Kom pravcu pripada strannica El Tewhid?

  • This topic has 13 odgovora, 9 glasova, and was last updated prije 11 years, 11 months by Anonimno. This post has been viewed 1419 times
Pregledavate 14 postova - 1 do 14 (od ukupno 14)
  • Autor
    Postovi
  • #8235
    Anonimno
    Neaktivan

    POZIVAČI U DŽEHENNEM
    LINKOVI
    Nekoliko najpoznatijih i najopasnijih pozivača u Džehennem pod plaštom islama, pa ih se čuvajte!



    Es Selamu Alejkum,

    Slucajno sam posjetio stranicu el-tewhid.com i zacudio sam se nekim clancima tako da me je najvise zacudilo to sto su uvrstili El Albanija u pozivace u dzehennem. Zatim i El Makdisija koji je na ovom forumu bio predstavljen kao sjajan savrameni ucenjak. O cemu se zapravo radi i kom pravcu pripada stranica El Tewhid?

    #8236
    Anonimno
    Neaktivan

    ve alejkumu selam
    Akhi ta stranica pripada skupini koja tekfiri skoro čitav islamski Ummet ….ekstremisti na kvadrat…..moj savjet što dalje od te stranice!!!
    P.S. Čuvaj se izvjesnog Ebu Muhameda (Nedžad Balkan) koji je vođa ove novotarske skupine i njegovih audio predavanja….

    #8237
    Anonimno
    Neaktivan

    Jaseer 2012 post=2604 wrote: ve alejkumu selam
    Akhi ta stranica pripada skupini koja tekfiri skoro čitav islamski Ummet ….ekstremisti na kvadrat…..moj savjet što dalje od te stranice!!!
    P.S. Čuvaj se izvjesnog Ebu Muhameda (Nedžad Balkan) koji je vođa ove novotarske skupine i njegovih audio predavanja….

    Hvala ti brate na uputi. Bas mi je izgledalo nekako cudno jer ja mnogo postujem El Albanija a kod nas na Kosovu su Albanci ponosni na njega.

    #8242
    Anonimno
    Neaktivan

    Jaseer 2012 post=2604 wrote: ve alejkumu selam
    Akhi ta stranica pripada skupini koja tekfiri skoro čitav islamski Ummet ….ekstremisti na kvadrat…..moj savjet što dalje od te stranice!!!
    P.S. Čuvaj se izvjesnog Ebu Muhameda (Nedžad Balkan) koji je vođa ove novotarske skupine i njegovih audio predavanja….

    Ja bi ovde apelovao braci da se cuvaju zabludjelog Zijada Ljakica koji otvoreno odvraca ljude od tewhida, i upozorava na ovu stranicu i naziva je tekfirovskom.

    #8247
    Anonimno
    Neaktivan

    Halifa muslimana i junak Islama, časni ashab Alija ibn Ebu Talib radijallahu anhu je rekao: “Čuo sam Allahovog Poslanika (sallallahu alejhi we alihi ve sellem) da je rekao: “Pred kraj svijeta će se pojaviti ljudi koji će biti mladi i [b]nezrelog razmišljanja, ali će govoriti (na takav način) kao da su njihove riječi najbolje od svih stvorenja…………[/b]”
    Sahih Muslim: Knjiga 5, Broj 2328

    #8254
    Anonimno
    Neaktivan

    Imaju haridzije jos mnoge stranice dovoljno je pogledati samo linkove koje preporucuju. Da nas Allah sacuva njihovih zabluda i oholosti, to su ljudi koji bez ikakvog dokaza tekfire sve zivo sto njima ne stima, izoluju se u odredzene grupe prikrivaju se vesto pod plastom slijedzenja Kurana i sunneta i vesto vuku prema sebi onu bracu za koju vide da su im slicni. Zato shejh Idriz i ostali upozoravaju bracu da se cuvaju ovakvih osoba i njihovog rezonovanja Islama. Vec se desilo nekoliko slucajeva gdje su braca presla granicu tekfira pa otisla u haridzijsku skupinu, stoga moramo biti oprezni.

    #8270
    Anonimno
    Neaktivan

    Ex PANTER post=2613 wrote: [quote quote=Jaseer 2012 post=2604]ve alejkumu selam
    Akhi ta stranica pripada skupini koja tekfiri skoro čitav islamski Ummet ….ekstremisti na kvadrat…..moj savjet što dalje od te stranice!!!
    P.S. Čuvaj se izvjesnog Ebu Muhameda (Nedžad Balkan) koji je vođa ove novotarske skupine i njegovih audio predavanja….

    Ja bi ovde apelovao braci da se cuvaju zabludjelog Zijada Ljakica koji otvoreno odvraca ljude od tewhida, i upozorava na ovu stranicu i naziva je tekfirovskom.
    I kao slag na tortu, bez dokaza. Jadno i zalosno.

    #8273
    Anonimno
    Neaktivan

    ne pije vodu vise takvo dokazivanje i odvracanje. i vrapci znaju da se ne dokazuje tako, nego se kroz primjere navede ko je slago a ko nije . tesko tebi o Halide

    #8275
    Anonimno
    Neaktivan

    Odgovor na šubhu proglašavanja muslimana kafirima
    ŠEJH ABDULLATIF IBN ABDURRAHMAN

    Šejh AbdulLatif ibn AbdurRahman, Allah im se obojici smilovao, u pojašnjenju ove sumnje i odgovoru na nju kaže: “Iraki kaže: ‘Haridžije su, kako stoji u Buhariji, Muslimu i drugim zbirkama hadisa, ljudi koji su se oslonuili na ajete koji su objavljeni o kafirima pa su ih usmjerili mu’minima.’

    Zatim je oduljio govor o haridžijama, navodeći tekstove sa umetanjem ličnih riječi i bez provjere ili poznavanja prenosilaca, sve dok nije rekao: “Time će ti biti jasno da je od znakova haridžija to što su kur’anske ajete koji su objavljeni o kafirima usmjerili na mu’mine od pripadnika Kible. Zbog toga ćeš vidjeti da se pripadnici sunneta ustezu od proglašavanja nevjernikom bilo koga od njih.’
    Utemljenje ove novotarije je loše mišljenje i slijedenje razuma, zatim je spomenuo hadis Zul-Hiuvjesire et-Temimija kako se usprotivio Poslanikovoj, sallallahu alejhi ve sellem, raspodjeli plijena i ono što mu je rekao. Zatim je spomenuo tvrdnje haridzija ‘Vlast i sud pripadaju samo Allahu.’ Nakon toga kaze: ‘Isto tako i njihova braca u ovom vremenu govore: Niko se ne obozava osim Allaha. Pa kazemo: Vi ste rekli istinu kroz ovu riječ, ali gdje je taj koji obozava nekoga mimo Njega, ako je musliman, izgovara šehadet, klanja, posti, daje zekat i obavlja hadž?’

    Odgovor je da se kaže:
    Hadisi i predaje koji su došli u sunnetu i koje su spomenute u vjerodostojnim vijestima o haridžijama, njihovim svojstima i kuđenju, su poznati kod učenjaka hadisa i predaja. Muslim ih je u svom Sahihu naveo na više od deset načina. Medutim, ovaj Iraki nije od ove branše, niti može lijepo ispričati ili prenijeti nešto od toga. On ne razlikuje između merfua’predaja i one koje su mevkuf, niti one koje su sahih ili daif, i druge.

    To pojašnjavaju njegove riječi: ‘Haridžije su, kako stoji u Buhariji, Muslimu i drugim zbirkama hadisa, ljudi koji su se oslonili na ajete koji su objavljeni o kafirima pa su ih usmjerili mu’minima.’
    Ovaj govor je tako glup i umotan od onoga ko ne zna zanat niti zna išta o toj robi. Zato što ove riječi nisu od merfua predaja po slaganju muhaddisa, niti se nalaze u svim knjigama hadisa, niti u četiri Sunnena, niti u Sahihima kod Buharije i Muslimana, niti se u njima nalazi ovaj tekst. Njegov govor je govor neznalice o temi hadisa i njegovim predajama i lancima. Međutim, mi nismo u temi u kojoj pojašnjavamo njegovo gubljenje iz nauke, nego je cilj da se razotkrije njegova sumnja i da se odgovori na nju.

    Njegov cilj i način prenošenja poredenja pripadnika islama i tewhida sa haridžijama u njihovom proglašavanju kafirima onihi koji proglašavaju obožavaoce vjerovjesnika, evlija i dobrih ljudi, njihovo prizivanje mimo Allaha. Zbog toga što su obožavaoci kaburova po njemu kod ehli-sunneta i džemata i pripadnici islama od samih haridžija. I to onih koji su proglašavali pripadnike Kible nevjernicima. Što i jest sadržaj njegovih ispada i bljuvotina. Ali je oduljio do te mjere da niko ispod njega ne bi ostao.

    Mi ćemo govoriti o pojavi haridžija i suštini njihovog pravca. Zatim ćemo govoriti o pravcu obožavaoca kaburova i onoga na čemu su oni od ubjedenja. Zatim ćemo to nastaviti sa pojašnjenjem posebnog poglavlja o stanju šejha Muhammeda ibn Abdul-Vehhaba i potvrdi njegovog pravca i onoga na čemu je bio od ubjeđenja i vjere. Da bi čitatelj znao ono što smo
    potvrdili od suštine pravca, rezultata vjerovanja i radi čega je došlo do prepirke u svemu tome. (šejh je govorio o veoma vrijednom naučnom radu, što je rijetko da mu postoji sličan, gdje je pojasnio pojavu haridžija, suštinu njihovog pravca i onoga što ih je navelo da izađu van okvira pokornosti vođi muslimana, sve dok nije rekao, rahimehullah: “To je sažetak onoga što se njih tiče.”)

    Spoznao si sumnju na osnovu koje su proglasili nevjernicima Aliju i njegovu stranku, a i Muaviju i njegove prijatelje. Njihova ubjeđenja su ostala u razdvojenim skupinama ljudi nakon ovog događaja. Nakno toga su ojačali i uspostavili su svoju državu, te je protiv njih rat poveo El-Muhelleb b. Ebu-Safre. Protiv njih se borio Hadždžadž b. Jusuf, a prije njega se protiv njih borio Ibnuz-Zubeir u vremenu njegovog brata Abdullaha. Od njih se proširila teorija tekfira radi grijeha, dakle grijeha koji su manji od širka. Na osnovu ovoga se može shvatiti stanje, i otklonit će se svaki problem radi kojeg je došlo do podmetanja ove sumnje.
    Najljepše je to obrazložio znameniti učenjak Ibnul-Kajjim u stihovima:

    Od čuda je to što su rekli
    Za one koji su vjeru uzeli kroz predaje i Kur’an
    Vi ste radi toga poput haridžija jer su
    Shvatali bukvalno dokaze a nisu tragali za njihovim značenjima.

    Ovo je stara bolest pripadnika širka i negiranja Allahovih imena i svojstava, u pogledu onih koji su ih proglasili nevjernicima radi njihovog obozavanja nekog drugog mimo Allaha i negiranja Njegovih svojstava i suštine Njegovih imena. Pa su rekli: “Ti si poput haridžije koji tekfiri radi grijeha i koji shvataju bukvalno ajete.”

    Poznato je da se grijesi razlikuju po svojoj veličini, i da se razlikuju shodno tome u kolikoj se mjeri suprostavljaju mudrosti radi koje je stvoren svijet, i radi koje su stvoreni ljudi i džini. I shodno tome koliko se time ruše prava rububijeta, i u koliko se mjeri skrnavi stupanj uluhijjeta. Allah, subhanehu ve te ala i Njegov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, su proglasili nevjernicima radi mnogih grijeha kao što su širk i obožavanje dobrih ljudi. Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, nas je o tome obavijestio da je to najveći grijeh, kao što stoji u oba Sahiha u hadisu od Ibn-Mes’uda, r.a., da je rekao: “Rekao sam: Allahov Poslaniče, koji je najveći grijeh? Kaže: “Da Allahu pripišeš Njemu sličnog a On te stvorio.’ Zatim sam rekao: Zatim koji? Kaže: ‘Da počiniš blud sa ženom svog komšije.’ Pa je Allah objavio: “….i oni koji mimo Allaha drugog boga ne mole, i koji, one koje je Allah zabranio, ne ubijaju, osim kad pravda zahtijeva.” (Prevod značenja, El-Furqan, 68)

    Onaj ko negira pitanje proglašavanja nekoga nevjernikom, onda se protiv njega postavljaju dokazi iz Kur’ana i Sunneta. A onaj ko napravi razliku između onih grijeha između koji su napravili razliku Allah i Njegov Poslanik, bit će u pravu i djelovat će po ehli-sunnetu i džematu. Mi nikoga nismo proglasili nevjernikom radi grijeha, koji je mimo velikog širka, oko čega se složio ummet da je njegov počinioc kafir. I to ako se protiv njega iznese dokaz. Veliki je broj onih koji su o tome prenijeli konsenzus, onako kako je spomenuo Ibn-Hadžer eš- Šafi’i u djelu Ea’lam.”

    Minhadžu te’sis, str. 36-49

    #8277
    Anonimno
    Neaktivan

    sebil1999 post=2648 wrote:
    (šejh je govorio o veoma vrijednom naučnom radu, što je rijetko da mu postoji sličan, gdje je pojasnio pojavu haridžija, suštinu njihovog pravca i onoga što ih je navelo da izađu van okvira pokornosti vođi muslimana, sve dok nije rekao, rahimehullah: “To je sažetak onoga što se njih tiče.”)

    Es-selamu ‘alejkum

    Da li imaš ovaj naučni rad u PDF ili Word na našem jeziku ?

    #8284
    Anonimno
    Neaktivan

    @sebil1999 Tvoj text je postavljen na haridzijskoj stranici. Stoga mislim da tebi i textu nije mjesto ovde.
    Da slucajno ne bi doslo do zabune pa da se neka iskrena braca sa ovog foruma ne bi greskom od ostalih pripisala tvom menhedzu mislim da ti je vec vrijeme da letis odavde.

    #8289
    Anonimno
    Neaktivan

    Nema problema zbog letenja al tesko tebi kad ne zelis da cujes haq.Kad ja budem postiro moje fetve onda me izbaci al zasto od ucenjaka ne zelis da prihvatis jado, jadni.Moje misljenje mozes da prihvatis ili ne al kad ti postirem fetve od ucenjaka zasto inat i prkos?Udji na stranicu el tewhid t.j. na forum pa postavi koje hoces pitanje normalno bez vrijedjanja, pa ces vidjeti reakciju brace.Nece te niko izbacit.Musliman je duzan da svakom objasni svoje vjerovanje sa haqom i dokazima a ne da lupeta sto mu dodje na pamet i strasti sto mu zele.Jedna je vjera islam, jedan je Gospodar, jedan je Poslanik i jedna je aqida u kojoj nema mjesta razilazenja.

    #8291
    Anonimno
    Neaktivan

    sebil1999 post=2663 wrote: Nema problema zbog letenja al tesko tebi kad ne zelis da cujes haq.Kad ja budem postiro moje fetve onda me izbaci al zasto od ucenjaka ne zelis da prihvatis jado, jadni.Moje misljenje mozes da prihvatis ili ne al kad ti postirem fetve od ucenjaka zasto inat i prkos?Udji na stranicu el tewhid t.j. na forum pa postavi koje hoces pitanje normalno bez vrijedjanja, pa ces vidjeti reakciju brace.Nece te niko izbacit.Musliman je duzan da svakom objasni svoje vjerovanje sa haqom i dokazima a ne da lupeta sto mu dodje na pamet i strasti sto mu zele.Jedna je vjera islam, jedan je Gospodar, jedan je Poslanik i jedna je aqida u kojoj nema mjesta razilazenja.

    !!!!

    #8422
    Anonimno
    Neaktivan

    sebil1999 post=2663 wrote: Nema problema zbog letenja al tesko tebi kad ne zelis da cujes haq.Kad ja budem postiro moje fetve onda me izbaci al zasto od ucenjaka ne zelis da prihvatis jado, jadni.Moje misljenje mozes da prihvatis ili ne al kad ti postirem fetve od ucenjaka zasto inat i prkos?Udji na stranicu el tewhid t.j. na forum pa postavi koje hoces pitanje normalno bez vrijedjanja, pa ces vidjeti reakciju brace.Nece te niko izbacit.Musliman je duzan da svakom objasni svoje vjerovanje sa haqom i dokazima a ne da lupeta sto mu dodje na pamet i strasti sto mu zele.Jedna je vjera islam, jedan je Gospodar, jedan je Poslanik i jedna je aqida u kojoj nema mjesta razilazenja.

    Mozda te nece (odmah) izbaciti, jer zele da ti suprotstave svoje kontraargumente kako bi pokazali da je njihova akida jedina ispravna, a da su svi ostali u zabludi ili na “krivom putu”.
    Prije par godina jedan mi je brat pricao da su se u jednom njihovom dzematu (mislim u srednjoj Bosni) opasno posvadjali zbog toga sto jedan od njih nije tekfirio Bin Baza, Nusreta, Idriza i druge.

Pregledavate 14 postova - 1 do 14 (od ukupno 14)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.