Moj babo razvozi robu po trgovinama i uzme proizvode a ne pita šefa…

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated prije 11 years, 10 months by Anonimno. This post has been viewed 724 times
Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Autor
    Postovi
  • #9053
    Anonimno
    Gost

    Esselamu alejkum we rahmetullah,

    Moj babo razvozi robu po trgovinama i uzme proizvode a ne pita šefa i kasnije nama donosi neke proizvode. Da li je to haram hrana?

    Da vas Uzvišeni Allah te’ala nagradi svakim hajrom! Amin!

    Odgovor:

    We alejkum selam we rahmetullahi we berekatuhu,

    Ako mu je šef to dozvolio onda nema prepreke da to primite od tvog oca i okoristite se time. Međutim, ako to radi bez njegove dozvole i bez njegova znanja, onda to nije dozvoljeno.

    Uzvišeni kaže:

    وَلَا تَأْكُلُوا أَمْوَالَكُم بَيْنَكُم بِالْبَاطِلِ

    „Ne jedite imovinu jedan drugoga na nedozvoljen način.” (Bekare, 188)

    A nedozvoljen način, kako kaže imam Taberi, jeste svaki način kojeg Uzvišeni Allah nije dozvolio.

    Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ev sellem, kaže: „Doista su vaša krv, vaš imetak i vaša čast među vama sveti (zabranjeni).“ Hadis bilježi Buharija i drugi.

    Imam Darekutni bilježi od Enesa, radijellahu anhu, da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: „Nije dozvoljeno uzimati mal (imetak) muslimana osim uz njegov dobrovoljni pristanak.“

    Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je naredio čak i vraćanje štapa kojeg čovjek uzme bez znanja njegova vlasnika, pa kaže u hadisu kojeg bilježi imam Ahmed, Tirmizi i drugi: „Neka niko od vas ne uzima stvari svoga brata, ni ozbiljno ni u šali. Ako neko od vas uzme štap svoga brata neka mu ga vrati.“

    Odgovorio: prof. Idriz Bilibani

    Izvor: http://www.stazomislama.com/fetve-i-odgovori/odgovori-na-pitanja/488-moj-babo-razvozi-robu-po-trgovinama-i-uzme-proizvode-a-ne-pita-sefa

Pregledavate post 1 (od ukupno 1)
  • Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.