oni razmisljali o odgadzanju sudbine, oni onda nikada ne bi mogli razviti tako veliki strah prema Allahu s.w.t., i ne bi se nikada borili protiv idolopoklonika i nevjernika, niti bi napadali i osvajali zemlje i kopna. Zar ne cujes svojim usima? O potlaceni! Poslusaj rijeci Svevisnjeg: “Borite se, bili snazni ili slabi i cinite dzihad sa vasim imecima i sa vasim zivotima u ime Allaha. Ovo je za vas bolje, kad biste samo znali”. ( At-Tauba; 41 )

    Zar ne obracas paznju? Ako si stvarno inteligentan i razmisljas o Allahovim s.w.t rijecima: “…i Allaha voli vise mudzahidima, nego onima koji ne idu u borbu, veliku nagradu” (An-Ni´saa; 95 )

    Poslanik sallallahu alejhi we sellem. kaze: “Sigurno je za covjeka koji stoji na borbenoj liniji u ime Allaha to bolje, nego sedamdeset godina obozavanja Allaha medu njegovom porodicom”. ( At-Tirmizi; hadis je hasan, a lanac mu je sahih, potvrden je do El-Beihakija. El-Haakim kaze: “Hadis je sahih prema Muslimovim uslovima”. At-Zahabi se slaze s njim. ) O Prevareni! Sigurno je spavanje Mudzahida bolje od nocnog namaza i posta onoga koji je ostao pozada.

    Predpostavimo da si iskren u onome sto tvrdis, pa zar se tvoja djela ne talasaju izmedu dobrih i losih? Zar nije ispred tebe ono sto zastrasuje i plasi? Ovo nije tvoja prednost na Strasnome Danu kada budemo prozivljeni i sakupljeni! Tako mi Allaha, ti ne znas da li ce te tvoja djela spasiti, ako ih radis, ili ce te unistiti!!!

    “…i On zna sta vi skrivate i sta vi otkrivate” ( An-Naml; 25 )

    “i bilo da umrete ili ubijeni budete, sigurno cete pred Allahom sakupljeni biti” ( Al-Imraan; 158 )

    #14164
    Anonimno
    Neaktivan

    ebu hazm post=9049 wrote:
    Odgovor:
    U ime Allaha, i sva zahvala pripada Allahu, i neka je salavat i selam na Allahovog Poslanika alejhi selam i na njegovu porodicu i na njegove ashabe, a zatim:
    Pa od onoga u cemu nema sumnje je i to da je sticanje seriatskog znanja nuzno radi cinjenja dijela i njihovog ciscenja, osim toga sto nema opravdanja za insana da izostaje iz obaveze (dzihada) koju mu je Allah obavezao pod dokazom sticanja, pa kada nastupi namasko vrijeme dali je tada dozvoljeno insanu da izostane od izvrsavanja te obaveze (namaza) sve dok ne prodje njegovo vrijeme pod dokazom postojanja potrebe za sticanjem seriatskog znanja? Ovo nece kazati onaj ko shvata i razumje Allahov din (vjeru).
    A isto tako je i sa govorom Uzvisenog Allaha: ( Krećite u boj, bili slabi ili snažni, i borite se na Allahovom putu zalažući imetke svoje i živote svoje! To vam je, da znate, bolje!).
    Ovo je bodrenje od Uzvisenog Allaha na dzihad na Njegovom putu, i onda kada dzihad postane fard ‘ajn (stroga obaveza svakog pojedinca) pa tada ne postoji nista sto je bolje od toga, a niti sta dolazi ispred njega (dzihada), kaze Uzviseni: (i borite se na Allahovom putu zalazuci imetke svoje i zivote svoje! To vam je, da znate, bolje!).

    A sto se tice tvog govora da ti neces biti od koristi tvojoj braci na frontovima, a da ces im kad kad koristiti svojim sticanjem znanja, pa onaj ko ovo odredjuje – Allah te cuvao – su vodje dzihada, i shodno tome ja ti savjetujem da krenes u dzihad posebno u zemlji Iraka kojoj se ti pripisujes shodno tvom predstavljanju, pa pripoj se svojoj braci i nemas opravdanja dok je tvoja zemlja jos uvjek okupirana od strane krscana i zidova i rafidija i munafika, koji skrnave cast (muslimana i muslimanki), i koji kradu i otimaju bogatstva (imetke), i koji napadaju i bore se protiv vase vjere, pa zar vama ostaje opravdanje za sjedenje i izostajanje o braco nasa?!

    Odgovorio sejh: Ebu Muslim El-Dzezairi

    Es sellamu alejkum ve rahmetullahi ve barakatuhu! Da dragi Allah sačuva našu braću mudžahide, da ih sačuva i poda im lijepu sreću na ovom dunjaluku i Džennet na onom.

    Razumijem da je obaveza muslimana pomoći braću muslimane, kao što su braća citirli. Ne razumijem da li šejh ovdje misli na odbrambeni džihad (ako sam dobro shvatila, misli jer poziva u zemlju koja je napadnuta od strane kršćana, židova i okupatora), a ako misli i poziva braću da idu u Irak, kome tačno treba pomoći kad su tamo sada ostala naša braća koji se bore jedni protiv drugih?

    #14170
    Anonimno
    Neaktivan

    a ako misli i poziva braću da idu u Irak, kome tačno treba pomoći kad su tamo sada ostala naša braća koji se bore jedni protiv drugih?

    Tamo kao i svugdje na shirom svijeta nasha braca se ne bore jedni potiv drugih nego se nasha braca bore protiv :kafira,murteda,shija,čifuta,sika,budista,sufija i svih Allahovih s.w.t. neprijatelja i neprijatelja suneta.
    Zbunjujuce jeste za svakoga ko ne pozna dovoljno ispravnu akidu i menhedz plemenitoga poslanika Muhammeda sallallahualejhiweselem jel se cesto i na jednoj i drugioj strani nalaze :Ahmeti,Mustafe,Alije…
    Molim Allaha s.w.t. danam poveca iman i korisno znanje,ucini prostranim prsa nasha-amin!
    Rabbi zidni ilmi-amin!

    #14249
    Anonimno
    Neaktivan

    ummhanuma post=9075 wrote: Es sellamu alejkum ve rahmetullahi ve barakatuhu! Da dragi Allah sačuva našu braću mudžahide, da ih sačuva i poda im lijepu sreću na ovom dunjaluku i Džennet na onom.

    Razumijem da je obaveza muslimana pomoći braću muslimane, kao što su braća citirli. Ne razumijem da li šejh ovdje misli na odbrambeni džihad (ako sam dobro shvatila, misli jer poziva u zemlju koja je napadnuta od strane kršćana, židova i okupatora), a ako misli i poziva braću da idu u Irak, kome tačno treba pomoći kad su tamo sada ostala naša braća koji se bore jedni protiv drugih?

    we alejkumus selam sestro,

    Pošto kažeš da su obe strane u tom sukobu muslimani, mislim da ciljaš na iračku vojsku s jedne, i mudžahide s druge strane.
    Zašto iračka vojska ne može biti muslimanska, odnosno zašto oni ne mogu biti naša braća?
    Evo ja ću navesti neke od razloga, sa dokazima.

    1. Irački režim je šitski – rafidijski, dakle, razlika je u temeljima naše vjere, ne ulazeći u to da li je svaki irački vojnik rafidija, to nema veze čak i da ima onih koji se pripisuju ehli sunnetu, njihov kufr je jasan jer su zadovoljni rafidizmom, a zadovoljstvo kufrom je kufr.

    Što se tiče propisa rafidija, propis je jasan:
    Kaže veliki alim hanefijskog mezheba Sarahsi: “Svako onaj ko napada na ashabe, radijallahu anhum, taj je bezbožnik (mulhid), izlazi iz islama, i za njega je lijek sablja ako se ne pokaje.” (Akidetu ehli sunne vel džema'ah fi sahabeti kiram, 2/857)

    2. Oni su pomogli nevjerničkoj vojsci protiv muslimana, između ostalog, oni su direktno učestvovali u ovome:
    http://www.putvjernika.com/Teror-monitor/objavljene-sokantne-slike-djece-zrtava-iracke-hirosime.html
    Da se vratimo na propis onih koji pomažu nevjernike protiv vjernika, i tu je propis potpunop jasan – to je kufr po koncenzusu
    dokazi za to su mnogobrojni, kao i govor uleme, koji možeš ovdje naći : http://www.putvjernika.com/Fetve-i-odgovori/pomaganje-nevjernika-protiv-vjernika.html

    3. Oni se bore protiv mudžahida koji žele da uspostave Allahov zakon, i ovdje je stvar potuno jasna,
    vratimo se na primjer Ebu Bekra Allah bio zadovoljan njime, kada je poveo borbu protiv ljudi koji su odbili da daju zekat, nazvao ih je otpadnicima i poveo borbu protiv njih, u početku mu se suprostavio Omer, ali se i on kao i svi ostali ashabi složio na ispravnosti Ebu Bekrove odluke.
    Dakle, ako je Ebu Bekr proglasio otpadnicima ljude koji su zanegirali jedan islamski propis, kakav je tek slučaj onda sa ljudima koji negiraju čitav šerijat i bore se protiv njega?

    Završavam sa fetvom šejhul islama Ibn Tejmije, Allah mu se smilovao, koji u kontekstu svoje fetve o Tatarima kaže:

    “Ako su selefi one koji su se sustegli od davanja zekata nazvali murtedima (otpadnicima), pored toga što su postili i klanjali i nisu se borili protiv džemata muslimana, pa kako je tek sa onim koji se zajedno sa neprijateljima Allaha i Njegova Poslanika bori protiv muslimana.” (Medžmu'atul fetava 28/289)

    #14253
    Anonimno
    Neaktivan

    ummhanuma, ovo ti je već drugi put da rafidije reklamiraš, prvi put njihovu stranicu, a sad ih nazivaš i braćom!!!! pripazi malo šta pišeš i šta misliš!!! Allah te uputio

    #14478
    Anonimno
    Neaktivan

    Mus_ab post=9165 wrote: ummhanuma, ovo ti je već drugi put da rafidije reklamiraš, prvi put njihovu stranicu, a sad ih nazivaš i braćom!!!! pripazi malo šta pišeš i šta misliš!!! Allah te uputio

    Es sellamu alejkum ve rahmetullahi ve barakatuhu,
    Brate, nisam imala namjeru stvoriti zabunu, ali vidim kako je nastala. Nisam imala namjeru postaviti nejasno pitanje, ali ispade da jesam.
    Nije uredu da me optužuješ za reklamiranje rafidija (prvo, ne znam o kakvoj stranici govoriš – ako jesam, to nisam uradila svjesno; drugo, nisam ih nazvala braćom). Hvala za “Allah te uputio” – dragom Allahu dž.š. se uvijek utječemo.

    Na rafidije nisam ni mislila ni o njima pitala. Svi muslimani znaju šta su radili i šta rafidije rade našoj braći i sestrama. Pitala sam jer imam prijatelje iz Iraka koji na sijelu često govore o sunitima i sunitskim frakcijama koji se bore jedni protiv drugih u Iraku.

    Molim dragog Allaha da mi halali ako sam pogriješila, a molim i tebe i ostale koji me nisu jasno razumjeli.

    #14485
    Anonimno
    Neaktivan

    Mus_ab post=9165 wrote: ummhanuma, ovo ti je već drugi put da rafidije reklamiraš, prvi put njihovu stranicu, a sad ih nazivaš i braćom!!!! pripazi malo šta pišeš i šta misliš!!! Allah te uputio

    Brate Mus_ab uz svo postovanje prema tebi kao mom bratu MUSLIMANU, moram napomenuti da smo duzni postovati nase sestru u Islamu, ako u necemu pogrijese ili su u nekim pitanjima zbunjene moramo im na najlepsi nacin to pojasniti. Ako smo duzni sa krscanima raspravljati na najlepsi nacin sta je tek onda sa nasim sestrama u Islamu.

    Allahov poslanik s.a.w.s je rekao:
    “Neka vjernik ne mrzi vjernicu, jer ako nije zadovoljan sa nekim njezinim svojstvom,zadovoljan je sa nekim drugim.” (Muslim)

    “One su (zene), uistinu, druga polovica muskarcima.” (Ahmed, Ebu Davud, Tirmizi, Ed-Daremi)

    “Medju stvarima vasega svijeta, najdraze su mi bile zene i mirisi: a svjezina moga oka (radost moga srca) jeste u namazu.” (Nesai, Ahmed, Ibn Sa’d)

    #14511
    Anonimno
    Neaktivan

    Brate Halid Ibn Velid, Allah te nagradio.

    Moram prizati da sam u jednom času pomislila da ne trebam više ništa ni pitati da me se ne shvati pogrešno, ali ne mislim da me je brat Mus_ab namjerno htio uvrijediti. A naša je dužnost da slijedimo što nam dragi Allah dž.š. kaže : „… onoga koji oprosti i izmire se, Allah će nagraditi; On, uistinu, ne voli one koji nepravdu čine.“

    Amin i nek vam Allah poda svako dobro.

Pregledavate 9 postova - 1 do 9 (od ukupno 9)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.